PDA

Zobacz pełną wersję : Prawo Pierwokupu



bendzamin
18-07-2005, 18:31
Czy agencja skarbu państwa ma prwao pierwokupu działki rolnej zawsze i w każdym przypadku?? Czy któs sie z tym juz spotkał prosze o rade bo jestem w trakcie kupna i nie wiem jak to wygląda w sensie prawnym. I co należy w takiej sytuacji robić

jojo79
18-07-2005, 18:40
Prawo pierwokupu wynika z kilku aktów prawnych i obejmuje różne sytuacje, dlatego tez zawierasz umowę przedwstepną sprzedaży u notariusza a notariusz wystepuję z zapytaniem do agencji. U nas trwało to 2 dni. Oczywiscie nie skorzystała. Babka w urzedzie mówi ze dziłaki poniżej 1 ha ich wogole nie interesują. W przypadku rolnej z warunkami zabudowy musiał bys wystepowac z takim zapytaniem do Gminy.
Pzdr.
J

rs6000
18-07-2005, 18:44
Zawsze. Różni sie tylko procedurą w zależności czy jest to działka poniżej czy powyżej 0,5 ha. Oczywiście prawo pierokupu jest tylko wtedy gdy z ewidencji gruntów wynika, że jest to grunt rolny. Sam tak kupowałem. Nie zdażyło się jeszcze aby z tego prawa skorzystała no chyba ze jest to atrakcyjny grunt dla inwestycji kolesiów.

Pozdro

bendzamin
18-07-2005, 18:48
ok tylko obecny własciciel kupił tą działke jako budowlaną tzn. BP/R po wejsciu do UE gm. musiała jednoznacznie okreslic jaka jest działak a ze gostek nie zaczał sie budową zrobili z niej R czyli rolna i jak w takiej sytuacji zawierac umowę i czy tez bedzie ASP miała te prawo

jojo79
18-07-2005, 18:53
Zawsze kiedy ma oznaczenie R to tak.

bendzamin
18-07-2005, 19:00
czyli transakcja bedzie dokonana jako działka rolna?

pjotrzu
18-07-2005, 19:04
Zawsze. Różni sie tylko procedurą w zależności czy jest to działka poniżej czy powyżej 0,5 ha. Oczywiście prawo pierokupu jest tylko wtedy gdy z ewidencji gruntów wynika, że jest to grunt rolny. Sam tak kupowałem. Nie zdażyło się jeszcze aby z tego prawa skorzystała no chyba ze jest to atrakcyjny grunt dla inwestycji kolesiów.

Pozdro
Zapewniam Cię , że ani jeden obowiązujący w naszym kraju przepis nie uzależnia prawa pierwokupu od powierzchni nieruchomości. Ktoś Ci bajek naopowiadał :) Jeśli chodzi o korzystanie z pierwokupu to są przypadki (bardzo nieliczne) gdy Agencja Nieruchomości Rolnych je wykonuje. Ma to miejsce w sytuacji gdy strony umowy zaniżają wartość działki
pozdrawiam

jojo79
18-07-2005, 19:04
Jezeli jest aktualny plan zagospodarowania przestrzennego i jest przeznaczenie po zabudowe mieszkalną to "nieruchomość niezabudowana przeznaczona pod zabudowe mieszkaniową", gdy ma ważne warunki zabudowy również. Jeżeli nie ma ani jednego ani drugiego to bedzie jako rolna.

pjotrzu
18-07-2005, 19:06
Jezeli jest aktualny plan zagospodarowania przestrzennego i jest przeznaczenie po zabudowe mieszkalną to "nieruchomość niezabudowana przeznaczona pod zabudowe mieszkaniową", gdy ma ważne warunki zabudowy również. Jeżeli nie ma ani jednego ani drugiego to bedzie jako rolna.
podpisuje sie obiema "ręcami" :wink:

bendzamin
18-07-2005, 19:10
aktualnego planu zagospodarowania brak :-? a o warunki jeszcze nie wystepowałem

budulec
18-07-2005, 19:13
Jezeli jest aktualny plan zagospodarowania przestrzennego i jest przeznaczenie po zabudowe mieszkalną to "nieruchomość niezabudowana przeznaczona pod zabudowe mieszkaniową", gdy ma ważne warunki zabudowy również. Jeżeli nie ma ani jednego ani drugiego to bedzie jako rolna.
ogólnie bym się zgodził, jednak spotkałem się z innymi przypadkami:
- działka bez aktualnych PZP pomimo ważnej decyzji o WZiZT traktowana jako rolna (wymagana konieczność odrolnienia, zgoda AR itp)
- działka nie miała "ani jednego, ani drugiego" i nie była rolną :D - była po prostu leśną.

pozdrawiam

bendzamin
18-07-2005, 19:16
nie zrouzumielismy sie plan zagosp. przest. był do 2004 r. w tym roku został uchylony i od tamtej pory nie ma zadnego planu bo jest w trakcie wykonywania bardzo miła pani w gminie :-? :x powiedziała ze robia ale w tym roku na pewno nie zrobia :evil:

pjotrzu
18-07-2005, 20:54
Jezeli jest aktualny plan zagospodarowania przestrzennego i jest przeznaczenie po zabudowe mieszkalną to "nieruchomość niezabudowana przeznaczona pod zabudowe mieszkaniową", gdy ma ważne warunki zabudowy również. Jeżeli nie ma ani jednego ani drugiego to bedzie jako rolna.
ogólnie bym się zgodził, jednak spotkałem się z innymi przypadkami:
- działka bez aktualnych PZP pomimo ważnej decyzji o WZiZT traktowana jako rolna (wymagana konieczność odrolnienia, zgoda AR itp)
- działka nie miała "ani jednego, ani drugiego" i nie była rolną :D - była po prostu leśną.

pozdrawiam
Leśna to leśna :wink: nie ma wątpliwości, że nie budowlana ani rolna. Natomiast musimy odróżnić "rolę" w znaczeniu przepisów prawa budowlanego od "roli" z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, odnośnie której Agencji NR przysługuje prawo pierwokupu. Uzyskanie odrolnienia pod budowę domu a ustawowe prawo pierwokupu to zupełnie inna inszość
pozdrawiam