PDA

Zobacz pełną wersję : Piec na eko-groszek jaki polecacie ????



chmielog
21-07-2005, 19:51
Witam serdecznie. Jestem już praktycznie zdecydowany na rozwiązanie ogrzewania w swoim przyszłym domu za pomocą eko-groszku. Gaz i olej odpada więc to wydaje mi się najbardziej sensowne. Proszę o wpisy osób który takowy juz posiadają, aby podzieliły się opiniami na ten temat. Czy polecacie ?? lub ewentualnie odradzacie. Chodzi tu przede wszystkim o producenta.

Pozdrawiam

bonbon
22-07-2005, 16:37
Najlepszy taki z dodatkowym rusztem, żeby w razie wtopy mieć gdzie spalić swoje dossier :wink:

Marcin_Łódź
22-07-2005, 18:13
Posiadam piec na eko-groszek eko-plus 20 firmy HEF. Piec pracuje od kwietnia tego roku. Na początku zaraz po uruchomieniu był mały problem z czujnikiem temperatury - to takie coś co sprawdza czy w podajniku ślimakowym nie jest za duża temp. co by oznaczało, że jest prawdopodobieństwo zapalenia paliwa w zasobniku - u mnie takiego niebezpieczeństwa nie było, ale na skutek awarii czujnika piec "myślał" co innego i włączał podajnik by wyrzucić ów rzekomy żar i wyłączał piec. Po interwencji u sprzedawcy czujnik natychmiast wymieniono. Od tej pory piec działa bez zarzutu.

Piec pracuje cały czas, gdyż grzejemy w nim cwu - zasobnik warstwowy 140 litrów. do grzania wody piec zużywa około 100 kg groszku na miesiąć. (niecałe 40 zł na miesiąc) Temp. cwu 56 stopni. Obecnie popiól wybieram co kilkanaście dni.
Piec należy czzyścić co 2-3 miesiące (tak mi powiedział instalator, ale wydaje mi sie, że zimą trzeba będzie raz w miesiącu go przeczyścić)

Koszt piec chba 6300zł zasobnik warstwowy 140 litrów z dodatkowa grzałka el. około 1000zł + zawór trójdrogowy lub sterownik pokojowy 2 pompy obiegowe, naczynie wzbiorcze - razem wynosło mnie to wszystko około 9200.

z innych uwag: Taki piec dość głośno pracuje - dmuchawa i w szczególności podajnik ślimakowy. Ja mam kotlownie w piwnicy, więc mi to nie przeszkadza jak śpię na piętrze, ale jak masz kotłownie blisko sypialni i w dodatku ściany działowe z betonu komórkowego na przykład, to trzeba będzie ją porządnie wyciszyć

Co do dodatkowego rusztu na ionne paliwa. Rozmawiałem z dwoma instalatorami i obaj mi odradzili. Więc nie mam. Tym bardziej, że teraz jak poznałem różnicę między paleniem w kotle bez zasobnika, który trzebabyło najpierw rano wyczyścić (bo poprrzedni piec mi zawsze do rana wygasł, no ale miał w końcu ponad 20 lat), potem w nim palić a potem czekać, aż się ciepło w domu zrobi - a w kotle z zasobnikiem, do którego zaglądam raz na parę dni, to nie żałuję, że nie mam tego dodatkowego rusztu, który poza tym podobno bardzo utrudnia czyszczenie. A poza tym palenie w takiej dodatkowej komorze nie jest najlepsze dla samego pieca - bo pewnie groszkiem nikt tam nie pali, tylko "bele czym", i piec ma niższą sprawność, i szybciej się brudzi i trudniej go czyścić.

Ogólnie jestem zadowolony z wybranego modelu pieca
pozdrawiam

chmielog
23-07-2005, 13:09
Marcin - dziękuję za informacje. Zastanawiam się tylko co w sytuacji awarii podajnika podczas mrozu - 15 stopni ??? Do dodatkowego rusztu zawsze coś można wsadzić a gdy go nie ma ???

Pozdrawiam

Marcin_Łódź
23-07-2005, 20:30
No tak, ten dodatkowy ruszt daje pewien komfort, że w razie awarii masz jakieś dodatkowe wyjście. Też nad tym myślałem przed zakupem, ale jednak się nie zdecydowałem.

