PDA

Zobacz pełną wersję : zakup materiałów budowlanych w Czechach



theRav
01-08-2005, 13:51
Podobny temat założyłem w "Prawo i Pieniądze" ale chyba nikt tam nie zagląda - brak odzewu :-?

A temat wydaje się interesujący.
Czy wiecie coś na temat cen wszelakich materiałów budowlanych, u naszych południowych sąsiadów?
Zastanawiam się bowiem, czy nie mają tam czegoś taniej? a jeśli nawet mają ceny zbliżone, to czy nie dałoby się zaoszczędzić na podatku vat, który jest chyba zwracany przy zakupie czegokolwiek za granicą...

A może materaiły budowlane trzeba clić? - sam nie wiem

Może ktoś z was ma jakieś informacje albo doświadczenia w tym temacie?

Whisper
01-08-2005, 20:44
Clić to nie (boć my w tej samej Unii jesteśmy - to tak jakbyś kupował dajmy na to w Szamotułach :wink: ), ale oVATować chyba by trzeba. Czyli zwrot czeskiego, i nasze 22%...

selimm
02-08-2005, 07:45
zwrot podatku to był przed unią ......
a czy taniej hmm....chyba nie, ale mam to zamiar w najbliższym czasie sprawdzić
przy tym kursie korony to bardziej im sie opłaca coś u nas kupić

theRav
02-08-2005, 10:34
Czyli chcecie powiedzieć, że najpierw trzeba kupić w Czechach, potem dostać od Czechów zwrot vatu aby następnie zapłacić vat w Polsce?

A jak ta procedura wygląda w praktyce? Czy mam się sam pchać do US i wypełniać jakieś druczki, żeby móc zapłacić ten vat?

selimm
02-08-2005, 11:01
zaraz zaraz ..a kto Ci niby ma zwracać ten vat ??

theRav
02-08-2005, 11:50
No właśnie nie znam szczegółów ale jestem pewny, że da się uzyskać zwrot vatu zapłaconego w Czechach, tylko nie wiem czy istnieją przy tym zwrocie jakieś limity i jak się to formalnie załatwia.

Zresztą działa to w obie strony, np. u nas w Castoramie widziałem napis, że obcokrajowcom kupującym w sklepie przysługuje zwrot vatu tylko trzeba na to wziąć stosowną fakturę. Więc coś jest na rzeczy...

selimm
02-08-2005, 12:27
wydaje mi sie ze chodzi o ludzi z poza uni ..tax free
na lotnisku masz tez jeszcze sklep wolnocłowy , ale opłaca sie tylko cos
kupic jak lecisz na wakacje do Tunezji

Whisper
02-08-2005, 12:36
wydaje mi sie ze chodzi o ludzi z poza uni ..tax free
na lotnisku masz tez jeszcze sklep wolnocłowy , ale opłaca sie tylko cos
kupic jak lecisz na wakacje do Tunezji

Racja. Ostatnio jak leciałem do Luksemburga przezornie kupiłem flaszeczkę whiskacza na bezcle i zdziwiłem się trochę, bo nie dość że zapłaciłem więcej niż w polskim sklepie, to taniej mogłem taką flaszkę kupić na miejscu w Luksemburgu (który do tanich ie należy :( )

Wniosek - albo kup sobie wcześniej, albo kupuj na miejscu.