PDA

Zobacz pełną wersję : wentylacja grawitacyjna przy rekuperatorze



yacq
19-07-2005, 15:17
Dom jest na etapie budowania ścian. Chciałbym mieć wentylację mechaniczną z rekuperatorem i w związku z tym nie robić kanałów wentylacyjnych oprócz kotłowni. Czy nie narażę się na problemy w przyszłości rezygnując z tych kilku pustaków wentylacyjnych. Może zrobić klasyczną wentylację i w czasie działania mechanicznej mieć zatkane kratki niż później martwić się jak tu dorobić grawitacyjną. Co o tym sądzicie?

GL35
19-07-2005, 15:36
Witam.
Ja również zdecydowałem się na went. mechaniczną jeszcze przed budową domu. Wybudowałem jednak kanały wentylacji grawitacyjnej, i teraz będą jako kanały wyciągowe.( trzeba tylko umieścić w nich rury spiro) Na strychu (tam będzie reku) mam wyjścia z tych kanałów, i troszkę wyżej wejścia, które będą robić za wyrzutnie(w zimę wyrzut planuję dać do garażu)
A w razie czego mam możliwość przejścia na grawitacyjną.
Pozdr

WITEK P.
20-07-2005, 21:17
.. i to jest dobra koncepcja choć bardziej kosztowna niż brak kominów.

Whisper
20-07-2005, 23:05
Yacq, a po co? Z wentylacji mechanicznej na pewno nie przejdziesz na grawitacyjną bo... równie dobrze mógłbyś do samochodu dorabiać dyszel i uzdę. Bo może kiedyś będę chciał żeby mi konie samochód ciągnęły...

Ja świadomie zrezygnowałem z kominów wentylacyjnych. Inaczej musiałbym zrobić pod nie fundament, wybudować je, otynkować, wykończyć, i na koniec zaślepić. Więcej z tym kłopotów niż to warte.

A tak przy okazji, będziemy musieli kiedyś do Was wpaść :)

Sunao
20-07-2005, 23:11
Popieram Whispera. Równie dobrze wypadałoby przy ogrzewaniu elektrycznym położyć jeszcze inst. pod wodne c.o.

Kanały wentylacji grawitacyjnej chyba nie są najszczęśliwszym pomysłem jako "kawałek" went. mechanicznej :roll:

Pozdrawiam,

Sunao

yacq
21-07-2005, 00:32
Logicznie myśląc kanały wentylacyjne nie są mi potrzebne ale w tym szaleństwie budowy boję się, że nie zrobię czegoś i będę później żałował. :roll: A co do odwiedzin to zawsze jesteście mile widzianymi gośćmi. Niestety nas zastaniecie w najbliższym czasie tylko rano ok. 8 i po południu po 18 no i oczywiście w weekendy. Może uda się jakiś grill skręcić w najbliższym czasie :-). Damy znać jakby co.

krzyss
21-07-2005, 11:58
Ja zrobilem dwie rownoległe instalacje. Jest to faktycznie dyszel do auta, ale co mi szkodzilo - kominy i tak były do innych celów, więc nie problem. Tam gdzie nie ma komina - kominek wentylacyjny na dachu. Miniej dyskusji będzie przy odbiorze, a może halas mi bedzie przeszkadzał w nocy... nie wiem, co będzie, jak zacznę używać. Otwory oczywiście zakręcane - dwie na raz nie moga być otwarte, bo żadna nie zadziała prawidlowo.

Uszaty1973
26-07-2005, 11:21
Ja też chcę wentylację mechaniczną. Z tego co się wywiedziałem to najlepiej wcześniej zrobić projekt (około 200pln) masz wtedy problem z głowy a i kanały jak dobrze zaprojektuje to murarze ułożą podczas zalewania stropu. U mnie jest tak, że z komina nie szczególnie da się zrezygnować. W salonie kominek a do kominka musi być dymowy + wentylacja grawitacyjna, to samo do pieca co (podobno takie przepisy), dodatkowo musi zostać wyciąg do kuchni. A więc u mnie komin zostanie, a co najwyżej zmienię przekroje żeby wyrzunia mogła korzystać z komina (fi20+otulina 3 cm). Rekuperator umieszczam w kotłoni.

Whisper
26-07-2005, 17:25
W salonie kominek a do kominka musi być dymowy + wentylacja grawitacyjna


NIE NIE I JESZCZE RAZ NIE!
Jak robisz wentylację wymuszoną to przepisy zabraniają wentylacji grawitacyjnej.

Do kominka powinieneś mieć doprowadzenie powietrza z zewnątrz, a to co innego. Pod podłogą puszczasz rurę doprowadzającą powietrze do kominka



, to samo do pieca co (podobno takie przepisy), dodatkowo musi zostać wyciąg do kuchni.

Kocioł z zamkniętą komorą spalania pobiera powietrze specjalną rurą z zewnątrz (na podobnej zasadzie jak kominek), a nie powietrze z pomieszczenia. Spaliny wyrzuca też rurą może to być nawet rura "dwa w jednym" :wink:

TadekL
26-07-2005, 22:40
Z kominkiem i piecem się zgadzam, ale jeśli w kuchni ma być gaz to w świetle naszych głupich przepisów musi być grawitacyjna. Na zachodzie już nie - tak mi powiedzieli Ci od instalacji reku. Jak nie będzie to możesz nie mieć odbioru kominiarskiego.
Pozdrawiam
TadekL

Whisper
26-07-2005, 22:51
Pierwsze słyszę :o

Jeszcze raz powtarzam - przepisy zabraniają łączenia wentylacji gazowej i grawitacyjnej.

A najlepiej to byłoby zapytać się Maluszka - ona ma i gaz i reku. No i mieszka.

Geno
26-07-2005, 22:55
Na temat rekuperacji to jestem zielony - przyznaje sie bez bicia...więc co się dzieje jak nie ma prądu..? Stęchlizna w środku czy jakieś awaryjne sposoby... :wink:

Whisper
26-07-2005, 23:00
Na temat rekuperacji to jestem zielony - przyznaje sie bez bicia...więc co się dzieje jak nie ma prądu..? Stęchlizna w środku czy jakieś awaryjne sposoby... :wink:

Okno otwierasz... :wink:

Geno
26-07-2005, 23:10
Na temat rekuperacji to jestem zielony - przyznaje sie bez bicia...więc co się dzieje jak nie ma prądu..? Stęchlizna w środku czy jakieś awaryjne sposoby... :wink:

Okno otwierasz... :wink:

No i całkiem pozbywam się ciepła :wink:

Chodzi mi o taką sytucję gdzie np. wyjeżdżasz ,nikogo nie ma w domu i do tego prądu też....

TadekL
26-07-2005, 23:12
Pierwsze słyszę :o

Jeszcze raz powtarzam - przepisy zabraniają łączenia wentylacji gazowej i grawitacyjnej.

A najlepiej to byłoby zapytać się Maluszka - ona ma i gaz i reku. No i mieszka.

Whisper, ja tylko cytuję to co mi powiedzieli Ci od reku i na dodatek potwierdził mój instalator od gazu, wody i CO, a ten z kolei konsultował to ze swoim kominiarzem, który robi mu odbiory.
Pozdrawiam
TadekL

Uszaty1973
27-07-2005, 08:45
Coraz bardziej się niepokoję. Piec z zamkniętą komorą spalania to jest dobra sprawa. Słyszałem że jak jest taki piec to nie potrzebuje on komina a wystarczy rura w rurze przez ścianę. Morze to głupie, ale czy to nie będzie łatwo się poparzyć z takiego wylotu???

