PDA

Zobacz pełną wersję : MALOWANIE FARBA, FARBY - dobór wałka, pędzle, wałki, jaki wałek?



marc27
25-07-2005, 07:56
Miałem raz pomalowane mieszkanie kolorem i widze że są paski farby takie wygrubione ( czy przetrzeć to papierem ściernym?). :o . dorazcie co zrobić. Czeka mnie jeszcze jedno malowanie. Gdzie tkwi przyczyna. Pomyslałem że może farba źle wymieszana (maszyna mieszała) albo wałek nie ten. Jeżeli ktoś może miał doczynienia z tą farbą i może coś poradzić to bardzo proszę o poradę.
Z góry dziękuję
Marcin
Warszawa

marc27
25-07-2005, 08:28
pomocy

marc27
25-07-2005, 09:35
help

marc27
25-07-2005, 14:13
help me

2112wojtek
25-07-2005, 15:00
help me
Jesli farba nie jest przeterminowana , zwietrzala to zle malujesz. Uzyj dobrze siatki ociekacza i krotszego wlosa na walku, powinno byc dobrze.

Teska
25-07-2005, 15:02
u mnie ,alowano tikurilla i walek mial bardzo krotki wlos.bylo ok.

~witek
25-07-2005, 18:23
Może malowałeś gęstą farbą ,zawsze czeba troche rozcięczyć,właśnie malowałem po szpachlowaniu i nie miałem problemu.Na wiadro 10l trzeba dodać jakieś 2l wody.

agakz
25-07-2005, 19:37
A jaki wałek będzie najlepszy do tej farby? Za radą Forumowiczów zamierzamy malować Tikkurilą - Optiva5. Tylko, że mamy ściany pokryte takimi jakby grudkami - to nie jest tapeta, tylko natrysk z pędzla :lol:

pozdrawiam
nowiutka na forum,
agakz

Sp5es
25-07-2005, 21:20
Zależy jaką fakturę farby chcesz uzyskać.
Jeśli "skórkę pomarańczy" to wałek sznurkowy z długim włosem.
jak gładki - z krótkim.

Przyczyny mogą być -
1) zużyty wałek - na brzegach bardziej kosmaty
2) za gęsta farba - nie dajesz rady rozciągać, ale nie rozcieńczyłbym więcej niż pozwala producent - 2 l jak pisze poprzednik to chyba za dużo.
3) farba posycha - za gęsta jak wyżej lub przeciąg w czasie malowania - zasycha zanim zostaje utworzona ostateczna powierzchnia.
Wietrzyć po malowaniu, nie w trakcie.

_ZBYCH_
25-07-2005, 21:55
Też malowałem u siebie Tikurillą. Długo trwało, zanim doszedłem do tego, jak i czym malować, aby wyszła idealnie gładka ściana.

1. Musi być dobry (czysty) wałek z krótkim włosem
2. Trzeba dosyć szybko i dokładnie rozsmarowywać farbę i nie jeździć suchym wałkiem po malowanej ścianie, bo zbieramy nim świeżo nałożoną farbę i powstają pasy lub smugi
3. Trzeba malować na krzyż (i w pionie i w poziomie)
4. Po pracy wałek dokładnie umyć wodą, bo nie ma nic gorszego, jak zaschnięta w wałku farba (wewnątrz włosa). Później malując takim niedokładnie umytym wałkiem odpadają z niego kawałki zaschniętej farby i lądują na ścianie lub w farbie.

vardo
25-07-2005, 22:03
Tak jak powyzej, dodatkowo nowy walek oklej tasma maskujaca i odklej .Powtorz to oklejanie kilka razy.
Wszystkie wlosy ktore maja wyjsc zostana na tasmie, a nie na scianie.

Teska
25-07-2005, 22:23
co do dolewania wody - na optivie 5 producent zaleca TYlko do 0.25 i jezeli dolejesz do jednego wiadra musisz dolewac i do pozostałych.

U mnie nie dolewano, walek mial tylko krotki wlos.Sciana wyszla idealnie gladka.

marc27
26-07-2005, 10:17
Bardzo dziękuję za opinie. Czy mogę zacieki farby przetrzeć papierem ściernym przed kolejnym malowaniem?
Jakiej firmy i gdzie w warszawie kupić dobry wałek? Poradzcie proszę
Z góry dziękuję
Marcin

dominikams
26-07-2005, 17:11
któryś ze speców na forum napisałż że do tej farby dobry jest wałęk z jagnięcej wełny, dostępny np. w "Dark" na Woli, Jana Olbrachta 95a. Ale ja tylko powtarzam, co było napisane :wink:

Tomasz:)
26-07-2005, 22:25
Witam
Nie zrozumiałem jak się dokładnie "rozsmarowuje" farbę.


