PDA

Zobacz pełną wersję : Jest tu ktoś z Wydziału Ksiąg Wieczystych ? :)



M@riusz_Radom
04-08-2005, 14:51
A jeśli tak, to niech mi , proszę, odpowie na proste pytanie.

Czy w przypadku kredytu na zakup własnościowego prawa do lokalu mieszkanlego pobiera się w sądzie opłaty za wpisanie hipotek kaucyjnych i zwykłych, czy pobiera się tylko opłatę za wpis do księgi danych osobowych nowych właścicieli.

Problem w tym, że bank mówi co innego i notariusz mówi co innego ;) Nie ukrywam, że punkt widzenia notariusza jest mi bliższy, a już na pewno bliższy mojej kieszeni ;) a w ministerstwie finansów czego zwyczaj nie można się jednoznacznie dowiedzieć jak to w końcu jest...

pjotrzu
04-08-2005, 15:10
witam
Zakładam, że kupujesz lokal mieszkalny i na jego zakup bierzesz kredyt zabezpieczając go hipoteką. W takim przypadku musisz uiścić wpis sądowy (opłatę) za ujawnienie swojego prawa w ksiedze wieczystej (Dział II Kw) oraz niestety również wpis sądowy za wpisanie hipoteki/hipotek. Od wpisu sądowego zwolniony jest wniosek o wpis hipoteki, która zabezpiecza kredyt udzielony na budownictwo mieszkaniowe. Jednak w tym pojęciu nie mieści się zakup lokalu. W takim przypadku należy uiścić 1/20 wpisu stosunkowego.
pozdrawiam
P.S. ministerstwo finansów ma tu bardzo mało do gadania :wink:

M@riusz_Radom
04-08-2005, 15:15
A widzisz w ministerstwie powiedziano mi niemalże to samo, nie mogli się tylko zdecydować, czy muszę zapłacić 1/10 czy 1/20 wpisu stosunkowego.

Czyli wychodzi na to, że notariusz mógł się pomylić. Jednak w międzyczasie zadzwoniłem do naszego wydziału KW i tam powiedziano mi, że nie pobiera się opłat przy zakupie lokali mieszkalnych na rynku wtórnym - istny kociokwik...

pjotrzu
04-08-2005, 15:21
Fajny masz sąd :D Nie znaja przepisów albo nie potrafią ich stosować. Ale Ciebie nie powinno to martwić ! Jak nie chcą wpisu to czym sie martwisz??? Twój zysk, a strata pozostałych podatników :evil:
Nie ma ptzepisu, który uzależniał by pobieranie wpisu od tego czy lokal jest kupowany na rynku wtórnym lub pierwotnym. To jakaś herezja prawnicza.
Na 100 % wpis wynosi w Twoim przypadku 1/20 wpisu stosunkowego, zarówno od wpisu w Dziale II jak i w Dziale IV. Przepisy nie pozostawiaja wątpliwości.

M@riusz_Radom
04-08-2005, 16:14
Tak też myślałem (niestety - kolejne wydatki) ;) Będę drążył temat - jutro mam wizytę u notariusza.