PDA

Zobacz pełną wersję : Wylewam strop - czy zostawić przepusty?



rafal9
18-07-2005, 10:56
Czy zostawiać przepusty w stropie monolicztycznym np. do pionów kanalizacyjnych?

Czy jednak zalać cały, a potem hudraulicy zrobią sobie odpowiednie dziury? W takim przypadku będą musieli rozciąć także pręty zbrojeniowe - czy nie wpłynie to na wytrzymałość stropu?

proxy
18-07-2005, 12:25
Jezeli wiesz gdzie dokładnie będą piony/przepusty to warto zostawić.
Ułatwisz prace hudraulikom, zazwyczaj, jak nie sa to jakieś młotki, to potrafią takie rzeczy docenić.
Ty zyskasz szybszy montaż, jak i kucie stropu co eliminuje zbedne koszta jak i mozliwosć popękania płyty.

Co do wytrzymałości, przy otworach w stropach monolitycznych, których rozmiar ( otworów ) jest mniejszy niż 0.25 rozpietości stropu ( dla kazdego kierunku, a nie maksymalnej rozpietości stropu ) stosuje sie taki manewr, ze zbrojenie które wystąpiło w otworze, przenosi sie w sąsiednie pola.
wyglada to mniej wiecej tak:
http://img236.imageshack.us/img236/7826/11wv.jpg
Przepusty, mają niewielkie rozmiary, dozbrojenie zazwyczaj mozna pominac, ewentualnie nie wrzucać tej samej srednicy co zbrojenie gówne stropu ale zastapić to Ř6, po kazdej stronie krawedzi.
Poza tym spytaj sie, tego kto tam Ci czuwa nad budową :wink:

Cypek
18-07-2005, 12:27
Zostaw zdecydowanie.
Jeden dodatkowo na okablowanie i rurki od CO.

Majka
18-07-2005, 12:38
zostaw
- na kanalizację i wodę
- centralny odkurzacz
- CO
- kable wszelkiego rodzaju
- jak masz mieć pojedyńcze kanały wentylacyjne - to tez zostaw.

mdzalewscy
18-07-2005, 12:39
jak wiesz gdzie (masz dokładne projekty instalacji) to faktycznie zostaw. Ja nie zostawiałem, dopiero po stanie surowym obmyślałem co i gdzie będzie.

mTom
18-07-2005, 12:59
Ja też nie zostawiłem. Projekt łazienki itd. podstał kilka miesięcy po zalaniu stropu. Z późniejszym przebiciem nie było żadnego problemu.

Chatte
18-07-2005, 13:11
U mnie dzisiaj zalewają! Siedzę w pracy jak na szpilkach...
Przepusty zostawione przede wszystkim dla kanalizacji - w zbrojenie stropu wstawione dwa "garnki" czyli pustaki wentylacyjne. Ale juz wiem którędy pójdzie kanalizacji.

Cypek
18-07-2005, 13:12
Inna sprawa, ze przy dzisiejszych maszynach nie ma kłopotu z wykonaniem przepustów.

rafal9
18-07-2005, 13:34
Czyli taki przepust można wykonać wstawiając pustak kominkowy?

Chatte
18-07-2005, 14:27
Wstawienie pustaków kominowych jako przepusty było pomysłem mojego majstra, a ja to zaakceptowałam - to chyba najłatwiejszy sposób w przypadku stropu wylewanego.

