PDA

Zobacz pełną wersję : Opłata za decyzję Powiatowego Insp. Sanit.



manawa
30-07-2005, 21:51
Proszę o pomoc w takiej sprawie :
Zwróciłem się do gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i otrzymałem ją w ciągu 3 miesięcy , wszystko ładnie , ale otrzymałem też
od Powiatowego Inspektora Sanitarnego decyzję obciążającą mnie kosztami 90 zł za wykonane uzgodnienie.
O uzgodnienie wystąpił wójt gminy do której złożyłem wniosek o wydanie warunków zabudowy.Ja nie kierowałem do PIS żadnego pisma , czy tak jest wszędzie ?
I czy takie działanie jest prawne ?
Nikt wcześniej nie wspominał o jakichkolwiek kosztach związanych z wydaniem warunków zabudowy.

Pozdrawiam

Manawa

darks
05-08-2005, 18:45
Proszę o pomoc w takiej sprawie :
Zwróciłem się do gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i otrzymałem ją w ciągu 3 miesięcy , wszystko ładnie , ale otrzymałem też
od Powiatowego Inspektora Sanitarnego decyzję obciążającą mnie kosztami 90 zł za wykonane uzgodnienie.
O uzgodnienie wystąpił wójt gminy do której złożyłem wniosek o wydanie warunków zabudowy.Ja nie kierowałem do PIS żadnego pisma , czy tak jest wszędzie ?
I czy takie działanie jest prawne ?
Nikt wcześniej nie wspominał o jakichkolwiek kosztach związanych z wydaniem warunków zabudowy.

Pozdrawiam

Manawa
W decyzji powinno być info na jakiej podstawie prawnej się to odbyło. Trzeba poszukać w przepisach na które się powołują. Dla mnie coś tutaj śmierdzi... :evil:

manawa
07-08-2005, 09:12
Wnoszę odwołanie od decyzji nr 378/0p/05 z dnia 14 czerwca 2005 roku wydanej przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Strzelinie.
Decyzją tą PPIS w Strzelinie obciążył mnie kwotą 90 zł za czynności przeprowadzone w ramach zapobiegawczego nadzoru sanitarnego.
W związku z tymi działaniami wydana została opinia sanitarna nr: ZNS-610-17/IL/05 z dnia 20 maja 2005 roku.
Otóż w opinii tej jako wnioskodawca wskazany jest Wójt Gminy Kondratowice , dlaczego więc obciążono mnie ?
Następnie w uzasadnieniu decyzji (378/0p/05) wskazano jako podstawę naliczenia wysokości opłaty art. 36 pkt. 1 Ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej z dnia 14 marca 1985 roku ,
(Dz. U z 1998 r. nr 90 poz. 575 z póź. zmianami).
Artykuł 36 ma brzmienie :
Art. 36.
1. Za badania oraz inne czynności wykonywane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku ze sprawowaniem bieżącego i zapobiegawczego nadzoru sanitarnego pobiera się opłaty w wysokości kosztów ich wykonania, z zastrzeżeniem ust. 2. Opłaty ponosi osoba lub jednostka organizacyjna obowiązana do przestrzegania wymagań higienicznych i zdrowotnych.
2. Za badania i inne czynności wykonywane w związku ze sprawowaniem bieżącego nadzoru sanitarnego przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie pobiera się opłat od osób oraz jednostek organizacyjnych obowiązanych do przestrzegania wymagań higienicznych i zdrowotnych, jeżeli w wyniku badań nie stwierdzono naruszenia tych wymagań.
3. Za badania i inne czynności związane z wydaniem oceny o środkach spożywczych, używkach, substancjach dodatkowych dozwolonych i przedmiotach użytku, przywożonych z zagranicy w celu wprowadzenia do obrotu lub produkcji, wykonywane w ramach bieżącego nadzoru sanitarnego, pobiera się od osób lub jednostek organizacyjnych, na rzecz, których są one przywożone, opłaty w wysokości określonej w ust. 1, choćby badania związane z wydaniem oceny nie wykazały naruszenia wymagań higienicznych i zdrowotnych.
4. Wysokość opłat, o których mowa w ust. 1-3, ustala, na zasadach określonych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, kierownik jednostki organizacyjnej, w której przeprowadza się badania.
5. Do usług świadczonych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne, wykonywanych na podstawie umowy zawartej z osobami fizycznymi lub osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, stosuje się ceny umowne.
Jasno jest tam napisane, że organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej pobiera opłaty z zastrzeżeniem ust. 2 .
Czy Państwo czytacie ustawy na podstawie, których działacie ?
Z Państwa opinii jasno wynika, że nie stwierdzono naruszenia wymagań. Po za tym, co ma naruszać wymagania, jeśli obiekt nie istnieje ?
W dalszej części uzasadnienia powołujecie się Państwo na Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 4 lutego 2004 r , opublikowanego w Dz. U z 2004 r. nr 20 poz. 193 , w rozporządzeniu tym nie ma mowy o ustalaniu wysokości opłaty a jedynie o sposobie jej wyliczania.
Odnośnie powoływania się na Zarządzenie Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Strzelinie Nr D/021/2/2004 z dnia 1 marca 2004 r , niestety nie mogę zająć stanowiska gdyż powyższe Zarządzenie jest mi nieznane.

