PDA

Zobacz pełną wersję : Taksa notarialna



gogi25
28-07-2005, 07:38
Czytałam różne posty na temat kupna działek i zauważyłam, że taksa notarialna jest różna przy różnych kwotach. Mam zamiar kupić działkę do 30000zł i chciałabym sobie sama wyliczyć koszty z tym związane. Mam już inne potrzebne do tego celu dane ale nie wiem jak to jest z tą taksą notarialną. Jaki jest to procent. Liczy się go od ceny kupna czy wartości działki?
Proszę o odpowiedź
Aha i jeszcze może ktoś wie ile wynosi opłata sądowa za wpis prawa własności do KW. Pewnie to też jest liczone procentowo.
Pozdrawiam Gocha.

Veronika
28-07-2005, 08:54
Zobacz na stronę :
http://www.irbis.home.pl/centrum/wk_in.htm

o ile dam radę wkleić adres poprawnie
:wink:

marcin_budowniczy
28-07-2005, 14:35
dokładnie tak jak podała Veronika.
Targuj się, taksy podane są jako najwyższe.
Napewno utargujesz - jak nie to zmień notariusza, oni tez biją się o klientów.

pjr
28-07-2005, 14:42
W przybliżeniu:
taksa notarialna ok. 1,5 %
opłata sądowa ok. 1,6%
podatek od czynności cywilno prawnych 2%
pośrednictwo w kupnie (jeżeli zatrudnisz pośrednika) ok. 2,5%.
Jeżeli kupisz działkę od gminy to doliczą Ci do ceny podatek VAT 22%.
Taksę, podatek, opłatę sądową pobiera notariusz, licząc od ceny nieruchomości.

pjotrzu
28-07-2005, 15:53
Czytałam różne posty na temat kupna działek i zauważyłam, że taksa notarialna jest różna przy różnych kwotach. Mam zamiar kupić działkę do 30000zł i chciałabym sobie sama wyliczyć koszty z tym związane. Mam już inne potrzebne do tego celu dane ale nie wiem jak to jest z tą taksą notarialną. Jaki jest to procent. Liczy się go od ceny kupna czy wartości działki?
Proszę o odpowiedź
Aha i jeszcze może ktoś wie ile wynosi opłata sądowa za wpis prawa własności do KW. Pewnie to też jest liczone procentowo.
Pozdrawiam Gocha.
witam
Taksę notarialna zapłacisz taka jaką sobie utargujesz u notariusza. Zapytaj kilku i wybierz najtańszego. Po prostu. Jesli chodzi o opłatę sądową to przy kwocie 30.000,- zł zapłacisz:
440,- zł przy kupnie w obrocie prywatnym,
220,- zł przy kupnie od Skarbu Państwa lub Gminy
dodatkowo w obu przypadkach zapłacisz 30,- zł jesli konieczne bedzie sprostowanie oznaczenia nieruchomości w dotychczasowej Kw i 40,- zł jesli bedzie konieczne założenie nowej Kw. W przypadku ustanowienia jakiejs słuzebności drogowej kolejne kilkanaście/dziesiąt zł.
Wszystkie opłaty zwiazane z transakcją (taksa, VAT od taksy, podatek od czynności cywilnych, taksa za wypisy, wpis sądowy) ustali i pobierze notariusz.
pozdrawiam

jeżyk
30-07-2005, 03:24
Na stronie www.gratka.pl znajdziesz gotowy kalkulator do policzenia wszystkich opłat u notariusza. Kupowałem ostatnio (w ciagu roku) dwie działki (u różnych notariuszy) i opłaty policzone tym kalkulatorem były dość dokładne.

vitosam
31-07-2005, 08:36
nie zapomnij o kosztach zalozenia ksiegi wieczystej (jesli masz taka koniecznosc), bo kosztuje niemalo.