PDA

Zobacz pełną wersję : Czy GWC+ Klima ma sens?



Przekorek
05-08-2005, 12:00
Pytanie może i dziwne, ale naszlo mnie myslenie.
Skoro Gruntowy Wymiennik Ciepla ochladza powietrze latem, co nie?
To...
Czy ma sens dodatkowe przepuszczenie takiego ochlodzonego (nieco)powietrza przez niewielki klimatyzator, który bylby osobno sterowany tylko w czasie ekstremalnych upałów? Boje sie, że sam GWC na takie upaly jak byly niedawno - nie wyrobi się. Robiąc taki myk, moglbym instalowac naprawde nieduzy klimatyzator, bo system w zasadzie bazowalby na GWC. Czy jest jakiś szpenio na Forum od tych rzeczy? Halo..?

Przekorek
05-08-2005, 12:35
Zwlaszcza, że widywalem gdzies na necie rekuperatory z grzalką, ale nigdy z lodówką (z klimatyzatorem ). Dziwne, nie?

rafał ...
05-08-2005, 12:49
niestety wcale nie dziwne,

Przeciętnie nasłoneczniony mały dom ( ok 120m2 ) wymaga ok 6 kW mocy chłodniczej. Taką energię można uzyskać przesyłając ok 1200 m3 powietrza na godzinę schłodzonego do temp. 12 C ( przy założeniu temperatury w budynku 24 C ).

Spróbuj zbudować taki GWC a dowiesz się że koszt jego budowy wielokrotnie przewyższy koszt zakupu porządnej klimy łącznie z jej wieloletnią eksploatacją. O ile będzie w ogóle możliwy.

Dobrze zbudowany GWC o wydajności 200 m2/h może dostarczyć ok 0,5 kW mocy chłodniczej ( przy optymistycznym założeniu że powietrze po przejściu przez GWC schłodzi się o ok. 7 C ).

Tak ilość energii jest niezauważalna w skali całego budynku, podobny efekt chłodniczy osiągniesz otwierając lodówkę, sprawdź czy zrobi się w domu zimno.

Przykre to, ale niestety prawdziwe.

Przekorek
05-08-2005, 13:22
To czego się ludzie chwalą, że od GWC maja chłodno i w ogole? Bujają?

M@riusz_Radom
05-08-2005, 13:48
Ulegają modzie ;)

Przekorek
05-08-2005, 14:25
Eee, no chwila - nie róbcie se jaj :roll: . Powaznie az tak żle?

M@riusz_Radom
05-08-2005, 14:29
Aż tak źle to nieeee. Przykłądowo ma tę zaletę, że podwyższa wartość i standard domu - co jest jednak jednocześnie wadą w przypadku katastru ;)

rafał ...
05-08-2005, 15:00
hmm... no cóż, cudów nie ma. Choć wiem, że niektórzy w nie wierzą.

Przekorek
05-08-2005, 15:47
Ale czy jest jakis obiektywny kalkulator, że np rura Rehau o srednicy takiej i takiej, wkopana w ziemie na -2m przy przeplywie przez nią tyle a tyle metrow szesciennych powietrza jest w stanie obnizyc temperature o X stopni, czy cuś?

rafał ...
05-08-2005, 16:03
ano właśnie dotknąłeś sedna sprawy....

nie ma czegoś takiego jak obiektywny kalkulator, gdyż rzeczywistą sprawność układu GWC jest bardzo trudno policzyć, dzięki czemu łatwiej jest wciskać że to "prawie" klima.

A że większość z nas kieruje się zasadą, że "skoro nie widać różnicy to po co przepłacać" to kupują tę bajkę a potem to już tylko pozostaje potwierdzać, że jest super i "prawie" jak z klimą :wink:

Nie to, żebym był jakimś szczególnym zwolennikiem klimatyzacji albo przeciwnikiem GWC, ale informacja powinna być rzetelna.

