PDA

Zobacz pełną wersję : Tynki mozaikowe na elewacji



Ślimak Maciek
20-07-2005, 11:25
Czyli kamyczki w kolorach różnych ślicznych, kalibru rozmaitego, żywicą związane. Mamy zamiar czymś takim pokryć znaczącą część elewacji z Ytonga - a na forum o tym niewiele znalazłem. Ot - Tola rozważała zastosowanie wewnętrzne w garażu, ktoś pytał, jak to kłaść samodzielnie - i tyle.

Ale - jakie brać, a jakich unikać - nic. A ja, biedny, przed Lepszą Połową muszę za czas niedługi wykazać się wiedzą odpowiednią, coby wybór uzasadnić. Zwracam się więc z prośbą do doświadczonych lubo w wiedzę bogatych o porady w tej kwestii.

Pozdrawiam,

Maciek

_bogus_
20-07-2005, 11:58
Tynki takie kładłem (oczywiście nie sam) paskiem 30 cm wokół domu (na wysokości fundamentów). Są świeżo ułożone (3 tyg) więc nie wiem jak będzie się sprawować w dłuższym okresie i nie mogę Ci powiedzieć na co zwracać uwagę. Wiem jedynie że różnią się wielkością ziarna.

Z dotychczasowych doświadczeń mogę Ci powiedzieć że
1) klei się to strasznie do rąk w czasie układania
2) są drogie - mnie kosztowało, bez ułożenia, ok. 40-50 zł/m^2

Pozdrawiam

Ślimak Maciek
20-07-2005, 13:55
są drogie - mnie kosztowało, bez ułożenia, ok. 40-50 zł/m^2

Święci pańscy - aż tyle?! :o :o :o
A jakie kładłeś?

wojtek_bor
20-07-2005, 14:10
Też kładłem taki tynk jakieś 3 miesiące temu. Wybrałem Toraed, tak mi doradzili w zaprzyjaźnionej hurtowni. Robota poszła nad wyraz szybko a cenowo wyszło mi mniej więcej tyle co tańsze płytki klinkierowe. Jak na razie cokół wygląda bardzo ładnie, woda spływa po tynku i jestem zadowolony, że zrezygnowałem z płytek klinkierowych na rzecz tynku mozaikowego.

Wojtek

wojtek_bor
20-07-2005, 14:11
Też kładłem taki tynk jakieś 3 miesiące temu. Wybrałem Toraed, tak mi doradzili w zaprzyjaźnionej hurtowni. Robota poszła nad wyraz szybko a cenowo wyszło mi mniej więcej tyle co tańsze płytki klinkierowe. Jak na razie cokół wygląda bardzo ładnie, woda spływa po tynku i jestem zadowolony, że zrezygnowałem z płytek klinkierowych na rzecz tynku mozaikowego.

Wojtek

Geno
20-07-2005, 14:29
Po obserwacji tego co wykonałęm w ciągu kilku lat mogę stwierdzić ,że tynki mozaikowe są trwałe,nie widziałem aby coś się z nimi działo , przynajmniej te ,które stosowałem :wink: - "tynkarze" narzekali jedynie na te o większych frakcjach , ciężko im się nakładały oraz w temperaturze poniżej 10 stopni tynk nie za bardzo się trzyma ściany.

Sp5es
21-07-2005, 00:44
Jest to tynk klasy akrylowej.
Nie jest zalecany na duże połacie ściany, w szczególności na Ytonga - potencjalna zła praca przegrody, do obejrzenia po przeliczeniu ściany. Stosuje się głównie na cokoły i na małe elementy wykańczające.
W środku - bez ograniczeń. Czasami stosuje się jako tanią namiastkę glazury w pomieszczeniach sanitarnych poza strefą rozbryzgową (kabiny itp).

Trwałośc barwy zależy od producenta. Dobre - to kruszywo kwarcowe barwione mineralnie , ogniowo. Niestety kosztuje.
Słabe to kruszywo "obtaczane" w pigmentach organicznych lub takiej barwionej epoksydowej zupie. Im bardzie wrzaskliwy kolor , tym większe szanse na kłopoty i potencjalne odbarwienia.

