PDA

Zobacz pełną wersję : KANALIZACJA - czy wykonam sam?



radomik
22-07-2005, 20:34
Witam.
i pytanko.
jakie są zalecenia do wykonania kanalizacji wew.? (jakie spadki, jakie rury, gdzie kolana itd.).
Proszę o porady i sugestie.

anpi
22-07-2005, 20:46
Wszystko masz w projekcie - spadki, długości rur, kolanka.

radomik
24-07-2005, 09:20
...jeżeli to można nazwać projektem kanalizacji - na rzuty scian naniesiony przebieg kanalizacji z opisanymi spadkami. Wszystko. Bez opisów jakie rury, ile kolan itp. Czy 6,4% to 6,4cm/m ?
Proszę o porady typowe dla hydraulika np. w którš stronę kielichy itd.

pawelurb
24-07-2005, 21:39
...jeżeli to można nazwać projektem kanalizacji - na rzuty scian naniesiony przebieg kanalizacji z opisanymi spadkami. Wszystko. Bez opisów jakie rury, ile kolan itp. Czy 6,4% to 6,4cm/m ?
Proszę o porady typowe dla hydraulika np. w którš stronę kielichy itd.

kielichy chyba w górę , bo jak nazwa wskazuje jak kielich jest do dołu to się z niego wylewa ..... ja sam robiłem kanalizację pod chudziakiem, też nie miałem o tym pojęcia , bo hydraulikiem nie jestem , ale miałem w projekcie gdzie mają być rury , spadki mniej więcej zachowałem , co do przebiegu kolanek, redukcji itp. to już na gorąco metodą prób i błędów dopasowywałem, i jakoś wyszło, oglądał to potem kierownik budowy i powiedział że ok, można powiedzieć ze zrobiłem to powiedzmy mocno intuicyjnie i wyszło , ogólnie chyba prosta robota

proxy
24-07-2005, 22:15
jakie są zalecenia do wykonania kanalizacji wew.? (jakie spadki, jakie rury, gdzie kolana itd.).
poszukaj Tutaj (http://www.instalator.pl/)

adrian
25-07-2005, 08:53
Ja właśnie w sobotę skończyłem układanie kanalizacji pod poziomem parteru i wylewanie nad tym pierwszej warstwy betonu.
Z forum, rozmów z fachowcem-instalatorem i kierownikiem budowy przyjąłem nastepujące założenia:
- spadek min. 2cm/m
- główną rurę dałem 160 i zwiększyłem na niej spadek do ponad 3cm/m

Gdybym wykonał kanalizację wg projektu to z kuchni wynosiłbym wodę wiadrem :lol: Ale nie narzekam - dostałem to, za co zapłaciłem.

Aha - wylot z budynku mam jakieś 50cm poniżej poziomu gruntu w tym miejscu

no_spam
25-07-2005, 09:30
projektantem i tak nie zostaniesz.
ale ponizej sa ogólne wytyczne opracowane na podstawie PN.
powinny Ci pomóc. przynajmniej w weryfikaji poprawnosci wykonania.

podejście - przewód łączący przybór sanitarny lub urządzenie z przewodem spustowym lub przewodem odpływowym.

przewód spustowy (pion) - przewód służący do odprowadzania ścieków z podejść kanalizacyjnych, rynien lub wpustów deszczowych do przewodu odpływowego.

przewód odpływowy (poziom) - przewód służący do odprowadzenia ścieków z pionów do podłączenia kanalizacyjnego lub innego odbiornika.

podłączenie kanalizacyjne (przykanalik) - przewód odprowadzający ścieki z nieruchomości do sieci kanalizacyjnej zewnętrznej lub innego odbiornika.




