PDA

Zobacz pełną wersję : Obsluga kominka



Dave
21-11-2002, 09:00
Jak powinno sie regulowac doplyw powietrza i obslugiwac szyber w praktyce ?
Wiem ze podczas rozpalania doplyw powninien byc maksymalny a szyber otwarty.
A potem - najpierw przymykac doplyw a pozniej szyber czy odwrotnie ? Jakie sa obserwacje praktykow ?

D.

Klaudia
21-11-2002, 09:47
mamy co prawda kominek od 2 tygodni, ale ponieważ jest to aktualnie nasza najnowsza zabawka to palimy w nim dosyć namiętnie. Mam na razie sam wkład polski, stalowy z szamotem. W domu jeszcze nie mieszkamy, tylko dogrzewamy więc nie mogę zaobserwować całego procesu spalania. Ale generalnie następnego dnia prawie wszystko jest wypalone więc myślę, że nieźle.
Najpierw rozpalam i jak jest już duży ogień, nakladam na niego grubsze kawałki drewna. W kominku są 3 regulatory: szyber, dopływ powietrza i nawiew na szybę. Jak zajmą się grubsze kawałki wówczas zamykam i szyber i dopływ, jednak ten drugi pozostawiam b. otwarty. Nawiew na szybę najoptymalniej jest chyba ustawiać "na pół". Nie ma specjalnej różnicy w kolejności zamykania szybra i dopływu powietrza. Zauważyłam jednak, że szyber nie zagasza tak szybko ognia, jak brak powietrza (to chyba naturalne). W każdym razie powodzenia i opisz o swoich doświadczeniach, bo wcale nie jest powiedziane, że ja robię najbardziej optymalnie.
Pozdrawiam

Tomaszos
21-11-2002, 09:59
Ja postępuje identycznie ale też b. interesują mnie uwagi w tym temacie od innych Forumowiczów. Pzdr

Dave
21-11-2002, 10:21
Kominek odpalilem wczoraj pierwszy raz wiec doswiadczen prawie nie mam. Z tego co zauwazylem na razie to widac wyrazny wplyw regulacji doplywu powietrza - mozna zmniejszyc lub zwiekszyc ogien. Na razie nie dostrzeglem wplywu regulacji szybrem.

Powiem szczerze ze chcialem miec kominek aby zmniejszyc zuzycie gazu ale jak zobaczylem jak wygladja kawalki palacego sie drewna w kominku to doszedlem do przekonania ze kominek warto miec ze wzgledu na sam ten efekt :grin:

D.

21-11-2002, 10:39
Cześć ! Ja mam kominek już kilka lat i ciągle obserwuje coś nowego w technice palenia. W głównej mierze zależy od wkładu, bo każdy trochę inaczej spala drewno, więc trzeba obserwować i wyciągać wnioski. Ja wkładam 3-4 niewielkie kawałki drewna + drobne szczypy i rozpalam, szyber i dopływ powietrza na max.
Po kilku minutach, kiedy całe drewno zajmie ogień, dokładam drewna ile się zmieści ( swobodnie, bez uciskania )i po ok.5 minutach zamykam szyber i dopływ powietrza. Wszystko pali się kilka godzin, po czym decydujesz czy znów nałożyć na full czy pojedyncze drewna , w zależności od panującej temperatury. Pozdrawiam Grzesiek.

pitbull
21-11-2002, 11:12
Dla ty ch co maja problemy z rozpalaniem ze wzgledu np na krotki komin.
Dobrze jest przed zapaleniam drzewa zapalic gazete i rozgrzac gardziel (nie ma wtedy odwronego cugu) zeby dym nie wchodzil do srodka.
Z pozostalymi uwagami zgadzam sie calkowicie.

Klaudia
22-11-2002, 06:37
Chciałabym przy okazji tego teamtu zapytać o czyszczenie szyby kominka. Czy używacie jakiś konkretnych preapratów, które moglibyście polecić? Dzięki i pozdr

Tomaszos
22-11-2002, 06:50
Ja czyszczę najpierw Ajaxem w proszku do czyszczenia np. kuchenek, a następnie płynem do mycia szyb.

Ale proszę o inne sposoby. Ta jest dość pracochłonna :smile:

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Tomaszos dnia 2002-11-22 07:51 ]</font>

Dave
22-11-2002, 08:53
Slyszalem ze najlepszym i najprostszym sposobem czyszczenia szyby jest zastosowanie gabki z ciepla woda umaczanej w popiole.

A tak w ogole - jakie narzedzia do kominka warto by kupic - jakis pogrzebacz, szczotki..?

pozdrawiam
D.

22-11-2002, 10:10
Mam w swoim Jotulu dwa "ruchome bolce" do regulacji powietrza, ale który z nich to szyber to szczerze nie wiem!
Na dole pod szybą na środku jeden, a drugi w prawym górnym rogu nad szybą.
Jak rozpalam to oba maksylnie otwarte (w prawo).
Jak się już rozpali to ten dolny zamykam, a górnym reguluję w zależności od potrzeb.
Jeśli otwarty, to szybciej się wypali, ale jest cieplej.
Jak zamknięty, to dłużej się spala, ale oczywiście jego moc jest mniejsza i jest chłodniej!

TOMek

P.S. Możecie wyjaśnić, które ustrojstwo to szyber?

Klaudia
22-11-2002, 10:39
Tomek!

Zrób tak. Zamknij jeden z nich i obserwuj. Różnica jest zasadnicza. Jak ja zamykam szyber to płomienie od spodu nie zmniejszają się tylko robi się ciszej i więcej jest dymu w środku. Natomiast jak zamykam dolny dopływ powietrza momentalnie maleją płomienie. Dosłownie widać brak tego podmuchu od dołu. Zakładam, że masz obudowę kominka, bo jeśli nie to sprawa jest prosta szyber jest widoczny. Pozdrowienia

pitbull
22-11-2002, 10:46
Popiol sie doskonale nadaje do czyszczenia, potem ludwik i ciepla woda.

Danajot
22-11-2002, 11:00
ja kupiłam razem z kozą JOTUL-a środek do czyszczenia szyby, sadza schodzi rewelacyjnie łatwo - psikam płynem na papierowy ręcznik kuchenny , przecieram nim szybę i po kłopocie. Nazwę środka i producenta podam w poniedziałek.

pawpiwo
22-11-2002, 11:00
W Castoramie jest dostępny specjalny płyn do czyszczenia szyby kominkowej.Wystarczy zwilżyć szybę i wyczyścić papierem po 30 sek. Kosztuje 16,50.

Dave
22-11-2002, 11:06
Tomek - ten na dole - to regulacja doplywu powietrza a ten na gorze w rogu to szyber. Tak ma wiekszosc kominkow.

Najbardziej po tych wszystkich wypowiedziach interesuje mnie teraz czym sie rozni spalanie przy otwartym doplywie powietrza i zamknietym szybrze od spalania przy zamknietym wlocie powietrza i otwartym szybrze. Bo ze jedno i drugie przyspieszy spalanie to jasne. Ale czym sie roznia te warainty ?

D.

pawpiwo
22-11-2002, 11:07
Tomek
Jotul przy budowie swoich kominków nie stosuje czegoś takiego jak szyber.Wlot pod szybą słuzy do zwiększenia "cugu", natomiast górny służy do regulacji mocy.

pawpiwo
22-11-2002, 11:10
Tomek
Jotul przy budowie swoich kominków nie stosuje czegoś takiego jak szyber.Wlot pod szybą słuzy do zwiększenia "cugu", natomiast górny służy do regulacji mocy.

Danajot
25-11-2002, 06:31
preparat do szyb: "Płyn do mycia szyb kominkowych" ,producent :"REKO" PR-W ul.Szkolna 5 ,Dzierżoniów,
[email protected]

am
25-11-2002, 10:20
Potwierdzam.
Jotul nie stosuje szybra (taka "klapka" przy wylocie spalin)

Regulacja dolna to dopływ powietrza z pomieszczenia - służy głównie do rozpalania.
Regulacja górna to (najprawdopodobniej) regulacja dopływu powietrza z zewnątrz bezposredno do komory spalania.

25-11-2002, 16:47
Ten dolny w jotulu jest do rozpalania a górny to powietrze do spalania ,które dodatkowo opływa szybę.
Jotul nie stosuje szybra ze względu na dużą szczelność kominka,i nie ma problemu z dostawaniem się lewego powietrza.

26-11-2002, 08:25
Posiadam wkład Turbo Fonte - ma on regulacje wlotu powietrza na drzwiczkach. Przy rozpalaniu staram się mimo wszystko nie domykać drzwi do końca, chociaż jak piszę poniżej powietrza mam pod dostatkiem.
Jest tam taki system co ponoć zapobiega brudzeniu szyby - są to dodatkowe wloty przez takie zapadki nad drzwiami (powietrze może wlatywać i nie może wylatywać). Jednak to nie wszystko - ostatnio odkryłem, iż szyba nie jest wogóle uszczelniona (jest prześwit 2-3mm na długości 3 boków obwodu szyby) - nie wiem tylko czy jest to celowe czy przez niedbalstwo - przez ten nadmiar powietrza, załadowany w 3/4 wkład spala się w 2-2,5 godz. Czy w swoich wkładach też macie szybę nie uszczelnioną ?

pawpiwo
26-11-2002, 09:35
Posiadam Jotula casette,nie mam w nim żadnych prześwitów ani nieszczelności.

pawpiwo
26-11-2002, 09:35
Posiadam Jotula casette,nie mam w nim żadnych prześwitów ani nieszczelności.

jesion
26-11-2002, 09:39
tez mam taki wklad - podobne przeswity (uszczelka tylko na dolnej krawedzi i kawalek na bocznych) i podobny problem ze spalaniem. fachowcy twierdza ze ten przeswit musi byc i jest jakos zwiazany z zapobieganiem brudzenia szyby. niestety nie dziala najlepiej :sad: ale nie mam calkiem suchego drzewa.

Dave
26-11-2002, 10:52
Nie widze zwiazku szybra ze szczelnoscia kominka. Szyber jest do regulacji wyplywu spalin a kominek ma byc szczelny tak czy siak. Z tego co wyczytalem szyber ma za zadanie spowodowac "dopalenie" spalin we wnetrzu kominka a nie w rurze odprowadzajacej spaliny. Podejrzewam ze powinien byc otwarty tylko w momencie rozpalania - zeby zapewnic duzy ciag a pozniej nalezy go zamknac tak samo jak wlot kominka. Tak naprawde kominek powinien miec wiec tylko jedna regulacje otwierajaca i zamykajaca jednoczesnie wlot powietrza i szyber.

D.

yenot
27-11-2002, 09:40
Witajcie !
Ja czyszczę szybę srodkiem do czyszczenia piekarników SCJohnsona
Rozpyla się na szybe (ma postac piany) i "trawi" nalot - po kilkunastu minutach mozna przetrzec szybę papierowym recznikiem (szmat nie polecam) i po sprawie. Czasem trzeba operację powtórzyc.
Tez na początku próbowałem popiołem, płynem do naczyń, rozpuszczalnikiem i takimi innymi cudami. Odpada !
SCJohnson wypada najlepiej.
Nie polecam srodków przeznaczonych do czyszczenia szyb a dostępnych Castoramch , Praktikerach... Sa drogie i nie działają tak skutecznie - próbowałem. Odradzam tez wszelkie specyfiki w płynie ! Takie cos po rozlyleniu spływa i fajda na podłogę ! (tez próbowałem)
Piana jest najlepsza. SCJohnsona kupuję w supermarketach (we Wrocku nie we wszystkich jest dopstępne).
!!! DZIĘKUJEMY CI SCJOHNSON !!!
Co od rozpalania - najpierw wszystko otwarte, jak się rozpali przymykam szyber, jak złapie żar przymykam dopowietrzenie.
I działa
Powodzenia !

Krzysztof
27-11-2002, 11:04
Yenot! Jak nazywa się ta piana i ile to cudo kosztuje?
Chętnie bym spróbował tego środka!

Krzysztof

Alanta
27-11-2002, 14:05
Napiszcie proszę o jakiś akcesoriach do kominka, co potrzebne, a co jest zbędnym bajerem. Chcemy kupić znajomym w prezencie jakieś akcesoria typu pogrzebacz, szufelka, ale coś przydatnego, a nie na pokaz...

Majka
27-11-2002, 14:25
Trafiłaś w sedno :razz: Właśnie pogrzebacz i szufelka są najbardziej potrzebne. Powinny mieć długą rączkę. Ewentualnie - szczypce /do przekładania małych szczapek/ - u nas niepotrzebne - mamy duzy kominek i palimy w nim kłodami :razz:

Alanta
27-11-2002, 15:19
A czy na coś zwrócić uwagę przy kupowaniu ?
czy one są ze stali nierdzewnej? a rączka ma być drewniana, czy jakaś inna ?
widziałam takie zestawy na stojaku, chyba były tam po cztery elementy, nie pamiętam co to było (jakaś szczotka ?), czy to przydatne ?

rml2
29-11-2002, 20:42
Ja posiadam wkład francuski i co sie tyczy tych nieszczelności przy szybach to one są zrobione specjalnie. To ma jakiś związek z samoczyszczeniem sie szyby z sadzy. Używam mojego kominka juz regularnie od 3 miesięcy i nigdy nie mam problemów z czyszczeniem szyby - tzn. jeszcze ani razu jej nie czyściłem od środka. Mój komonek ma szybę z pirolizą - w każdym razie ostatnio jak była u nas moja mama, która wszystko wie lepiej i grzała w kominku na zasadzie ,że ma sie coś delikatnie żarzyć to w ciągu tygodnia zapaskudziła szybę dokomentnie ( no moze przesadziłem trochę w centrum było widać ) ale w przeciągu jednego wieczora ( gdy oczywiscie juz pojechała ) wystarczyło rozpalic kominek na full i przez 2 godziny wszystko wróciło do normy. Norma to jest ,że około 80 % wszyby jest prawie bez nalotu i super odbiór programu a nalot jest tylko koło nieszczelności szyb - ale to musi być aby przypadkiem gdy zamkniesz kominek i całkowity dostęp powietrza nie zaczadziło wszystkich domowników . Ja często wszystkie wajchy jakie mam zamykam na maxa i nie martwie sie ,że stanie sie komus krzywda przez zaczadzenie.