PDA

Zobacz pełną wersję : po co deskowanie i papa



radex_78
02-08-2005, 15:54
zastanawiam się po co deskowanie i papa, ja mam folje i na to dachówka cementowa, czy to błąd? pytałem fachowca, ktory robil dach powiedział " niepotrzebny wydatek i do tego papa nie przepuszcza powietrza, powiedzcie moze ktoś mi to wyjaśni bardziej logicznie, pozdrawiam i dzieki za info

rafal9
02-08-2005, 17:27
Też się nad tym zastanawiam.
Najbardziej zniechęca do folii możliwość jej zniszczenia podczas układania dachu, poza tym nie wiadomo co sie stanie z folią za parę lat.

Do desek zniechęca koszt, jednak mając deski ze stropu wylewanego nie byłoby aż tak znaczącej różnicy w cenie.

bastek13
02-08-2005, 17:37
zastanawiam się po co deskowanie i papa, ja mam folje i na to dachówka cementowa, czy to błąd? pytałem fachowca, ktory robil dach powiedział " niepotrzebny wydatek i do tego papa nie przepuszcza powietrza, powiedzcie moze ktoś mi to wyjaśni bardziej logicznie, pozdrawiam i dzieki za info

deskowanie znacznie usztywnia konstrukcję dachu

Pagin
02-08-2005, 19:40
Deski i papa pozwalaja poczekac z polozeniem docelowego pokrycia dachu

nurni
02-08-2005, 20:54
...no i utrudniają wejście do domu przez dach. :-? 8)

Pozdrawiam

pattaya
03-08-2005, 11:47
Jak masz dach dwuspadowy-usztywni to konstrukcję.
Jeśli kopertowy czy inny wielospadowy-konstrukcja jest wystarczająco sztywna.
Ja nie zrobiłem.
Zaoszczędziłem kilka tys.

radex_78
03-08-2005, 12:18
dzieki za wszystkie odpowiedzi, jestem spokojniejszy, mam dach kopertowy wiec mysle, ze wszystko jest ok, pozdrawiam

amo
03-08-2005, 12:38
ja mam dwuspadowy
i zrobiłem pełne deskowanie oraz folie - specjalną na deskowanie.

wydaje mi się że konstrukcja jest dużo sztywniejsza a przez folie paroprzepuszczalną deseczki dobrze oddychają

TadekL
03-08-2005, 13:26
...no i utrudniają wejście do domu przez dach. :-? 8)
Pozdrawiam
nurni Ty to naprawdę potrafisz człowieka pocieszyć i podbudować :lol:
Pozdrawiam
TadekL

katerhasser
03-08-2005, 16:08
...no i utrudniają wejście do domu przez dach. :-? 8)

Pozdrawiam
...szczególnie Mikołajowi, jak na bani do komina nie trafi.... :D

chociaż słuszałem o desperados, którzy się już z wełną mocowali ale ich ochrona z dachu zdjęła...

invx
03-08-2005, 18:20
jesli zastosujesz pelne ddeskowanie + papa, nie musisz dawac foli paroprzepuszczalnej. Papa i pelne deskowanie pelni taka role jak folia, a mianowicie: ma niedopuscic do wniknieca wilgoci w welne, poprzez ew. nieszczelnosc w pokryciu dachu. Przy zastosowaniu foli wysoko paroprzepuszczalnej, od dolu welna mozna dociskac do niej. Natomiast przy papie, musi byc zachowana szczelina miedzy welna, a deskowaniem. Ona wlasnie umozliwia wentylacje welne. :wink:

nurni
03-08-2005, 20:43
...szczególnie Mikołajowi, jak na bani do komina nie trafi.... :D
chociaż słuszałem o desperados, którzy się już z wełną mocowali ale ich ochrona z dachu zdjęła...

Pogadaj ze _ZBYCHEM_ i ze swoją ochroną to Ci mina zrzednie. Większość domów ma alarm tylko na dole bo na górze po co? Znane są przypadki pomieszkiwania sobie "gości" jakiś czas przy włączonym alarmie :o .

Ciekawostka alarmowa:
Garaż - kontaktron na bramie, czujki zbicia szyby w oknach (lub inercyjne)- bezpiecznie jest czy nie?

