PDA

Zobacz pełną wersję : zapotrzebowanie na ciepło



acca5
27-07-2005, 19:40
Jak wyliczyć zapotrzebowanie na cieplo domu, ktory buduję. Sciany 24 silka plus wełna 15, poddasze nieuzytkowe, nieocieplane 30cm wełny na stropie,podłoga na gruncie 15cm styropianu, sciana fundamentowa 10cm styropianu okna z roletami,5 komorowe.
chciałabym ogrzewac dom pradem-i kominkiem z płaszczem ale nie wiem czy mi sie opłaci. Prosze o pomoc.

acca5
27-07-2005, 19:57
zapomniłam pow. 130mkw.

Senser
27-07-2005, 20:01
Ja z tym sporo czasu walczyłem...i w końcu sobie odpuściłem...bo żeby to dokładnie policzyć trzeba się dość dobrze posługiwać programem typu OZC itp...
Starałem się zrobić to sam..ale ogrom wiedzy jaki jest to tego potrzebny spowodował to, że "zleciłem" to komuś z forum, kto po wizycie i wywiadzie na budowie po prostu mi to obliczył.....owszem, rodzaj przegród jest ważny...ale uwierz mi, nikt tego nie policzy bez podania pow. domu :)

Jerzysio
27-07-2005, 20:24
.... bez gwarancji na dokładność !!!

..możesz przyjąć ok. 80 W/m2, zatem ... jakieś 10,5 kW
..raczej z zapasem niż niedoszacowane ( o ile nie masz mostków :wink: )
Pozdro
J

Qgiel
27-07-2005, 20:44
.... bez gwarancji na dokładność !!!

..możesz przyjąć ok. 80 W/m2, zatem ... jakieś 10,5 kW

Aż tak proste to nie jest Jerzysio. W dzisiejszych czasach robiąc takie założenie inwestor naraża się albo na niepotrzebne koszty, albo na niedogrzanie, albo na jedno i drugie.
Poza tym nie wiemy, czy autorowi wątku chodzi o zapotrzebowanie na moc cieplną, czy też o roczne zapotrzebowanie na energię cieplną ?
Pierwsze oblicza sie w kW , drugie w kWh.
Pierwsze oznacza moc cieplną kotła i instalacji CO, jaką należy zainstalować, aby zapewnić sobie określony komfort cieplny w najgorszych przewidywanych warunkach pogodowych.
Drugie oblicza się, aby ocenić ile energii w ciągu jakiegoś czasu ( np. roku)zużyje się w domu. Zależy to od mnóstwa czynników i szczerze mówiąc nadal nie wiem do czego to potrzebne, ale może ktoś na tej podstawie chce zaplanować ilość........dzieci np. :-)) Żartuję teraz, ale faktycznie ten drugi parametr jest dla mnie trochę tajemniczy.
W każdym razie, aby obliczyć jedno i drugie jest potrzebna wiedza o konkretnym projekcie budowlanym - inaczej się nie da.

Jerzysio
27-07-2005, 20:52
...ależ oczywiście, że tak !!!!

..tyle tylko, że to są wartości szacunkowe ( raczej +/- 10% a nie 50 % błędu ) i dają pogląd na "rząd wielkości" bez wzywania fachowców, którzy z którymi i tak nie masz 100% gwarancji na sukces !
( choćby ilość osób mieszkajacych - 1 ludź = 100 W grzejnik ! )
Pozdro
J

..no i ważne są zwyczaje domowników, strony świata, etc. :wink:

Senser
27-07-2005, 20:58
Oho, zacznie się akademik...

happyluke
27-07-2005, 21:07
....... szczerze mówiąc nadal nie wiem do czego to potrzebne, ale może ktoś na tej podstawie chce zaplanować ilość........dzieci np. :-)) Żartuję teraz, ale faktycznie ten drugi parametr jest dla mnie trochę tajemniczy.
W każdym razie, aby obliczyć jedno i drugie jest potrzebna wiedza o konkretnym projekcie budowlanym - inaczej się nie da.

Zapotrzebowanie na energię cieplną budynku - wskaźnik E. Wg "Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych...." zapotrzebowanie budynku na ciepło musi być mniejsze od zapotrzebowania granicznego. Wartości graniczne E0 wskaśnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku, w zależności od współczynnika kształtu budynku A/V,
dla budynków mieszkalnych i zamieszkania zbiorowego
wynoszą:
1) E0 = 29 kWh/(m3 rok) przy A/V ≤ 0,20,
2) E0 = 26,6 + 12 A/V kWh/(m3 rok) przy 0,20 < A/V
< 0,90,
3) E0 = 37,4 kWh/(m3 rok) przy A/V ≥ 0,90,
gdzie:
A - jest sumą pól powierzchni wszystkich ścian zewnętrznych (wraz z oknami i drzwiami balkonowymi), dachów i stropodachów, podłóg na gruncie lub stropów nad piwnicą nieogrzewaną, stropów nad przejazdami, oddzielających część ogrzewaną budynku od powietrza zewnętrznego, gruntu i przyległych nieogrzewanych pomieszczeń, liczoną po obrysie zewnętrznym,
V - jest kubaturą netto ogrzewanej części budynku obliczaną jako kubatura brutto budynku pomniejszona o kubaturę wydzielonych klatek schodowych, szybów dźwigowych, a także zewnętrznych, niezamkniętych ze wszystkich stron części budynku, takich jak: podcienia, balkony, tarasy, loggie i galerie.
Wskaźnik E natomiast oblicza się na podstawie normy i nie jest to taka szybka sprawa. Wymaga obecności projektu :), planu zagospodarowania (usytuowania względem stron świata) i wielu wielu innych.
Spełnienie warunków z rozporządzenia to wymóg który musi spełnić projektant tworząc nowy obiekt.
Najczęściej jednak projektanci kierują się innym pktem "Warunków technicznych" mówiącym o spełnieniu przez przegrody minimalnych izolacyjności cieplnych. To nie wymaga skomplikowanych obliczeń i spełnienie wymogów dla przegrody jest dużo prostszym zadaniem, aniżeli spełnienie warunku E<Eo.
Pozdr.

