PDA

Zobacz pełną wersję : kaloryfer wpuszczany w podłogę



Monika $ Seba
27-07-2005, 22:35
byliśmy u znajomych, którzy mają w salonie kaloryfer w podłodze tuz przy dużych oknach (nieotwieranych). Tym sposobem ciepło mają już od poziomu podłogi (choć i tak ucieka do góry, ale ma dłuższą drogę), wygląda to estetycznie. Ponieważ taki kaloryfer trzeba zaplanować już na poziomie fundamentów proszę o wasze uwagi na ten temat. Argumenty za i przeciw. Może ktoś z Was przerabiał ten temat?

krzysztofh
28-07-2005, 05:51
Odpada kocioł kondensacyjny, bo to są grzejniki głównie konwekcyjne, a zatem powinny być zasilane wodą o odpowiedniej temperaturze. Parametry wody dla kondensata nie bardzo pasują do tych grzejników, chociaż nic się nie stanie.
Druga istotna kwestia to cena - są pioruńsko drogie. Do grzejnika dochodzi jeszcze obudowa i izolacja. Całość wychodzi drogo.

boguslaw
28-07-2005, 06:08
krzysztoph się grubo myli w swoich tezach.
Przy takim stawianiu sprawy do kondensatow nie nadają się żadne grzejniki, gdyż niemal wszystkie obecnie sprzedawane grzejniki to grzejniki konwektorowe.
Zbilansowanie potrzeb grzewczych w niższych temperaturach to kwestia z jednej strony czasu grzania z drugiej zaś wielkości grzejników.
Wszyscy producenci dążą do jak największej konwekcji w swoich produktach, właśnie ze względu na tendencję do obniżania temperatury nośnika.

wejdź na stronę: www.regulus.com.pl
Regulus Canal-system+i sprawdż ceny.

krzysztofh
28-07-2005, 06:21
Swoje wiem, typowe grzejniki płytowe to nie wyłącznie konwekcja, to chyba przyznasz, natomiast te kanałowe to wyłącznie blaszki nieprawdaż?

Co do ceny to chyba się zgodzisz?

Jeżeli chodzi o moc grzejników to rzecz jasna, że przy zakupie grzejników wg projektu, który określa ich moce należy uwzględnić parametry wody zasilającej i powrotu.

Trzeba patrzeć trzeźwo na sprawę a nie tylko wskazać stronę i pisać o grubym błędzie. Nie lubie przesadyzmu.

boguslaw
28-07-2005, 06:48
Grzejniki kanałowe istnieją jednak w przyrodzie, mimo Twoich Krzysztoph obiekcji :D
I co z tego że "blaszki" ?
W niskiej temperaturze czynnika (kondensaty)wszystkie grzejniki oddają ciepło przede wszystkim w drodze konwekcji.
O jakim promieniowaniu cieplnym możemy mówić w temperaturze 50oC ?
A zresztą kto zabrania grzać wyżej?
Nie można założyć a priori, iż wszyscy chcą "kondensata".

Podałem stronę, bo właśnie cena tych akurat "kanałówek" nie jest wcale wygórowana.
Monika $ Seba sama to zresztą oceni....

mmarysia
28-07-2005, 07:40
Mam u siebie przyjęte takie rozwiązanie. Pod oknem na taras mam wannę kanałową - 3.30 m długą, 0,5 m głęboką - szeroka na 40 cm. Do tego kocioł kondensacyjny. Przy odpowiednim doborze wielkości grzejnika - nie widze kolizji takiego rozwiązania - a ważne dla mnie jest to że w salonie nie mam typowego grzejnika tylko estetyczną kratkę w kolorze drewnianej podłogi. Ponadto taki slup powietrza idący na okno stanowi niezłą kotarę i "izoluje" chłód bijący od tafli szyby. Zresztą - takie jest przeznaczenie tych produktow -właśnie do przeszklonych pomieszczeń. Takie produkty oferuje Vasco jako wanny kanałowe, Brugman jako Interra, również Jaga. Pozdrawiam

sudarek
28-07-2005, 08:59
Witam,
Przerabiam właśnie ten sam problem. Mam wyjście na taras szer. 4 m. Nie chcę, żeby było zimno kiedy przyjdą duże mrozy. Wymyśliłem sobie takie rozwiązanie: od najbliższego grzejnika znajdującego się w rogu pokoju obok tych drzwi tarasowych rozciągnę w podłodze przez zawór RTL miejscowe ogrzewanie podłogowe. Nie bedzie ono obejmowało całego pomieszczenia, a tylko pas ok. 1 m wzdłuż wyjścia na taras. Ma to za zadanie jedynie wspomagać ogrzewanie tradycyjne. Wykonanie tego jest o wiele tańsze niż kupowanie grzejników podłogowych. Mam nadzieję, że w ten sposób uda mi się stworzyć coś wrodzaju zapory przed zimnym powietrzem. Na noc i tak trzeba będzie spuszczać żaluzję, żeby pokój nie wychładzał się.

boguslaw
28-07-2005, 09:39
Ogrzewanie podłogowe zawsze może wspomagać tradycyjne grzejniki lub też odwrotnie, tradycyjne grzejniki mogą wspomagać ogrzewanie podłogowe jako szybciej działający składnik ogrzewania.

Rozumiem jednak, że Monika $ Seba chce zastosować grzejniki kanałowe
zamiast tradydyjnych grzejników.
I w takim przypadku kombinacja "podłogówki" + "kanałówki" jest możliwa a często wręcz pożądana.

