PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie okna wybrac?



milek3
20-01-2002, 12:52
Instaluje okna na poddaszu....ktore sa lepsze? Velux czy Fakro?
Prosze o podpowiedzi!

Piotr_PA
21-01-2002, 07:46
Oczywiście tylko VELUX.
Sam mam zamontowane 3 szt. doskonale przemyślany system wentylacji, można by mieć zastrzeżenia, co do jakości drewna (sęki), ale za to blacharka, to cudo. Życzę tylko dobrej ekipy do montażu, moja uczyła się na moich oknach a i tak 0 przecieków.
Kupiłem M08 V21.Uwaga jedyna wada to cena! Ale oczywiście jakość idzie w parze z ceną.
Pozdrawiam Piotr

pitbull
21-01-2002, 08:57
Zwroc uwage jakie sa roznice w budowie. Jest inny sposob zamykania. Velux ma listwe zamykajaca okno u gory okna wiec jesli okno chcesz wysokos w polaci zamontowac to masz problem z otwieraniem. Fakro natomiast ma klamki u dolu ramiaka, wiec wysoko okno mozesz montowac.
Wedlu mnie to jest to samo, jakosc obywdu okien jest zadowalajaca ale bardziej rozreklamowane i drozszy jest Velux.

Frankai
21-01-2002, 09:13
Kupuj 140cm. Jezeli jednak chcesz 78x118 to Ci moge odsprzedac. Sobie zamontuje te 140.

Frankai
21-01-2002, 09:18
Acha zapomnialem dodac, ze Velux z szyba k=1,1 - tez uwazam ze lepsze. Tak samo doradzal mi wykonawca dachu.

pitbull
21-01-2002, 10:29
Sluchajnie, uwazajcie na wspolczynniki U okien, bo to jest wspolczynnik samej szyby a nie calego okna, ktory niestety jest znacznie gorszy.

Krzysztof
21-01-2002, 10:34
Ja kupiłem FAKRO 78x118 (k=1,1). Bardzo ładne i wyglądają na solidne.
Argumenty za:
- dostałem upust 18%!
- gwarancja 10 lat!
- klamka u dołu (żona nie jest najwyższa, więc dla niej extra!)

pitbull
21-01-2002, 10:46
Znaczy sie "wszystko dla Ciebie kochanie". Popatrz jak ja o Tobie mysle. :smile:

Frankai
21-01-2002, 10:49
Pitbull please !!!
Twoje wypowiedzi techniczne są super, ale ten szum ...

Krzysztof - a nie wydaje Ci się, że 118 to zbyt mało. Moja żonka jak wyjrzała, to stwierdziła, że mało widzi i zgadzam się z nią. Napisz co myślisz, może innych uchronimy od błędu.

Alanta
21-01-2002, 10:54
Bo właściwie te okna nie są do wyglądania, tylko do doświetlenia, wszystko jeszcze zależy od spadku dachu...

Frankai
21-01-2002, 11:07
Alanta - w właśnie że nie tylko. Przez okna można też popatrzeć, a poza tym miło jak słoneczko spojrzy na nas większym oczkiem. Co prawda może jak wykończy się poddasze, to efekt będzie lepszy, ale na razie wygląda to trochę na otwór strzelniczy. Jakby ktoś chciał je odkupić za pół ceny, to bym odsprzedał i kupił większe.

ArtMedia
21-01-2002, 11:30
Witam serdecznie.

Co do klamki umieszczonej w Velux-ach na górze czasami jest to zaletą. U mnie okno 140cm. schodzi dość nisko ze skosem i żeby otworzyc takie Fakro to musiałbym chyba chodzic "na czworaka". A tak mam dokładnie tuz nad głową. Zona nienajwyższa, ale jak wyciągnie rękę to dosiegnie, a przy okazji małe dzieci nie będa same otwierać :wink:
No i sie oknem w głowę nie uderzę, co mi sie w Fakro zdarzało :wink:

Sebastian.

pitbull
21-01-2002, 12:15
Im so sorry za ten szum... Frankai, mam nadzieje ze nikogo nie urazilem.
Obiecuje sie poprawic, ale nature mam dosc zwodnicza i pogodnie radosna i to jest tego wynik.
Zadnych zlych intencji.
Zwroccie uwage ze to czy okno jest nisko czy wysoko i jak sie je otwiera zalezy od wysokosci scianki kolankowej. A zatem czym lepiej sie okno otwiera typu Velux tym nizsza scianka kolankowa, co za tym idzie mniejsza mozliwosc wykorzystania skosu dachu. Osobiscie preferuje scianki kolankowe minimum 100 cm, do scianki o wysokosci 150 cm mozna juz normalnie podejsc bez udawania Quasimoda, w zwiazku z tym przy sciankach kolankowych powyzej 130 cm polecam sposob otwierania okien typu Fakro

DJ
21-01-2002, 14:33
Popieram pittbulla
Niska ścianka kolankowa Velux, wysoka Fakro.
Ale można jeszcze spóbować ROTO, klamka u dołu, ale oś obrotu u góry okna. :smile:

Frankai
21-01-2002, 14:54
DJ - z Roto wchodzimy w wyższe ceny.

Snake_
21-01-2002, 19:37
witam :smile:
Ja zamontowalem w swoim domq 6 okien firmy fakro i moge je polecic wszystkim poniewaz jestem z nich bardzo zadowolony zero laczen tzn nie ma polaczen drewna w futrynie i na samym oknie a widzialem to natomiast w velux'ie uszczelki sa bardzo szczelne u gory okan znajduje sie tez kratka wentylacyjna z zamontowana moskitiera na owady

polecam :smile:

Darek
22-01-2002, 07:20
A nie wieje Ci przez ta kratke? Bo moj sasiad troszeczke narzeka na takie kratki...

pitbull
22-01-2002, 07:52
Ale kratka wentylacyjna ma pelna regulacje przymykania, tak ze nie wieje.

