PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu na działce z ziemią nasypową.



renatali
04-08-2005, 23:31
Otrzymałam informację, że z działki na której chciałabym się budować była wybrana ziemia miejscami od 1,5 do 3,5 m a następnie nawieziono w to miejsce 6 lat temu margiel z ziemią z wykopów drogowych.
Czy mogę i w jaki sposób wybudować dom na działce z ziemią nasypową? Czy coś mi dadzą odwierty geoologiczne? Potrzebuję poważnej, szybkiej, fachowej porady co do technik budowy na takim gruncie i ewentualnych kosztów. Może ktoś podzieli się swoimi doświadczeniami na dany temat? [/list]

krzysztofh
05-08-2005, 05:51
Chyba konieczna jest ekspertyza. Nie wiadomo czy robić typowe fundamenty, czy płytę monolityczną, a może trzeba palować do gruntu rodzimego. W tej materii nie jestem fachowcem, ale trzeba uważać. Może ten margiel już dobrze osiadł i nie będzie problemu.
Osobna kwestia to co będzie na tej działce rosło? Czy ta ziemia nawieziona do czegokolwiek sie nadaje jeżeli chodzi o rośliny?

happyluke
05-08-2005, 06:27
Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie badań geologicznych w kilku charakterystycznych pktach działki. Geolog określi w opracowaniu rodzaj gruntu, poziomy wód gruntowych i inne niezbędne informacje potrzebne do zaprojektowania posadowienia. A często także zasugeruje sposób posadowienia. Ważne jest, aby ustalić wcześniej z jakimś projektantem głębokości odwiertów (płaci sie za m odwiertu).

ziomo88
05-08-2005, 10:17
Ja też mam działkę z gruntem nasypowym. Zrobiłem badania geotechniczne i wyszło że nasyp jest do głębokości 1,8m. Niestety musiałem robić głębokie fundamenty i wydać więcej pieniędzy niż planowałem.
W twoim przypadku najrozsądniej jest zrobienie płyty fundamentowej lub palowanie