Przekorek
05-08-2005, 16:09
Ale mimochodem odpowiedziales na moje tytulowe pytanie: Klima i GWC MA SENS!!!. Wprawdzie tylko uzytkowy, a nie ekonomiczny...
Chociaż, jesli rzeczywiscie raczej zimą GWC sie sprawdza (bo nie wypuszcza ciepla z domu), to latem klima robi swoje. Uff. Musze pomyslec przy piwie.

rafał ...
05-08-2005, 16:19
No niestety muszę Cię zmartwić ponownie.

Układy klimatyzacyjne pracują na powietrzu obiegowym ( recyrkulacyjnym ) ewentualnie z domieszką powietrza świeżego w ilości wymaganej na cele wentylacyjne ( zwykle 10 - 15 % ). To znaczy, że jeżeli w domu jest np. 23 C to klimatyzator pobiera powietrze o takiej temperaturze schładza je do ok 12 C i nawiewa do pomieszczenia.

Jeżeli zastosujesz GWC jako źródło powietrza dla klimatyzatora to w efekcie klimatyzator będzie pobierał powietrze cieplejsze ( i wilgotniejsze ) niż pobierał przy recyrkulacji co zaowocuje osłabieniem mocy i wzrostem kosztów eksploatacji klimy.

Jeżeli zaś dasz GWC jako źródło powietrza wentylacyjnego do recyrkulacji ( te 10 - 15 % ) to efekt będzie na granicy błędu obliczeniowego.

Reasumując, jak ktoś chce to może sobie zrobić taki układ, pozostaje tylko pytanie PO CO ?

Aha.... w zimie sytuacja wygląda nieco lepiej z uwagi na większą różnicę temperatur, ale tylko nieco lepiej.

gosciu01
05-08-2005, 23:34
już pisałem gdzieś na tym forum...

dużo lepsze efekty można uzyskać właściwie projektując budynek.
Mam na myśli przede wszyskim ;
1. dobrą izolacyjność ścian ( zima, ale także lato ),
2. odpowiednie usytuowanie okien i zadaszeń ( balkonów ) tak aby zimą nisko wędrujące słońce "operowało" w naszych oknach, a latem opierało się o zadaszenia.
3. rolety, które nie służą do ochrony budynku przed złodziejami jak częst sugeruje się w reklamach ale oszczędzają energię i w ekstremalnie dodatnich temperaturach mogą być przymknięte ( ze szparami ) i otwarte okna.
4. drzewa, bluszcze i parę innych drobiazgów,

a GWC dopełniając swoją rolą, zapewnia komfortowe warunki bez dodatkowych kosztownych w utrzymaniu urządzeń.

Zaznaczę, że należę do grupy osób, które przy temp. ponad 12C mogą już chodzić w koszulce z krótkim rękawem, a przy temp. 20C zaczynam umierać :wink:

W domu od niemalże 2 latek mam w miarę komfortową temp. latem i zimą, tzn. mało wg. mojego mniemania płacę za ogrzewanie i chłodno latem ( nie widziałem na termometrze w ekstremalnie gorące dni więcej jak 23,5-24C i to krótkotrwale ).

Przekorek
06-08-2005, 09:33
Czyli, znaczy masz GWC, czy klime? :roll:

rafgam
06-08-2005, 09:59
Ale mimochodem odpowiedziales na moje tytulowe pytanie: Klima i GWC MA SENS!!!. Wprawdzie tylko uzytkowy, a nie ekonomiczny...
Chociaż, jesli rzeczywiscie raczej zimą GWC sie sprawdza (bo nie wypuszcza ciepla z domu), to latem klima robi swoje. Uff. Musze pomyslec przy piwie.

