PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrodzenie w kontekście granic działki



21-11-2002, 17:40
Czy ktoś z Szanownych Dyskutantów orientuje się w uwarunkowaniach prawnych dot. położenia ogrodzenia? Wiadomo, że podmurówka, czy też ambitniej wykonana część (od ulicy), nie ma zerowej szerokości. Czy zatem oś ogrodzenia ma się pokrywać z granicami działki? Czy też: moje ogrodzenie - to moja sprawa i musi w całości stać na moim gruncie?

Maco
21-11-2002, 18:06
Jeśli chodzi o granicę z sąsiadami to oś podmurówki może się pokrywać z granicą pod warunkiem, że sąsiad się na to zgodzi (może na przykład chcieć zupełnie inny płot...). Jeśli się nie zgodzi to cała podmurówka musi być na Twojej ziemii.

Nie wiem jak to jest prawnie od strony drogi gminnej czy innej ale ja bym tutaj pokrył oś z granicą zakładając, że gmina nie będzie miała nic naprzeciwko.

Witia
21-11-2002, 18:37
Dz.U.nr 15 poz. 140 z 1999r


§ 41. Ogrodzenie działki nie powinno przekraczać granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicy lub placu bądź innej linii ustalonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Maco
21-11-2002, 19:10
Witia,
ten przepis odnośnie granic między sąsiadami jest nieżyciowy. Gdybyśmy go stosowali to na każdej granicy mielibyśmy 2 płoty, każdy na swoim...

Rozumiem, że w przypadku granicy z drogą ogrodzenie musi być na terenie ogradzającego.

Majka
22-11-2002, 09:35
Ogrodzenie od drogi powiatowej - musi być zgoda - min 7,5m od jej środka lub 4,5m od pobocza, gminna - 4,5m od środka.
Należy wystąpić do dróg z zapytaniem /ogrodzenie w końcu nie kosztuje pare groszy i po co komu kontrola/. :razz:

22-11-2002, 17:53
Dodatkowo na ogrodzenie wyższe niż 2.20 trzeba mieć zgodę władz.

jolantas
30-08-2003, 00:23
Czy na ogrodzenie murem od sąsiada muszę mieć pozwolenie? Czy unikam kłopotów stawiając ten mur na swojej ziemi- jeśli tak to w jakiej odległości? /mur poniżej 2.20/

Zbigniew Rudnicki
30-08-2003, 10:52
Budując ogrodzenie "międzydziałkowe" zrobiłem rozpoznanie w okolicy i pytałem geodetów.
Zwyczajowo granica przebiega wzdłuż zewnętrznej krawędzi siatki, t.j. słupki i siatka są po naszej stronie. Podmurówka wchodzi jednak 5-10 cm w teren sąsiada.

Pyza
20-10-2003, 17:39
No więc bez zgody sąsiada buduję sobie ogrodzenie na swojej działace w całości, ale przylegające do granicy. I teraz muszę to ogrodzenie odnowić (pomalować). I co? Mam wchodzić na działkę sąsiada żeby to zrobić? Moja sąsiadka już mi doradzała, że ogrodzenia to się robi 0,5 metra od granicy (przez to malowanie właśnie).

Pozdrawiam :D

PS Jeśli mam kamień graniczny, to połowa tego kamienia jest u mnie, a połowa u sąsiada? I tak mam sobie stawiać ogrodzenie?