PDA

Zobacz pełną wersję : Okna dachowe na dachu o ma?ym spadku



Janusz
18-01-2002, 18:54
Moi Drodzy, mój dach ma 15% czyli ok 8' spadku. Teraz :sad: wiem że min spadek to 15'. Nie chcę rezygnować z okien dachowych, bo 2-kondygnacyjny dom ma "niekorzystne" strony świata, a okna doświetlają pokój dzienny (wschód) i jadalnię (północny wschód) na parterze poprzez pustkę (antresolę) nad centralną częścią pokoju. Poza tym lubię gdy w domu jest jasno. Chcę zapobiec problemom nieszczelności i innym z powodu, których producenci określili min 15' spadku. Będę wdzięczny za Wasze uwagi i doświadczenia w zakresie okien dachowych, w szczególności:
- jakie moga mnie spotkać problemy, gdy zainstaluję zwykłe okna dachowe, jak im zapobiec
- czy istnieją okna dachowe na taki dach (w rozsądnej cenie oczywiście) i gdzie je można kupić

Pozdrawiam Janusz

pitbull
22-01-2002, 09:12
Jakie stosujesz pokrycie przy tak malych kacie nachylenia polaci?
Rada jest jedna: wyjatkowo, podkreslam wyjatkowo starannie musza byc wykonane wszystkie polaczenia i przebicia w dachu a zwlaszcza uszczelnienie okien.
Twoje ryzyko, nikt Ci nie da gwarancji na to co sie stanie.

Frankai
22-01-2002, 09:18
W takim wypadków nie dawałbym typowych okien połaciowych a tzw. świetliki. Przypuszczam jednak, że są one droższe. Masz je w różnych wersjach - na ogół są to "wybrzuszone kwadraty" o barwie mleczno-białej lub przezroczyste. Można je stosować nawet w stropach całkiej płaskich.

pitbull
22-01-2002, 10:23
Ale to bedzie idiotycznie wygladalo, poza ty mto stoduje sie przewanie na stropodachach prawie plaskich a nie na takich dziwnych nachyleniach dachu, z tad pytanie jakie jest pokrycie?

Frankai
22-01-2002, 10:57
Widziałem jeszcze kiedyś takie ratowanie sytuacji poprzez "wypchnięcie" góry okna na zewnątrz. Dostaje się jednak wtedy załamanie powierzchni dachu. Trudno to trochę zrobić, a dodatko jest problem z zaleganiem tam śniegu.
Do doświetlania pomieszczeń używa się też kosmicznych technologii - jest to coś w stylu krzyżówki światłowodu z kanałem wentylacyjnym. Wiem, że dostawca ma swoją stronę, ale nie pamiętam ani nazwy, ani adresu. Pamiętam, że było dosyć drogie.

pitbull
22-01-2002, 14:18
Tez to widzialem,ale to jest dobre do piwnic. Dziala na zasadzie peryskopu i wyglada bardzo efektownie. Niestety drogie, raczej do budynkow komercyjnych

Metal
22-01-2002, 14:26
Od jakiegoś czasu szukam świetlików, o jakich pisał Frankai. W kilku hurtowniach dziwnie na mnie patrzyli jak o nie pytałem. Może ktoś wie, kto to w Polsce produkuje lub w okolicy Wrocławia sprzedaje.

Frankai
22-01-2002, 14:35
Metal - na Budmie było trochę tego. Zobacz może w katalogu Muratora (także on-line). W sieci też z pewnością coś znajdziesz - zadaj tylko dobrze pytanie wyszukiwarce.

22-01-2002, 23:04
Janusz, widziałem w jakiejś firmie produkującej okna dachowe takie specjalne kołnierze, pozwalające na montaż okna dachowego nawet na zupełnie płaskim dachu. Okno montuje się wtedy pod kątem pomimo że dach jest płaski. Jak sobie przypomnę gdzie to było to napiszę. Na razie spróbuj przejrzeć strony www. firm produkujących okan dachowe Fakro, Velux, Okpol, Roto.

Frankai
23-01-2002, 10:23
Jeden z wytwórców (za Murator - Nowości 2001)
"Aluco" Kielce, 3624845, 3624847 http://www.aluco.com.pl

Janusz
23-01-2002, 21:04
Witam, dzięki za włączenie się do dyskusji.

