PDA

Zobacz pełną wersję : fundament pod trarasem



mackre
27-07-2005, 14:37
Witam serdecznie!

Mam pytanie. Żona chce mieć większy taras niż ten w projekcie.
Pozwolenie na budowe dostaniemy w tym tygodniu więc zmiany w projekcie nie są możliwe. Czy na etapie budowy mozna zmienic wymiary tarasu i czy trzeba zrobić pod nim fundament? :P

zuczek
27-07-2005, 15:06
:wink:

małgorzata chudzik
28-07-2005, 14:47
A co myślicie o tarasach ziemnych? Czy się nie osuwają? Nie utrzymują za dużej wilgotności w fundamentach? Czym je wyłożyć? Czy ktoś ma taki taras i jak on się sprawuje? Czekam na wszelkie informacje.

Włodek W.
29-07-2005, 18:47
Pod tarasem zrobiłem sobie ,żonie i dzieciom, GWC.i dołączyłem do tego rekuperator (instalacja przewodów ) 8) tobie też doradzam .Będzie kasa dołozę reku. :wink: Taras też powiększyłem :D Pozdr.

Adamus
31-07-2005, 22:22
Ja planuję pokrycie tarasy kostką polbrukową żadnego gresu, płytek itp !!! co Wy o tym sądzicie ? :roll: :roll:

Dominik!
04-08-2005, 07:50
W przypadku tarasu ziemnego pomysł nie jest zły. Mój znajomy ma tak zrobiony taras i wygląda (i działa) całkiem dobrze. Jednakże w przypadku zwykłego tarasu nie wiem czy nie będzie kostka (wraz z podbudową) za dużym obciążeniem. Jednak poddaję pod Twą rozwagę sprawę następującą: jako, że kostkę trudniej utrzymać w czystości, czy będzie można wyjść na ten taras np. w ciapkach, itp.?

MaciekW
04-08-2005, 08:08
Czy na etapie budowy mozna zmienic wymiary tarasu i czy trzeba zrobić pod nim fundament? :P
Zmiana, o którą pytasz należy do kategorii zmian architektonicznych (w wyglądzie obiektu budowlanego) i powinna być uzgodniona z autorem projektu. Z pewnością przy projekcie indywidualnym, a tak jest w moim przypadku. Nie mam pewności w odniesieniu do projektu indywidualnego.

Osobnym zagadnieniem jest czy nanosić taką zmianę na projekt. Ja zwiększyłem rozmiany jednego z okien bez zmiany jego lokalizacji. Architekci zgodzili się bez żadnych oporów i powiedzieli, aby nic nie robić w dokumentacji. To samo podpowiada kierownik budowy. A chodzi o to, aby nie wskazywać PINB'owi ewentualnych punktów, do których mógłby się czepiać. Kontrole w budynkach jednorodzinnych zdarzają się sporadycznie i będziemy się martwić gdyby za kilka miesięcy odwiedził nas jakiś isnpektor służbista.

A jeżeli chodzi i fundament to moim zdaniem należy go robić. Mój inspektor nadzoru powtarza, że nie ma mniej ważnych elementów obiektu budowlanego i zarówno sam dom, jak i taras czy ogrodzenie należy budować z jednakową starannością. I ja się zgadzam. A więc fundament i to poniżej głebokości przemarzania gruntu, aby ewentualne wysadziny lodowe nie były przyczyną problemów w przyszłości.

Powodzenia, Maciek