TadekL
27-07-2005, 10:11
Uszaty1973
Raczej się nie poparzysz, przecież nie zamocujesz wylotu na wysokości wyciągniętej ręki. Oprócz tego ryra wyrzucająca spaliny jest w środku w rurze zasysające, tylko na końcu wystaje trochę dalej, tak, żeby spalin nie zasysało. A tak poza tym to gdzie tam chesz dotykać??? Nie masz co z rączkami zrobić??? :lol: :lol: :lol: . Żartowałem
Pozdrawiam
TadekL

Magdzia
27-07-2005, 10:44
Na temat rekuperacji to jestem zielony - przyznaje sie bez bicia...więc co się dzieje jak nie ma prądu..? Stęchlizna w środku czy jakieś awaryjne sposoby... :wink:

Okno otwierasz... :wink:

No i całkiem pozbywam się ciepła :wink:

Chodzi mi o taką sytucję gdzie np. wyjeżdżasz ,nikogo nie ma w domu i do tego prądu też....
Jak prądu zabraknie na krótko to nic Ci nie stęchnie, zapewniam. A raczej nie zdarzają się kilkudniowe braki w dostawie prądu. No, chyba, że po jakimś kataklizmie, ale to wtedy wszystko Ci w domu pada i masz większe zmartwienia niż nieświeże powietrze. No i zawsze można to okno otworzyć.
Ja mam okna nieotwierane, went. grawitacyjną tylko i wyłącznie, mam jeden komin dymowy do kominka + doprowadzenie powietrza do tegoż kominka z zewnątrz, żadnych murowanych przewodów wentylacyjnych w ścianach. Mieszka się normalnie. Wielką frajdę sprawia nam natomiast czyszczenie filtrów z czerpni, które zapychają sie od niezmierzonej ilości much i komarów. Myślimy sobie wtedy, że gdyby nie te filtry, to to znalazłoby się w domu.

krzyss
28-07-2005, 12:49
Przepisy zabraniają wentylacji naturalnych, otwartych komór spalania, czy otwartych kominków gdy jest wentylacja mechaniczna WYWIEWNA - czyli wyciąg. i to jest logiczne. gdy jest zrównoważona - a taki jest rekuperator - to zakazu nie ma - bo byloby to nielogiczne. Zakaz jest dlatego, aby wentylacja nie wciągała do pomieszczeń tego co jest w kominie lub piecu gazowym - tworząc podciśnienie. I tu chcialem zacytowac, ale plik mi gdzieś zniknął - ale ten przepis był wielokrotnie cytowany na Forum.

Willie
28-07-2005, 13:34
Żyję w przekonaniu utwierdzanym przez Kolejnych Potencjalnych Instalatorów Reku że w kotłowni musze zostawić grawitację (piec gazowy z otwartą komorą).
Cała reszta domu bez kominów wentylacyjnych, ewentualnie pod okap w kuchni wyprowadzenie rurą do dachówki wentylacyjnej. Do kominka salonowego zamknietego rura z zewnątrz.
pozdr

gosia@
28-07-2005, 14:33
Yacq, a po co? Z wentylacji mechanicznej na pewno nie przejdziesz na grawitacyjną bo... równie dobrze mógłbyś do samochodu dorabiać dyszel i uzdę. Bo może kiedyś będę chciał żeby mi konie samochód ciągnęły...


:lol: :lol: :lol: :lol:

gosia@
28-07-2005, 14:37
Na temat rekuperacji to jestem zielony - przyznaje sie bez bicia...więc co się dzieje jak nie ma prądu..? Stęchlizna w środku czy jakieś awaryjne sposoby... :wink:O, jak fajnie, ze znalazłam ten watek :P Jestem po rozmowie z podobno bardzo dobrym "Wentylatorem" no i facet mi zadał pytanie, gdzie robimy :o tzn, ze mam sobie wybrac w których pomieszczeniach, ze w łazience, to bez sensu bo i tak musi byc grawitacyjna ew dodatkowo wiatraczek :o :o :oBłagam, oswieccie mnie, bo......bede ryczec :wink:

Willie
28-07-2005, 15:02
Gosia,

jakbym słyszał jednego z moich rozmówców. Nie przekonał mnie. W jego ustach nie było problemu żeby ćwierć domu była pod grawitacją a reszta pod reku.
A ja jestem przekonany że nie o to chodzi.
Pozostali rozmówcy też tak mówią.
Czyli sanitarne pod wyciagami, mieszkalne z nawiewami. Ewentualnie gdzieniegdzie można zrównoważyć - czyli wywiew + nawiew (np b duży salon).
Ale grawitacja tylko w kotłowni. Chyba żeby piec z zamknieta komora to i tam nie trzeba. Podobno tylko dyskutuje się wtedy czasem przy odbiorach gazowo-kominiarskich. Podobno. Nie sprawdzałem.

pozdr

gosia@
28-07-2005, 15:15
Gosia,

jakbym słyszał jednego z moich rozmówców. Nie przekonał mnie. W jego ustach nie było problemu żeby ćwierć domu była pod grawitacją a reszta pod reku.
A ja jestem przekonany że nie o to chodzi.
Pozostali rozmówcy też tak mówią.
Czyli sanitarne pod wyciagami, mieszkalne z nawiewami. Ewentualnie gdzieniegdzie można zrównoważyć - czyli wywiew + nawiew (np b duży salon).
Ale grawitacja tylko w kotłowni. Chyba żeby piec z zamknieta komora to i tam nie trzeba. Podobno tylko dyskutuje się wtedy czasem przy odbiorach gazowo-kominiarskich. Podobno. Nie sprawdzałem.

pozdrNo, wlasnie, ale facet który jest dobry, moze az tak sie myslic :o ja bede miała piec z zamkniete komora spalania

Whisper
28-07-2005, 15:47
estem po rozmowie z podobno bardzo dobrym "Wentylatorem" no i facet mi zadał pytanie, gdzie robimy :o tzn, ze mam sobie wybrac w których pomieszczeniach, ze w łazience, to bez sensu bo i tak musi byc grawitacyjna ew dodatkowo wiatraczek :o :o :o

Niezły jest gościu...

W każdym źródle do jakiego dotarłem było powiedziane że łazienka to pomieszczenie wywiewowe. Tak jak kuchnia. I chyba garderoba. A jak on chce łączyć grawitację z mechaniczną to nic dobrego chyba z tego nie wyniknie...

gosia@
28-07-2005, 16:41
estem po rozmowie z podobno bardzo dobrym "Wentylatorem" no i facet mi zadał pytanie, gdzie robimy :o tzn, ze mam sobie wybrac w których pomieszczeniach, ze w łazience, to bez sensu bo i tak musi byc grawitacyjna ew dodatkowo wiatraczek :o :o :o

Niezły jest gościu...

