PDA

Zobacz pełną wersję : Wytrzymałość fundamentów a ocieplenie



Octavian
22-11-2002, 16:20
Witam i mam pytanie. W jaki sposób obliczyć wytrzymałość ławy fundamentowej. Chcę ocieplić dom wełną i nie wiem czy fundament wytrzyma metodę lekką mokrą - bądź co bądź wełna jest dużo cięższa od styropianu (razem z tynkami itp. około dwukrotnie) - obliczenia dla 12 cm grubości ocieplenia. Dom jest całkowicie podpiwniczony i stoi na glinie - ława fundamentowa jest posadowiona około 2 m pod poziomem terenu. Ma wysokość 20-30cm (trydno zmierzyć i szerokość około 70 cm. Samo ocieplenie byłoby wysokie na około 6 metrów nie licząc piwnicy (2,5 metra).

22-11-2002, 17:41
Pamiętasz jak była zazbrojona ? Jaka jest szer. fundamentów i z czego są ? Lane i zbrojone, bloczki betonowe czy innego rodzaju ?

Pacul
23-11-2002, 14:23
A czy tę ławę projektował aptekarz ? Jeśli tak to koniecznie trzeba zrobić obliczenia przed ociepleniem. Ale wcześniej należało by ocenić rzeczywisty stan ławy: rozmieszczenie i średnicę prętów zbrojenia oraz klasę betonu. Życzę powodzenia.

Bodex
23-11-2002, 14:32
czy przed zakupem pianina tez zapytasz o obliczenia wutrzymałosci ławy albo stropu? wazy okolo 250 kg!

23-11-2002, 15:54
Oktawian
To się nie oblicza tylko leczy.

Octavian
25-11-2002, 09:58
Do Anonima: lecz się sam jeśli potrafisz.
Do Bodexa: myślę że jest drobna różnica między 250kg a 8000 kg.
Do pozostałych: dom stoi od kilkunastu lat i nie ja go budowałem więc nie pamiętam wielu rzeczy - ława (wymiary powyżej) była zbrojona (wymiarów zbrojenia nie znam). Ściana fundamentowa (fundament) jest lany, czy był zbrojony nie wiem. Wiem tylko że ekipa która robiła piwnicę była bardzo solidna (więc pewnie zbrojenie było) a ława trzyma 8,5 metra cegły pełnej i betonu o grubości ściany 40 cm (żadna cegła nie jest pęknieta) więc aptekarz tego nie robił. Pacul - jak czytam (nie wiem czy to prawda) że 30 % poothermu na ścianach jest popękane to znaczy że fundament mam całkiem niezły i cegłę też a pytanie zadałem bo po to jest Forum. Przy okazji dzięki za Waszą troskę.
Hej.

Pacul
25-11-2002, 10:23
40cm grubości w cegle-piękna ściana. Wobec faktu, że nie projektował tego domu aptekarz, można przyjąć, że są tam rezerwy nośności nie odbiegające od średniej. Oblicz procentowy udział ciężaru ocieplenia do ciężaru tej ściany, a otrzymasz rzeczywistą skalę problemu. Jeśli wyjdzie więcej niż 15% to warto się bliżej przyjrzeć tematowi. Ale założę się w ciemno, że nie wyjdzie.
Pozdrawiam.

Octavian
25-11-2002, 10:41
Dzięki Pacul za szybką odpowiedź. Jeśli chodzi o procentowy udział to biorąc pod uwagę 12 cm wełny + tynki kleje itp - 1m2 waży około 35 kg (20 kg wełna i 15 kg tynk, klej itp). 1m2 ściany waży 1800kg/m3 (ciężar właściwy 1 m3 cegły) * 0,4 m * 1m * 1m czyli 720 kg -> procent to 35/720 = mniej niż 5%. I co myślisz.
Tak przy okazji mur faktycvznie wygląda nieźle - a dom jest cały popiwniczony.
Hej

Pacul
25-11-2002, 10:50
Wygląda więc na to,że ominie Cię frajda oceny stanu ławy fundamentowej :wink:

Bodex
26-11-2002, 20:51
co tu liczyć jak nie ma danych ? moim zdaniem wystarczy popatrzeć. jezeli budowla wygląda tak jak gdyby miała sie rozwalić to nie ocieplać, jeśli jest bez pęknięć czy innych niespodzianek, jak piszesz, to kilka ton obciążenia jej nie zaszkodzi. a swoją drogą policzę 8000 kg dzielone na 10 (wydaje ni sie ze tyle maksymalnie moze wazyc metr kw ocieplenia z welny) daje 800 m2. masz duży dom.

Bodex
26-11-2002, 21:00
sory za nieuwage. dopiero teraz doczytalem sie ze m2 ocieplenia z wełny ma wazyć 35 kg. przypuszczam ze ktoś chce cie oszukac najpewniej wykonawca który chce albo sprzedać większość zakupionego przez ciebie materiału albo zmarnować. uważaj.zważę wełne i odpowiem ci ile wazy m2 15-sto centymetrowej. tynk waży 0.2 - 0.4kg m2, klej do welny nie wiem, ale do styropianu wazy ok 3 kg m2.