PDA

Zobacz pełną wersję : Gładkie ściany. Jak ??



seven
04-08-2005, 20:00
Witam
Czy na tynki gipsowe Goldband i Rotband powinno się stosować jeszcze gładź ? A może dobrze położony taki tynk jest wystarczająco gładki pod farby ?
Jak dobrze wykonać samemu taki tynk. Jakie narzędzia będą potrzebne.
Bardzo bym prosił o porade osób, które wykonywały taką pracę.

Dziękuję z góry i pozdrawiam

jacekska
04-08-2005, 21:18
U mnie gładź kładziona jest na tynku cementowo wapiennym a wygląda to tak: na tynk cienki podkład na to gładź, następnie szlifowanie drobnym papierem ściernym przy użyciu żarówki - przy tak wykonanej gładzi nie ma żadnej rysy na ścianie. Dużo pracy ale efekt super.
Już kilka razy różni ludzie oglądający wnętrze domu, pukają palcem w ścianę, i rozglądając się po ścianach i sufitach pytają "wszędzie ma pan płyty kartonowo gipsowe? :o .
Goldband zawiera drobiny czegoś co mi przypomina ziarka piasku /jeśli ktoś wie co to jest niech mnie poprawi/. Przy jednym otworze dzwiowym murarz poszalał i zrobił otwór o 4cm zbyt szeroki, musiałem go zmniejszyć i użyłem właśnie goldbandu. Ma on wiele zalet moim zdaniem fajnie się nim pracuje ale osobiście nigdy bym go nie zostawił na ścianie jako ostatnia warstwa pod malowanie. Rotband-u nie używałem więc nie wypowiadam się na ten temat.

Narzędzia:
1. Wiadro - do mieszania gładzi
2. Wiertarka z mieszadłem - j.w
3. Paca metalowa do nakładania gładzi na ścianę
4. 2 lub 3 szpachelki o różnych szerokościach - przydają się wszędzie tam gdzie nie dojdzie się pacą.
5. Poziomica - czym dłuższa tym lepsza - wiadomo do czego
6. Oprawka z żarówką (najlepiej 100W) a nawet kilka - często "padają" przy tego typu pracy.
7. Papier ścierny drobny

Pozdrawiam

zibicwikla
05-08-2005, 06:16
jacekska: z czego ten cienki podkład na tynk cementowo wapienny?, czy gruntowałeś ścianę cementowo wapienną(jaki grunt)?, wreszcie: jaka gładź gipsowa(zrobili u mnie kawałek gipsarem i jest do d...)

kulistkiewicz
05-08-2005, 08:29
Mam u siebie położone tynki gipsowe , zostały tak zrobione, że nie potrzeba żadnego dodatkowego podkładu, a ściana gładziutka jak po oszlifowaniu, maja tę zaletę , że nie trzeba je dodatkowo szllifować co za tym idzie mniej kurzu i całego sprzątania po nim, z narzędzi : robota ręczna: metalowa paca jak do zwykłych gipsów, i paca do zacierania z gąbka ale gruboziarnistą cięzo ją zdobyć najlepiej poszukaj w OBI, jednak jak masz ich dużo najlepiej robić to maszynowo.

seven
05-08-2005, 11:46
Właśnie chodzi mi o to, żeby nie było pylenia przy szlifowaniu i żeby efekt był taki jak pisze Kulistkiewicz czyli gładkie ściany.
Dzięki

Sp5es
05-08-2005, 11:55
Tynku gipsowego nie traktuje się gładzią , zasadniczo nie ma potrzeby.
Zależy ile się go "wygłaska" przy ułożeniu. Ale powierzchnia jest oczywiście min. inna - mniej gładka.
Zbytnio wygłaskany cięzko się maluje - ślizga się wałek i źle bierze farba.

Z narzędzi
do tynkowania
łata h najlepiej 2 m min.1,5 m
łata trapezowa najlepiej 2 m min.1,5 m
rapówka /skrobaczka/ "hebelek" - do zeskrobania nadlewek w narożach

blichówka/"zyletka" do gladzenia, min 50 cm

reszta j.w.

kaltam
05-08-2005, 12:09
Tynk gipsowy prawidłowo wykonany jest wręcz śliski a woda to po nim spływa. Jest gładki jak pupa niemowlaka. Po to się kładzie tynk gipsowy by nie robić gładzi, jeżeli jest inaczej to robota jest spaprana.

jacekska
05-08-2005, 22:51
jacekska: z czego ten cienki podkład na tynk cementowo wapienny?, czy gruntowałeś ścianę cementowo wapienną(jaki grunt)?, wreszcie: jaka gładź gipsowa(zrobili u mnie kawałek gipsarem i jest do d...)

nazwy podkładu nie pamiętam, ale sprawdzę jutro i napiszę, gruntu żadnego nie używałem, gładź fancuska jest w większości marketów, dobrze się kładzie i dobrze szlifuje.