W każdym źródle do jakiego dotarłem było powiedziane że łazienka to pomieszczenie wywiewowe. Tak jak kuchnia. I chyba garderoba. A jak on chce łączyć grawitację z mechaniczną to nic dobrego chyba z tego nie wyniknie...No własnie tez tak sobie pomyslałam :roll: ale z fachowcem nie chciałam dyskutowac, a najgorsze ze polecił mi go znajomy :( Nie wiem, co mu teraz powiedziec :-? ze "pitoni" głupoty :roll:

zygmor
29-07-2005, 08:37
Kochani ja też zamierzam mieć wentylację mechaniczną i reku, ale spotkałem się z opinią, że jeżeli będę miał kuchenkę gazową i gaz w kuchni to muszę mieć w tej kuchni wentylację grawitacyjną, bo inaczej kominiarz nie odbierze budynku. Co Wyna to?

yacq
29-07-2005, 15:55
Miło patrzeć jak się wątek rozwija :)

Ale do rzeczy. Poprosiłem rekuperatory.pl o wycenę dla mojego domu. Przyznam, że się trochę zszokowałem ceną. Z rurowym GWC wyszło 17 tys. :o Co o tym myślicie?

Oto oferta:

Rekuperator: MISTRAL 300

Ilość kształtek wentylacyjnych: trójniki, przepustnice, redukcje: 13 kpl

Łączna ilość przewodów wentylacyjnych izolowanych elastycznych
O średnicach 125- 160mm: 90 mb (9 paczek po10mb)

Łączna ilość anemostatów : 13 szt.

Przewód sterujący rekuperatora: 20 mb

Komplet materiałów połączeniowych i uszczelniających: 1 kpl

Uwagi:
Instalacja może współpracować z gruntowym wymiennikiem ciepła

MATERIAŁY - INSTALACJA:

Rekuperator Mistral 300 ze sterownikiem trójstopniowym: 3 650 PLN

Materiały instalacyjne: 4 380 PLN
SUMA: 8 030 PLN


*MATERIAŁY - GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA TYPU RURA ANTYBAKTERYJNA REHAU 200mm
(do wyboru):

Rura PP 250 39 metrów + 8 kolan PCV: 4 080 PLN

Przepustnica przełączająca ręczna: 450 PLN

Zadaszenie do GWC: 450 PLN
SUMA: 4 980 PLN

WYKONANIE:

Koszt wykonania instalacji w budynku wraz z posadowieniem i uruchomieniem rekuperatora wraz z kosztem dojazdu (max 80 km od Warszawy). : 2 100 PLN

Koszt wykonania Gruntowego wymiennika ciepła ; rurowego (bez materiałów, wykop ręczny bądź mechaniczny ): 1 200 PLN
SUMA: 3 300 PLN

PODSUMOWANIE: (bez gruntowego rurowego wymiennika ciepła)

Całościowy koszt netto: 10 130 PLN

Całościowy koszt brutto ( 7%VAT ) dla inwestora indywidualnego: 10 839 PLN


PODSUMOWANIE: (z gruntowym rurowym wymiennikiem ciepła antybakteryjnym REHAU d=200mm)

Całościowy koszt netto: 16 310 PLN

Całościowy koszt brutto ( 7%VAT ) dla inwestora indywidualnego: 17 452 PLN


UWAGA:
Koszt projektu 500 PLN
Koszt sterownika programowalnego do rekuperatora Mistral 300 to 820PLN netto (opcja)

Gerion
29-07-2005, 16:23
No i to jest powód dlaczego nie robię went. mechanicznej ;-)
Mnie wycenili na 11 tys i marudzili na GWC (sam bym se wykopał zrobił i zasypał).

A za systemowe kominy Schiedla i rury spiro (parterówka) zapłacę wedle wyceny około 6 tys... Do tego nawiewniki grawitacyjne przy wszystkich oknach (900zł).

Pewnie, że komfort nie ten (klimatyzacyjny), ale 4 tys różnicy mi się nie zwróci z oszczędności na ogrzewaniu (Rekuperacja) w ciągu kilku lat. Jakbym dodał koszty poboru prądu przez Reku, to pewnie zwrot nastąpiłby po 10-15 latach...A wtedy kto wie co będziemy robić i gdzie będziemy mieszkać.
Zresztą temat na forum był wałkowany wielokrotnie i nawet ktoś dokładne wyliczenia podawał ile co kosztuje i kedy się zwróci..

pozdrawiam
Gerion

vangrego
29-07-2005, 18:00
A za systemowe kominy Schiedla i rury spiro (parterówka) zapłacę wedle wyceny około 6 tys... Do tego nawiewniki grawitacyjne przy wszystkich oknach (900zł).
do tego robocizna za komin ok. 1 -1,5 tys cegła klinkier ok.1tys.obróbka na komin tez kosztuje tak więc konfort nie ten a cena jedna
co do wyceny przez rekuperatory.pl ich wycena też mnie przeraziła u innego instalatora instalacja z reku mistral 300 to 8,5tys

SylwekW
29-07-2005, 18:46
Hmmm ..... też będę miał wentylację mechaniczną i rekuperator wspomagany przez GWC.

Mam projekt zrobiony przez Rekuperatory.pl. (ich kosztorys był około 17-18 tys. zł z GWC, (mam drugą ofertę według tego samego projektu - 13 tys. zł) a jak sam go wykonam (rozprowadzenie kanałów) to zaoszczędzę jeszcze około 3 tys. zł.

Na bazie tego projektu zamierzam sam rozprowadzić kanały. Jak się miało ten projekt przygotowany już na etapie murowania domu to znacznie ułątwia wiele spraw bo pewne przejścia dla rur i kanałów mozna pozostawić już na etapie murowania i zalewania stropów.

Ponieważ nie miałem 100% pewności co do przepisów oraz chciałem mieć jakąs (choć drobną) alternatywę w przypadku gdybym jednak nie wykonał instalacji z rekuperatorem to mam dwa kominy:
- w jednym trzy przewody - spalinowy do kominka + wyciągowy do okapu do kuchni + jeden ...... no właśnie nie wiem na którą stronę go przekuję czy do salonu czy do kuchni. ... ach ci kominiarze :-)

- drugi komin to trzy kanały: kanał spalinowy od pieca CO - otwarta komora spalania + kanał wentylacyjny do kotłowni + .... no właśnie nie wiem po co go zrobił architekt i zalecał kierownik budowy ... w tej chwli jest w nim rura do odpowietrzenia kanalizacji :-).

Niejako na zakończenie chciałbym powiedzieć, że zdecydowałem się na wentylację mechaniczną z rekuperatorem + GWC (mimo znacznej ceny inwestycji) nie z powodu komfortu (o którym mam nadzieję się dopiero przekonać :-)), nie z powodu oszczędzania na ogrzewaniu, nie z powodu lepszej skuteczności wentylacyjnej i możliwości regulacji, nie z oszczędności wynikającej z mniejszej ilości (lub braku) kominów ... ale z sumy tych wszystkich argumentów, żaden z nich w pojedynkę by mnie nie przekonał. Czy jestem zadowolony z użytkowania będę mógł odpowiedzieć za dwa trzy lata.

Ulka
29-07-2005, 18:49
Kochani ja też zamierzam mieć wentylację mechaniczną i reku, ale spotkałem się z opinią, że jeżeli będę miał kuchenkę gazową i gaz w kuchni to muszę mieć w tej kuchni wentylację grawitacyjną, bo inaczej kominiarz nie odbierze budynku. Co Wyna to?