Z własnych doświadczeń - GWC ma sens w zimie b. duży, latem efekt termiczny jest nieznaczny, ale są za to inne zalety - np odizolowanie od insektów dzięki możliwości zamknięcia okien bez utraty wentylacji
pozdrawiam
rafgam

jeżyk
06-08-2005, 12:22
Sprawność (efektywność) klimatyzatora zależy od różnicy miedzy temp. dolnego i górnego źródła. Im cieplej tym różnica wieksza i sprawność leci na pysk. Mozna skraplacz chłodzic powietrzem zGWC i tym samym znacznie zmniejszyć zuzycie prądu. Kotoś wspomniał o lodówce-takie pytanie: gdy zostawimy otwartą lodówkę to wychłodzimy pomieszczenie, czy ogrzejemy ? :lol:

gosciu01
06-08-2005, 12:25
Czyli, znaczy masz GWC, czy klime? :roll:

tylko GWC,
w planach rekuperator,

GL35
06-08-2005, 17:19
Sprawność (efektywność) klimatyzatora zależy od różnicy miedzy temp. dolnego i górnego źródła. Im cieplej tym różnica wieksza i sprawność leci na pysk. Mozna skraplacz chłodzic powietrzem zGWC i tym samym znacznie zmniejszyć zuzycie prądu. Kotoś wspomniał o lodówce-takie pytanie: gdy zostawimy otwartą lodówkę to wychłodzimy pomieszczenie, czy ogrzejemy ? :lol:


Lekko podgrzejemy.

rafał ...
06-08-2005, 18:18
Mozna skraplacz chłodzic powietrzem zGWC i tym samym znacznie zmniejszyć zuzycie prądu.

Oczywiście, że można. Tylko po raz kolejny PO CO ?

Skraplacz klimatyzatora o mocy 7 kW potrzebuje ok 2500 m3/h powietrza do schładzania. Budowa GWC o tej wydajnoścu pochłonęła by masę kasy, a pozwoliła by na co najwyżej kilka % oszczędności energii.

Skraplacz trzeba po prostu postawić w miejscu zacienionym, najlepiej na północnej ścianie domu.
http://www.gamber.pnet.ws/obrazy/55.jpg
Taki zabieg nie kosztuje nic a w naszym klimacie pozwoli na osiągnięcie najwyzszej sprawności urządzenia i w konsekwencji nikie koszty eksploatacji.[/img]

Przekorek
06-08-2005, 22:19
To jeszcze raz uściślijmy pomysł: Powietrze dajmy na to o temp 18 C zasysane z pomieszczenia klimatyzowanego zasysane jest do GWC gdzie przejmuje cieplo od powietrza świeżego (z zewnątrz) i jest wyrzucane. Powietrze swieże zas dzieki temu wpada do pomieszczenia chlodniejsze ( O ile - nie wiem). Ale nie znajduję tu luki: skoro swieże powietrze wpada do budynku jedynie przez GWC, a w GWC zostaje ochlodzone dzięki wyrzucanemu tamtędy zimnemu zuzytemu powietrzu - to gdzie tu luka? Uklad powinien mieć sens. Mam w domu zaprojektowane pomieszczenie z klimą, gdzie zawsze ma byc zimno - starałbym się tak sterować ukladem, aby tylko stamtąd "wysysać" powietrze, a świeże z GWC wdmuchiwać we wszystkie inne.

rafał ...
07-08-2005, 08:25
Przekorek, wyszło z tego jakieś masło maślane.

Czy mam rozumieć, że chcesz zbudować GWC nawiewno - wywiewny :o .
Czy poprostu pomyliłeś technologię z wymiennikim krzyżowy.

Tak czy inaczej UTOPIA ! Klasyczne przekombinowanie. Co właściwie chciałbyś osiągnąć ? Bo na zdrowy rozum nie ma w tym ani sensu ekonomicznego ani funkcjonalnego.

Przekorek
08-08-2005, 10:57
Mam miec GWC zrobiony z rury tej specjalnej Rehau fi 200, o wysokiej przepuszczalnosci termicznej, wkopanej na 2 metry w ziemie. Do tego centrale Mistral 400 (rekuperator, znaczy?). I to podobno zalatwia mi zime (odzysk ciepla). A ja chcialem zalatwic tez lato (odzysk zimna). I to przy pomocy klimy, ktorej powietrze tez czesciowo byloby zasysane do rekuperatora. Dzieki temu latem swieze, cieple powietrze z zewnatrz w rekuperatorze odda cały (?) swój gorąc i wpadnie do domu zimne. Fajne, nie? Tylko czy zadziała.. :cry:

rafał ...
08-08-2005, 12:00
W lecie rekuperatury pracyją na by-pasie czyli bez odzysku.