W związku z tym nie ma reguły ogónej - typu "wszystkie tynki kamyczkowe to..."

Zalety i wady - analogicznie do tynków klasy akrylowej. Po krotce. Zalety - właśności mechaniczne, wady - dyfuzyjność i podatność na brudzenie.

Ślimak Maciek
21-07-2005, 08:25
Panowie - a szczególnie Sp5es - dzięki za wyczerpujące informacje - choć nie jestem pewien, o co chodzi z potencjalnie złą pracą przegrody - będzie pękać na dużej powierzchni? No i dyfuzyjność - czy w przypadku tynku zewnętrznego ma to znaczenie? W końcu ściany zabezpieczamy przed zewnętrzną wilgocią? Pomimo (a może dzięki) nieskończonych debat nt. oddychania ścian mam już mętlik w głowie - wewnątrz ściana musi mieć możliwość odbierania i oddawania wilgoci w miarę potrzeb (w pewnych granicach, oczywiście). Ale czy ściana ma odprowadzać tę wilgoć na zewnątrz? Przez 40 cm muru? :o
Nasz projektant zachwalał nam na Ytong tynk mozaikowy, bo nadzwyczaj cienkowarstwowy i na dodatek mechanicznie wzmacnia powierzchnię kruchej w końcu materii konstrukcyjnej (to wzmocnienie powierzchni do mnie szczególnie przemawiało, bo wkoło domu dzieci...). Ale miał też kilka innych rad, z których wychodziła, err... słaba trójka z materiałoznawstwa :roll:

Sp5es, co byś zatem polecił na spore powierzchnie z Y? Kolor ściany będzie raczej jasny - biel do ecru.

Pozdrawiam,

Maciek

Sp5es
21-07-2005, 17:51
Panowie - a szczególnie Sp5es - dzięki za wyczerpujące informacje - choć nie jestem pewien, o co chodzi z potencjalnie złą pracą przegrody - będzie pękać na dużej powierzchni? No i dyfuzyjność - czy w przypadku tynku zewnętrznego ma to znaczenie? W końcu ściany zabezpieczamy przed zewnętrzną wilgocią? Pomimo (a może dzięki) nieskończonych debat nt. oddychania ścian mam już mętlik w głowie - wewnątrz ściana musi mieć możliwość odbierania i oddawania wilgoci w miarę potrzeb (w pewnych granicach, oczywiście). Ale czy ściana ma odprowadzać tę wilgoć na zewnątrz? Przez 40 cm muru? :o
Nasz projektant zachwalał nam na Ytong tynk mozaikowy, bo nadzwyczaj cienkowarstwowy i na dodatek mechanicznie wzmacnia powierzchnię kruchej w końcu materii konstrukcyjnej (to wzmocnienie powierzchni do mnie szczególnie przemawiało, bo wkoło domu dzieci...). Ale miał też kilka innych rad, z których wychodziła, err... słaba trójka z materiałoznawstwa :roll:

Sp5es, co byś zatem polecił na spore powierzchnie z Y? Kolor ściany będzie raczej jasny - biel do ecru.

Pozdrawiam,

Maciek


Niezalecanie wynika z niebezpieczeństwa kondensacji pary w Ytongu - Para przechodzi przez Ytong względnie łatwo i napotyka barierę tynku akrylowego , w niekorzytnych warunkach kondensuje.
- to tak w uproszczeniu

Ma to znaczenie dla przepuszczalnych przegród.
Mniejsze dla zwartych materiałów - cegła pełna, beton itp. , lub cokolwiek innego z paroizolacją od środka. Wtedy to nie aż tak ważne. jedyne co mówi o sytuacji to przeliczenie przegrody.


Takiego projektanta to lepiej nie słuchaj. ON CI TO POWINIEN PRZELICZYĆ !!!
Na duże powierzchnie - radzę dowolny tynk strukturalny, oprócz akrylowego, na ten tynk korzystnie farba silikonowa - opcja w zależności od zasobów portfela.

