PDA

Zobacz pełną wersję : 100 m3 gazu miesięcznie na CWU - skąd tyle?



damiang
04-08-2005, 11:55
Dostałem właśnie rachunek za gaz za ostatnie dwa miesiące i 7 dni (20.05. do 27.07.). Zużycie wynosi 214m3, co daje 277 zł!!

Gaz był używany tylko do grzania wody w zasobniku (150l, ustawione na 50stopni, CO skręcone na 0). Przez większość czasu na okrągło chodziła cyrkulacja, dopiero ostatnio jest sterowana zegarkiem.

Czy takie zużycie gazu na grzanie wody jest normalne? Rodzina 2+1, myjemy się normalnie, więc znowu tej ciepłej wody nie zużywamy kolosalnych ilości.
Czy może mieć to związek z ciągłą cyrkulacją?
Czy też może to być usterka lub rozregulowanie kotła (Vaillant 24kW VU Plus Turbo bez żadnych regulatorów) ?

myciek
04-08-2005, 12:59
To sporo ale nie wiemy jak bardzo lubisz czystość! ;-)

Wiem natomiast, że niedostatecznie izolowana cyrkulacja (czyli właściwie całe orurowanie cwu) powoduje bardzo znaczące zużycie energii na podgrzewanie wody. Dodatkowo, nawet jeśli jest dobrze izolowane ale cyrkuluje 24h/dobę to też podnosi koszty.
Lepiej spójrz na licznik - minął właśnie tydzień od ostatniego odczytu - i zobacz, czy coś się zmieniło (głównie myślę o cyrkulacji).

Maluszek
04-08-2005, 13:12
My w czasie letnim zużywamy tak ok. 10 m3 ale gazu płynnego - piec podgrzewa tylko wodę. W każdym bądź razie cyrkulacja jest włączana tylko wtedy gdy jesteśmy w domu. Na początku chodziła cały dzień i to bardzo ochładzło wodę w zbiornku, przez co więcej gazu zużywaliśmy do jej podgrzania.

Damian - sprawdź licznik tak jak radził myciek. Powinno być mniejsze zużycie gazu.

Majka
04-08-2005, 13:18
ustaw cyrkulację tylko na okreslone godziny.
Jaki masz kocioł?

damiang
04-08-2005, 15:43
Co do czystości: codziennie prysznic (x3 osoby) + oczywiście drobniejsze mycia rąk i naczyń (ale nie wszystkich bo jest zmywarka). W każdym razie żadnych codziennych kąpieli w 200 l wannie :D

Rurki do cyrkulacji i do ciepłej i zimnej wody są w takiej piankowej otulinie. Więc chyba izolacja nie najgorsza. Rurki są plastikowe.

Aktualnie cyrkulacja chodzi od 7 do 23 - ciągle za wyjątkiem gdy wyjdziemy z domu (ale teraz to rzadkie bo w wakacje żona siedzi w domu). Przedtem było 24h/dobę. W sumie to w wakacje chyba nie ma sensu ustawić krócej cyrkulacji. No chyba że tylko na poranne i wieczorne mycie :D a w innych porach, czekać...

Czy jest różnica czy pompa cyrkulacyjna w określonych godzinach chodzi ciągle w porównaniu z np. włączaniem na 5 minut i wyłączaniem na np. 20?
Jak macie u siebie?
Licznik sprawdzę wieczorem, ciekawe jakie będzie zużycie...
Kocioł jak już pisałem to Vaillant VU Plus 24kW TurboMax + zasobnik Biawar 150l

olinek
04-08-2005, 18:36
Dostałem właśnie rachunek za gaz za ostatnie dwa miesiące i 7 dni (20.05. do 27.07.). Zużycie wynosi 214m3, co daje 277 zł!!
Czy takie zużycie gazu na grzanie wody jest normalne? Rodzina 2+1, myjemy się normalnie
Witam. Ciekawe czy jesteś w stanie oszacować ile m3 wody podgrzewasz za pomocą zużytego gazu ? Z moich szacunków wyszło:przy 90 % sprawności obiegu grzewczego i podgrzewie wody od 12 do 50 stopni i zużyciu 214 m3 gazu : jeśli masz gaz wysokometanowy (34,43 MJ/m3) podgrzejesz ok 20 m3 wody w miesiącu a jeśli masz gaz zaazotowany(25 MJ/m3) to podgrzejesz ok
15 m3 wody. To daje odpowiednio 230 i 160 litrów na osobę dziennie. Przyjmując że jest to zużycie wody o temperaturze 50 stopni to jest dość sporo. Jesli sie pomyliłem w szacunkach to przepraszam ale proszę podaj swoje zużycie wody za ten okres. Myślę że recyrkulacja ciągła ma wpływ na zużycie ale w stosunku do ilości podgrzewanej wody jest on nieznaczny.
Pozdrawiam.

