PDA

Zobacz pełną wersję : Grzejniki typ 11, 21 czy 22 - jakie roznice?



tomek_2
25-07-2005, 23:45
...poza oczywiscie roznymi gabarytami i wynikajacymi stad roznymi mocami grzejnikow. Myslalem, zeby dobierajac grzejniki dopasowac je mniej wiecej rozmiarami do okien (uwzgledniajac oczywiscie wyliczone w projekcie straty ciepla), a okna mam dosc duze. I tak np. pod oknem o szer. 140 cm myslalem, zeby dac grzejnik 100 lub 110 x 50, typ 11 (pomieszczenie otwarte z 3 oknami, wiec trzy 11-tki by wystarczyly jesli chodzi o potrzebna moc). Jeden z instalatorow, z ktorymi sie konsultowalem powiedzial mi natomiast, zeby zrezygnowac z 11-tek bo maja tylko 1 radiator, w zwiazku z czym mocno brudzi sie sciana za grzejnikiem, i radzil zastosowac troche krotszy grzejnik ale typu 21. Jak odniosa sie do tego fachowcy z tego forum? Czy faktycznie 11-tki to kiepski wybor? Mnie i zonie sie najbardziej podobaja, bo sa cienkie, nie takie krowiaste, jak np 22-ki. No i najlepiej wychodzi u nas kompromis miedzy potrzebna moca cieplna a wymiarami grzejnika dopasowanymi do wnek okiennych. Co o tym myslicie? Pytam o grzejniki po raz setny chyba, ale po pierwszym blednym doborze wole upewnic sie 1000 razy zanim kupie kolejne grzejniki.

Mały
26-07-2005, 09:04
Jeśli chodzi o brudzenie ścian to jest tu ważna temperatura pracy ,a nie do końca typ grzejnika (chodzi o spalnie się kurzu). Zwróć uwagę na stare firmy gdzie temp. pracy grzejników sięgały 100st - tam na ścianach masz odymienia.w nowoczesnych instalacjach do 75st z reguły to nie wystepuje.

Qgiel
26-07-2005, 13:04
Mały ma rację, że głównie temperatura pracy grzejnika o tym decyduje.
Ja dodam jeszcze, że brudzenie występuje bardziej nad grzejnikiem, a nie za nim, co wynika ze wzmożonego ruchu ogrzanego powietrza do góry.
Skoro jednak masz mieć grzejniki pod oknami, a więc pod parapetami, i to jeszcze we wnękach, to mniej istotna istotna uciązliwość. Chociaż w takim wypadku należałoby nieco przewymiarować grzejnik ze wzgledu na słabszy obieg powietrza.

tomek_2
26-07-2005, 21:20
Wnek akurat nie mam, a parapety tylko nieznacznie beda wystawac poza sciane. Czyli co - nie bac sie tych 11-tek i spokojnie kupowac jesli ich moce wystarcza do ogrzania pomieszczen czy tez jednak bezpieczniej bedzie kupic 21-ki? Oczywiscie chodzi o dolne. Na pewno przy 11-tkach temp. zasilania CO bedzie musiala byc wyzsza, niz przy 21-kach (mowie o zblizonych dlugosciach grzejnika), ale po duzym przewymiarowaniu grzejnikow na parterze boje sie tego samego efektu na poddaszu i dlatego wolalem dosc duze grzejniki ale typu 11. Dobrze mysle?

Przekorek
26-07-2005, 22:27
Ja mysle, że trzeba zwrocic uwage na 2 rzeczy:
1/ Grzejnik typoszeregu 11 jako jednoplytowy oddaje wiekszość ciepla przez radiację, natomiast ten dwu plytowy, a jeszcze bardziej trzyplytowy - przez konwekcję. Ktos powiedzial że konwekcyjne ogrzewanie daje większy komfort cieplny (bardziej lagodne wymieszanie powietrza, zamiast punktowego promieniującego).
2/ Pilnuj, aby sumaryczna moc grzejnikow w calym domu byla większa od mocy kotla - nawet o 1/3. Dodatkowo - warto silniej grzac w części dziennej, a slabiej w czesci nocnej. Dlatego bym sie nie martwil, że masz przewymiarowanie na parterze - cieple powietrze zaniesie cieplo na poddasze. Z obliczen moze wyjsc, że wcale nie potrzebujesz tych 3 grzejnikow na poddaszu, może nawet 1 wystarczy, albo jeśli 3 to bardzo male.

tomek_2
28-07-2005, 11:20
A w samej kwestii technicznej i uzytkowej mozecie sie jeszcze wypowiedziec nad zasadnoscia stosowania 11-tek lub 21-ek zamiast najbardziej jednak typowych 22-ek? Moze sa jednak jakies argumenty przeciw, o ktorych nie wiem i znowu bede sobie 'plul w brode' po kupnie dlugich grzejnikow, ale pojedynczych typu 11?
Czy sa wsrod was osoby, ktore u siebie maja 11-tki lub 21-ki i moga sie wypowiedziec, czy sa jakies minusy w uzytkowaniu takich grzejnikow?