Ślimak Maciek
22-07-2005, 07:49
Niezalecanie wynika z niebezpieczeństwa kondensacji pary w Ytongu - Para przechodzi przez Ytong względnie łatwo i napotyka barierę tynku akrylowego , w niekorzytnych warunkach kondensuje.
- to tak w uproszczeniu
Dzięki, teraz dotarło! :wink:


Na duże powierzchnie - radzę dowolny tynk strukturalny, oprócz akrylowego, na ten tynk korzystnie farba silikonowa - opcja w zależności od zasobów portfela.
A co z gotowym tynkiem kolorowym? Czy rozwiązanie tynk + farba jest lepsze?
Zależy mi - ze względu na ukształtowanie elewacji - na możliwie cienkiej warstwie tynku zewnętrznego. Jakie tynki powienienem brać pod uwagę?
Czy strukturalne są mocniejsze mechanicznie od gładkich? Bo chyba bardziej się brudzą?

Uff, to chyba wszystko, co muszę wiedzieć :oops: . Z góry szanownemu koleżeństwu dziękuję.

Pozdrawiam,

Maciek

Ślimak Maciek
28-07-2005, 13:56
Ehm.., ktoś by się może chciał wypowiedzieć na powyższe kwestie?.. Sp5es...?

kruszka
28-07-2005, 16:27
Odnośnie tynków na ytong odpowiada ich ekspert, cyt.:
Powierzchnię zewnętrzną ścian z bloczków YTONG najlepiej pokryć tynkiem mineralnym. Istotne jest aby tynk zewnętrzny był paroprzepuszczalny i umożliwiał oddychanie ścian. Ściany wykonane w systemie YTONG są gładkie, równe, jednorodne, dzięki czemu można zastosować tynk zewnętrzny grubości jedynie 15 mm, a wewnątrz tylko 10 mm. Ściany wewnętrzne - do ich tynkowania można użyć tynku gipsowego, wapiennego lub innego mineralnego, na przykład uniwersalnego YTONG. Bezpośrednio na ścianie zewnętrznej układa się siatkę zbrojącą z włókna szklanego zatopioną w zaprawie klejowej. Następnie ścianę się tynkuje. Na ścianach wymurowanych z bloczków Ytong można ułożyć 15 mm warstwę tynku.

Sp5es
28-07-2005, 23:08
Ehm.., ktoś by się może chciał wypowiedzieć na powyższe kwestie?.. Sp5es...?


Rozumiem, że przywołany do tablicy. Proszę nie stawiac pałek.

Struktura i gładki tynk to temat rzeka.
Ogólna zasada uproszczona - nie ma gładkiego tynku na ociepleniu (z nielicznymi wyjątkami), - taki układ ma TRYND do pękania. Dla hobbystów i dobrych wykonawców są rozwiązania specjalne, nie podaję ich jako zaleceń ogólnych, bo jest za duże ryzyko spartolenia roboty.

Wytrzymałość tynku zależy od klasy materiału, a nie od struktury.

Wytyczne ogólne:
- im grubsza faktura , tym bardzie wytrzymały tynk
- nie ma technicznie (nie mylić z ofertą rynkową) tynku mineralnego cieńszego niż 2mm, i akryl/silikon/silikat cieńszego niż 1,5 mmm. Układy cieńsze to szwindel.
- w Niemczech 80% sprzedaży tynków fakturowych to średnie graulacje, tj. 3mm dla mineralnego, 2,5 mm dla pozostałych; u nas 80% to najcieńsze grubości, nawet 1 mm - to farba strukturalna, nie tynk....
- najsłabsza mechanicznie klasa to mineralny, pozostałe są 2-3 razy mocniejsze (co nie znaczy że mineralny nie ma dostatecznej wytrzymałości !)
- tynki "barankowe"/"drapane" sa bardziej wytrzymałe niż rowkowane/korniki
- rowkowane mniej się brudzą niż drapane
- rowkowane zatarte pionowo mniej się brudza niż zatarte poziomo.
- na małych budynkach rowkowanego raczej nie zacierać poziomo,bo optycznie poszerza budynek, ale co kto lubi
- rowkowane najładniej wychodżą zacierane w kółko - ale do tego trzeba "ręki" wykonawcy
- podstawowa zaleta tynku strukturalnego - pokrywa rysy i błedy podłoża
- mniej widać wszelkie niedoróbki
- na gładkim - wszystko jest jak na dłoni

To podstawowa przyczyna dlaczego tak rzadko się je robi, zwłaszcza na dużych budynkach.

