PDA

Zobacz pełną wersję : ciepło z kominka



23-11-2002, 20:13
Szukam osoby która ma lub wykonuje taki system ogrzewania ale prowadząc rury dołem - przecież ciepłe powietrze idzie do góry i prowadzenie rur górą i wyloty pod sufitem sa nieracjonalne. Powinny byc w p[odłodze a wiec trzeba cieoła z nad kominka zassać do dołu i prowadzic ruru pod podłogą np. w piwnicy. Co wy na to

januszek
25-11-2002, 09:24
Świetny pomysł szkoda tylko że cały czas musi być prąd do napędu turbiny
W innym przypadku (rozprowadzenie górą) właśnie grawitacja rozprowadza ciepło i to działa nawet bez prądu na niewielkie odległości, ten system jest prostszy
a zyski z rozprowadzenia dołem i nadmuchy dołem to raczej wątpliwa sprawa.

jesion
25-11-2002, 10:56
poza tym - a racjonalne jest mechaniczne wpychanie powietrza w dol? w ten sposob zwiekszasz droge w przewodzie o jakies 3m, no i napewno dochodza zalamania, a to nie wplywa dodatnio na przeplyw.

25-11-2002, 21:12
Kolega Anonimowy ma racje, a kolega Januszek chyba nie zrozumiał pytania. Ciepło unosi się konwekcyjnie do góry, czyli wylot ciepłego powietrza powinien być przy podłodze. Ja już mam takie kanały rozprowadzone w ścianach i podłodze. Przez strop przeszedłem kanałami wentylacyjnymi. Kratki znajdują się jakieś 30 cm nad podłogą. Działa rewelacyjnie.

Rafalp
25-11-2002, 21:15
Powyższy komentarz jest mojego, skromnego autorstwa.

januszek
26-11-2002, 07:24
Rafalep ty masz rozprowadzenie do górnych pieter? nie na tym samym poziomie co kominek. jeżeli tak to i owszem masz rajcę kratki nadmuchowe powinny być nisko, ale jak to zrealizować w domku parterowym.

RafaelS
26-11-2002, 10:12
A gdyby kanaly otulic izolacja cieplna? Wowczas cisnienie ogrzanego powietrza moze i bedzie mniejsze niz przy rozprowadzeniu gora ale moze warto by zrobic doswiadczenie zanim kanaly te przytwierdzi sie i na stale zasloni obudowa: kanal doprowadajacy zimne powietrze poprowadzic pod okno lub drzwi, przy kominku oczywiscie podlaczony od dolu; kanal odprowadzajacy cieple powietrze podlaczony od gory, zaizolowany i skrecajacy do podlogi. Rozpalamy w kominku i sprawdzamy czy to dziala. Niestety na razie ja sam tego nie moge sprawdzic :sad:
Jestem na etapie piwnicy dopiero ... Ale moze ktos ma takie warunki, zeby to sprawdzic?

ArtMedia
26-11-2002, 10:56
Witam.



On 2002-11-25 22:12, Anonymous wrote:
Kolega Anonimowy ma racje, a kolega Januszek chyba nie zrozumiał pytania. Ciepło unosi się konwekcyjnie do góry, czyli wylot ciepłego powietrza powinien być przy podłodze. Ja już mam takie kanały rozprowadzone w ścianach i podłodze. Przez strop przeszedłem kanałami wentylacyjnymi. Kratki znajdują się jakieś 30 cm nad podłogą. Działa rewelacyjnie.

A nie pomyślałes o tym, że ciepłe powietrze wylatując przy suficie stopniowo oddaje ciepło w pomieszczeniu opadając w dół, wracając w ten sposób do pomieszczenia gdzie jest kominek? Dlatego tak ważne jest pozostawienie szczelin pod drzwiami w przypadku rozprowadzenia konwekcyjnego. Tak uczą wszelkiej maści poradniki. Inna sprawa przy mechanicznym rozprowadzeniu, wtedy ma to mniejsze znaczenie.

Sebastian

am
26-11-2002, 12:39
Przy mechanicznym nadmuchu możliwość cyrkulacji powietrza jest przynajmniej tak samo ważna jak przy grawitacyjnym - uważam, że jest nawet istotniejsza. W pomieszczeniu do którego mechanicznie nadmuchujemy powietrze tworzy się nadciśnienie, w pomieszczeniu, z którego pobieramy powietrze mamy podciśnienie - musi być zapewniona odpowiednia cyrkulacja (spotkałem się z pomysłami prowadzenia rur z pomieszczeń ogrzewanych do pomieszczenia z kominkiem aby zapewnić właściwą cyrkulację)