PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjecie humusu



marcin_budowniczy
24-07-2005, 13:21
Własnie skonczyłem prace związane z równaniem działki.
Teraz czekam na mapkę od geodety, kupuje projekt i staram sie o pozwolenie na budowe.
Z fundamentami ruszę na przyszły rok, ale czy w tym roku mogę już sobie zdjąć humus? (chodzi o to, że mam na działce spycharkę którą mogę wykorzystać).
Znam wymiary przyszłego domu + 2 m z każdej strony, tylko czy nie za wcześnie ? czy nie zrobi się bajorko? a co z chwastami?

thalex
24-07-2005, 13:37
Można zdjąć humus.
Jeżeli zrobi się bajorko to wykopiesz w jednym miejscu dołek i z niego odpompujesz wodę ale to byłaby chyba skrajność bo w takim miejscu to chyba lepiej nie budować :(

Pod warstwą humusu nie ma korzeni chwastów a te które się zasieją to pewnie będą skutecznie zadeptane przy pracy.

marcin_budowniczy
24-07-2005, 13:55
Czy 2 metry poza granicę tyczenia są odpowiednią odległością zdjęcia humusu?

zezo
24-07-2005, 17:55
nie wiem co ci odpowiedzieć,
ja osobiście bym nie zdejmował, zależy jaki grunt masz, ja mam piaszczysty i humus został zdięty jak były rozebrane szalunki, dlatego dopiero wtedy bo ten humus to trzyma całość a wylewałem w gruncie, więc ważne było aby się nic nie oberwało,

nie zdejmował bym jeszcze dlatego że krajobraz będziesz miał księżycowy,
ni, raczej bym nie zdejmował, ale to moje zdanie.

inż. Mamoń
24-07-2005, 18:28
Można zdjąć, a 2 metry więcej z każdej strony na pewno wystarczy

ckwadrat
24-07-2005, 19:59
Zdjąć można, tylko po co, skoro do wiosny znowu zarośnie. Czasem wystarczy tydzień, dwa aby działka była nie do poznania... nie będzie nas, będzie las. A zdjęcie humusu to są naprawdę grosze i zaoszczędzone raptem GODZINY przy budowie. Poza tym, chcesz to zrobić nie mając jeszcze ani projektu samego domu ani tym bardziej projektu zagospodarowania terenu. Moim zdaniem nie warto.

krzyss
25-07-2005, 10:15
Kiedyś było mówione, że po zdjęciu humusu, mróz (a chcesz czekać do wiosny) przez zamrażanie i rozmrażanie może rozluźnić grunt - a grunt ma być solidna podstawą domu. Tylko nie pytaj mnie dlaczego, nie wiem, powtarzam zasłyszną plotkę.

marcin_budowniczy
25-07-2005, 10:39
Dziękuje, narazie dam sobie spokój.
Faktycznie koszt niewielki

Wojty
25-07-2005, 11:54
Jak będziesz zdejmował humus to zastanów się tylko czy aż 2 metry nadmiaru z każdej strony chcesz dać
(a już na pewno nie więcej, wiec pomierz sobie dokładnie skąd ma ten humus zdjąć).
Musisz sobie pomysleć jak potem podjedzie gruszka z betonem do wylania na ławy.
One mają dość krótkie podajniki i bedziesz musiał albo wypożyczyć pompe/taśmociąg,
albo ekipa bedzie musiała rozprowadzać beton taczkami/wiadrami etc po wewnetrznych fundamentach.

To też zależy ile tego humusu musisz zdjąc (jak głęboko), ja widze po swojej budowie
że zbyt duże nadmiary z kazdej strony moga utrudnić własnie podjazdy betoniarek,
potem bedą Ci bloczki fundamentowe wyładowywali i majster pewnie bedzie bardziej zadowolony
jak będzie miał mniej tachania tych bloczków, a na koniec i tak będziesz musiał to zasypać,
chyba że od razu zrobisz drenaż na poziomie ław....

Wojty

marcin_budowniczy
25-07-2005, 12:27
Wojty faktycznie o tym nie pomyślałem
Człowiek całe życie się uczy (a i tak umiera głupim) :-)

Wojtek62
25-07-2005, 12:34
marcin,
jeśli jakis zyczliwy sasiad doniesie iz zdjąłeś humus to masz prz...., nawet ogrodzenie działki musisz zgłosic w urzedzie jesli nie budujesz domu lub nie masz ważnego pozwolenia na budowę

marcin_budowniczy
25-07-2005, 13:09
ogrodzenie od strony sąsiadów nie muszę zgłaszać do Urzedu (byłem pytałem), jedynie od strony drogi publicznej

Wojtek62
25-07-2005, 13:16
racja, urząd interesuje tylko kwestia granicząca z drogami, a co Ci powiedzieli w urzędzie odnosnie zdjęcia humusu?