rafallogi
18-07-2005, 15:01
Wykonanie przepustów pod kanalizację, CO jest dziecinnie proste jeśli ma się dobry sprzęt. Tu proponuję nie zostawiać, ale dobrze by było wstawić rurki pcv jako przepusty pod kable instalacji antenowej i telefonicznej (tutaj przeważnie wiadomo gdzie ma być gniazdo). U siebie takich rurek fi 16 lub 18 nie zostawiłem i miałem broblemy z przewierceniem się zwykłą wiertarką z udarem. Hydraulicy swoje przejścia kuli Makitami jakąś godzinkę i kuli tam gdzie im pasowało, bo układ CO został ostatecznie nieco zmieniony od tego w projekcie.
Ale możesz zrobić bardzo wiele dla elektryka kładąc już teraz pomiędzy zbrojeniem kable elektryczne 3x1,5 pod przyszłe żyrandole. Mocowaniie takich kabli w monolicie to ciężka robota. Warto zrobić również przepusty pod ogrzewanie kominkiem na górze jeśli takowe będzie.

c-m
18-07-2005, 15:48
Elektryk, to te kable powinien przed zalaniem sam polozyc, albo pokazac gdzie one powinny sie znajdowac. I tu "rafallogi" ma racje. Ale dlaczego hydraulik ma kuc, to tego nie rozumie? Jezeli masz plany to powinno byc zaznaczone gdzie jest lazienka kuchnia itp. Nie tylko otwory w stropach jest wskazane zostawiac ale rownierz bruzdy pionowe w scianach na rury kanalizacyjne. Zamontowac mozna klocki ze styropianu, i potem wyskrobac ten styropian, a jezeli nie beda potrzebne to te klocki zostawjasz w stropie.
pozdro c-m

MaciekW
18-07-2005, 15:51
Mój inspektor nadzoru zalecił, aby wykonanie stanu surowego obejmowało również:
- przepust kanalizacji przez ścianę fundamentową (oczywiste i powszechnie wykonywane, jak i doprowadzenie powietrza do kominka),
- rozprowadzenie kanalizacji na parterze i podejścia pod przybory (zostały wykonane jeszcze przed zagęszczeniem piasku pod podłogę na gruncie, a potem zalane "chudziakiem"; musieliśmy z żoną zdecydować jakie konkretne sanitariaty będą instalowane na parterze i wskazać ekipie rysunki montażowe z katalogów),
- wykonanie pionów kanalizacyjnych do dwóch łazienek na piętrze i ukrycie ich w ściankach działowych zgodnie z projektem.

Stropowe płyty prefabrykowane nad parterem będą układane jutro, a już teraz pięknie sterczą w niebo wyloty i rozgałęzienia kanalizacji. Ekipa trochę marudziła, że to poza zakresem stanu surowego (nie doczytali umowy, jak przyznali poźniej), ale zrobili. Za materiał oczywiście płaciłem ja. Polecam ten patent, a przynajmniej zostawienie przepustów.

Maciek

bonbon
18-07-2005, 18:21
NIE! wYKONAWCYPOWINNI SI SIĘ PRZEKUĆ PRZEZ TWOJE STROPY, (TECHNIKA POSZŁŁA NAPRZÓD).

rafal9
18-07-2005, 22:25
Też wydaje mi się, że przepusty lepiej robić na etapie instalacji bo wtedy dokładnie będzie wiadomo co gdzie i jak, ale zastanawiam się czy takie kucie w betoni i zbrojeniu nie wpłynie na wytrzymałość stropu i na możliwość jego uszkodzenia.
Co o tym sądzicie?

rafallogi
19-07-2005, 07:17
Dobrze kalkulujesz.

Geno
19-07-2005, 09:14
Też wydaje mi się, że przepusty lepiej robić na etapie instalacji bo wtedy dokładnie będzie wiadomo co gdzie i jak, ale zastanawiam się czy takie kucie w betoni i zbrojeniu nie wpłynie na wytrzymałość stropu i na możliwość jego uszkodzenia.
Co o tym sądzicie?

Jak jakiś instalator dopadnie się w szczególności zbrojenia i je powycina to na pewno pozytywnie to nie wpłynie na właściwości wytrzymałościowe - choć na głowę spaść nie powinno - szachty raczej aż takie duże nie są. Dobrze jest jednak mieć je rozplanowane i zastować rozwiązanie takie jakie podał proxy....