PDA

Zobacz pełną wersję : Czy działkę budowlaną trzeba odralniać?



Klaus
21-07-2005, 16:25
Mam działkę budowlaną. Czy to prawda, że mimo tego będę musiał wystąpić o indywidualne wyłączenie spod produkcji rolnej?
To jakieś totalne kuriozum.

akacja
21-07-2005, 16:55
Witam :D

ja mam działkę, która w ewidencji gruntów jeszcze figuruje jako rolna, ale zgodnie z planem zagospodarowania od dwóch lat jest budowlana. Nic nie trzeba odralniać, można stawiać chałupkę. Acha, plusem jest płacenie podatku jak za grunt rolny :lol:

Pozdrawiam

Didi
21-07-2005, 17:05
Klaus
wszystko zależy od tego co masz napisane w warunkach zabudowy

Klaus
21-07-2005, 18:37
Klaus
wszystko zależy od tego co masz napisane w warunkach zabudowy

Nie mam warunków bo jest ważny plan zagospodarowania. A tam jest napisane, że działka jest budowlana. Jednak dzisiaj mimo tego architekt przekonywał mnie, że potrzebne jest wyłączenie działki spod produkcji rolnej. Zdębiałem, ale może ma racje.

chmielog
21-07-2005, 19:47
Warunki zagospodarowania przestrzennego to jedno, a odrolnienie tzn. wyłączenie zspod produkcji rolnej to drugie Ściśle określa to ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Art. 3
. 1. Ochrona gruntów rolnych polega na:
1) ograniczaniu przeznaczania ich na cele nierolnicze lub nieleśne,
2) zapobieganiu procesom degradacji i dewastacji gruntów rolnych oraz szkodom w produkcji rolniczej, powstającym wskutek działalności nierolniczej,
3) rekultywacji i zagospodarowaniu gruntów na cele rolnicze,
4) zachowaniu torfowisk i oczek wodnych jako naturalnych zbiorników wodnych.
2. Ochrona gruntów leśnych polega na:
1) ograniczaniu przeznaczania ich na cele nieleśne lub nierolnicze,
2) zapobieganiu procesom degradacji i dewastacji gruntów leśnych oraz szkodom w drzewostanach i produkcji leśnej, powstającym wskutek działalności nieleśnej,
3) przywracaniu wartości użytkowej gruntom, które utraciły charakter gruntów leśnych wskutek działalności nieleśnej,
4) poprawianiu ich wartości użytkowej oraz zapobieganiu obniżania ich produkcyjności.
Rozdział 3

Wyłączanie gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej

Art. 11. 1. Wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, a także gruntów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2-10, oraz gruntów leśnych, przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne - może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie. W decyzji określa się obowiązki związane z wyłączeniem.
2. W odniesieniu do gruntów wchodzących w skład parków narodowych decyzje, o których mowa w ust. 1, wydają dyrektorzy tych parków, z zastrzeżeniem art. 7 ust. 5.
3. Decyzje, o których mowa w ust. 1 i 2, dotyczące gruntów wymienionych w art. 8, mogą być wydane po dniu faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji.
4. Wydanie decyzji, o których mowa w ust. 1 i 2, następuje przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.
5. Osoba ubiegająca się o wydanie decyzji, o których mowa w ust. 1 i 2, celem wydobywania torfów jest obowiązana przedstawić właściwemu organowi następujące dokumenty:
1) dokumentację określającą położenie, powierzchnię i miąższość torfowiska oraz rodzaj występującego tam torfu,
2) projekt eksploatacji, uwzględniający podział na etapy i termin jej zakończenia,
3) projekt rekultywacji torfowiska i termin jej zakończenia,
4) ocenę wpływu eksploatacji torfowiska na środowisko przyrodnicze, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki wodnej.
6. Nie wymaga się decyzji, o których mowa w ust. 1 i 2, jeżeli grunty rolne mają być użytkowane na cele leśne.

