PDA

Zobacz pełną wersję : wieniec na fundamencie-mozna wylac razem z plytą?



m.dworek
04-08-2005, 10:41
mozna czy to błąd?

Sp5es
04-08-2005, 10:46
Można. Nawet wskazane.

pawel_l
04-08-2005, 12:45
Problem tylko taki że płytę wylewa się z B10 (zazwyczaj) a na wieniec to za mało (min. B15).

Geno
04-08-2005, 14:53
Problem tylko taki że płytę wylewa się z B10 (zazwyczaj) a na wieniec to za mało (min. B15).

??? Chodziło Ci chyba o chudy beton a nie płytę.

m.dworek
04-08-2005, 15:43
chodzi o to ze chce3 zrobic wieniec na fundamencie
ale z tym tyle zachodu.,,,,
trzeba szalowac, no i potem latac z wiadrami prawie 3 kubiki betonu
zamowilbzm gruche, ale nie wyobrazam sobie jak mozna by zalac z gruchzy taki maly wieniec

wiec pomyslalem, o tym aby wylac to w calosci
ale to tez nie takie proste, bo trzeba by wczesniej wszystko ładnie ubic i miec załatwiona sprawe przepustow (czary mary)

no wiec tak sie pytam, ale w sumie i tak zrobie chyba wieniec a potem dopiero kiedys tam chudy beton

jajmar
04-08-2005, 17:05
To do gruchy zamów pompe i nie bedziesz mial problemu z zalaniem nawet takiego wieńca.

m.dworek
04-08-2005, 17:48
no nie wiem jak u ciebie ale u mnei (jak widac na obrazku) pompa to był maly potwor beton lal sie zbyt szybko jestem pewny, ze nie dalbym rady zalac tak drobnego elementu jak ten moj wieniec
trzeba bedzie biegac jednak z tymi kiblami <)

jajmar
04-08-2005, 20:10
U mnie pompa a raczej jej końcówka wygladąła jak u Ciebie, i powiem CI ze 2 tygodnie temu zalawałem wieniec na scianie gr.24cm wyskojiej na 3 metry, nie był to wieniec przy stropie tylko kończący sciane pod dziwigary a wiec wąski, 2 chłopaków bez zadnego rusztowania chodziło po wieńcu sprytnie prowadząc koncowke węza. Dużo zalezy od operatora pompy, jak nerwowo obsługuje te guziki to faktycznie we 2 na gruncie ciezko utrzymac węza.

Rav
04-08-2005, 22:17
Można. Nawet wskazane.

Tutaj zdecydowanie polemizowałbym z "Najlepszym doradcą..." !!!
m.dworek zapytał, czy może wylać wieniec na fundamencie razem z płytą? Zdecydowanie NIE jest to wskazane!
Fundamenty są osadzone (lub stoją sobie na ławach) na dużej głębokości. Poniżej punktu przemarzania. Wypełnia się je pospółką (piaskiem i żwirem najlepiej różnej granulacji) i dobrze zagęszcza. Następnie robi się płytę betonową. Jedni robią zwykły chudziak, inni leją B15 itd.
Jednak płyta ta pracuje znacznie inaczej niż fundamenty, dlatego nie powinna być z nimi zlana na stałe! Mało tego, niektórzy dylatują chudziaka od ścian funamentowych. Jeśli się go nie zdylatuje, tylko doleje do ścian, on sam się po pewnym czasie zdylatuje.
Nie będę się tutaj wymądrzał, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, jakiś czas temu ktoś opisywał perypetie zalania wieńca na fundamencie razem z płytą betonową. Odcinał potem szlifierką kątową płyte przy ścianach fundamentowych...
Pozdrawiam.

budulec
04-08-2005, 22:28
Można. Nawet wskazane.

Tutaj zdecydowanie polemizowałbym z "Najlepszym doradcą..." !!!
m.dworek zapytał, czy może wylać wieniec na fundamencie razem z płytą? Zdecydowanie NIE jest to wskazane!
Fundamenty są osadzone (lub stoją sobie na ławach) na dużej głębokości. Poniżej punktu przemarzania. Wypełnia się je pospółką (piaskiem i żwirem najlepiej różnej granulacji) i dobrze zagęszcza. Następnie robi się płytę betonową. Jedni robią zwykły chudziak, inni leją B15 itd.
Jednak płyta ta pracuje znacznie inaczej niż fundamenty, dlatego nie powinna być z nimi zlana na stałe! Mało tego, niektórzy dylatują chudziaka od ścian funamentowych. Jeśli się go nie zdylatuje, tylko doleje do ścian, on sam się po pewnym czasie zdylatuje.
Nie będę się tutaj wymądrzał, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, jakiś czas temu ktoś opisywał perypetie zalania wieńca na fundamencie razem z płytą betonową. Odcinał potem szlifierką kątową płyte przy ścianach fundamentowych...
Pozdrawiam.
Widzisz Rav ja mógłbym polemizować z wami obydwoma. Po prostu pytanie zostało zadany zbyt mało precyzyjnie i każdy odbiera je na swój sposób. Skąd wiesz, że chodzi o podłogę na gruncie, skąd wiesz, czy dom jest podpiwniczony czy nie, Skąd wiesz, że płyta jest betonowa, a nie żelbetowa.
Jeśli chodzi o inną pracę poszczególnych elementów to stropy też pracują inaczej niż ściany, ale raczej nie odważyłby się doradzić aby je oddylatować. Podsumowując obaj możecie się mylić, ale i obaj możecie mieć rację.
Ja oczywiście zrozumiałbym pytanie podobnie do Ciebie i odradzałbym stosowanie "leonowych " pomysłów.
pzdr

Rav
05-08-2005, 09:47
Jak to skąd wiem czy jest to podłoga na gruncie? :o
Doszedłem drogą dedukcji... :wink:
W stopce m.dworek ma link do swojego projektu. Ten projekt nie jest podpiwniczony. Zapytał, czy wieniec na fundamentach wylać razem z płytą. Zrozumiałem to jednoznacznie.
Niezależnie z jakiej jakości betonu ta płyta będzie, nie powinna zachodzić na fundamenty, tylko od nich zdylatowana (a raczej nie połączona na sztywno).
Może m.dworek uszczegółowi pytanie i opisze co i jak zamierza zrobić, wtedy łatwiej będzie napisać, czy będzie dobrze...

Pozdrawiam serdecznie

m.dworek
08-08-2005, 10:54
wy sie wypowiedzcie jakie opcje widzicie tutaj
bo ja pytalem jasno czy wieniec wylewac razem z chudym betonem czy tez posadzka (zwal jak zwal) chyba nie ma dwoch takich plyt betonowych (nie liczac cenkiej wylewki na 5,5 cm
zreszta pytanie nieaktualne
wieniec wylany osobno zapraszam do dziennika gdzie mozna go obejrzec