Wymiarowanie podejść pojedynczych.
Średnicę podejść należy dobierać w zależności od rodzaju przyboru sanitarnego.
Pojedyncze podejścia do umywalek, zlewów i bidetów o średnicy 0,04 m nie powinny mieć więcej niż 3 zmiany kierunku trasy. Gdy warunek ten nie jest spełniony należy średnicę zwiększyć do 0,05
m. Długość podejścia (L) nie powinna przekraczać 3 m dla średnic 0,04 i 0,05 m oraz 5 m dla średnic 0,07 m (przy różnicy wysokości między syfonem a punktem podłączenia do pionu (H) mniejszej
od 1 m)
Przy większych długościach podejść (L) lub wartościach (H) od 1 do 3 m należy zwiększyć średnicę podejścia o jeden wymiar lub wykonać dodatkową wentylację
Podejścia do misek ustępowych o średnicy 0,10 m, niewentylowane, nie mogą być oddalone od pionu więcej niż 1 m, zaś różnica wysokości (H) nie może przekraczać 3 m

Minimalna średnica pionów wynosi 0,07 m, zaś pionów prowadzących ścieki z misek ustępowych 0,10 m.

Minimalna średnica poziomów wynosi 0,10 m.

Minimalna średnica przykanalików wynosi 0,15 m.

Prowadzenie przewodów instalacji kanalizacyjnych - wymagania ogólne.
Przewody kanalizacyjne na zewnątrz budynku powinny być, przy układaniu równoległym, prowadzone w odległości co
najmniej:
- 1,5 m od przewodów gazowych i wodociągowych,
- 0,8 m od kabli energetycznych,
- 0,5 m od kabli telekomunikacyjnych.
Przewody kanalizacyjne wewnątrz budynku powinny być prowadzone po ścianach wewnętrznych lub w bruzdach ścian wewnętrznych. Piony umieszczone w bruzdach powinny mieć izolację
powietrzną dookoła rury. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się prowadzenie przewodów po wewnętrznej stronie ścian zewnętrznych budynku.
Wewnątrz budynku przewody kanalizacyjne powinny być układane w kierunkach prostopadłych i równoległych do najbliższych ścian. Jeśli instalacja kanalizacyjna jest wykonywana jako prefabrykowana to dopuszcza się prowadzenie przewodów kanalizacyjnych z innymi przewodami w węzłach sanitarnych. Zabrania się prowadzenia przewodów kanalizacyjnych nad przewodami
gazowymi i elektrycznymi.

Podejścia do przyborów sanitarnych i wpustów podłogowych mogą być prowadzone oddzielnie lub mogą łączyć się dla kilku przyborów, pod warunkiem utrzymania szczelności zamknięć wodnych.
Średnice podejść należy przyjmować nie mniejsze od średnicy wylotów z przyborów sanitarnych.
Do miski ustępowej należy stosować oddzielne podejście i włączyć do trójnika umieszczonego najniżej w pionie na danej kondygnacji. Dopuszcza się podłączanie pozostałych przyborów na danej
kondygnacji wspólnym podejściem włączonym do trójnika na pionie, położonym o 0,7 m poniżej posadzki danej kondygnacji.

Przewody spustowe (piony).

Piony ścieków bytowo-gospodarczych należy łączyć z przewodami odpływowymi instalacji kanalizacyjnych ścieków bytowo-gospodarczych lub ogólnospławnych.
Średnica części odpływowej pionu powinna być jednakowa na całej wysokości i nie powinna być mniejsza od największej średnicy podejścia do tego pionu.

Przewody odpływowe i podłączenia kanalizacyjne. Minimalne spadki przewodów odpływowych i podłączeń kanalizacji bytowo-gospodarczej lub ogólnospławnej powinny wynosić, w
zależności od średnicy:
- dla d=0,10 m - 2%
- dla d=0,15 m - 1,5%
- dla d=0,20 m - 1%
- dla d=0,25 m - 0,8%
- dla d=0,30 m - 0,67%
W przypadkach uzasadnionych obliczeniami lub przy zapewnieniu płukania przewodów można stosować spadki mniejsze niż wyżej wymienione.