Art. 12. 1. Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji, jest obowiązana uiścić należność i opłaty roczne, a w odniesieniu do gruntów leśnych - także jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu. Obowiązek taki powstaje od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji.
2. Właściciel, który w okresie 2 lat zrezygnuje w całości lub w części z uzyskanego prawa do wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej, otrzymuje zwrot należności, jaką uiścił, odpowiednio do powierzchni gruntów nie wyłączonych z produkcji. Zwrot uiszczonej należności następuje w terminie do trzech miesięcy od dnia zgłoszenia rezygnacji.
3. W razie zbycia gruntów, co do których wydano decyzje, o których mowa w art. 11 ust. 1 i 2, a nie wyłączonych jeszcze z produkcji, obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych ciąży na nabywcy, który wyłączył grunt z produkcji. Zbywający jest obowiązany uprzedzić nabywcę o tym obowiązku.
4. W razie zbycia gruntów wyłączonych z produkcji, obowiązek uiszczania opłat rocznych przechodzi na nabywcę. Zbywający jest obowiązany uprzedzić o tym nabywcę.
5. Wysokość jednorazowego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu stanowi różnicę między spodziewaną wartością drzewostanu w wieku rębności, określonym w planie urządzania lasu, a wartością w chwili jego wyrębu. W drzewostanach młodszych, w których nie można pozyskać sortymentów drzewnych, odszkodowanie to stanowi wartość kosztów poniesionych na założenie i pielęgnację drzewostanów.
5a. Minister właściwy do spraw środowiska określa, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady ustalania jednorazowego odszkodowania, o którym mowa w ust. 5, za przedwczesny wyrąb drzewostanu, uwzględniając wartość drzewostanów, stopień zadrzewienia drzewostanu w wieku wyrębu faktycznego, powierzchnię drzewostanu oraz aktualną cenę sprzedaży 1 m3 drewna.
6. Należność pomniejsza się o wartość gruntu, ustaloną według cen rynkowych stosowanych w danej miejscowości w obrocie gruntami, w dniu faktycznego wyłączenia tego gruntu z produkcji.


KRÓTKO MÓWIĄC JEŻELI MASZ ZIEMIĘ DOBREJ KLASY NA DZIAŁCE BUDOWLANEJ MUSISZ PŁACIĆ ! ILE ?????? NALICZY CI STAROSTWO LUB INNY ODPOWIENI ORGAN.


POWODZENIA :)

P.S. MAM TEN SAM PROBLEM.

Klaus
21-07-2005, 21:01
Dobre sobie. Tzn. muszę uiszczać jakieś opłaty roczne dlatego, że na swojej ziemi nie uprawiam przenicy tylko postawię dom. Kara jakaś czy co? A jak by ziemia leżała odłogiem to już wszystko w pożądku, tak? A przecież w planie zagospodarowania gmina, uchwaliła, że to ziemia pod budownictwo jest. To dlaczego mnie teraz karać chcą, że uchwałę wykonuję? No to może niech oni tą opłatę płacą. Ja za tą ziemię własną krwawicą zapłaciłem.

Q..ć. No to jest normalnie dzień świra.

BEZCZELNOŚĆ WŁADZY NIE ZNA GRANIC!
I żeby to chociaż sowieci byli, to nie, to oszołomy z pośród nas wybrane.


Tak czy inaczej chmielog, dziękuję Ci, za wyczerpujące informacje.

zgudi
21-07-2005, 22:03
u mnie działka 11 ar -----rola 3b
odrolniczone 549 m2 reszta pozostała bez zmiany ( 3 b )
bez opłat rocznych
pozdrawiam Rafał

Klaus
21-07-2005, 22:50
zgudi, a gdzie się to odrolnienie załatwia?

anpi
21-07-2005, 23:04
Klaus
wszystko zależy od tego co masz napisane w warunkach zabudowy

Nie mam warunków bo jest ważny plan zagospodarowania. A tam jest napisane, że działka jest budowlana. Jednak dzisiaj mimo tego architekt przekonywał mnie, że potrzebne jest wyłączenie działki spod produkcji rolnej. Zdębiałem, ale może ma racje.

Żeby się budować, musisz wystąpić o warunki zabudowy.

Klaus
21-07-2005, 23:56
Masz nieaktualne informacje. Prawo się zmieniło. Jak jest ważny plan to nie wydają warunków. Wszystko jest w planie. Jak nie ma planu to ustalają Ci tzw. indywidualne warunki.

anpi
21-07-2005, 23:58
Masz nieaktualne informacje. Prawo się zmieniło. Jak jest ważny plan to nie wydają warunków. Wszystko jest w planie. Jak nie ma planu to ustalają Ci tzw. indywidualne warunki.

To spytaj w starostwie jakie dokumenty trzeba złożyć z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Są wśród nich warunki zabudowy.

robert skitek
22-07-2005, 07:47
anpi, nie mieszaj - nie masz racji. może w Twoim wypadku nie ma planu i dlatego Ci kazali dać WZkę. Klausowi wystraczy wypis z planu miejscowego.

markus_gdynia
22-07-2005, 08:42
zgudi, a gdzie się to odrolnienie załatwia?

Zasadniczo w gminie. W Twoim przypadku w Urzędzie Miasta Szczecin - bodajże Wydział Gospodarki Gruntami lub Wydział Geodezji. Różnie z tymi nazwami bywa. Tak de facto odrolnieniu podlega jedynie powierzchnia zabudowy, reszta działki pozostaje bez zmian.

anpi
22-07-2005, 09:20
anpi, nie mieszaj - nie masz racji. może w Twoim wypadku nie ma planu i dlatego Ci kazali dać WZkę. Klausowi wystraczy wypis z planu miejscowego.

Nie mieszam. Wniosek o pozwolenie składałem w tym roku i tak mnie poinformowano w starostwie.

Klaus
22-07-2005, 12:01
anapi, ale Ty uparty jesteś. Przecież Ci tłumaczyliśmy. Jak dostałeś WZ widocznie plan jest nieaktualny. Normalnie nie potrzeba bo wszystkie wytyczne są w planie i otrzymujesz tylko jego odpis.

Joga
22-07-2005, 12:18
Trzeba odralniac nawet budowalne, chyba ze wczesniej zrobila to gmina.
Jak jest ziemia slabej klasy to umarzaja wniosek. Na marginesie - jezeli jest grunt dobrej klasy i nie ma planu zagospodarowania, to odrolnienie wymaga zgody ministra rolnictwa, a jak jest plan to wystarczy rejonowy urzad.

Zeby sie nie nalatac najlepiej sprawdzic w organie wydajacym pozwolenia na budowe czy wymagaja pisma o odrolnieniu lub umorzeniu, bo czasem nie wymagaja (sprawdzaja sami).

anpi
22-07-2005, 13:39
anapi, ale Ty uparty jesteś. Przecież Ci tłumaczyliśmy. Jak dostałeś WZ widocznie plan jest nieaktualny. Normalnie nie potrzeba bo wszystkie wytyczne są w planie i otrzymujesz tylko jego odpis.

Napisałem tylko, że tak mnie poinformowano w starostwie. Jak dostawałem WZiZT to plan był aktualny, ale to było jeszcze w 2003 roku. Po co się tak unosisz? Będziesz miał wrzody zanim wybudujesz dom. :evil:

TadekL
22-07-2005, 14:45
Tak jak zostało napisane wyżej, jak jest plan zagospodarowania przestrzennego zaakceptowany w formie uchwały gminy, czy czegoś tam właściwego to nie potrzebne są WZ dla pojedynczej działki. W planie zawarte są wszelkie wytyczne, których trzeba przestrzegać. A WZ są konieczne, jeśli nie ma lub jest nieaktualny już plan zagospodarowania przestrzennego.

A wracając do meritum, to sprawdź co masz w wypisie z rejestru grunktów (jak nie masz to chyba powinieneś to wyciągnąć). Ja też miałem tam napisane - grunty orne oraz las i wystarczyło tylko napisać wniosek o odrolnienie (obyło się bez żadnych opłat, bo mam tam VI klasę gleby, ale przy innych klasach chyba jest coś do uiszczenia :evil: tym kradziejom :lol: ). Nie wystarczy, żeby w planie czy w WZ było wpisane, że jest to działka przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową.
Pozdrawiam
TadekL

bonbon
22-07-2005, 15:39
Mam działkę budowlaną. Czy to prawda, że mimo tego będę musiał wystąpić o indywidualne wyłączenie spod produkcji rolnej?
To jakieś totalne kuriozum.
Też miałem budowlaną, też odralniałem, szukałem 20 minut właściwych drzwi na starostwie, i też wiem, że to kuriozum, ale w takim śmiesznym kraju nam przyszło się budować. Klaus, że się jeszcze czemuś dziwisz, to Ci się dziwię :roll:

Klaus
22-07-2005, 15:48
Po co się tak unosisz? Będziesz miał wrzody zanim wybudujesz dom. :evil:

:lol: :lol: :lol: :lol: wyluzuj....

TadekL
22-07-2005, 15:51
Też miałem budowlaną, też odralniałem, szukałem 20 minut właściwych drzwi na starostwie, i też wiem, że to kuriozum, ale w takim śmiesznym kraju nam przyszło się budować.

No to ja miałem szczęście, że nie musiałem szukać. Gość u którego składałem dokumenty do pozwolenia na budowę w Starostwie zaprowadził mnie gdzie trzeba, pogadał z kim trzeba i się załatwiło :lol:


Klaus, że się jeszcze czemuś dziwisz, to Ci się dziwię :roll:
bonbon - to Ci się naprawdę udało :lol: :lol: :lol: .
Pozdrawiam
TadekL