Frankai
22-01-2002, 08:00
W Veluxie (przynajmniej moim) też jest wentylacja. Jak działa dowiem się jak zamieszkam

Krzysztof
22-01-2002, 08:08
Frankai - duże okno ładniejsze i bardziej doświetli Ci poddasze, ale też większy wydatek i większe straty ciepła. Jeśli chodzi o wyglądanie przez okno, to chyba faktycznie nie do tego są one przeznaczone, dlatego tym się nie przejmuję!

Darek - kratka nie jest problemem, bo jest ona zamykana (możesz wentylować lub nie!)

Frankai
22-01-2002, 08:15
Ludzie - czy Wy chcecie mieszkac w bunkrze? Czy wiecie ile Was będzie kosztowało (leki, wizyty i utrata zysków) leczenie depresji, spowodowanej przez niedobór światła. Miesięczna kuracja mojej teściowej kosztuje 250PLN. Sytuacja powtarza się co roku i obecnie trwa 2-3 miesiące. Już po najgorszym, ale leki bierze nadal. Jak tak bardzo się boicie utraty ciepła przez szybę z k=1,1 + trochę większą ramę, to zamówcie okna z Heat Mirror i będziecie mieli k=0.3 lub nawet lepiej.

pitbull
22-01-2002, 10:03
Nie robcie malych okien, zalezy jeszcze jaka powierzchnie doswietlacie. Swiatlo i kolor sa bardzo wazne aby nie dostac "fixum dyrdum". Straty ciepla tez sa bardzo wazne, tak czy tak bedziecie je miec, tylko mniejsze. Zobaczcie ze jak nie bylo problemu redukcji strat ciepla to i nie bylo problemu lejacej sie wody po scianach.
Kupujecie okna szczelne z dobrym wspolczynnikiem i zeby byly szczelne ale koniecznie z rozszelnieniem.
Od wysokosci zamontowania okna polaciowego zalezy jeszcze martwa strefa nie doswietlona przy sciance kolankowej.

Frankai
22-01-2002, 10:13
Pitbull tu w pełni się zgadzamy. Czasem inwestorzy stawiają sobie za cel zrobienie domu superciepłego, superwykończonego i "superwogóle", a zapominają, że dom jest do mieszkania, a nie do budowania, wykańczania i podniecania się. Ja chcę żyć w świetle, oczywiście bez przesady, anie czuć się jak w ciepłym bunkrze.

Metal
22-01-2002, 10:38
Co do wielkości okien. Ja dość długo zastanawiałem się jak duże okna wybrać i jak je rozmieścić. Dach mam kopertowy, kąt nachylenia połaci 30st, centralne wejście na poddasze i dwa pokoje po obu stronach wejścia. Pytanie było: czy rozmieścić okna pojedyńczo na różnych połaciach (w danym pomieszczeniu), czy łączyć je w zestawy. Ostatecznie zamontowałem w każdym pokoju po zestawie składającym się z dwóch okien Fakro 140x78 i nad nimi okna nieotwieralne Duet 78x78.
Efekt jest poprostu super. Powstały duże przeszklone powierzchnie, świetnie doświetlające poddasze. Okna pojedyńcze doświetlą tak samo, ale efekt wizualny byłby napewno dużo gorszy.
Jak będzie z ogrzewaniem poddasza - zobaczymy.

Pozdrowionka

Krzysztof
22-01-2002, 15:18
Frankai - trafiłeś w samo sedno! Buduję bunkier! Ale nie przez okna, tylko dlatego, że buduję na szkodach górniczych IV kategorii (parę ton stali, beton B20, słupy żelbetowe, strop 14cm, itp.)
Jeśli chodzi o okna, to mam duże przeszklenia na parterze, praktycznie cały salon to same okna i drzwi balkonowe!!
Na piętrze będzie część nocna (czyli sypialnie), a nie punkty widokowe. Dlatego uważam, że po jednym oknie połaciowym i po jednym balkonowym w każdej z trzech sypialni zupełnie wystarczy!
Trochę mi szkoda, że nie dałem okna połaciowego w łazience! Wydaje mi się, że chyba warto, bo ciemna łazienka jest do niczego!

Frankai
23-01-2002, 09:55
Krzysztof - nie bój nic, jeszcze możesz dać; zależy co masz na dachu. W moim przypadku jest to dachówka ceramiczna i Velux powiedział, że mam się do nich zgłosić, to przyślą człowieka, który powie jak to zrobić najlepiej.
Patrzenie na gwiazdy (zwłaszcza z małżeńskiego łoża) może robić niezły nastrój i czasem ratować sytuację.
Zależnie od wielkości pokoju. Ja mam 2 połaciowe + balkonowe (w 2 pokojach); 1 połaciowe + część lukarny + balkonowe. Pokoje mam jednak sporawe - powierzchnia podłóg rzędu 16-20m2.

pitbull
24-01-2002, 12:08
Straszny z Ciebie "rozpustnik powierzchniowy" a z tymi gwiazdami to juz przesadziles. Przeciez nie zamontujesz okna polaciowego nad lozem malzenskim:smile: !
Montaz okna polaciowego na pokryciu dachu z dachowki --- no problem.
Zwroccie uwage na sposob polaczenia scianki kolankowej z oknem polaciowym. W niektorych przypadkach jest pewne prawdopodobienstwo wykraplania pary na dolnej powierzchni okna przy ramiaku okiennym.
Drugi minus ze nie da sie dokladnie ocieplic okna polaciowego na styku gipskarton-okno-polac. Zawsze ta izolacja jest niewielka