PDA

Zobacz pełną wersję : zelazo i mangan - skąd filtry na mazowszu?



Voytas
19-07-2005, 15:20
Witam

Badania wykazaly, ze musze zredukowac zawartosc zelaza i manganu w wodzie. Czy mozecie polecic jakis punkt w okolicach Wawy ktory sprzedaje sprawdzone rozwiązania? Licze na wasze osobiste doswiadczenia w tej materii.

Pozdrawiam

rafallogi
20-07-2005, 13:59
To chyba lider na naszym rynku:
http://www.armar.pl/przewodnik.php?ID=17

WITEK P.
20-07-2005, 21:14
Polecam firmę ze Skierniewic. serwisują u mnie już chyba z 6 lat filtr. Są solidni i tani
Piotr Krystyanik 0603337067
firma REZON

Sp5es
21-07-2005, 00:17
W Podkowie Leśnej produkują instalują filtry, nazwy firmy nie pamiętam. Napewno jest w książce tf.

krzysztofh
21-07-2005, 06:26
Jeżeli interesuje cię okolica Józefowa to mogę polecić dobrą firmę.

msobanie
21-07-2005, 06:44
Witam,
Mam od miesiaca filtr z Podkowy Lesnej - ta firma to Aqvasystem:
http://www.aqvasystem.pl/
Filtr nazywa sie GA-011. W zaleznosci od zloza moze usuwac samo zelazo lub zelazo i mangan.
Kilka uwag:
Wazne jest (oprocz innych parametrow, np. do ilu mg/l dziala filtr), jak czesto plucze sie filtr. Na jedno plukanie idzie pierunsko duzo wody, tak przynajmniej 300 litrow - a ja powiem ze nawet 500.
To sporo jesli trzeba plukac co 2-3 dni w przypadku wiekszosci filtrow (taka kolumna jak do spawania) (szambo!).
Takie filtry zazwyczaj sa plukane automatycznie w nocy. Dla mnie dzialajacy hydrofor w nocy to zadna przyjemnosc.
Filtr z aqvasystem plucze sie w zaleznosci od zanieczyszczen - u mnie zelaza jest ok. 1.7 mg/l i mowili ze trzeba plukac co ok. 2 m-ce.
Ja plukalem po 1 m-cu i spoko dziala dalej (braz lecial jak pierun).
Masz juz hydrofor? Jesli nie, to kup ten duzy, 300 litrowy, gdzie woda ma kontakt z powietrzem. To polepsza utlenianie zelaza. Jesli masz juz hydrofor z przepona, to tez dziala.
Montuje sie napowietrzacz (inzektor) za pompa, a przed hydroforem (trzeba "rozpiac" podlaczenia). Zelazo sie utlenia i zatrzymuje na filtrze jako czastka stala.
Mangan jest bardziej wymagajacy. Potrzebne sa extra 2 skladniki w zlozu: jeden na podniesienie odczynu Ph wody (chyba dolomit prazony), drugi to ruda manganu (dokladnie nie wiem po co, pewnie zeby usunac mangan).
Taki filtr zatrzymuje tez wszelakie inne syfki z wody (czastki stale - piasek itp.).
Zycie z dobra woda to jest inne zycie. Wiem bo przez jakies 10 m-cy zylem z zazelaziona i zamanganiona woda.
Pozdrawiam
Mirek

rumak1974
21-07-2005, 08:07
Witam,
Mam od miesiaca filtr z Podkowy Lesnej - ta firma to Aqvasystem:
http://www.aqvasystem.pl/
Filtr nazywa sie GA-011. W zaleznosci od zloza moze usuwac samo zelazo lub zelazo i mangan.
Kilka uwag:
Wazne jest (oprocz innych parametrow, np. do ilu mg/l dziala filtr), jak czesto plucze sie filtr. Na jedno plukanie idzie pierunsko duzo wody, tak przynajmniej 300 litrow - a ja powiem ze nawet 500.
To sporo jesli trzeba plukac co 2-3 dni w przypadku wiekszosci filtrow (taka kolumna jak do spawania) (szambo!).
Takie filtry zazwyczaj sa plukane automatycznie w nocy. Dla mnie dzialajacy hydrofor w nocy to zadna przyjemnosc.
Filtr z aqvasystem plucze sie w zaleznosci od zanieczyszczen - u mnie zelaza jest ok. 1.7 mg/l i mowili ze trzeba plukac co ok. 2 m-ce.
Ja plukalem po 1 m-cu i spoko dziala dalej (braz lecial jak pierun).
Masz juz hydrofor? Jesli nie, to kup ten duzy, 300 litrowy, gdzie woda ma kontakt z powietrzem. To polepsza utlenianie zelaza. Jesli masz juz hydrofor z przepona, to tez dziala.
Montuje sie napowietrzacz (inzektor) za pompa, a przed hydroforem (trzeba "rozpiac" podlaczenia). Zelazo sie utlenia i zatrzymuje na filtrze jako czastka stala.
Mangan jest bardziej wymagajacy. Potrzebne sa extra 2 skladniki w zlozu: jeden na podniesienie odczynu Ph wody (chyba dolomit prazony), drugi to ruda manganu (dokladnie nie wiem po co, pewnie zeby usunac mangan).
Taki filtr zatrzymuje tez wszelakie inne syfki z wody (czastki stale - piasek itp.).
Zycie z dobra woda to jest inne zycie. Wiem bo przez jakies 10 m-cy zylem z zazelaziona i zamanganiona woda.
Pozdrawiam
Mirek


Ile to cudo kosztuje?