2. Trzeba dosyć szybko i dokładnie rozsmarowywać farbę i nie jeździć suchym wałkiem po malowanej ścianie, bo zbieramy nim świeżo nałożoną farbę i powstają pasy lub smugi
3. Trzeba malować na krzyż (i w pionie i w poziomie)
.

Myślałem, ze właśnie wracając suchym wałkiem do miejsc gdzie rozprowadzona farba już nieco "zmarzła" zbiera się jej nadmiar i nadaje pożądaną teksturę.
Malowanie ścian w poziomie uważam za średni pomysł

mercedes
27-07-2005, 08:55
mam pytanie: jak cenowo wypada tikurilla? Mielismy u nas przedstawiciela firmy Para i wyliczyl nam zapotrzebowanie na farbe w cenie ok. 2000 zl :o (domek ok. 120 m2).

marc27
29-07-2005, 08:03
wałek z jagnięcej wełny? dark na woli. W którym to jest miejscu. jakiej firmy ma być ten wałek

Sp5es
29-07-2005, 16:38
Bardzo dziękuję za opinie. Czy mogę zacieki farby przetrzeć papierem ściernym przed kolejnym malowaniem?
Jakiej firmy i gdzie w warszawie kupić dobry wałek? Poradzcie proszę
Z góry dziękuję
Marcin

Storch

kfap
14-12-2009, 20:23
Witam,mam dwa pytania dotyczące malowania.
1.Jaki kupić wałek ,żeby był bez struktury,nie zostawiał takich wzorków?Wszyscy pytają o wałki ze wzorami ,a ja chcę bez.Podobno ma być z krótkim włosiem i co jeszcze?
2.Dekoral Polinak - "Tworzy efekt matowej powłoki." to jest matowa czy nie?

Żona Adwalka
15-12-2009, 20:22
Rodzaj wałka zależy od rodzaju farby którą będziesz malować. W profesjonalnym sklepie z farbami napewno Ci doradzą.
Ewentualnie mozna spróbowac dobrać coś samemu- kupujesz kilka wałków . Ja po kilku próbach z różnymi wałkami w końcu pomalowałąm cały dom (farba Kabe Aquatex) wałkiem który na wierzchu miał futerko, coś podobnego do ocieplacza w kurtkach. Najmniej chlapał i najgładziej rozprowadzał farbę

mkobylarz
16-12-2009, 16:52
Witam
doradźcie co jest "na czasie", co bardziej praktyczne?
Niebawem wchodzimy z ekipą do środka nowo wybudowanego domu i mam zgryz.
Malować czy tapetować?
Doradźcie

LukaEgon
17-12-2009, 08:31
Witam
doradźcie co jest "na czasie", co bardziej praktyczne?
Niebawem wchodzimy z ekipą do środka nowo wybudowanego domu i mam zgryz.
Malować czy tapetować?
DoradźcieJA bym radził malować. Ale to jest pytanie jak np "co na schody drewno czy marmur?"

Możesz malować, możesz tapetować bo to TWÓJ nowiutki dom i rób to co Tobie się bardziej podoba. Można znaleźć piękną tapetę, zależy co kto lubi, ale ja bym jednak malował.

Żona Adwalka
17-12-2009, 19:22
Ja też bym malowała, tapetę trudniej zmienić, przemalowanie ściany na inny kolor, gdy się znudzi/zabrudzi/ nie podoba jest łatwiejsze.
Ale ostatecznie samemu trzeba podjąć decyję- a może trochę tak, a trochę tak?

Nortbe
20-12-2009, 22:25
Im krótszy włos na wałku tym mniejszy „baranek”. Polecam wałki z pokryte owczą wełną – mniej chlapią, dobrze chłoną i oddają farbę. Tylko beckers, jeżeli ściany są dobrze przygotowane wówczas półmat daje znakomity efekt.

SANIER
19-12-2022, 13:26
Jeśli masz problem z dobraniem odpowiedniego wałka do malowania ścian, polecam artykuł: https://www.sanier.pl/bw-hasla/jak-wybrac-walek-do-malowania/