Geno
27-07-2005, 21:14
Jeśli chce się znać wymierne korzyści w postaci oszczędności energii to niestety trzeba policzyć :wink:

acca5
27-07-2005, 21:20
interesuje mnie dokładnie moc cieplna zainstalowanego kotla do ogrzewania aby miec ciepelko i nie martwic się , że mi jest zimno, a te podobno dobiera sie od zapotrzebowania na cieplo calego domu w zalezności od technologii. projekt K3 www.domyzkontrastem.com

Przekorek
27-07-2005, 21:23
Acca5 ma 2 wyjscia: obliczyc w sposob uproszczony, albo wynająć audytora. Proponuje sposob uproszczony, bo:
1/ Ryzyko niedoszacowania niewielkie. Jesli zalozy 60 czy nawet 80 wat na mkw, to mu wyjdzie max 10 kW. Przy izolacji 15..30 cm na wszystkich przegrodach mozna zalozyc, że to dom doskonale ocieplony, wiec nawet te 10 kW policzone jest z górką.
2/ Zapotrzebowanie na energie przez wieksza część roku jest niewielkie, bo do projektu ogrzewania przyjmuje sie temperature przeliczeniową ok. -20 na zewnatrz. Nie żartujmy - tak zimno p r a w i e nigdy nie jest. Zatem mówimy o lekkim dogrzewaniu w ciągu okresu zimowego. W wielu domach w Holandii i w Anglii nie ma ogrzewania, bo tam zimą jest okolo zera. I ludzie żyją bez kaloryferów. To powinno dać obraz jak w dobrze ocieplonym domu się żyje.
3/ W ekstremalnych momentach pozostaje kominek.

Qgiel
27-07-2005, 22:06
Acca5 ma 2 wyjscia: obliczyc w sposob uproszczony, albo wynająć audytora. Proponuje sposob uproszczony, bo:

Pozwalam sobie zaproponować wyjście trzecie : samodzielnie za pomocą np. programu AudytorOZC obliczyć potrzebne wartości. Program znaleźć można na stronie www.sankom.pl w dziale - Firmy - w bezpłatnych wersjach. Może to dać sporo zadowolenia.
Gdy jednak obsługa programu wyda sie zbyt skomplikowana, bądź zainteresowany ogólnie biorąc nie przejawia fascynacji tego typu programami, pozostają 2 pierwsze rozwiązania do wyboru.

jeżyk
28-07-2005, 02:44
Jeżeli masz trochę samozaparcia (zabrzmiało trochę fizjologicznie :D ) to mozna to pliczyć bez programu OZC, wystarczy kalkulator i niestety znajomość norm, no i oczywiście wolny czas. Miałem okazje to liczyc na potrzeby pracy dyplomowej, dochodziły rózne symulacje: różne temp. w pomieszczeniach, rózne warianty izolacji itp. sam sie dziwie, że mi sie chciało - tej metody nie polecam, choć nie jest to trudne.

Senser
28-07-2005, 08:23
Gdy jednak obsługa programu wyda sie zbyt skomplikowana.

Oj wyda się na pewno :lol:

atomik
29-07-2005, 05:22
A znacie taki prosty kalkulatorek sezonowego zapotrzebowania na energię cieplną (czyli rocznie) tutaj:

http://cieplej.pl/kalkulatory/termomod.phtml

(szacunkowy bardzo, ale nie wymaga zbyt wiele wiedzy z lekcji fizyki).
Wg mnie lekko zaniża wyniki, przynajmniej gdy ja porównywałem jego rezultaty z pelnym programem OZC.

Dość zgrubnie, moc potrzebną na ogrzewanie CO można obliczyć wg takiej metody:

Zapotrzebowanie na moc grzewczą [kW] = (około 1 / 8 )*(sezonowe zapotrzebowanie na energię cieplną [GJ] ),

np. dla 100 GJ rocznie daje moc 12 kW.

Obie wielkości liczone wg polskich norm osobno, mianowicie sezonowe zapotrzebowanie na energię cieplną (w GJ lub kWh, MWh) oraz zapotrzebowanie na moc grzewczą (w kW) są oczywiście ze sobą faktycznie związane.

...atomik