I dla przypomnienia :
Nigdy jako wnioskodawca nie zwracałam się do Państwa o wydanie jakiejkolwiek opinii sanitarnej w temacie dotyczącym uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku gospodarczego do celów produkcji roślinnej, dlatego też nie jestem i nie byłam stroną w postępowaniu administracyjnym , które Państwo prowadziliście.


O powyższą opinię z tego, co mi wiadomo starał się Wójt Gminy Kondratowice i to do Niego proszę kierować Państwa żądania finansowe.

Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia wyczerpią temat niezasadnego obciążenia mnie kwotą za przeprowadzone czynności.


To jest treść odwołania .......... odpowiedź nie była pozytywna.

Manawa

darks
07-08-2005, 11:21
Proponuję skierować skargę do...i tu nie pamiętam czy do sądu administracyjnego czy gdzieś indziej na działalność tego urzędu gminy.

ania
09-08-2005, 18:35
Nie rozumiem, na jakiej podstawie wójt posłał twoje wzizt do Sanitarnych. Budujesz przecież domek, jak my wszyscy, prawda?
Zdaje się, że tu jest pies pogrzebany...

KonAn
09-08-2005, 18:51
Urząd Gminy ponosi koszty wydania decyzji o WZ.Ja jak składałem wniosek to urzędnik brał mnie już na litość(gdy inne środki odstraszania zawiodły), że dla gminy jest to koszt kilkust złotych.Większość tej kasy poszła do biura urbanistycznego na opracowanie decyzji.Poradziłem urzędnikowi, żeby gmina opracowała nowy plan, to w dłuższej perspektywie wyjdzie na pewno taniej.Jeśli chodzi o opłaty za wydanie WZ to jest to bezpłatne, przynajmniej jeśli chodzi o domy jednorodzinne.Za wszystkie uzgodnienia płaci gmina.Zastanawia mnie tylko jedno, po jakiego diabła uzgadniała tę decyzję z powiatowym inspektorem sanitarnym?

ania
09-08-2005, 19:53
.Jeśli chodzi o opłaty za wydanie WZ to jest to bezpłatne, przynajmniej jeśli chodzi o domy jednorodzinne.

Pod warunkiem, że są bez garażu.

sollers
10-08-2005, 15:34
Ten Powiatowy Inspektor Sanitarny robi z SIEBIE barana. On nie ma prawa żądać od Ciebie opłat. Bo to nie Ty wystąpiłeś o wydanie opinii. On powinien obciążyć kosztami gminę. To jest bubel prawny. Mozesz odwołać się do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. (dla Twojego Województwa).

Sprawa jest już wygrana.

(były pracownik PIS)
Pozdrawiam
sollers