Największe dopuszczalne spadki przewodów instalacji kanalizacyjnych jw. nie powinny przekraczać, w zależności od średnicy rur:
a) kamionkowych, betonowych i z tworzyw sztucznych:
15% dla d Ł 0,15 m
10% dla d = 0,20 m
8% dla d ł 0,25 m
b) żeliwnych:
40% dla d Ł 0,15 m
25% dla d ł 0,20 m
Dozwolone jest stosowanie na podłączeniach kanalizacyjnych przełomu pod warunkiem aby:
- punkt przełomu nie znajdował się pod jezdnią,
- spadek głównego przewodu odpływowego wynosił minimum 2%, a pozostałych przewodów odpływowych minimum 3%.
Dopuszcza się stosowanie na przewodach odpływowych uskoków (kaskad) pod warunkiem, aby przed uskokiem znajdował się czyszczak

inż. Mamoń
25-07-2005, 09:38
Po tym wyczerpującym poście dodam tylko, że jak tylko się da to należy unikać stosowania kolanek 90 stopni w miejscach gdzie piony zamieniają się w poziomy. Dużo lepiej dać dwa kolanka po 45 stopni jedno za drugim - wtedy otrzymujemy łagodniejszy łuk.

andk
25-07-2005, 10:37
Żeby pisać nie trzeba być pisarzem.... :D . Dosyć prosta robota, pod warunkiem że projekt nie jest zwalony (coś takiego, tyle forsy się płaci a ktoś olewa). U siebie sam projektowałem, sam wykonałem - ale cokolwiek mam doświadczenia. A co do tego w którą stronę kielich - spróbuj wlać wodę do butelki po odwróceniu lejka o 180 stopni.... :D :D

Senser
29-07-2005, 09:19
Przewody odpływowe i podłączenia kanalizacyjne. Minimalne spadki przewodów odpływowych i podłączeń kanalizacji bytowo-gospodarczej lub ogólnospławnej powinny wynosić, w
zależności od średnicy:
- dla d=0,15 m - 1,5%



U mnie jest właśnie ten przypadek....tylko, że ja nigdy nie pamiętam jak się przelicza te procenty na konkretne centymetry :-)

U mnie będzie właśnie fi 150 i długość ok. 10 m.

wg
29-07-2005, 09:21
Senser poszukaj postów o obliczeniach dotyczących spadku dachu.

klucznik
29-07-2005, 09:27
Senser poszukaj postów o obliczeniach dotyczących spadku dachu.
:D :D :D
jak widze dzis nikt nie podaje odpowiedzi na tacy ;)
oj Senser wyszukiwarka to dobra rzecz :)

Senser
29-07-2005, 09:34
Senser poszukaj postów o obliczeniach dotyczących spadku dachu.
sam se szukaj :-)

radomik
30-07-2005, 18:47
OK>
spadki podawane w % to %/metr. A jeżeli spadek podany jest w stopniach? Czy ktoœ się orientuje ile to cm?

invx
30-07-2005, 22:04
Wykonasz z pewnoscia, nic trudnego. A jedyne co potrzebujesz to:
pilka do metalu (moze byc szlifierka katowa), pilnik, noz, ludwik, metr, marker, poziomica. :wink:

tutaj duzo o tym bylo.

=> http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=47606

radomik
03-08-2005, 19:21
bardzo dziękuje wszystkim za porady.
Zrobiłem małš próbę no i nie jest to coœ trudnego. Jak wsadziłem kolano to "na imię ojca i syna" nie wyjdzie już :-)
Dzięki. Na pewno przydadzš sie te wypowiedzi nie jednemu inwestorowi chcšcemu troche przytrzymać złotówek w kieszeni.
Pozdrawiam.

Yarecky
16-11-2010, 09:43
Na jakiej wysokości wykonać wyjścia podejść ze ściany pod: umywalkę, zlewozmywak, zmywarkę?