W sumie taki problem (awaria podczas mrozów)może się zdażyć zarówno jak masz piec gazowy/olejowy/pompe ciepła czy piec na eko-groszek i w takim przypadku najważniejsze jest sprawne działanie serwisu.

przykładem na to, że awaria może się zdażyć każdemu są znajomi, którym podczas mrozów odmówił posłuszeństwa piec węglowy taki najzwyklejszy w świecie kilkunastoletni, bez żadnej automatyki. Po prostu coś im się zaklinowało w szybrze (nie wiem jak - może za energicznie dorzucali do pieca :-? :D, albo nie czyścili komina parę lat, a że palili czym popadło mogło się tam nazbierać jakichś śmieci, próbowali to na siłę wyjąć, powyginali ten szyber, zaklinował się na amen - zablokował ujście do komina: "stanął bokiem", dym nie miał gdzie ujść i wracał do pomieszczenia tak, że rozpalić w tym piecu się nie dało i musieli ten szyber urwać i dopiero potem wstawić nowy.

Dlatego właśnie zrezygnowałem z pieca z Pleszewa bo to ponad 100 km od Łodzi, a poza tym owszem dowiozą, ale nie zamontują, gwarancja na piec jest ale nie na montaż więc jak awaria będzie związana z nieprawidlowym montażem to niewiadomo jak to będzie (skąd potem wiadomo czy awaria jest przyczyną nieprawidłowego montażu czy pieca - jedni będą zwalać winę na drugich) więc kupiłem piec w firmie, która ma serwis blisko mojego miejsca zamieszkania, w dodatku oni od razu mi ten piec zainstalowali i oprócz gwarancji na piec dali mi 5 lat gwarancji na montaż (co się potem przydało z tym czujnikiem temp., który wymienili bez żadnych problemów od razu i oczywiście za darmo, w dodatku Instalator dał nam nr. komórki i powiedział, żeby w razie jakichkolwiek problemów dzwonić w każdym czasie, i faktycznie jak padł ten czujnik (niedziela), zadzwoniliśmy dostaliśmy radę jak tymczasowo poradzić sobie z problemem (faktycznie piec działał) i w pon. serwis przyjechał. Według zapewnień szefa firmy w kryzysowym przypadku (-15 na dworze i awaria) nawet wtedy ktoś by się pojawił).

tego nie jestem pewien ale
te piece mają tak jakby szczelną komorę spalania i w razie awarii dmuchawy to nie wiem czy na tym dodatkowym ruszcie coś by się spaliło. Gdybyś się na ten ruszt decydował to się o to dopytaj (to znaczy nie wiem czy każdy piec na groszek z podajnkiem tak ma ale w przypadku hefa to bym się dopytał)

Jak chodzi o awarię podajnika ślimakwego to może się zdażyć, że coś tam się dostanie co zablokuje ten ślimak, ale wtedy nad bezpieczeństwem "czuwa" taka mała "zawleczka", która zostanie uszkodzona (a nie cały ślimak) i którą trzeba wynienić (samemu - to łatwe) taką zapasową zawleczkę dostajesz w komplecie do pieca. Ja jeszcze nie wymieniałem (tfu tfu :D )


Podsumowując szukaj raczej pieca z serwisem w Twojej okolicy, który zapewni ewentualnie szybką naprawę, a nie dopuszczaj myśli, że jak się zepsuje to będziesz się męczył póki nie raczą do Ciebie dotrzeć (no chyba że mieszkasz na jakiejś samotni i faktycznie może być trudno z szybką reakcją serwisu. Decyzję musisz podjąć sam po uwzględnieniu twoich warunków lokalnych. Powodzenia

P. S. A czy będziesz miał kominek w domu - jak tak to wtedy ten dodatkowy ruszt Ci nie potrzebny bo kominek będzie zapasowym żródłem ciepła przecież

24-07-2005, 09:58
A ma ktoś może kocioł Zębiec na eko-groszek? Dostałam ofertę kilku kotłów 25 KW tz. Hef, Termo-Tech, Kotrem Kłobuck, Żywiec i Zębiec i ten ostatni i kocioł z Kłobucka są w najniższej cenie.