Grzes z Krakowa
04-08-2005, 19:53
Mnie wychodzi od 13 czerwca do 4 sierpnia 50 m3
Trzyosobowa rodzina, codziennie prysznic + wieczorna kapiel malego dziecka.
w tym jest rowniez kucheka gazowa ale niezbyt duzo gotujemy wiec duzego wplywu na zuzycie nie bedzie to mialo.
Wychodzi okolo 1 m3 gazu dziennie na CWU.
Zbiornik 100 l . Woda podgzrewana jest tylko w okreslonych godzinach tzn w ciagu tygodnia rano od 6:30-8:00 i od 16:00-20:00 w zbiorniku powinna byc temp ok 45 st ostatnio troche zwiekszylem do 55 stopni. Raz na tydzien 2 godzinna dezynfekcja zbiornika
Wprawdzie mam przygotowana cyrkujalcje ale nie mam jeszcze pompki i chyba jej nie zaloze jak dotej pory nie jest ona mi potrzebna.

jeżyk
04-08-2005, 20:26
Średnie zapotrzebowanie na c.w.u. wynosi ok. 50l/osobę/dobę Przy rodzinie 3 osobowej ( tem. wody 50C) daje to ok. 7kWh energii potrzebnej do ogrzania tej wody. Z 1m3 GZ50 (Wd=34MJ/m3) mamy przy sprawności kotła 90% ok. 8.5kWh tak więc zakładając zuzycie nieco powyżej średniej to i tak nie powinno być więcej jak 1m3/dobę. Cyrkulacja generuje straty ciepła ale nie na takim poziomie. Słyszałem gdzies,że do 10m sie nie opłaca. Oczywiscie mozna to policzyć, ale komu się chce, podobnie zresztrą jak ekonomiczna grubość izolacji np. owej rurki z ciepłą wodą. :lol:

KrzysiekMarusza
04-08-2005, 20:26
Mam zbliżone doświadczenia do Grzesia: na 2 osoby dla cwu+gotowanie - ok. 1 m3 gazu GZ50 dziennie - oczywiście poza sezonem grzewczym (w ub. roku było nawet na poziomie 0.85 m3/dzien, ale wydłużyłem sumaryczny czas cyrkulacji: ok. 1 godz. rano, przed wyjsciem do pracy, potem 2 godz pop południu - okolice powrotu i 3 godz. wieczorem).
Rurki czesciowo Cu, nieizolowane - przy kotle, główna czesc PeX-Al-PeX w peszlu.
Kocioł kondensat, zasobnik 120 l.
No i jeszcze jedno - u mnie cwu grzeje się jak jesteśmy, czyli niewiele dłużej niż jest cyrkulacja - a u damiana'g nie ma sterownika, to się grzeje cwu cały czas -> bez sensu.
Aha - a może dodatkowo zasobnik jakiś trefny, tzn. z gorszą izolacją ?
Po drugie - może warto ograniczyć moc kotła np. do 18 kW - być może że za dużo idzie w komin, bo zasobnik nie da razy odebrać ciepła ... jakiej mocy jest wężownica w zasobniku i dla jakiej temp. zasilania ?

pozdr - Krzysiek

VPS
04-08-2005, 20:49
Może z licznikiem gazu coś nie tak.

Ulka
04-08-2005, 20:51
U mnie dla 2 osób średnio na gotowanie i wodę zużywam 0,6 m3 dziennie. Codziennie prysznic, zmywanie tylko w zmywarce. Kocioł Junkers dwufunkcyjny oczywiście bez zasobnika i bez cyrkulacji. Niestety torchę trzeba poczekać na ciepłą wodę.
Ulka

Ulka
04-08-2005, 20:52
U mnie dla 2 osób średnio na gotowanie i wodę zużywam 0,6 m3 dziennie. Codziennie prysznic, zmywanie tylko w zmywarce. Kocioł Junkers dwufunkcyjny oczywiście bez zasobnika i bez cyrkulacji. Niestety torchę trzeba poczekać na ciepłą wodę.
Ulka

Rysio_z_Klanu
04-08-2005, 21:32
Dostałem właśnie rachunek za gaz za ostatnie dwa miesiące i 7 dni (20.05. do 27.07.). Zużycie wynosi 214m3, co daje 277 zł!!

A nie bawiłeś się przypadkiem magnesem neodymowym?
Czytałem, że po odjęciu go od licznika elektrycznego licznik biegnie w tempie Ireny Szewińskiej z jej najlepszych lat :)))))
Być może zasada ta dotyczy też liczników gazowych???

Moja rada - dokonaj dziennego odczytu licznika przy wyłączonym kotle.

04-08-2005, 22:05
rysio z klanu napisał:

Czytałem, że po odjęciu go od licznika elektrycznego licznik biegnie w tempie Ireny Szewińskiej z jej najlepszych lat
ja to slyszalem od pracownika ZE który jezdzi na zgłoszenia do ludzi którzy sie bawia magnesami, udaja bogu ducha winnych przed obliczem kilku albo kilkunastotysiecznej kary,,,
ale tam to magnes działa na cewke , tutaj to chyba mechanicznie jakos

przypomniało mi sie jeszcze jak kiedys z kolega cofalismy licznik w felicjii.... widelcem..... tez udawał Szewinską, przy 60km/h pokazywał 80 km/h