Potwierdzam. Mój projektant instalacji gazowej zmusił mnie do otwarcia kanału wentylacyjnego w kuchni. Ale wstawiłam tam kratkę z żaluzją i ją po prostu zamknęłam. W piwnicy, w kotłowni też jest wentylacja grawitacyjna. Kominy były w projekcie i nie miałam zamiaru z nich rezygnować trochę na wszelki wypadek, bo może trzeba będzie ogrzewać drewnem a z drugiej strony nie wyobrażam sobie dachu bez komina. Musi być przynajmniej atrapa.

Ulka

vangrego
29-07-2005, 19:53
Zastanawiam się nad jakością szkolenia architektów , projektantów itp w Polsce skoro zmuszają do stosowania razem went. mech.i grawitacyjnej a najlepsza ich wymówka bo kominiarz nie przyjmnie instalacj (kominiarz 6 klas podstawówki).Jeszcze jedno ciekawe -kominiarze mogą odbierac tylko wentylację grawitacyjną do mech. są inne uprawnione osoby(wg Prowo budowlane}

Uszaty1973
01-08-2005, 09:24
A ja dostałem wstępny kosztorys z Dospel ale to wygląda identycznie jak z rekuperatory.pl O co tu chodzi??
Uważam, że jest to bardzo drogo.

MATERIAŁY INSTALACYJNE:
Rekuperator Economic 300 II

Ilość kształtek wentylacyjnych: trójniki, przepustnice, redukcje 20 kpl

Lączna ilość przewodów wentylacyjnych izolowanych 110 mb

Inne przewody wentylacyjne oraz kształtki 15 mb+ 10 kształtek

Łączna ilość anemostatów oraz czerpnia ścienna i wyrzutnia 17 szt.

Przewód sterujący rekuperatora 20 mb

Komplet materiałów połączeniowych i uszczelniających 1 kpl

Uwagi: Instalacja może współpracować z gruntowym wymiennikiem ciepła


KOSZTY:
MATERIALY - INSTALACJA:
Rekuperator Economic 300 II ze sterowaniem RC300 5140 PLN

Materiały instalacyjne: 7339 PLN

SUMA: 12479 PLN

MATERIALY - GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPLA TYPU RURA ANTYBAKTERYJNA REHAU
Rura PP 200 38 metrow + 8 kolan + 2 trójniki 4 900 PLN

Przepustnica do G.W.C. sterowana ręcznie 450 PLN

Zadaszenie do GWC 450 PLN

SUMA:5 800 PLN
WYKONANIE:

Koszt wykonania instalacji w budynku wraz z posadowieniem i uruchomieniem rekuperatora wraz z kosztem dojazdu (max 80 km od Warszawy w innym przypadku do uzgodnienia). 3 800 PLN

Koszt wykonania Gruntowego wymiennika ciepła - rurowego (bez materiałów) 1 100 PLN

SUMA:4 900 PLN
WYKONANIE PROJEKTU – 700 zł + VAT
PODSUMOWANIE:
(z gruntowym rurowym wymiennikiem ciepta - antybakteryjnym ,,REHAU") bez projektu
Catosciowy koszt netto 23179 PLN

Catosciowy koszt brutto 28278 PLN

TadekL
01-08-2005, 11:35
Uszaty1973
Niezła wycena. Nie będę się wypowiadał (może jest to jakiś super nowoczesny sprzęt). Różne są opinie, ale ja chyba zdecyduję się na Mistrala 300. Całość z wykonaniem bez GWC - ok. 12 tys, brutto. GWC zrobię sobie pewnie kiedyś :lol: sam, Samo położenie bez kopania GWC i materiału 1500 zł (całość z materiałem kosztowałaby ok. 3 tys.); czyli 15 tys. brutto na gotowo - z projektem i uruchomieniem reku.
Pozdrawiam
TadekL

KrzysiekS
01-08-2005, 12:33
Ja mam wentylacje mechaniczną nawiewną z GWC bez reku.

Mam kominy wentylacyjne we wszystkich pomieszczeniach. Kominy wentylacyjne mają tą ogromną przewage nad wentylacją mechaniczną, że ich w ogole nie słychac.

Wentylacja mechaniczna pracuje wiec u mnie tylko w zimie oraz w najbardziej upalne dni. Nie chciałbym cały czas słyszec chocby najmniejszego szumu powietrza lub pracy wentylatora.

Zastanowcie sie, czy chcecie przez cały czas słyszec ten szum, ktory u mnie odczuwalny jest minimalnie tylko w nocy, ale jednak jest odczuwalny i gdy warunki pogodowe na to pozwalają, otwieram okno i wentyluje bezszelestnie.

Uszaty1973
01-08-2005, 15:22
Faktycznie wycena zbiła mnie z nóg.
Jeżeli chodzi o szum to mam przykre doświadczenia z nawilżaczami powietrza. Szum rzędu 20DB.

A może ma ktoś doświadczenie z wentylatorami wzmacniającymi ciąg kominowy?

Whisper
01-08-2005, 20:41
Uszaty73, wycena jest chora.

Pierwsza rzecz która mi się narzuca to słynne antybakteryjne rury Rehau, które windują koszt GWC. Nie znam nikogo, kto by miał GWC z takich rur. Wszyscy maja GWC rurowe ze zwykłych pomarańczowych rurek...

Po drugie...

Nie chce mi się nawet pisać, bo to aż ręce opadają. U mnie przykładowo wycena w EcoVencie z Piaseczna wynosiła coś koło 13tys. Nie będę chyba robił u nich, bo chcę jeszcze rozprowadzenie powietrza z kominka, a chyba sobie z tym nie do końca radzą. Mam speca od Maluszka, proponowana cena też nie jest mała (ok. 22 brutto) ale wiem, że on potrafi to zrobić tak, żeby działało, poza tym będę negocjował.

nurni
01-08-2005, 21:05
...Pierwsza rzecz która mi się narzuca to słynne antybakteryjne rury Rehau, które windują koszt GWC. Nie znam nikogo, kto by miał GWC z takich rur. Wszyscy maja GWC rurowe ze zwykłych pomarańczowych rurek...
Dokładnie, tych z najcieńszą ścianką - 4 mm.



Nie chce mi się nawet pisać, bo to aż ręce opadają. U mnie przykładowo wycena w EcoVencie z Piaseczna wynosiła coś koło 13tys. Nie będę chyba robił u nich, bo chcę jeszcze rozprowadzenie powietrza z kominka, a chyba sobie z tym nie do końca radzą. Mam speca od Maluszka, proponowana cena też nie jest mała (ok. 22 brutto) ale wiem, że on potrafi to zrobić tak, żeby działało, poza tym będę negocjował.
Czyżby pan J.G.? :D
Też go brałem po uwagę ale cena mnie odstraszyła. Poza tym miałem zastrzeżenia do sposobu połączenia obu systemów. Nie dopuszczałem wymuszonego DGP. Po wielu rozmowach z ludźmi z branży i wypowiedzach na forum zrobiłem oba systemy niezależnie a DGP grawitacyjnie. Alternatywnym rozwiązaniem (ale za późno na nie wpadłem) jest płytowy wymiennik ciepła z tyłu kominka przez który przepływa powietrze z GWC do rekuperatora. Wymiennik to może za mocne słowo ale coś w tym stylu. O ile dobrze pamiętam to takie rozwiązanie ma Januszek.