Jeśli chcesz mieć gładki tynk na nieocieplonej ścianie np. Ytong, to warto brać tynki z górnej półki np. tynki trassowe Tubag, lekkie, nie mniej niż 3 tynkarzy jednocześnie na jednej tynkowanej płaszczyźnie... i modlic się. Napewno nie zwykłe tynki kręcone na budowie. Możn zrobić tynki , ale z cementu trassowego. Receptury są wraz z towarem.

Ślimak Maciek
29-07-2005, 08:31
Sp5es, dzięki! :D :D :D

Odpowiedź znakomita, ale tak jakoś to działa, że im więcej informacji, tym więcej pytań... :oops:

Skłaniamy się ku tynkom silikonowym - ze względu na wytrzymałość i grubość (chcemy jakieś 3-4 mm). Kolor biały lub bliskie okolice. Czy różnice w paroprzepuszczalności w stosunku do tynków mineralnych miałyby znaczenie dla sporej (10 na 6) ściany z Ytonga?
Ewentualne wskazania konkretnych produktów mile widziane :wink: (polecano mi dotychczas Bolix i Terranovę)

Pozdrawiam,

Maciek

Sp5es
29-07-2005, 16:05
Z tego co wiem nie ma, albo mało kto ma tynk silikonowy 4 mm, albo tylko dla hobbystów. W Polsce 1 raz tylko widziałem 3,5 mm. - dom pod Wrocławiem (Kiełczów) Fakt wyszedł klasa.

Różnica paroprzepuszczalności tynku silikonowego w porównaniu do mineralnego jest nieistotna, dla DOBRYCH PRODUCENTÓW. mi - minerlany 12, silkonowy 16. Ani Bolix, ani Terranova nie mają tradycji w tej klasie materiału. Zresztą są one.. za tanie.

A powstają tak: wycofuje się część spoiwa silikonowego akrylem , cena spada. Tynk nazywa się silikonowy, a technicznie bardziej akrylowy niż silikonowy. Brak ustawodawstwa powoduje ,że można mieć 99% spoiwa akrylowego i 1% silikonu, a tynk nazywa się silikonowy... W inych krajch przyjmuje sie min. 50%silikonu dla nazwy silikonowy. Stąd wierżę niemieckim, droższym wyrobom typu Huma, Caparol, Sto. A nie wierzę "promocjom", obniżkom 30% ... bo nie ma skąd ich wziąć opróćz fałszerstwa na recepturze. A fałszowac się da. Tylko konsument o tym nie wie.

A najlepiej kazac sobie pokazać paroletnie obiekty. One mówią za siebie.

Ślimak Maciek
30-07-2005, 09:40
Z tego co wiem nie ma, albo mało kto ma tynk silikonowy 4 mm, albo tylko dla hobbystów. W Polsce 1 raz tylko widziałem 3,5 mm. - dom pod Wrocławiem (Kiełczów) Fakt wyszedł klasa.

Tu chyba nie zrozumiałem - standardem są cińsze czy grubsze? Napisałem o 3-4 mm kierując się tym, co poprzednio pisałeś nt. relacji grubość/wytrzymałość - jak dla nas im cieńszy, tym lepszy, byle w granicach zdrowego rozsądku/dobrej jakości.


Różnica paroprzepuszczalności tynku silikonowego w porównaniu do mineralnego jest nieistotna, dla DOBRYCH PRODUCENTÓW. mi - minerlany 12, silkonowy 16. Ani Bolix, ani Terranova nie mają tradycji w tej klasie materiału. Zresztą są one.. za tanie. (...) Stąd wierżę niemieckim, droższym wyrobom typu Huma, Caparol, Sto.(...)

Ok, czyli mam już pogląd na kwestię tynków - wiem, czego szukać, jeśli nam starczy na górną półkę :roll:, opcją ekonomiczną byłby mineralny strukturalny - i tylko w tej kategorii nie mam jeszcze twoich rekomendacji :wink: Jakie firmy brać pod uwagę - dobre, ale z półki, powiedzmy, środkowej (bo w dobre i tanie przestaję wierzyć...), robiące strukturę w możliwie cienkiej warstwie?