Pitbull, stosuję blachę trapezową firmy Planjja
Frankai, świetliki są to trochę nie na miejscu - miałyby zastąpić dwa duże okna wielkości ok 90-140 cm, które będzie widać z "salonu"
Frankai & Mario, o kołnierzach podnoszących za chwilę.

W międzyczasie napisałem pytanie do Veluxa i Fakro (poprzez ich www). Konkluzje są następujące:
- min nachylenia dla Fakro to 20 stopni, Velus 15
- Fakro ma kołnierze podnoszące o 10 stopni (co i tak jest o 1,2 stopnia za mało by mieć ich gwarancję), koszt okna i kołnierza ok 1300+7%
- Velux - kołnierze też ma, ale można je stosować dla dachów o nachuleniu większym niż .. 20 st (czyli mając 25 można mieć 35), po za tym kołnierze muszą sprowadzić z Niemiec (koszt)
- b.dziękuję obu firmom za szybką i rzeczową odpowiedź dosłownie na drugi dzień - tak życzyłbym sobie być zawsze obsługiwany jako potencjalny klient
- ekspert z Veluxa zaproponował wykonanie po prostu przeszkleń w dachu zamiast montować okna dachowe (wada nie otwierają się)

Zatem
- mam dwie alternatywy: Fakro z kołnierzem podnoszącym bez gwarancji lub przeszklenia, które sprawdzę (może znacie takie firmy z Warszawy lub okolic)
- sprawdzę naturalnie Roto i Okpol (dzięki Mario)

Nie mylcie stopni z % nachylenia dachu - to dwa różne współczynniki

lullabysta
23-01-2002, 21:18
Te doświetlające przewody są do kupienia w MBS 2 materiały budowlane Stępińska na ul. Klimasa we Wrocławiu (dawniej wjazd był ul. Bogedaina 4-6)
http://www.mbs.wroc.pl
pzdrw
Artur

pitbull
24-01-2002, 09:10
A na blache masz gwarancje?
Ja bym wybral Fakro, poniewaz doswielenie w pomieszczeniach mieszkalnych powinno sie otwierac chociazby do mycia albo do wietrzenia. Jak zamontujesz stale przeszklenia to jak to bedziesz myl?. No i dziwna obrobka od wewnatrz.

Janusz
24-01-2002, 10:03
10 lat gwarancji na blachę

pitbull
24-01-2002, 11:54
Nie chodzilo mi o sama blache tylko o o gwarancje zastosowania tej blachy na Twoim konkretnym spadku?
Co to w ogole za dziwny projekt?
Czy zamierzasz jeszcze kiedys zmieniac pokrycie i nadbudowywac poddasze i zmieniac kat nachylenia polaci dachowej?

Janusz
24-01-2002, 13:02
z mocy prawa mam 3 lata rękojmi na każde prace budowlane, więc i na pokrycie blachą. Dach jest dwuspadowy. Dekarze kładli blachę na 20 cm zakład (jedno połączenie na płaszczyźnie dachu). Mój dom to połówka bliźniaka - parter + piętro, które w najniższym miejscu ma 2,2 m wys, zaś w kaletnicy 3,3m. Generalnie dom wyglągląda z zewnątrz niepozornie (dzięki dachowi leciutko nachylonemu, zbitej bryle), zaś w środku miejsca jest doś sporo (175m2 użytkowej), poza tym porównywałem mój projekt (robiony u architekta) z gotowym z katalogu. Wniosek jest taki, że funkcjonalność mojego domu (rozkład, ilość i funkcjonalność pomieszczeń) jest osiągalna w projektach domów gotowych o pow 250m2. To odrębny, szerszy temat w zasadzie o tym "czy wybierać projekt gotowy czy u architekata". Dlatego tu go nie chcę rozwijać.

pitbull
24-01-2002, 13:21
No to ci gratuluje ze Twoje potrzeby powierzchniowe sa w pelni zaspokojone. 2,2 to w pomieszczeniu faktycznie nie wiele.
No i dobrze ze nie masz koszy i jakichs lukarn.
Czyli wnioskuje ze juz to zrobiles, bo moglby jeszcze probowac wkomponowac jaskolke (niewielka lub dwie) wychodzaca z lica sciany w najnizszym miejscu. Ale to juz zalezy od wygladu budynku, no poza tym to blizniak to zobowiazuje