Pozdrawiam

PS. Whisper ja mam oba system zrobione za połowę Twojej kwoty - na centrali i podzespołach KOSS-a.

Maluszek
01-08-2005, 21:12
Jak już Whisper napisał posiadam i gaz i reku połączony z kominkiem i GWC no i mieszkam :D

W naszym projekcie były trzy kominy - po wyborze wentylacji mechanicznej został komin do kominka i pieca gazowego z zamkniętą komorą spalania (są obok siebie). W kotłowni jest czujka gazu i zetka. W kuchni nie mam kratki wentylacyjnej (kuchnia elektryczna) - jest tylko wyciąg z reku. Okap jest bezpośrednio podłączony do dachówki z takim malutkim kominkiem.

Kominek pobiera powietrze z zewnątrz więc też nie potrzebujemy kratek wentylacyjnych.

Całą naszą instalację kominiarz odebrał bez najmniejszego problemu - najlepiej znaleźć takiego, który wie co to rekuperator i że kominek może pobierać powietrze z zewnątrz i wtedy nie będzie robił problemów z odbiorem.

Wyciągi mam w kuchni, łazienkach i spiżarni. Pozostałe pomieszczenia czyli pokoje i garderoby mają nawiewy.

Maluszek
01-08-2005, 21:16
Mam speca od Maluszka, proponowana cena też nie jest mała (ok. 22 brutto) ale wiem, że on potrafi to zrobić tak, żeby działało, poza tym będę negocjował.
Czyżby pan J.G.? :D
Też go brałem po uwagę ale cena mnie odstraszyła. Poza tym miałem zastrzeżenia do sposobu połączenia obu systemów. Nie dopuszczałem wymuszonego DGP. Po wielu rozmowach z ludźmi z branży i wypowiedzach na forum zrobiłem oba systemy niezależnie a DGP grawitacyjnie. Alternatywnym rozwiązaniem (ale za późno na nie wpadłem) jest płytowy wymiennik ciepła z tyłu kominka przez który przepływa powietrze z GWC do rekuperatora. Wymiennik to może za mocne słowo ale coś w tym stylu. O ile dobrze pamiętam to takie rozwiązanie ma Januszek.


Jak ode mnie to na pewno J.G :D

Nurni - a dlaczego masz zastrzeżenia do sposobu połączenia obu stystemów? U mnie się to wszystko pięknie sprawdza :D

TadekL
02-08-2005, 06:16
Maluszek A jak tam u Ciebie hałas od reku, bo co niektórzy w tym wątku piszą, że jest i dlatego nie robili wentylacji mechanicznej z centralą wentylacyjną. Czy jest naprawdę aż tak słyszalny i uciążliwy???
Pozdrawiam
TadekL

yacq
02-08-2005, 08:23
Maluszku a po co Ci zetka do pieca z zamkniętą komorą spalania? Przecież piec pobiera powietrze z zewnątrz. A jak z wentylacją w kotłowni? Podobno musi być niezależnie od typu pieca gazowego (otwarta/zamknięta komora spalania). Czy dzięki czujce gazu można się jej pozbyć?

Uszaty1973
02-08-2005, 09:10
Whisper Inny gość ale chyba też nawiedzony. Mam taką koncepcję aby zrobić projekt a wykonanie zlecić ekipie od instalacji sanitarnych. Kilka rurek to przy okazji położą. Co do rurek pomarańczowych na GWC to się zgadzam. Do klimy samochodowej pryska się COŚ w sprayu raz na rok i po grzybkach, to pewnie i do reku można prysnąć.

Whisper
02-08-2005, 12:00
Bo ja wiem czy pryskać? Przecież reku ma na wejściu całkiem niezłe filtry, zdaje się że jeden zgrubny, a drugi taki że co większe atomy sie na nim zahaczają :wink:

A co do wykonania i projektu, to kojarzy mi się koszt robocizny w granicach 1900zł, projekt w cenie, a zrobi to ktoś kto ma doświadczenie. A tak to nie będzie wiadomo kogo ścigać, że coś jest nie tak.

nurni
02-08-2005, 14:34
...
Nurni - a dlaczego masz zastrzeżenia do sposobu połączenia obu stystemów? U mnie się to wszystko pięknie sprawdza :D..

Wiem Maluszku, bo dzięki Waszek uprzejmości miałem okazję obejrzeć sobie ten system 'na żywca'.
Jak napisałem jedynym moim zastrzeżeniem jest to, że DGP nie jest grawitacyjne, cena oraz to, że pan J.G. asekurował się, że czasami nie można zbilansować obu strumieni w komorze mieszającej. A ja, niestety, lubię rozwiązania jak najprostrze.

Pozdrawiam

Maluszek
02-08-2005, 18:55
Maluszek A jak tam u Ciebie hałas od reku, bo co niektórzy w tym wątku piszą, że jest i dlatego nie robili wentylacji mechanicznej z centralą wentylacyjną. Czy jest naprawdę aż tak słyszalny i uciążliwy???
Pozdrawiam
TadekL

Tadku - nasz reku jest bardzo cichutki i tak naprawdę szum powietrza słychać jedynie bardzo późno w nocy jak już jest bardzo cicho. Nasz reku jest zainstalowany w pomieszczeniu gospodarczym na parterze zaraz przy salonie i jego pracy w ogóle nie słychać - zresztą taki warunek postawiłam przy instalacji (początkowo reku miał być na poddaszu ze względu na hałas ale pan Jarek, który nam to zakładał odradzał takie rozwiązanie ze względu na potrzebę ocieplania reku podczas zimy).



Maluszku a po co Ci zetka do pieca z zamkniętą komorą spalania? Przecież piec pobiera powietrze z zewnątrz. A jak z wentylacją w kotłowni? Podobno musi być niezależnie od typu pieca gazowego (otwarta/zamknięta komora spalania). Czy dzięki czujce gazu można się jej pozbyć?

yacq - zetka jest po to aby umożliwić ulotnienie się gazu ziemnego (w razie nieszczelności instalacji gazowej) z pomieszczenia (w przypadku gazu płynnego powinien być otwór na poziomie podgłogi, żeby ten gaz mógł wyciec na zewnątrz a w przypadku oleju opałowego powinna być kratka ściekowa w podłodze). Czujka jest dodatkowo.

heatron
02-08-2005, 20:41
UWAGA !!!
Bakterie w GWC to nie są żarty. Psikanie co jakiś czas nie gwarantuje niczego. Rury Awadukt firmy Rehau gwarantują przynajmniej, że duża firma bierze na siebie część odpowiedzialności. Rozwiązanie jest drogie ale w przeciwnym wypadku lepiej nie robić wymiennika gruntowego wcale. Legionella może być śmiertelna.
Nigdy nie sprzedalbym klientowi GWC ze zwyklych rur PCV!

nurni
02-08-2005, 20:52
UWAGA !!!
Bakterie w GWC to nie są żarty. Psikanie co jakiś czas nie gwarantuje niczego. Rury Awadukt firmy Rehau gwarantują przynajmniej, że duża firma bierze na siebie część odpowiedzialności. Rozwiązanie jest drogie ale w przeciwnym wypadku lepiej nie robić wymiennika gruntowego wcale. Legionella może być śmiertelna.
Nigdy nie sprzedalbym klientowi GWC ze zwyklych rur PCV!