Przekorek
28-07-2005, 13:23
sie mi cos pamieta, że im dluzszy tym ma wieksze opory przeplywu, co moze negatywnie wplywac na opor w calej instalacji. Ale paznokcia bym za to nie dal.
No i moze byc kwestia zamawiania i oczekiwania, bo w wielu skladach masz pewien zakres typowych rozmiarow (wysokosc 60, dlugosci ze 3-4 przykladowe) i w tej grupie cenowej wszyscy konkurują. Jak zamowisz nietypowy, to moze sie okazac, że "nietypowo" skalkulują. Przelicz sobie kontrolnie zaofertowany przez dostawce koszt PLN na jednostke mocy (W) - w najprostszym dwuplytowym i w Twoim wariancie.

tomek_2
28-07-2005, 17:38
Akurat w moim przypadku rabat bedzie jednakowy bez wzgledu na wielkosc grzejnikow, wiec tym kryterium sie nie musze kierowac. Moze jeszcze jakies opinie od fachowcow w temacie?

tomek_2
29-07-2005, 21:24
Podnosze watek, moze ktos jeszcze cos dopisze. Czy faktycznie grzejniki typu 11 (nie 10!) sa sporo mniej wydajne niz typu 21 lub 22, jesli chodzi o konwekcje? Czy ktos ma u siebie dluzsze 11-tki zamiast krotszych 22-ek?

Qgiel
29-07-2005, 22:41
Nie spotkałem się z opisami analizującymi stosunek mocy wypromieniowanej przez grzejnik do emitowanej przez konwekcję.
I z analizą tych wartości dla różnego rodzaju grzejników. Podaje się zazwyczaj moc cieplną konkretnego grzejnika w zależności od założonej temperatury czynnika grzewczego i temperatury jaką chcemy osiągnąć w pomieszczeniu.
Na wszelki wypadek masz adres do tabelki z wartościami dla grzejników Purmo :http://www.purmo.com/pl/produkty_grzejniki-plytowe_purmo-c_128.htm
Sam możesz przeanalizować precyzyjnie, co będzie Ci najlepiej pasowało.
Ponieważ piszemy o grzejnikach płytowych, wartości te można bez większego błędu przypisać grzejnikom tego typu wszystkich firm.
Co do zasadności użycia tego czy innego typu grzejnika płytowego, to myślę, że kluczowa tu jest moc cieplna jaką grzejnik powinien mieć w połączeniu z efektem estetycznym, którego oczekujesz. Po to wszak jest ta róznorodność, abyś mógł dobrac dokładnie to, co chcesz mieć.
A konstrukcja płyty grzewczej każdego z tych modeli jest identyczna, zatem jakichś ekstra niespodzianek in minus raczej nie należy oczekiwać.

tomek_2
29-07-2005, 22:49
Hmm... Na 99 % zamowie 11-tki i 1-2szt. KV21.

mack
19-02-2006, 15:40
oświećcie laika co to znaczy grzejnik 11, 21, 22 ?

Robinson74
13-11-2020, 10:56
Podepnę się pod temat.
W projekcie mojego domu są dobrane grzejniki (projekt typowy) i jest tam kilka grzejników CV11.
Co się stanie, jeśli zamienię je na CV22? Czy powinienem je skrócić lub obniżyć?
A jeśli nie skrócę, to mogę coś zepsuć w zaprojektowanym obiegu wody?

jajmar
13-11-2020, 21:21
Podepnę się pod temat.
W projekcie mojego domu są dobrane grzejniki (projekt typowy) i jest tam kilka grzejników CV11.
Co się stanie, jeśli zamienię je na CV22? Czy powinienem je skrócić lub obniżyć?
A jeśli nie skrócę, to mogę coś zepsuć w zaprojektowanym obiegu wody?

Każdy grzejnik ma podaną moc jak zamieniasz dobieraj podobne moce. Jak nie masz w projekcie podanej mocy to w necie po symbolach dojdziesz.