PDA

Zobacz pełną wersję : tynkarz mówi--nie gruntować silikatów ! czy ma rację?



zgudi
27-07-2005, 22:52
tynkarz mówi--nie gruntować silikatów ! czy ma rację?
mam ekipę tynkarzy z agregatem ... nanoszą mi na sciany tynki cementowo - wapienne ...
na uwagę ,że bede gruntował ściany przed tynkowaniem stwierdzili ,że to zupełnie zbędne ...
czy mają rację ?
wydaję mi sie , że siliakty i suporeks (mam z niego działówki ) chłoną mocno wode z tynków...
poza tym słyszałem ,że przed tynkowaniem leje sie ściany wodą--u mnie tego nie robią...
pozdrawiam Rafał

dominikams
28-07-2005, 08:45
Nie wiem niestety, ale wydaje mi się, ze ten temat przerabiany był w wątku "jak budować z silki" (raczej pod koniec niż na poczatku wątku). Ja bym chyba zadzwoniła do producenta z tym pytaniem, oni doradzą najlepiej...

Tak czy siak, powodzenia! (i napisz oczywiście, co postanowiłeś :wink: )

Dominika

pattaya
28-07-2005, 10:24
Ma rację

happyluke
28-07-2005, 10:31
tynkarz mówi--nie gruntować silikatów ! czy ma rację?
mam ekipę tynkarzy z agregatem ... nanoszą mi na sciany tynki cementowo - wapienne ...
na uwagę ,że bede gruntował ściany przed tynkowaniem stwierdzili ,że to zupełnie zbędne ...
czy mają rację ?
wydaję mi sie , że siliakty i suporeks (mam z niego działówki ) chłoną mocno wode z tynków...
poza tym słyszałem ,że przed tynkowaniem leje sie ściany wodą--u mnie tego nie robią...
pozdrawiam Rafał
Wg mnie nie ma konieczności gruntowania ścian silikatowych pod tynki c-w. Zwilżenie ścian by się przydało zwłaszcza w tak ciepłe dni jakie teraz mamy.

katerhasser
28-07-2005, 10:38
szpryca, to szpryca...
ale jak tynkarz mówi to chyba wie :-?
z tym laniem wody to przesada, podłoże się zwilża czyli przeważnie kropi dużym pędzlem

Sp5es
28-07-2005, 23:19
Grunt to nie jest szpryca !

Gruntowanie zależżne od nasiąkliwości bloczka. Jeśli murowane na zaprawę, a zaprawa jest nasiąkliwa - grunowanie niezbędne.

To zalecenia Stowarzyszenia producentów zapraw.

MarcinU
29-07-2005, 08:27
U mnie będą gruntować pomimo, że murowane na klej. Tłumaczą to różnym czasem wysychania tynku na bloczku i kleju - na gruncie będzie wszędzie równo. Tyle, że u mnie tynki maszynowe gipsowe.

RYDZU
29-07-2005, 08:48
Według mnie - koniecznie gruntować. Koszt niewielki a można uniknać kłopotów.
U mnie było gruntowane, potem szła szpryca i reszta. I widzę, że tam gdzie się
do gruntowania nie przyłozyli tynk się słabiej trzyma.

Pozdrawiam

happyluke
29-07-2005, 09:22
U mnie będą gruntować pomimo, że murowane na klej. Tłumaczą to różnym czasem wysychania tynku na bloczku i kleju - na gruncie będzie wszędzie równo. Tyle, że u mnie tynki maszynowe gipsowe.
Przy zastosowaniu tynków gipsowych gruntowanie jest konieczne. Dla tynków cem.-wap. wg mnie gruntowanie nie jest wymagane, wystarczy odpowiednie zwilżenie muru.
Przy murowaniu tradycyjnym norma dotycząca tynków c-w zaleca nawet pozostawianie drobnych szczelin w fugach celem zwiększenia przyczepności tynku do materiału ściennego. Pewne "niedociągniecia" w zaprawie między bloczkami nie wymagają wyrównywania z licem muru- dla tynków c-w.

happyluke
29-07-2005, 09:24
Według mnie - koniecznie gruntować. Koszt niewielki a można uniknać kłopotów.
U mnie było gruntowane, potem szła szpryca i reszta. I widzę, że tam gdzie się
do gruntowania nie przyłozyli tynk się słabiej trzyma.

Pozdrawiam
Tynk się słabiej trzyma? Na jakiej podstawie to stwierdziłeś? Odpada ze ściany, czy jak?

RYDZU
29-07-2005, 10:50
Tynk się słabiej trzyma? Na jakiej podstawie to stwierdziłeś? Odpada ze ściany, czy jak?

Wyszło w trakcie wiercenia otworów pod profile do sufitów gipskartonowych.
Tynk na jednej ścianie, która podejrzewałem o brak gruntu ma tendencję do odspajania się
od ściany - słychac to w trakcie pracy wiertarki. W 2 miejscach musiałem poprawki robić
bo odskoczyły fragmenty wokół wywierconego otworu.

Pozdrawiam

invx
29-07-2005, 18:51
zdecydowanie gruntowac, zmniejszy, wyrowna to nasiakliwosc bloczkow. Jelsi nie beda zagruntowane moga zbyt szybko odebrac wode zaprawie tynkarskiej, przez co zmniejszy sie jej przyczepnosc do sciany.