PDA

Zobacz pełną wersję : kocioł gazowy - który lepszy



yacq
19-07-2005, 10:31
Witam

Pomimo, że dom ma dopiero fundamenty rozglądam się za kotłem gazowym. Mam małą kotłownie o kubaturze ok. 6m^3 więc prawdopodobnie muszę się zdecydować na kocioł turbo. Czy ktoś się orientuje o ile większe jest zużycie prądu przez taki kocioł? W końcu są tam wentylatory do wypychania spalin i dostarczania powietrza do spalania. Dodatkowo komin musi być dostosowany do takiego kotła co w sumie pewnie nie jest tanie. Jeśli dodamy większy koszt zakupu kotła turbo to robi się nieciekawie :( A może pomimo małej kubatury zwykły kocioł kominowy będzie dobrze pracował?

Druga sprawa dotyczy cwu. I znowu mała kotłownia może nie pomieścić kotła, zasobnika, hydroforu i centrali wentylacyjnej. Przeglądając oferty natrafiłem na kotły z wbudowanymi zasobnikami o pojemności ok. 50L. Czy taki zasobnik wystarczy? Może ktoś z Was używa takiego kotła i podzieli się wrażeniami.

I na koniec czy pakować się w kocioł kondensacyjny. Jak to jest z tymi 15% mniejszym zużyciem gazu?

Dzięki za wszystkie odpowiedzi

Przekorek
19-07-2005, 17:30
Zaczne od konca:
1.u mnie wg projektu najwiekszy zysk na gazie wynikal z rekuperatora, a nie z kondensata. Choc rzeczywiscie 15% jest rozsądnym zalozeniem.
2. Popatrz na dane techniczne kotla i zasobnika. Wydatek (stały, a nie chwilowy) cieplej wody uzytkowej o delta T (przyroscie temperatury) 35 stopni powinien ci dac obraz, czy kilka osob jedna po drugiej się wykąpie. Na lebka wypada ze 100 litrow cieplej wody na kąpiel. Jak masz zasobnik 50 litrow, to pewnie kociol duzej mocy. Czyli pewnie przewymiarowany. Czyli zuzycie gazu duze, a kociol na potrzeby CO byc moze bedzie pracowac na pół gwizdka.Chyba jednak bym zwiekszal zasobnik kosztem mocy kotla.
3. Wentylator pobiera, powiedzmy, 200 Wat. I to tylko w chwilach, gdy kociol pracuje. Nie jest to znaczące dla eksploatacji (sumarycznie godzinka-dwie dziennie?). A w ogole -przy kubaturze 6 mszesc prawdopodobnie nie da sie wstawic kotla atmosferycznego, cos mi sie widzi, że minimalna kubatura to 8 mszesc.

vangrego
19-07-2005, 17:54
Dodatkowo komin musi być dostosowany do takiego kotła co w sumie pewnie nie jest tanie. Jeśli dodamy większy koszt zakupu kotła turbo to robi się nieciekawie Planujesz kocioł z zamkniętą komorą spalania -po co murowac komin wystarczy przewód koncentryczny " rura w rurze"

yacq
20-07-2005, 12:40
Pytacie po co murować? Też uważam, że to nie potrzebne. Ale żona uparła się, że ma być w domu komin! :evil: Teraz przeglądam oferty producentów kominów systemowych i mam nadzieje, że nie będzie to droga zabawa bo komin tylko jeden i to niedługi (5m)