EDZIO I ZIBI
05-08-2005, 07:42
Możesz oddać licznik do kontroli - legalizacji, koszt ok 200 zł czyli sporo, ale jeśli okaże się że licznik "oszukuje" dostaniesz zwrot poniesionych nakładów + przeliczenie rachunku na nowo. Jeśli licznik jest dobry niestety kasa przepada.
A może Twojemu kociołkowie się :roll: trochę w "główce" poprzestawiało i pomoże regulacja, czyszczenie.
Na twoim miejscu zaczął bym od wezwania serwisanta.
Pozdrawiam

Grzes z Krakowa
05-08-2005, 08:27
Możesz oddać licznik do kontroli - legalizacji, A może Twojemu kociołkowie się :roll: trochę w "główce" poprzestawiało i pomoże regulacja, czyszczenie.
Na twoim miejscu zaczął bym od wezwania serwisanta.
Pozdrawiam

Wlasnie moze tu lezy przyczyna.
Pamietam ze u nas na blokach jak sie nie przeczyscilo termy co jakis czas to tez gazu spalal mnoostwo a efekt grzanai wody mizerny. Moze tu jest podobnie
Jak dlugo uzywasz ten kociol?

damiang
05-08-2005, 10:36
Wszystkim bardzo dziękuję za rady i opinie :)

Odpowiadam hurtem:
Zrobiłem pomiar dziś rano: zużycie od ostatniego odczytu z 27.07. to 23,46m3 (z dokładnością +/-1m3 bo na rachunku nie ma częsci po przecinku).
Wg obliczeń daje to 2,93m3/dzień, za okres z rachunku było 3,22m3/dzień. Jakaś różnica jest, ale niewielka.
Kocioł jest stosunkowo nowy, założony na początku stycznia. Przez zimę grzał CO - rachunki były spore, ale chcieliśmy dobrze wysuszyć dom przed przeprowadzką w kwietniu. Od przeprowadzki w kwietniu używamy CWU (zasobnik był podłączony na przełomie marca/kwietnia).

Może kocioł jest zabrudzony, wiadomo chodził w trakcie prac wykończeniowych, chociaż stał w zamkniętej kotłowni i jeszcze był owinięty folią. Tak więc pewnie wezwę serwisanta.

Zasobnik (Biawar) ma podobno jakąś wężownicę, dzięki której się szybko nagrzewa, więc raczej nie powinno być sytuacji że ciepło z kotła nie grzeje wody.

Żadnymi magnesami się nie bawiłem. Licznik chyba jest nowy (chociaż nie przyglądałem się) - przyłącz gazu był robiony w październiku.

Pisząc że kocioł grzeje zasobnik ciągle miałem na myśli, że włącza się automatycznie gdy temperatura wody w zasobniku spadnie trochę poniżej tych ustawionych 50stopni. Spróbuję przez weekend poobserwować go i jakoś zmierzyć jak często i na jak długo się włącza.

A jak to u was mniej więcej wygląda? Ile minut grzania, ile minut przerwy?

Mam regulator pogodowy VCR410s ale jeszcze nie założony :(
Jak sprawdziłem, można w nim nastawić "czasy przygotowywania
ciepłej wody", czyli jak rozumiem na noc można całkowicie zablokować grzanie. No ale na dzień czyli powiedzmy minimum od 8 do 22 powinno być włączone (cały czas mówię o wakacjach, od września wystarczy pewnie 7-9 i 16-22).
Czy straty na samym zasobniku (z wyłączoną cyrkulacją w nocy) mogą być aż tak duże?

kret
05-08-2005, 11:14
u mnie przy 2 osobach na cwu idzie 20l oleju na miesiąc czyli ok 45 zł/m-c
cyrkulacja włączona od 7-9 i 17-24 (wtedy jesteśmy w domu i jest potrzebna) , na te godziny nastawione także zapotrzebowanie na wodę (45st) - z doświadczenia wiem, że przy curkulacji ustawionej non stop od 7 do 24 szło miesięcznie około 10% więcej oleju (rurki Hepworth w izolacji z pianki)
-pompka cyrkulacyjna oczywiście nie pracuje non stop - ustawiona w programatorze 6 cykli na godzinę po 5 minut każdy czyli wychodzi 30min na godzinę "zapotrzebowania na cyrkulację" i jest OK
- zużycie dzienne ok 200l wody

Daru
05-08-2005, 11:14
No twoje zużycie wydaje sie bardzo wysokie - ja miałem za ostatni miesiąc zuzycie CWU i gotowanie 40m3 - generalnie nigdy nie przekraczam 50m3 z gotowaniem (4 osoby) . Ja mam Vitopenda 100 z zasobnikiem 100 l - gdybys nawet zuzywał 2 razy wiecej wody to nie sądze ze aż tyle płacił. Sprowadż serwisanta bo na pewno za duzo gazu zużywasz.

mironmk
25-08-2005, 15:52
właśnie dostałem rachunek za dwa miesiące i 8 dni (w tym 15 dni wakacji), 2+1, generalnie ekstremalnie mało gotowania, pompa cyrkulacyjna praktycznie non stop, woda od 7 rano do 1 w nocy, kocioł Vaillant 24kW - razem 120 m3, za 174 PLN.