PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zamawiać więźbę?



rafal9
22-07-2005, 10:41
W projekcie mam dokładne zestawienie przekrojów i długości belek na więźbe.
Wykonawca to obejrzał i stwierdził:
- do każdej belki dodać 30 cm.
- niektóre przekroje pozmieniał, bo było w projekcie np. 12x12 zmienił na 14x14, 16x16 -> 14x14, i jeszcze parę zmian.

Twierdził, że wymiary różnych elementów powinny być zbliżone.

Co o tym sądzicie? Czy dodawanie do każdego wymiaru tej samej wielkości ma sens? Czy nie powinno się powiększać względnie? Przecież 30 cm na 1 m to nie to samo co 30 cm na 6m.

A co sądzicie o propozycjach zmian w przekrojach?

Czy można zaufać cieślom, czy trzymać się kurczowo projektu?

rafałek
22-07-2005, 11:19
Mój cieśla zasugerował, że można by zwiększyć długości ale nie więcej niż 10 cm (na ścięcia). Ja dodałem profilaktycznie drugie 10. Ale wyszło, że jeśli by się nic nie zwiększyło to też byłoby OK. A tak mam szerszy okap i jest nieźle. Nie widzę sensu zwiększania przekrojów - przecież one wynikają z obliczeń.

pasco
22-07-2005, 11:27
U mnie cieśle (kilku nniezależnie) też zwiększyli niektóre przekroje - belki koszowe. Wszyscy zgodnie stwierdzili że przekrój podany w projekcie będzie powodował niestabilność konstrukcji kafernika.

rafal9
22-07-2005, 12:20
A czy na tych małych kawałkach o długości ok. 0.5 m też dodawać te 20 - 30 cm?
Czy kilka takich samych małych kawałków można łączyć w zamówieniu w jeden większy, czy zamawiać dokładnie tak, jak podano w wykazie?
(np 3 x 0.5m -> zamówić 1.5 m czy 3 x 0.5) ?

pasco
22-07-2005, 12:35
To już musisz ustalić sobie z cieślą. Ja zamawiam drewno na podstawie wyliczenia od cieśli. Jeżeli czegoś zabraknie, będzie to wina jego błędu. Nie wzoruję się na projekcie, bo mam kilka zmian w stosunku do oryginału (rezygnacja z lukarny).

dryblasy
22-07-2005, 12:49
Więżbe należy zamawiać szybko i zdecydowanie :D ,
A tak naprawdę to policzył cieśla jak było by coś zamało to jego problem, tym bardziej że domek mi się powiększył o jakieś 15 cm w każdą stronę bo kopacze fundamentów niezgadali się z geodetą :-)

polanka
22-07-2005, 12:50
Mój cieśla zasugerował, że można by zwiększyć długości ale nie więcej niż 10 cm (na ścięcia). Ja dodałem profilaktycznie drugie 10.

... a tartak dodał trzecie 10 cm?

Ja jak zamawiałem więźbę to w tartaku się upewnili czy ciąć dokładnie czy dodawać trochę.
I chyba sporo połączyli, ale tego nawet dokłanie nie sprawdzałem. a cieśla nie protestował.

Grzegorz

rafałek
22-07-2005, 14:51
Tartak nie dodał swoich 10 bo więźba byłą robiona na zamówienie z mojego drewna... Krótkie elementy były łączone - to ułatwiało manipulację i z "odpadów" wychodziły lepsze (dłuższe) deski, łaty i kontrłaty.