A ile sprzedałeś GWC opartych na tych rurach?
Jak pytałem przedstawiecieli Rehau, pod koniec ubiegłego roku, o te rury to powiedzieli mi, że na zamówienie mi sprowadzą bo jeszcze do tej nie sprzedali ani jednego metra :-?


Legionella może być śmiertelna.
No to powinniśmy niedługo zaobserwować straszną śmiertelność u naszych sąsiadów Niemców.


Rury Awadukt firmy Rehau gwarantują przynajmniej, że duża firma bierze na siebie część odpowiedzialności.
A przez ile lat to gwarantują? I gdzie można zobaczyć opracowania dotyczące długoletnich badań nad zachowaniem się tych rur w GWC?

Pozdrawiam

Whisper
02-08-2005, 20:54
UWAGA !!!
Bakterie w GWC to nie są żarty. Psikanie co jakiś czas nie gwarantuje niczego. Rury Awadukt firmy Rehau gwarantują przynajmniej, że duża firma bierze na siebie część odpowiedzialności. Rozwiązanie jest drogie ale w przeciwnym wypadku lepiej nie robić wymiennika gruntowego wcale. Legionella może być śmiertelna.
Nigdy nie sprzedalbym klientowi GWC ze zwyklych rur PCV!

Jak widzę handlujesz tymi rurami, więc na pewno jesteś w temacie na bieżąco. Śledzisz literaturę fachową, doniesienia prasowe itd.

Czy możesz przytoczyć choćby jeden przypadek, kiedy rurowy GWC ze zwykłych rur spowodował problemy ze zdropwiem? Taki do zweryfikowania, udokumentowany.

heatron
02-08-2005, 21:01
i jeszcze jedno...
jeżeli wentylację zaplanuje się w odpowiednim momencie - najlepiej przed rozpoczęciem budowy (to samo dotyczy pozostalych instalacji) - to można zrezygnować ze wszystkich kominów i przewodów wentylacyjnych. Oczywiście poza dymowymi kominka. Nawet komin kotla z zamkniętą komorą spalania można wystawić przez ścianę zewnętrzną. Oszczędności na kominach, nawiewnikach w oknach itp mogą pokryć prawie calkowicie wydatki poniesione na went.+reku.

Odbiory kominiarskie są, jak piszecie, czasami dziwacznie utrudnione przez osoby bez odwagi technicznej (bo przepisy nie są jednoznaczne) ale...to inwestor (lub wykonawca instalacji, budynku) zatrudnia kominiarza. Wystarczy wybrać światlego.

A po wtóre...warto szukać tańszych firm... ;)

WITEK P.
02-08-2005, 21:07
Legionella w naszych warunkach klimatycznych się nie rozwija natomiast co do rur Rehau wiem z zaprzyjaźnionej dużej firmy zajmującej się wentylacją mechaniczną że w ubiegłym roku sprzedali dwa zestawy rur REHAU :D

heatron
02-08-2005, 21:15
[quote="heatron"]
[quote]A ile sprzedałeś GWC opartych na tych rurach?
Jak pytałem przedstawiecieli Rehau, pod koniec ubiegłego roku, o te rury to powiedzieli mi, że na zamówienie mi sprowadzą bo jeszcze do tej nie sprzedali ani jednego metra :-?

Rehau nie trzyma tego na magazynie. Sprowadza na zamówienie. Sprzedalem już kilka i montuję także w swoim domu. Na email mogę przeslać fotki.


No to powinniśmy niedługo zaobserwować straszną śmiertelność u naszych sąsiadów Niemców.

Napewno nie jest to zjawisko powszechne ale możliwe (!!!). Rzadko występuje kondensat w wymienniku ale jak już to bakteriom to pasuje.

Dodam jeszcze, że popularna rura kanalizacyjna z PCV ma wspólczynnik przewodzenia ciepla 6 razy mniejszy niż Awadukt Rehau. Wymienik powinien być 6 razy dluższy. Warto ?


Pozdrawiam

heatron
02-08-2005, 21:21
Legionella w naszych warunkach klimatycznych się nie rozwija natomiast co do rur Rehau wiem z zaprzyjaźnionej dużej firmy zajmującej się wentylacją mechaniczną że w ubiegłym roku sprzedali dwa zestawy rur REHAU :D

Niestety ona się może rozwijać w warunkach klimatycznych panujących w rurach GWC.

Whisper
02-08-2005, 21:48
Jeszcze raz piszę - przykład. Jeden UDOKUMENTOWANY przypadek.

nurni
03-08-2005, 10:36
No to kilka danych technicznych dla rur o średnicy 200 mm:
REHAU:
gr. ścianki 7 mm
cena brutto za 1 mb - 104 zł (sztanga 6m)

WAVIN (przykładowo):
gr. ścianki 3,2 mm
cena brutto za 1 mb. - 30 zł (sztanga 5m)

Wybór należy do inwestora :-?
Dzwoniłem do firmy REHAU i sprzedali kilka takich instalacji (chyba już te rury są w sprzedaży 1,5 roku) oraz pan nie był w stanie udzialić mi informacji jak długo rury mają swoje działanie antybakteryjne.

pozdrawiam

heatron
03-08-2005, 16:02
Ta dyskusja idzie w dziwnym kierunku.
Ja nikogo nie namawiam na zakup GWC w systemie Rehau jeżeli go na to nie stać lub nie jest przekonany, że to dziala.

Natomiast porównanie cen rury Rehau i rury kanalizacyjnej Wawin jest calkowitą pomylką. Rura Rehau ma przewodzić cieplo (wsp. przewodzenia ok. 0,3 W/mK) a rurą Wawina (trójwarstwową, z warstwą spienionego PVC) ma plynąć...ściek (wsp. przenikania ok. 0,05 W/mk) !!!. Oznacza to, że rury Wawina musi być 6 (!!!) razy więcej aby uzyskać ten sam odzysk/stratę ciepla. Wziąć wtedy trzeba jeszcze pod uwagę moc wentylatora, który to pociągnie. Totalna bzdura.

Dodatkowa sprawa to szczelność - rury Rehau mają system kielichowy z tzw. cliclingiem (Safety-Lock), gdzie uszczelka nie ma szans się zawinąć.

Rozważać można, wg mnie, tylko czy robić GWC czy nie. Ale jeżeli tak to tylko z Awadukt-a. Uproszczeniu mogą ulec elementy naziemne - czerpnie, sudzienka. Na tym można zaoszczędzić.

Dla zainteresowanych prześlę folderek na email.

nurni
03-08-2005, 20:21
...Ja nikogo nie namawiam na zakup GWC w systemie Rehau jeżeli go na to nie stać lub nie jest przekonany, że to dziala.

......Ale jeżeli tak to tylko z Awadukt-a. ....
Dla zainteresowanych prześlę folderek na email.

Czyżby ?

PS.
Proponowałbym ogłaszać się w dziale OGŁOSZENIA DROBNE.
Heatron - czy mamy przyjemność z dystrybutorem firmy REHAU firmą MR - jeśli dobrze pamiętam?

heatron
03-08-2005, 21:22
NIE !