Willie
28-07-2005, 10:20
Monika@Seba - wielkie Dzięki 8) :P :roll:

dzięki Waszemu postowi kontrolnie złapałem wykonawcę za rękę.....właśnie zasypują fundamenty i oczywiście zapomnieli o dwóch kanałach.!

wszystkim ufaj i każdego sprawdzaj...
wyszłoby na odbiorze ale wtedy trzeba by rozgrzebywać, a tak to akurat w Ostatniej Chwili zdążyłem :oops:

pozdrawiam gorąco!!!!!!!

Willie
28-07-2005, 10:40
Jak wyglądało u Was wykonanie kanałów???

Chodzi mi zwłaszcza o sposób w jaki zaizolowano pionowe ściany w kanale.

MURMAN
28-07-2005, 13:22
Myślałem , myślałem o takim rozwiązaniu , ale z pewnychn przyczyn zrezygnowałem ......
min.. dlatego,że kondensat i konevektor teoretycznie nie powinny się gniewać na siebie - można toto na siłę pogodzić ze sobą , ale to jest trochę tak jak robienie z malucha forda jeździć będzie , ale czy do końca

druga sprawa to dom parterowy z wyjściem na ogród po kanale grzejnikowym - zawsze się coś wniesie - niema siły

i trzecia sama zasada konvekcji co za piękny dystrybutor zbierającego się kurzu w kanale niezła fontanna

dlatego pozostałem jedynie przy podłogówce hey !!

ale to jest tylko moja prywatna opinia - nie neguję zalet , estetyki
takiego rozwiązania i jeżeli tylko jest ktoś tym zachwycony - proszę bardzo.....

Willie
28-07-2005, 13:27
Bardzo ładnie wygląda, ale zgadzam się z problemem chodzenia po kanałach przy wyjściu balkonowym........

Ja myślałem i myślałem i nic nie wymyśliłem. Taki mam projekt że bez 2 takich Kanałów nie da rady w salonie.... teraz tylko muszę przypilnować żeby zrobili po bożemu.
I żebym ja to jeszcze wiedział jak To Się Robi! :wink:

Ślimak Maciek
28-07-2005, 13:48
Bardzo ładnie wygląda, ale zgadzam się z problemem chodzenia po kanałach przy wyjściu balkonowym........

Ja myślałem i myślałem i nic nie wymyśliłem. Taki mam projekt że bez 2 takich Kanałów nie da rady w salonie.... teraz tylko muszę przypilnować żeby zrobili po bożemu.
I żebym ja to jeszcze wiedział jak To Się Robi! :wink:

Witam, mam wykonane kanały przy drzwiach tarasowych i witrynie w salonie.

Kanały na wymiar otworów w murze, głębokość 70 cm (trochę przesadzili), z bloczków fundamentowych, malowane dysperbitem i ocieplone od wewnątrz styropianem. Zgodnie z wymogami z katalogu Jagi (polecam, wielce pouczający 8) )

Z wnoszeniem brudu z tarasu przesadzacie - przecież wtedy, kiedy ruch jest największy, czyli w porze ciepłej, kanały nie pracują i kratkę zastępuje się szczelną pokrywą, coby się bezproduktywnie nie kurzyło. W sezonie grzewczym ruch jest już mniejszy - a to, co się wniesie, usuwa się odkurzaczem. Więc w czym problem?

I skąd wynika, że kondensat tylko "na siłę" może współpracować z kanałowymi? Wystarczy dobrać grzejnik do źródła ciepła/temperatury medium grzewczego.

Pozdrawiam,

Maciek

boguslaw
28-07-2005, 14:01
Pokrywy pozasezonowe pełne (zamiana kratki - rusztu- grilla), załatwiają problem brudzenia kanału w trakcie użytkowania drzwi tarasowych.

W innych przypadkach: hole, przewiązki, salony - kanał należy po prostu okresowo odkurzyć, jak zresztą pozostałą przestrzeń.
Podesty rolowane zwinąć i rozwinąć może jedną ręką każdy - niespecjalnie się przy tym pocąc.

mmarysia
28-07-2005, 14:22
Instrukcje dotyczące budowy, izolacji itp. wanny a później jej montażu mozna znaleźć poniżej:

http://www.brugman.pl/pdf/Brugman_interra_katalog.pdf

Pozdrawiam.

Willie
28-07-2005, 15:07
Kanały na wymiar otworów w murze, głębokość 70 cm (trochę przesadzili), z bloczków fundamentowych, malowane dysperbitem i ocieplone od wewnątrz styropianem. Zgodnie z wymogami z katalogu Jagi (polecam, wielce pouczający 8) )


Dzięki!
Ale co to znaczy "na wymiar otworów w murze głebokość 70 cm"?
W jakim murze?
W moim projekcie kanały są w salonie jakieś 40 cm od ściany - gdzie tu mur????

Ślimak Maciek
29-07-2005, 08:01
Kanały na wymiar otworów w murze, głębokość 70 cm (trochę przesadzili), z bloczków fundamentowych, malowane dysperbitem i ocieplone od wewnątrz styropianem. Zgodnie z wymogami z katalogu Jagi (polecam, wielce pouczający 8) )


Dzięki!
Ale co to znaczy "na wymiar otworów w murze głebokość 70 cm"?
W jakim murze?
W moim projekcie kanały są w salonie jakieś 40 cm od ściany - gdzie tu mur????

Ehm, przepraszam, chyba za szybko pisałem... Oczywiście długość kanałów równa szerokości otworów na okna/drzwi tarasowe, 70 cm to głębokość kanału.

Pozdrawiam,

Maciek

Willie
01-08-2005, 09:43
Teraz rozumiem :wink:

u mnie pplanowane głebokości to ok 50 cm, na razie zostawili szalunek w miejscu do zaizolowania kanałów

dzięki za info i pozdr