PDA

Zobacz pełną wersję : Skrócenie komina - czy to Istotna zmiana?



Willie
28-07-2005, 08:43
Rozważam skrócenie o 1-2 metry mojego wyyysokiego komina.... ale nie wiem czy przypadkiem nie kwalifikuje się to pod Istotne zmiany wymagające tej całej procedury z akceptacją zmian w PNB...... na co nie bardzo mam czas.
Ktoś to może przerabiał???

dzięki

Qgiel
28-07-2005, 08:59
Od walorów estetycznych dużo ważniejsza jest prawidłowa praca komina, czyli ciąg w nim, aby następowało skuteczne wurzucanie spalin na zewnątrz. A to przede wszystkim zależy od wysokości komina i jego usytułowania na budynku. Jeśli więc jest to komin spalinowy, to pomijając wszelkie aspekty formalne - o czym nie mam pojecia - nie spieszyłbym sie z takimi decyzjami. Skrócenie komina o 2 metry to istotna zmiana jego parametrów technicznych..... na gorsze.

rafałek
28-07-2005, 09:01
No właśnie - czemu chcesz dokonać takiej zmiany. Najczęściej ludzie podwyższają komin, bo architekcie robią malutkie o słabych parametrach... (bo im nie pasuje do bryły domu).

Willie
28-07-2005, 09:08
Dzieki za ostrzeżenie, - jak napisałem rozważam to jeszcze nie zdecydowałem. Oczywiście kwestia prawdiłowej pracy jest bez dyskusji.
Mój dylemat to połaczenie bezpieczeństwa konstrukcji komina z wysokością
Jest to komin zewnętrzny przy ścianie salonu który obsłuży kominek zamkniety w salonie + drugim kanałem otwarty na tarasie (bliźniaki :wink: )
Minus jest taki że 4 metry są nad połacią z racji umiejscowienia na zewnętrznej ścianie. Minus dla mnie generalnie polega na ryzyku że tak wysoki komin nie zwali mi się na głowę przy jakiejś wichurze........
Pogadałem z Schiedlem i są dwie opcje:
- usztywnić dodatkowo (zazbrojenie i zaprawa) i do tego się skłaniam
- skrócić - sugetsia Schiedla - jak im podam jaki kominek i jaki grill to policzą niezbędną minimalną wysokość (wstepnie mówi o 5 metrach)

Wykonawca tez mi radzi rozważenie, ale obaj (i Schiedel i wykonawca) generalnie wskazują na stronę wizualną a nie bezpieczeństwo.

Więc rozważam.......ale jeśli schiedel twierdzi że moje 7 metrów można bezpiecznie używać to bym jednak został przy nich.
Na szczęscie Mi i Małżonce akurat się podoba taki długi :wink:

rafałek
28-07-2005, 09:43
Na szczęscie Mi i Małżonce akurat się podoba taki długi :wink:

No małżonce się nie dziwię... :wink:

Jeśli to tylko kominek to może wykoaj go z cegły a w środek załóż wkłąd kamionkowy? Z doświadczenia wiem, że Schiedel jest dość elastyczny. Przy tradycyjnym zrobisz szerszy który powinien być stabilniejszy.

Na koniec przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł - może obmurować systemowy cegłąmi które go usztywnią? Wiem, że to podniesie koszt, ale...

Willie
28-07-2005, 10:04
Dzieki za pomysły!

chyba stanie na usztywnieniu zbrojeniem i zaprawą wewnątrz kształtek... a wysokość zostanie........


choć szczerze mówiąć w poście chciałem zapytać czy jeśli bede skracał to powinienem to zgłaszać jako zmianę do projektu :wink:

z drugiej strony kto to potem bedzie mierzył przy odbiorze..... spradwzał ktoś u Was wysokośc kominów????????

rafałek
28-07-2005, 10:12
Dzieki za pomysły!

chyba stanie na usztywnieniu zbrojeniem i zaprawą wewnątrz kształtek... a wysokość zostanie........


Jak zaprawą między kształtkami? :o Między pustakiem a wkładem?

Willie
28-07-2005, 10:16
Jak mi pokazywał doradca schiedla to zazbroimy w kanale wentylacyjnym pustaka. Wewnętrzny kominek bedzie miał własny wpust powietrza w fundamencie a zewnętrzny bedzie ssał z ogrodu.........

rafałek
28-07-2005, 10:26
Czyli wyzbywasz się kanału wentylacyjnego - domniemam, że w związku z tym masz zwykłe Rondo.

pokar
28-07-2005, 22:26
Jeśli dobrze zrozumiałem Williego, to ma dwukanałowego Schiedla, więc to musi być Rondo Plus, a zbrojenie pójdzie w otwory technolgiczne w samych narożnikach pustaka.
Ciekawi mnie jednak zdanie doradcy Schiedla. To jak w końcu?? Zbroić??
Z którym rozmawiałeś Willi ?? Z Darkiem?
pozdrawiam
pokar

Willie
01-08-2005, 09:40
Jeśli dobrze zrozumiałem Williego, to ma dwukanałowego Schiedla, więc to musi być Rondo Plus, a zbrojenie pójdzie w otwory technolgiczne w samych narożnikach pustaka.
Ciekawi mnie jednak zdanie doradcy Schiedla. To jak w końcu?? Zbroić??
Z którym rozmawiałeś Willi ?? Z Darkiem?
pozdrawiam
pokar

Doradca mówi - zazbroić w otworach w naroznikach i bez problemu może stać 7 metrów. Ale dodaje że "warto" skrócić przez poszerzenie kanałów z planowanych 200 na 250 mm...... mój wykonawca go popiera......
tylko ja jakis nieprzekonany :wink:

na razie Schiedel kalkuluje jakie wysokości komina to minimum niezbędne dla prawidłowej pracy planowanego wkładu salon + grilla taras.

ps - schiedel wysłał na moja budowę "miejscowego" doradcę

rafałek
01-08-2005, 10:03
No to co innego zazbroić otwory w narożnikach a co innego kanał wentylacyjny !
Co do przekroju to do kominka mam fi200 i tu reczej kłopotu nie ma. Trochę żałuję, że do kotłowni (mam kocioł na drewno) nie zrobiłem fi 250 tylko fi 200 choć w czesie testów nie wykazywał mimo złej pogody jakiś negatywnych objawów. Tylko, że nie wiem jak by szło na fi250, ale przynajmniej miałbym przekrój zalecany przez producenta kotła...