msobanie
22-07-2005, 19:43
Witam,
To "cudo" kosztuje jakies niecale 5 tys. , niestety :-(.
Filtry, ktore plucze sie co 2-3 dni kosztuja ok. 3.5 tys.
BTW, sa jeszcze opcje z napowietrzaniem za pomoca powietrza podawanego ze sprezarki. Sprezarka utrzymuje cisnienie np. 6 atm, w momencie gdy zalacza sie hydrofor "specjalny" zawor wpuszcza powietrze do instalacji za pompa. Zaleta: b. dobre napowietrzanie, lepsze niz w przypadku inżektora. No, i mozna sobie zrobic od razu instalacje do garazu ...
Pozdrawiam
Mirek

rumak1974
25-07-2005, 07:17
Witam,
To "cudo" kosztuje jakies niecale 5 tys. , niestety :-(.
Filtry, ktore plucze sie co 2-3 dni kosztuja ok. 3.5 tys.
BTW, sa jeszcze opcje z napowietrzaniem za pomoca powietrza podawanego ze sprezarki. Sprezarka utrzymuje cisnienie np. 6 atm, w momencie gdy zalacza sie hydrofor "specjalny" zawor wpuszcza powietrze do instalacji za pompa. Zaleta: b. dobre napowietrzanie, lepsze niz w przypadku inżektora. No, i mozna sobie zrobic od razu instalacje do garazu ...
Pozdrawiam
Mirek


Ups.. to dzięki chyba poczekam na miejską wode

Ślimak Maciek
25-07-2005, 08:52
(...)To sporo jesli trzeba plukac co 2-3 dni w przypadku wiekszosci filtrow (taka kolumna jak do spawania)(...)

msobanie, czy twój filtr wygląda inaczej? Pasowało by mi coś niższego, niż wysoka butla, o której mówił mi facet od uzdatniania.

Pozdrawiam,

Maciek

Voytas
25-07-2005, 09:40
dzieki za info.

Ja poszukuje na zachód od Wawy, ale z Józefowa tez moze byc.

Teraz mam maly hydro 150 l z przeponą.
W jedym sklepie w Brwinowie od razu zalecali zmiane na duzy zbiornik z konkretną pompą - widze ze to jednak wskazane, ale nie konieczne.

Pozdrawiam

msobanie
15-08-2005, 19:12
Witam,
Slimak Maciek, zajrzyj tutaj:
http://www.aqvasystem.pl/odzelaziacze.html
filtr GA011, wysokosc niestety ok 1,7 m, srednica 0,4 m, wiec to raczej duze urzadzonko.
Do Voytasa: zbiornik bez przepony, z poduszka powietrzna, gdzie woda ma kontakt z powietrzem jest lepszy do uzdatniania. Woda sie lepiej napowietrza. Jesli stoisz przed wyborem hydroforu, a wiesz, ze bedziesz musial miec odzelaziacz to kup ten duzy (300 litrow) hydrofor, bez przepony. Aqvasystem jest w Podkowie Lesnej (na ich stronie jest wszystko).
W Brwinowie tez znaja sie na rzeczy, ale ich filtry trzeba czesto plukac i niestety zloze sie zuzywa. Moje (to z firmy aqvasystem) podobno nie.
Ano, zobaczymy za pare lat.
Pozdrawiam,
Mirek

Ślimak Maciek
16-08-2005, 01:36
msobanie, dzięki :D

Co robicie z wodą po płukaniu filtrów? Za dużo tego na szambo, a nie mam w pobliżu rowu. Czy taka woda nadaje się do podlewania ogrodu?

Pozdrawiam,

Maciek

krzysztofh
16-08-2005, 06:11
W przypadku odżelaziania koniecznie trzeba mieć duży zbiornik w celu utlenienie się w nim żelaza po kontakcie z powietrzem to jedno.
Później woda musi zostać oczyszczona mechanicznie (żelazo trójwartościowe) oraz chemicznie (głównie mangan - jak jest).
Płukanie i jego częstotliwość dobiera się na podstawie zawartości żelaza. Im więcej tym szybciej zaszlamuje się filtr.
Sposobem na nocne płukanie jest pompa głębinowa, której w ogóle nie słychać, może trochę szum wody, ale na górze jest OK.

Ślimak Maciek
16-08-2005, 12:07
krzysztofh, dzięki, ale nie chodziło mi o to, jak zorganizować płukanie, tylko co zrobić z wodą po płukaniu - tego jest jakieś 200-300 litrów, jakoś mi szkoda tak po prostu to spuścić... No - i do czego? Studnia chłonna na taką pojemność?

Pozdrawiam,

Maciek

msobanie
16-08-2005, 14:48
Witam,
Ilosc wody niezbedna do plukania byla kluczowa dla mnie przy wyborze filtra. Dlatego wybralem aqvasystem, inne trzeba plukac co 2-3 dni.
Dzisiaj plukalem filtr drugi raz i bede plukal raz na miesiac (krocej sie schodzi z calym cyklem).
Poniewaz jest cieplo, to na razie popluczyny "puszczam" na dzialke.
Zwroce uwage czy cos niedobrego dzieje sie z zielskiem (taka moja "trawka").
W zime bede ladowal normalnie do kanalizy, czyli do szamba (raz na miesiac przezyje).
Pozdrawiam
Mirek

08-02-2006, 19:29
Proponuję odwiedziś witrynę www.ekomech.pl tam dowiecie się wszystkiego o filtrach a w szczegulności o odżelaziaczach wody.

skrol
08-02-2006, 19:55
A ja polecam siebie...:) Poproszę wynik badania wody, zaproponuje jakieś rozwiązanie