No i jak Ty chcesz podłączyć tą maszynerię do klimatyzatora ? To będzie kanałówka ? Czy może sam parownik i wykorzystanie wentylatora z reku ?. Pamiętaj, że przy tak małym przepływie powietrza moc maksymalna to ok. 2 kW.

Generalnie w mojej opinii: kupa kasy, mało efektu.

inwestor
08-08-2005, 12:36
Latem rekuperatory pracują u jednych na bypass-ie a u innych odzyskują chłód z wyrzucanego powietrza. Ze skraplaczami od klimy jest inny problem. Taki "mebel" w ogródku to paskudna sprawa nie dość że obleśnie wygląda to jeszcze strasznie hałasuje z ogródka nie mozna spokojnie kozystać ani okna otworzyć bo huczy. Sorry przy klimie (i wentylacji mechanicznej) wogóle nie powinno się okien otwierać.
Przekorek wstrzymaj się nieco z tą klimą. Nieco pomieszkasz i zobaczysz czy ci bedzie potrzebna czy nie. Ja w swoim projekcie miałem przewidziana klimę. Posłuchałem dobrych rad fachowców i na szczęście wstrzymałem sie z budową tej instalacji jak okazuje sie narazie niepotrzebnej. Myślę że podstawa to latem ograniczyć zyski ciepła czyli jakieś markizy w oknach albo dajaca cień zieleń , wybudować dom pietrowy albo parterowy w technologi murowanej (duża akumulacyjnośc) na poddaszach zawsze będzie gorąco, za mocno nie wietrzyć podczas upałów. Jak te środki nie wystarcza to dopiero wtedy mysleć o klimie.
Poczytaj
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=782188&highlight=#782188
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=47949

Jeśli chodzi o GWC to itak zamierzasz go zrobić na zime. Może latem zbytnio ci nie wychłodzi domu ale napewno przyczyni sie do tego że nie bedzie sie nagrzewał od wentylowania goracym powietrzem pobieranym bezposrednio z dworu. Jak przepuścisz powietrze przez GWC to chyba nie będzie juz sensu przepuszczać go przez rekuperator.

Pozdrawiam

Przekorek
08-08-2005, 16:15
Wlasnie tak mi to herr Projektant zaprojektowal. GWC a potem centrala Mistral 400. Sęk w tym, że jedno z pomieszczeń muszę mieć naprawdę zimne (bez kompromisów) - będzie tam na parterze sklep spozywczy. I tam chcialbym dać klime. A zastanawiam się, czy dzieki temu reszta domu skorzysta z zimna?

aka
09-08-2005, 19:13
Dobrze zbudowany GWC o wydajności 200 m2/h może dostarczyć ok 0,5 kW mocy chłodniczej ( przy optymistycznym założeniu że powietrze po przejściu przez GWC schłodzi się o ok. 7 C ).

Tak ilość energii jest niezauważalna w skali całego budynku, podobny efekt chłodniczy osiągniesz otwierając lodówkę, sprawdź czy zrobi się w domu zimno.

Przykre to, ale niestety prawdziwe.

Jako uzytkownik gwc pozwole sie nie zgodzić.

http://www.rekuperatory.pl/gwc/gwc3.shtml

[/img]

Przekorek
09-08-2005, 20:24
Yes! Yes! Tego mi bylo trzeba. Zamiast gdybania nareszcie przyklad. Szacunek. :P
Wniosek: Przy 50 metrow rury Rehau wkopanej -2 m w gline na razie odpuszczam klime.