...i nie jestem żadnym dystrybutorem. Zajmuję się instalacjami i staram się dzielić wiedzą na ile potrafię. Nie rozumiem tylko dlaczego argumenty wywolują takie emocje. Jak ktoś nie chce albo nie może to niech nie kupuje. Nie można mieć pretensji do firmy Rehau, że wymyślili i sprzedają produkt, który nie jest dla każdego tak jak nie można mieć pretensji do mnie za to, że opisalem pomysl z rurą PCV jako zly. W swoim domu mam Awadukt Rehau i uważam to za dobre rozwiązanie.

P.S.
Wydaje mi się, że pojawiający się na tym forum "zawodowcy" wnoszą sporo pomyslów, rozwiązań i oszczędności. Sam z tego korzystam.

Whisper
03-08-2005, 21:36
Produkt firmy XXX jest najlepszy. Jest co prawda droższy, ale akurat na tym oszczędzać nie można. Działa dwa i trzy dziesiąte raza lepiej niż zwykły produkt. Nie zawiera chloru. Skuteczność działania może się zwiększyć lub zmniejszyć. W produktach konkurencji mogą gniazdować myszy, możliwa jest również zwiększona podatność na hemoroidy.

Heatron, nikt do Ciebie na pewno nie ma pretensji że zabrałeś głos. Ja chciałem tylko zamiast - nie bierz tego do siebie - marketingowego bełkotu, usłyszeć jakieś fakty.


Nie rozumiem tylko dlaczego argumenty wywolują takie emocje.

Nie argumenty, tylko sypanie informacjami z reklamówek. O argumenty cały czas proszę. Przykład. Daj przykład tego, że gdzieś się komuś zalęgła legionella, albo że w wyniku działania GWC ze zwykłych rurek teściowa złamała nogę, albo radio się popsuło. Coś co można sprawdzić. Jeśli nie mogę tego sprawdzić, to będzie tak jak ze "zwykłym proszkiem" - szkoda przepłacać....

heatron
03-08-2005, 21:46
I to wlaśnie piszę. GWC może być albo żwirowy albo z rur antybakteryjnych. Ja innych nie znam.
1. Z rur PCV to nie jest gruntowy WYMIENNIK CIEPLA tylko gruntowa rura doprowadzająca.
2. Z przewodów wentylacyjnych eliminuje się nie bakterie lecz możliwość ich powstawania i rozrostu.

Gdyby to wszystko sprowadzalo się do doboru najtańszej rury to nie bylo by wydzialów Wentylacji i Klimatyzacji na Politechnikach.

Pozdrawiam

P.S.
"belkot" nie jest określeniem na miejscu.

Whisper
03-08-2005, 22:18
I to wlaśnie piszę. GWC może być albo żwirowy albo z rur antybakteryjnych. Ja innych nie znam.


A ja znam żwirowy i rurowy.



1. Z rur PCV to nie jest gruntowy WYMIENNIK CIEPLA tylko gruntowa rura doprowadzająca.


Czyli to po prostu nie działa, tak? Hmmm... a ja znam kogoś komu działa :-? Muszę Maluszka opier... że mi zafałszowane odczyty temperatur z czujników podesłała. Zły Maluszek, zły...





"belkot" nie jest określeniem na miejscu.

Jednak wziąłeś to do siebie, zupełnie niepotrzebnie :(
"Marketingowy bełkot" jest określeniem którego używam na język i niewiele mówiącą treść zawartą w reklamówkach.

heatron
03-08-2005, 22:35
Ok. Dziala. Ale kilkakrotnie slabiej. Przy temperaturach skrajnych prawdopodobnie nawet prawie tak jak awadukt, ale takich dni (-20stC, +30stC) jest niewiele.
Jakie są odczyty temperatur przy +10 do 15stC na zewnątrz ? Naprawde jestem ciekaw.

Whisper
03-08-2005, 22:45
Mam dane ze stycznia (wtedy je dostałem).

Miałem... bo ich na dysku nie widzę :-?

Tak czy owak, mróz wtedy był bodajże -18, a na wylocie GWC do reku było chyba -6. Ale przy temperaturach zewnętrznych +10 +15 i tak stosowanie GWC chyba traci sens - praktycznie nie ma różnicy temperatur między tą w ziemi a tą na powierzchni.

heatron
03-08-2005, 23:52
Przy -20 na wlocie do reku powinna być dodatnia temperatura i nie wlącza się wtedy nagrzewnica lub zabezpieczenie zamarzania rekperatora.

Z tego co piszesz to dT=12st, a powinna być min. 22, czyli o ok. 80% więcej.

Jak odnajdziesz te dane to ja poproszę.

Uszaty1973
04-08-2005, 11:40
Czy GWC jest naprawdę potrzebny. Rozmawiałem już z kilkoma instalatorami i jedni twierdzą że tak a inni że nie.
Ci co mówią że nie podają argumenty:
1. Wentylacja ma małą przepustowość i nie jest w stanie dostatecznie schłodzić powietrza,, rekuperator robi do jednej wymiany powietrza na godzinę a klimatyzator to samo powietrze miesza kilkadziesiąt razy.
2. Koszt GWC i klimatyzatora są podobne
3. Wykorzystanie rekuperatora w celu schłodzenia powietrza wymaga urządzenia większej mocy a więc droższego
4. Klimatyzator przy rekuperatorze będzie dobrze wsółpracował bo wentulacja jest w stanie odzyskać chłód do pomieszczeń gdzie klimatyzator nie "dodmucha" w podobnym albo lepszym stopniu jak GWC.
5. Potrzebna jest szpecąca czerpnia powietrza w ogródku
Dotychczas na formu spotkałem się jedynie z zaletami GWC. Czy jest ktoś kto pomimo GWC czuje jednak potrzebę klimatyzacji?
Co wy na takie zarzuty wobec GWC?

heatron
04-08-2005, 11:49
Glównym zadaniem GWC jest ogrzanie powietrza w okresie zimowym.

Tylko dodatkową zaletą GWC jest chlodzenie latem. Klimatyzacja ma za zadanie utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza. GWC żwirowy spelnia funkcję nawilżania ale nie w takim stopniu jak klimatyzacja.

Przy takim porównaniu należy także wziąć pod uwagę to, że chlodzenie przez GWC nie podnosi kosztów eksloatacji. Klima natomiast kosztuje ale zapewnia większy komfort.