Pozdrawiam

inwestor
03-08-2005, 21:27
...
Ja nie zrobiłem.
Zaoszczędziłem kilka tys.
A ja odeskowałem i nie dokładałem tych tysiecy po prostu nie musiałem palić w ognisku desek pozostałych po szalowaniu poszły na deskowanie dachu. Na brakujace deski wydałem ok 1000zł Robocizne za obicie deskami i przykrycie papa wynegocjowałem na odpowiednim poziomie :wink: na etapie podpisywania umowy.
Pozdrawiam

Betka
03-08-2005, 21:45
Jeszcze może sprostuje. Czasami daje się pełne deskowanie i pape wtedy gdy dach ma mały spad. W tych miejscach zbiera się śnieg, woda i może przeciekać przez nieszczelności np. przy wbijaniu gwoździ. Trzeba o tym pamiętać i zastanowić się jak to rozwiązać.
Ja zastosowałam folie i pełne deskowanie ze szczelinami, a przy grzbietach blache ocynkowaną. To czy dobrze zrobiłam wyjdzie za kilka lat.

Grzegorz63
03-08-2005, 22:57
jesli zastosujesz pelne ddeskowanie + papa, nie musisz dawac foli paroprzepuszczalnej. Papa i pelne deskowanie pelni taka role jak folia, a mianowicie: ma niedopuscic do wniknieca wilgoci w welne, poprzez ew. nieszczelnosc w pokryciu dachu. Przy zastosowaniu foli wysoko paroprzepuszczalnej, od dolu welna mozna dociskac do niej. Natomiast przy papie, musi byc zachowana szczelina miedzy welna, a deskowaniem. Ona wlasnie umozliwia wentylacje welne. :wink:
Można zamiast papy położyć na dechy specjalną folię, wtedy nie potrzeba szczeliny pomiędzy wełną i deskami. Zastosowałem na dechy folię TOPFOL ND (inni producenci folii dachowych też mają podobne produkty w swojej ofercie).
W/g zapewnień producenta:
...Folia TOPFOL ND zalecana jest do stosowania na dachy o pełnym deskowaniu. Jej użycie eliminuje stosowanie papy, a co za tym idzie uniknięcie stosowania przestrzeni wentylacyjnej między deskami, a ociepleniem. Dzięki wysokiej paroprzepuszczalności możliwe jest wypełnienie całej przestrzeni między krokwiami izolacją termiczną, bez konieczności pozostawienia szczeliny wentylacyjnej. To z kolei daje znaczne oszczędności energii cieplnej (izolacja termiczna może bezpośrednio stykać się z membraną dachową, a w przypadku folii TOPFOL ND bezpośrednio z deskowaniem)...

KrzysiekS
04-08-2005, 10:57
Ja mieszkam w swoim domu od ponad poltora roku. Deskowanie plus papa to jest najlepsze rozwiązanie.

Nie popadajmy w skrajnosc i nie liczmy strat energii na wentylacji pustki w skosach ponad wełną, ponizej desek. Ilosc energii jaką tracimy na minimalną wentylacje tej pustki to zero, zero, nic.

Zycze troche wiecej realnego podejscia do sprawy i własciwego wyboru na wiele lat.

invx
04-08-2005, 19:27
@Grzegorz63 Mozna tylko w tedy juz nie mamy pelnego deskowania + papa :wink:

FREDY
04-08-2005, 22:06
Szczelina wentylacyjna o grubości 2-3cm tez pełni funkcję ociepleniową - i nie jest to taka całkowicie stracona przestrzeń - gdyby tak było to nie byłoby tego typu szczelin np. w porothermie. Ważne jest aby szczelina ta była nie za duza.
KrzysiekS - gratuluję z tytułu wejścia do elity forum. :o

inwestor
05-08-2005, 11:54
Czczelina wentylacyjna 2...3cm to super sprawa. Szczególnie latem gdy dach piekielnie się nagrzewa. Taka szczelin bardzo skutecznie chłodzi poszycie. Ważne aby był w niej przewiew czyli jakieś wloty przy okapie i wyloty w kalenicy. Nie wiem jak ta cprawa wyglada jesli zastosujemy sama folię przycisniętą od spodu wełną do poszycia. Jak poszycie jest ciemne to do 100 st. w słoneczny dzień na spokojnie się nagrzeje. Ciekawe jaką trwałość przy takich amplitudach temperatury będzie miała taka folia wiatroizolacyjna ?
Pozdrawiam