Pozdrawiam,

Maciek

Sp5es
01-08-2005, 22:48
Z tego co wiem nie ma, albo mało kto ma tynk silikonowy 4 mm, albo tylko dla hobbystów. W Polsce 1 raz tylko widziałem 3,5 mm. - dom pod Wrocławiem (Kiełczów) Fakt wyszedł klasa.

Tu chyba nie zrozumiałem - standardem są cińsze czy grubsze? Napisałem o 3-4 mm kierując się tym, co poprzednio pisałeś nt. relacji grubość/wytrzymałość - jak dla nas im cieńszy, tym lepszy, byle w granicach zdrowego rozsądku/dobrej jakości.

Standardu nie ma. W polsce standard jest - tanio, czyli cienko, solidni dają grubiej. radzę grubiej


Różnica paroprzepuszczalności tynku silikonowego w porównaniu do mineralnego jest nieistotna, dla DOBRYCH PRODUCENTÓW. mi - minerlany 12, silkonowy 16. Ani Bolix, ani Terranova nie mają tradycji w tej klasie materiału. Zresztą są one.. za tanie. (...) Stąd wierżę niemieckim, droższym wyrobom typu Huma, Caparol, Sto.(...)

Ok, czyli mam już pogląd na kwestię tynków - wiem, czego szukać, jeśli nam starczy na górną półkę :roll:, opcją ekonomiczną byłby mineralny strukturalny - i tylko w tej kategorii nie mam jeszcze twoich rekomendacji :wink: Jakie firmy brać pod uwagę - dobre, ale z półki, powiedzmy, środkowej (bo w dobre i tanie przestaję wierzyć...), robiące strukturę w możliwie cienkiej warstwie?

DObrych mineralnych jest b. mało.
Huma- nie wiem czy już w Polsce mają minerał, Relius, Caparol, ispo, Sto.

Pozdrawiam,

Maciek

Ślimak Maciek
02-08-2005, 10:19
Standardu nie ma. W polsce standard jest - tanio, czyli cienko, solidni dają grubiej. radzę grubiej
(...)
DObrych mineralnych jest b. mało.
Huma- nie wiem czy już w Polsce mają minerał, Relius, Caparol, ispo, Sto.

Sp5es, naprawdę zasługujesz na Najlepszego Doradcę :D :D :D

Kończąc kwestię tynku silikonowego - jaką grubość polecasz jako rozsądną wartość? Ziarnistość 3 mm i warstwa 10 czy raczej 15 mm?

I na koniec pytanie z gatunku: "Ślimak dziwi sie światu" :wink: Czemu jest tak mało dobrych tynków mineralnych? Tak trudno je zrobić? Czy może jest ich mało na naszym rynku, bo jakość kosztuje, a u nas dobre jest tylko to, co w promocji :-?

Pozdrawiam,

Maciek

Sp5es
02-08-2005, 18:43
Tynk silikonowy - 3 mm jest ok, ewentualnie 2,5 mm- niektórzy mają gradację 1,5 mm, 2,5 mm, 3,5 mm, ale kłaść TYLKO na grubość ziarna.
15 mm - to tynk cementowo wapienny grubowarstwowy - najlepiej fabryczny, jako podkład. I nie ma nic wspólnego z silikonem ! To dla jasności.

Tynki mineralne
Dobre muszą
- być na białym cemencie
- mieć dobre kruszywo - najlepiej marmurowe, 3 kopalnie w Europie.
gorsi dają dolomit, kwarc i wynalazki
- mieć dodatki lekkie - specjalne kruszywa i mączki wulkaniczne, też trzeba wozić przez pół Europy
- specjalne drogie dodatki polepszające charakterystyki wiązania i wytrzymałość - tego nie potrafią wszyscy
- dodatki plastyfikatorów i regulatorów retencji wody (etery celulozy - drogie)
- wysychać beznaprężeniowo - weź "zwykły " fakturowy tynk mineralny i obejrzyj go pod lupą , najlepiej 10x włókienniczną. Sam zobaczysz siatkę spęknięć i jakość tynku

Ślimak Maciek
03-08-2005, 08:14
Dzięki Sp5es- najpierw się wyedukowałem u speców okiennych i dręczyłem dilerów stolarki, teraz dzięki tobie będę zadawał wredne pytania w składach budowlanych :wink:

Pozdrawiam,

Maciek

Sp5es
03-08-2005, 19:54
Możesz im zadawać i tak nic nie wiedzą.
Najlepszy materiał to ten, który mają na pólce, albo na którym najwięcej zarabiają. A każdy co ma konkurencja to szajs...