Uszaty1973
04-08-2005, 12:02
Skoro względy niższych kosztów ogrzewania to kiedy GWC ma szansę się zwrócić? :o
Z wydajności rekuperatorów wynika że nagrzać to też za bardzo nie nagrzeją. GWC to bardziej myślałem na lato żeby mieć lepszy komfort, ale to jest wątpliwe.
A może GWC są potrzebne do kiepskich rekuperatorów żeby nie zamarzały
:wink:

Maluszek
04-08-2005, 12:03
Whisper - Ty mi tu od złych Maluszków bo już więcej nic Ci nie powiem o naszym reku :wink:

heatron - te dane Whisper ma ode mnie. Na ich podstawie nie możesz powiedzieć, że GWC z rur pcv jest gorszy niż z tych rur, o których piszesz albo nie działa tak jak powinien dlatego, że nie znasz naszej instalacji. Te temperatury były mierzone dla naszego pseudo GWC (rury pcv), który ma tylko 12 metrów (normalny GWC ma ich dużo więcej), więc raczej nie można tu nic porównywać. My w ogóle nie chcieliśmy mieć GWC tylko wentylację mechaniczną z reku + połączenie go z kominkiem. W trakcie instalacji pan, który dla nas to robił zaproponował zrobienie tego naszego pseudo GWC bo wg niego zimą temperatury wpadające do domu będą zawsze o kilka stopni cieplejsze niż na zewnątrz. I to się u nas sprawdza - przez całą zimę do reku podłączone były czujki, które codziennie co kilka sekund równocześnie mierzyły temp. na zewnątrz, temp. powietrza z wymiennika gruntowego, temp. powietrza wpadającego do domu, wyciąg z domu i wywiew na zewnątrz. A nasz reku podgrzewa zimne powietrze ciepłym powietrzem wyciągniętym z domu - nie ma grzałki. I to tyle jeżeli chodzi o naszą instalację. Wiem, że przy normalnym GWC zimą temperatury wpadające do domu są dużo lepsze ale lepsze takie nasze pseudo GWC niż żadne.

heatron
04-08-2005, 12:09
Jesne że lepsze.

Czy ja mogę też dostać de dane ?

TadekL
04-08-2005, 12:38
Maluszek, czy ja też mogę poprosić o te dane na priva lub na e-mail???
Z góry wielkie dzięki :) .
Pozdrawiam
TadekL

KrzysiekS
04-08-2005, 12:47
Zimą 2004r. mrozy czesto dochodziły do minus 20C.
W tym czasie prowadzone były u mnie prace wykonczeniowe, temp na wlocie do domu z GWC rurowego była zawsze dodatnia początkowo plus 4, po kilku dniach intensywnego nadmuchu (sredio ok. 500 m3 na godzine) temp spadła do 1-2C.

Zima roku 2005 nie była tak mrozna lecz długa. Układ wentylacji z GWC włączałem wtedy, gdy grzałem kominkiem, gdyz GWC i wentylator stanowi integralną częśc mojego systemu DGP.

Temp za GWC zawsze były dodatnie. Zyski energetyczne są tym wieksze, im chłodniej na zewnątrz.

Latem chłodzenie jest tym skuteczniejsze, im bardziej gorąco na zewnątrz i chłod ten jest odczuwalny. W upalne dni z GWC kapała woda w ilosci kilku litrow na dobe. Naturalnie wilgotnosc powietrza w domu obniżała sie, ale nie tak drastycznie jak przy klimatyzacji, co jest znaczną zaletą.

Koszt GWC nie przekracza 1500 zł. Za tą cene otrzymujemy komfort wentylacji mechanicznej jesli zdecydujemy sie jeszcze na system DGP (dodatkowy koszt), gdy lubimy grzac kominkiem.

Z moich doswiadczen wynika, że rekuperator i klimatyzacja są zbędne. Zresztą na temat celowosci rekuperacji już były prowadzone żarliwe dyskusje na forum, wiec nie bede powtarzał argumentow.

Kiedy GWC sie zwroci? To zalezy od czestotliwosci jego uzywania (wielkosci wymiany powietrza) i ceny energii w danym budynku.

heatron
04-08-2005, 12:57
A jaki to GWC ?

KrzysiekS
04-08-2005, 12:58
Kanalizacyjna (standardowa) rura PCV fi 200 mm o długosci 48 m.

Whisper
04-08-2005, 21:12
Kanalizacyjna (standardowa) rura PCV fi 200 mm o długosci 48 m.

No patrzcie... czyli z rury kanalizacyjnej też działa... :wink:
Dobra, już ani słowa więcej.

Klaus
08-08-2005, 11:55
No patrzcie... czyli z rury kanalizacyjnej też działa... :wink:
Dobra, już ani słowa więcej.

Działa ale to nie jest dobry pomysł. Zapominacie o elektryczności statycznej.

_bogus_
08-08-2005, 12:02
Sugerujesz żeby robić metalowe? ;-) ;-)

wg
08-08-2005, 12:08
Dodam jeszcze, że popularna rura kanalizacyjna z PCV ma wspólczynnik przewodzenia ciepla 6 razy mniejszy niż Awadukt Rehau. Wymienik powinien być 6 razy dluższy. Warto ?


Pozdrawiam
No nie, większej bzdury nie słyszałem. Może przedstawisz wyliczenia na podstawie których twierdzisz, że wymiennik powinien być 6 razy dłuższy? Na zasadzie analogii może zrobimy wymiennik z rury miedzianej o długości 1 m który wydajnością będzie odpowiadał wymiennikowi z rury Rehau o długości 30m :D

Klaus
08-08-2005, 12:17
Sugerujesz żeby robić metalowe? ;-) ;-)

Raczej z tworzywa przewodzącego lub przynajmniej rozpraszającego ładunki elektrostatyczne.

_bogus_
08-08-2005, 12:32
Sugerujesz żeby robić metalowe? ;-) ;-)

Raczej z tworzywa przewodzącego lub przynajmniej rozpraszającego ładunki elektrostatyczne.

Konkretnie: jakie tworzywo przewodzące masz na myśli? I nie rozumiem pojęcie "rozpraszanie ładunków elektrostatycznych".

Klaus
08-08-2005, 12:57
Konkretnie: jakie tworzywo przewodzące masz na myśli? I nie rozumiem pojęcie "rozpraszanie ładunków elektrostatycznych".

PE lub PVC z domieszką węgla.

rozpraszające=zapobiegające gromadzeniu
w praktyce też przewodzące tylko dużo mniej.

m.dworek
08-08-2005, 13:15
Dodam jeszcze, że popularna rura kanalizacyjna z PCV ma wspólczynnik przewodzenia ciepla 6 razy mniejszy niż Awadukt Rehau. Wymienik powinien być 6 razy dluższy. Warto ?


Pozdrawiam

widac ze masz duuuze pojecie o wymianie ciepla ;)
zycze dalszych sukcesow ;)

nurni
08-08-2005, 19:19
Działa ale to nie jest dobry pomysł. Zapominacie o elektryczności statycznej.
Ranyyyyy boskie!!! Klaus, Ty napisz mi coś więcej bo muszę koniecznie siostrę ostrzec przed nadchodzącą katastrofą :o :-? :wink:
Od 15 lat ma GWC rurowy (kanaliza 8 mm grubości) i nie wie na jakiej bombie żyje. Ma świeże powietrze latem (lakutko chłodne), zimą leci jej powyżej zera, dzieci zdrowe, rodzice też - a tu jakaś straszna katastrofa może się stać. Pomóż :-?
Ma wentylację mechaniczą, bez odzysku ciepła (strasznie żałuje) i prawie pełen komfort wentylacji w domu. Sąsiedzi mają, też prawie 20-letnia, instalację z odzyskiem i działa idealnie.
Sam nie wiem co myśleć :(
A na poważnie - wiem i to bardzo dokładnie :D :wink:

Pozdrawiam

mario_k
02-02-2007, 10:07
Witam,
Wskrzeszam umarłego wątka..

nurni Czy Twoja siostra poważnie od 15 (piętnastu) lat ma i użytkuje ten GWC rurowy?
I żadnych problemów zdrowotnych?

Pozdrawiam.