Monika $ Seba
25-07-2005, 18:10
my też ruszamy na wiosnę ale ostatnio ktoś na formum mi uświadomił, że zdjęcie humusu to już prace budowlane, a tych jak wiadomo bez pozwolenia nie wolno rozpoczynać...
Sama żałuję, bo chcieliśmy się przygotować w czasie oczekiwania na niezbędne papierki , a tu od początku pod górkę :lol:
ale damy radę- wszyscy

marcin_budowniczy
25-07-2005, 19:22
o zdjęcie humusu nie pytałem :-) nawet nie mam ochoty pytać.

havo
25-07-2005, 19:58
zdjęcie humusu nie można potraktować jako np. równanie bądź uksztaltowanie wedlug swojego widzimisie terenu dzialki ?
dlaczego przesuniecie pewnej ilości ziemi ma być zaraz potraktowane jako samowola budowlana ?

wg
25-07-2005, 20:22
Hm, a ja po zakończeniu budowy i początkach urządzania ogrodu mam może nietypowe przemyślenia.
Gdybym teraz zaczynał to bym spryskał całą działkę roundapem, zdjął humus z całej (tak, tak z całej) działki, zgromadził go w jednym miejscu i przykrył folią żeby nie rosły chwasty. Wyrównałbym działkę zwykłym piachem kopalnianym, ale tak pożądnie do idealnej płaszczyzny. Po zakończeniu budowy wykorzystałbym humus jako wierzchnią warstwę pod ogród.
Co wy na to? :D

Monika $ Seba
25-07-2005, 21:10
Hm, a ja po zakończeniu budowy i początkach urządzania ogrodu mam może nietypowe przemyślenia.
Gdybym teraz zaczynał to bym spryskał całą działkę roundapem, zdjął humus z całej (tak, tak z całej) działki, zgromadził go w jednym miejscu i przykrył folią żeby nie rosły chwasty. Wyrównałbym działkę zwykłym piachem kopalnianym, ale tak pożądnie do idealnej płaszczyzny. Po zakończeniu budowy wykorzystałbym humus jako wierzchnią warstwę pod ogród.
Co wy na to? :D
no właśnie co wy na to? Ludzie tyle kasy wydają na ogród, transportują ziemię, a tu takie proste rozwiązanko

Tomasz M.
25-07-2005, 22:00
Proste i fajne, tylko nie zawsze wystarczające. Niektorzy potrzebują porządnie podwyższyć teren, u innych (np. u mnie) ten zdjęty humus okazał się dość kiepski i w zbyt małej ilości jako ziemia do ogrodu i trzeba było i tak dokupić. Inni mają za dużo wody nna działce. Ale jeśli ma się na działce dobrą ziemię, to pomysł żeby zdjąć z całości na pewno bardzo dobry, bo w czasie budowy ziemia bardzo się niszczy (cement, chemikalia, śmieci, itp.).

Senser
25-07-2005, 22:41
Ja bym nie zdejmował...przez ten czas ci na pewno zarośnie...i znów ustroje organiczne...a ma ich nie być...

Żółtodziób
26-07-2005, 07:37
Własnie skonczyłem prace związane z równaniem działki.
Teraz czekam na mapkę od geodety, kupuje projekt i staram sie o pozwolenie na budowe.
Z fundamentami ruszę na przyszły rok, ale czy w tym roku mogę już sobie zdjąć humus? (chodzi o to, że mam na działce spycharkę którą mogę wykorzystać).
Znam wymiary przyszłego domu + 2 m z każdej strony, tylko czy nie za wcześnie ? czy nie zrobi się bajorko? a co z chwastami?


Dla mnie za wcześnie, ja humus ściągnąłem tydzień przed tyczeniem budynku i dwa tygodnie przed rozpoczeciem wykopów.
Działkę wyrównałem po uzyskaniu pozwolenia na budowę, tj miesiąc przed rozpoczęciem prac.

Spokojnie, powoli - jezeli juz chcesz teraz zdjąć humus to upewnij sie że dobrze wymierzyłeś - ja zostawiłem zapasu po 2 m z każdej strony .