Bawiłem się kiedyś w takie odpytywanie - wyniki żenujące.

Ślimak Maciek
04-08-2005, 12:39
Na razie testuję przedstawicieli marek, o których pisałeś. Wyniki ostroznie obiecujące - choć nie mogę nigdzie w Internecie trafić na wspomnianą przez ciebie Humę (poza dystrybutorem części elektronicznych, niemiecką siecią handlową, berlińską szkołą wyższą etc.)
W każdym razie pozyskana wiedza bardzo mi się przydaje. Dzięki raz jeszcze :D :D :D

Pozdrawiam,

Maciek

katja
04-08-2005, 12:45
... ja ją namierzyłam 8)

http://www.humafarby.pl/

Ślimak Maciek
04-08-2005, 15:00
... ja ją namierzyłam 8)

http://www.humafarby.pl/

katja, dzięki!

I znów potwierdza się mądrość ludowych przysłów: Gdzie diabeł nie może... :wink: :wink: :wink:

Pozdrawiam,

Maciek

Sp5es
04-08-2005, 15:08
Na razie testuję przedstawicieli marek, o których pisałeś. Wyniki ostroznie obiecujące - choć nie mogę nigdzie w Internecie trafić na wspomnianą przez ciebie Humę (poza dystrybutorem części elektronicznych, niemiecką siecią handlową, berlińską szkołą wyższą etc.)
W każdym razie pozyskana wiedza bardzo mi się przydaje. Dzięki raz jeszcze :D :D :D

Pozdrawiam,

Maciek


Huma Farby w Poznaniu, stronę www mają, nie używałem. Używałem za to farb...
tf do przedstawiciela 0600 918 658 pan Pawłowski, wyjątkowo kompetentny facet.

Ślimak Maciek
05-08-2005, 08:43
Huma Farby w Poznaniu, stronę www mają, nie używałem. Używałem za to farb...
tf do przedstawiciela 0600 918 658 pan Pawłowski, wyjątkowo kompetentny facet.

Dzięki! :D :D :D

yaro
11-12-2005, 13:11
Witam

To moze i ja sie dołacze do pytan:

plan jest taki max i styropian 12 cm
tyle wiem napewno

tylko co dalej

od srodka chyba tynk mineralny z gruchy i gładz gipsowa??????????
na zewnątrz siatka klej i .................???????????

no własnie co dalej ?????????

Jesli sie myle to co???

oto jest pytanie!!!!!

Poradzicie cos ciekawego oczywiscie w rozsadnych cenach!!!!!

Pozdrawiam

71kkk
01-04-2006, 21:10
Na razie testuję przedstawicieli marek, o których pisałeś. Wyniki ostroznie obiecujące - choć nie mogę nigdzie w Internecie trafić na wspomnianą przez ciebie Humę (poza dystrybutorem części elektronicznych, niemiecką siecią handlową, berlińską szkołą wyższą etc.)
W każdym razie pozyskana wiedza bardzo mi się przydaje. Dzięki raz jeszcze :D :D :D

Pozdrawiam,

Maciek


Huma Farby w Poznaniu, stronę www mają, nie używałem. Używałem za to farb...
tf do przedstawiciela 0600 918 658 pan Pawłowski, wyjątkowo kompetentny facet.

to i ja sie dolącze do zpytania do experta :
domek z silki, na to 15cm welny, i plan jest taki zeby dac tynki silikonowo- silikatowy terranowvy. kolor jasna kawa z mlekiem. jaka ma byc ta faktura????? rozumiem ze najlepiej to jak najbgrubsza tak???? 3 mm lepiej niz 1,5mm, czyli na scianie lepsze jest grube ziarni niz drobne????

prosze o opd, bo temat sie dla mnie zrobil aktualny???? no i co z ta terranova??? :lol: