PDA

Zobacz pełną wersję : Jak obliczyc zapotrzebowanie na Waty...



MZel
21-11-2002, 09:11
... Chodzi mi o ilosc Wat jaka jest potrzebna na ogrzanie pomieszczenia o okreslonej powierzchni i wysokosci?

Jezier
21-11-2002, 15:30
To zależy o co ci chodzi. Czy o chwilowe zapotrzebowanie na ciepło czy sezonowe. Jeśli o chwilowe to współczynnik przenikania ciepła U dla przegród pomnóż przez różnicę temperatur i wielkość przegrody. Do tego dodaj energię potrzebną na ogrzanie powietrza wentylowanego 0,32Wh/m3 razy ilość wymienianego powietrza w ciągu godziny. Zyski możesz pominąć. I w ten sposób obliczysz ile watów potrzebuje twoje pomieszczenie na godzinę. Jeśli o sezonowe to odsyłam do Muratora 2/2002.

Maco
30-04-2003, 06:36
Czy jak się obliczyło chwilowe zapotrzebowanie na ciepło dla temperatury zewnętrznej -20 to jest jakiś prosty sposób na obliczenie sezonowego ?
Na przykład taki, że chwilowe zapotrzebowanie dla średniej temperatury miesiąca (np -5 w styczniu) trzeba pomnożyć przez ilość godzin w miesiącu (średnio 720) ?

Qgiel
30-04-2003, 14:21
Najlepiej skorzystać z programu, który obliczy
interesujące Cię dane.Są w necie dostępne darmowe
wersje.

krispl
30-04-2003, 17:48
Program nie wszystko ci wyliczy ponieważ musisz znać średniomiesięczne temperatury z ostatniego dwudziestolecia,
każdy miesiąc oddzielnie z twojego regionu (a są znaczne różnice w tej temperaturze np. Suwałki a Wrocław). Następnie trzeba obliczyć średniomiesięczne zapotrzebowanie na ciepło czyli x ilość godzin w miesiącu i będziesz miał wskażnik sezonowy na poszczególne miesiące. Suma tych wskaźników za poszczególne miesiące podzielona przez kubaturę domu da sezonowy wskaźnik zapotrzebowania na energię twojego domu. Ten wskaźnik zależy oczywisćie od różnicy temperatur - wewn. domu np. 20 st. C i zewn. średniomiesięcznej w danym regionie.

30-04-2003, 19:34
Śrenia temperatura miesięczna w latach 81 - 99
STTREFA III ( SLĄSK )

SEZON GRZEWCZY

wrz 11,03
paź 7,43
lis 1,77
gru -2,00
sty -2,85
lut -1,60
mar 1,58
kwi 7,58

SUMA 13,64
ŚREDNIA 1,70




SEZON LETNI

maj 13,30
czerwiec 16,35
lipiec 17,62
sierpień 17,15

SUMA 64,42
ŚREDNIA 16,11

pzdr
CZ.

30-04-2003, 19:53
Do wyliczenia średniej temperatury sezonu grzewczego wykorzystuje się średnią ważoną.

Qgiel
01-05-2003, 00:28
Jak czytam te - dość skomplikowane - opisy sezonowego
zapotrzebowania na ciepło, to się zastanawiam...po co
to się liczy ? Zupełnie logiczne jest liczenie strat
ciepła na przegrodach i wentylacji, bo to warunkuje
dobór zródła ciepła i jego odbiorników, czyli grzejników
wszelkiej maści.Istotą tego jest ( moim zdaniem)
osiągnięcie komfortowej dla mieszkanców danego domu czy mieszkania temperatury wewnątrz pomieszczeń.I niezależnie ile tej energii potrzeba, należy ją dostarczyć, aby to osiągnąć.
Na dodatek trudno jest przewidzieć zapotrzebowanie do przodu - temperatury magą sie wszak gwałtownie zmieniać, a to co było, to juz historia - poszło w rury i sie tego nie odbierze.Pisząc to cały czas mam na myśli sytuację, gdzie zakup mieszkania czy budowa domu zostały przemyślane tak pod względem technologicznym jak i ilości mieszkańców.

02-05-2003, 12:33
i wlasnie trafiles w sedno

te cale teoretyczne obliczenia nie maja sensu
bo i tak bedziemy grzali ile bdzie trzeba
jedyna rzecza ktora jest nam potrzebna to dobor odpowiedniego pieca
a to juz prosta sprawa bo mozna to obliczyc w glowie w 2 minuty

02-05-2003, 18:59
te Anonimowy wyżej,

nie tylko piece są ważne w domu,
Niektórzy chcą wiedzieć ile będzie kosztować ogrzewanie tym piecem jak będą mieli maxa lub BK, a może porotherm + 20 cm styropianu itd.
Inną sprawą jest pytanie czy wystarczy 18 cm maxa aby dobrze grzała pompa ciepła na przykład !!!

no i nie osądzaj czyjejś ciekawości.
jak ktoś chce to niech liczy, jak możesz pomóc to pomóż
a jak nie to nie, przecież to nie Twój czas, no nie ?!

Maco
02-05-2003, 23:36
Ja chcia łem policzyc jaki wpływ na sezonowe koszty grzania będzie miało na przykład położenie grubszej izolacji o 5cm. Jestem na etapie kończenia projektów i mając taki model mogę zmieniać różne zmienne i widzieć jaki to będzie miało skutek na rocznych kosztach użytkowania. Może się na przykłą dokazać, że inwestycja w 20cm wełny przynosi zyski rzędu 200zł na sezon grzewczy. To raczej mało... A może być 1000zł sysków o to już coś ! Jak nie policzę to nie będę wiedział. :sad:

03-05-2003, 10:57
tak takie symulacje to co innego
chociaz i w tym przypadku nie przesadzalbym z dokladnoscia

03-05-2003, 10:57
tak takie symulacje to co innego
chociaz i w tym przypadku nie przesadzalbym z dokladnoscia