PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki to tynk? Jak sprawdzić?



obcyrm
21-07-2005, 17:37
Mam ładny różowy tynk strukturalny. Jak sprawdzić czy jest to tynk mineralny, akrylowy czy inny?.
Tynk był kładziony na styropian. Najpierw o ile pamiętam jakimś białym pomalowali (jakby mleczkiem), a potem kładli strukturę (była w pojemnikach). Coś pamiętam, że mówili że jest to na żywicy.
Kto wie co to może być, albo jak to sprawdzić.

Sp5es
21-07-2005, 17:41
Samemu trudno. Najprawdopodobniej akryl. Silikat ma nieco bardziej matowy wygląd. Można też spróbować smażyć kawałek oderwany - zapalniczką, ale do raczej metoda dla doświadczonych osób.

Akryl położony na ścianę najczęściej poznaje się po brudnych zaciekach.

obcyrm
21-07-2005, 18:14
Od ściany północnej mam w porach zielono (chyba algi i grzybki). Im niżej tym bardziej. Tynk był kładziony jakieś 10 lat temu a może i dłużej.

pattaya
21-07-2005, 20:50
A jak się poleje wodą?
Na mineralnym powinna zostać mokra plama a po akrylu i silikacie woda spłynie.

Sp5es
22-07-2005, 07:00
Jak masz grzybki i glony to gwarantowany akryl.

obcyrm
22-07-2005, 07:39
Też tak myślę - że to akryl. Jakaś firma poleciła mi najpierw oczyścić mechanicznie potem posmarować Revco ALGON – przeciw algom i grzybom. Po czym Hydrofob Sil - preparatem chroniącym materiały budowlane przed wodą. Myślicie, że mają rację?

pwp
22-07-2005, 21:16
jak piszesz o wiaderkach i gotowym tynku to raczej akryl, ale polej wodą jak wsiąknie to minerał jak spłynie to akryl.

Sp5es
23-07-2005, 20:18
Też tak myślę - że to akryl. Jakaś firma poleciła mi najpierw oczyścić mechanicznie potem posmarować Revco ALGON – przeciw algom i grzybom. Po czym Hydrofob Sil - preparatem chroniącym materiały budowlane przed wodą. Myślicie, że mają rację?


Myślę, że nie mają.
Pierwsze - clorox, lub dowolny dezynfektant chlorowy / bielący z supermarketu (taniej niż markowe, ma w środku to samo - podchloryn sodu). Zrobic roztwór 7% - na opakowaniach piszą co to ma wyjściowo.
Wymalować.
Potem 20 min i zmyć wodą. (wymyć podchloryn).
Potem farba silikonowa , zamówić u markowego producenta z dodatkową porcją konserwantów p. algom - hydrofobowanie nie musi wystarczyć

Sp5es
23-07-2005, 20:19
jak piszesz o wiaderkach i gotowym tynku to raczej akryl, ale polej wodą jak wsiąknie to minerał jak spłynie to akryl.


Ale po silikacie też spłynie.