MCB
10-08-2005, 08:09
Jako uzytkownik gwc pozwole sie nie zgodzić.

http://www.rekuperatory.pl/gwc/gwc3.shtml

[/img]

To co tam opisują mówi o tym, że GWC schładza powietrze nawiewane.
OK. Brak natomiast informacji jaka była temperatura w domu i ile powietrza w jednostce czasu dostarczał GWC.
Mogło być tak, że GWC dostarczał mocno schłodzone w stosunku do "zaokiennego" powietrze, ale w ilości niewystarczającej do uzyskania odpowiedniego komfortu wewnątrz domu. Aby go osiągnąć trzeba zwiększyć przepływ powietrza przez GWC co na pewno wpłynie na wyniki pomiarów. Przeczytajcie uważnie. Może czegoś nie dopatrzyłem.

...
W domu, w którym mieszkam obecnie latem na parterze jest chłodno.
Okna zacienione balkonem, słaba izolacja piwnicy i podłogi parteru. Piętro jest dość nagrzane. Okna zacieniam żaluzjami. Wtedy trochę chłodniej. Jest jednak duszno i trudno wytrzymać. Uchylenie okna powoduje wzrost temperatury. Wydaje mi się, że tu GWC się sprawdzi.
Może nie schłodzi do 19st :-) ale lepiej trochę niż wcale.

Pozdrawiam,
MCB

kroyena
10-08-2005, 08:24
Przekorek ty się zastanów nad ilościątych rur.
GWC powinno odpoczywać, a przy spożywczaku to się raczej nie da.
Moim zdaniem powinieneś mieć dwie rury (oddalone o jakieś 3-4 m) z możliwością przełączania zasysanego powietrza powiedzmy co 8 godzin.
W przeciwnym razie po kilku dniach uzytkowani będziesz mógł sobie to GWC wsadzić... Rura wybierze cała "pojemnośc cieplną chłodu" i w zasadzie efektu nie będzie.
Co do pojemności cieplnej to może jakaś studnia kopana na końcu rury GWC jako czerpnia, powinno znacznie podnieść pojemność cieplną i poprawić mikroklimat.

Przekorek
10-08-2005, 09:07
No wlasnie: jaka gleboka powinna byc ta czerpnia, czy też studnia i jak to ma dzialac? Poza tym - skoro sugerujesz, że aby to mialo sens, trzeba wkopac 2 x GWC, to już wole GWC oraz rekuperator wspomagany klimą, tak jak to opisalem. Moim zdaniem, jesli w sklepie będzie klima, a z tegoz sklepu powietrze będzie wsysane do rekuperatora, to tam, zanim zostanie wydmuchane, odbierze cieplo od powietrza wpadającego z GWC. Dane liczbowe są takie:
Wywiew powietrza ze sklepu: 170 metrow szesc na godzine, z reszty domu 250. Nawiew z GWC: 200 metrow do sklepu, i 270 metrow na reszte. W celu wspomagania centrali Mistral 400 i wyrównania oporów, nalezy zamontować przed nią wentylator kanalowy. Kubatura budynku 700 m szesc.

rafał ...
10-08-2005, 10:00
Dobrze zbudowany GWC o wydajności 200 m2/h może dostarczyć ok 0,5 kW mocy chłodniczej ( przy optymistycznym założeniu że powietrze po przejściu przez GWC schłodzi się o ok. 7 C ).

Tak ilość energii jest niezauważalna w skali całego budynku, podobny efekt chłodniczy osiągniesz otwierając lodówkę, sprawdź czy zrobi się w domu zimno.

Przykre to, ale niestety prawdziwe.

Jako uzytkownik gwc pozwole sie nie zgodzić.

http://www.rekuperatory.pl/gwc/gwc3.shtml

[/img]

Przepraszam, ale czego ten przykład dowodzi ?
Dokładnie niczego, jak słusznie zauważył MCB nie ma podanych danych odnośnie przepływu powietrza, nie wiemy jak był łączny czas pracy wymiennika, no i opis zamieszczony jast na stronie firmy instalującej te urządzenia.

Taki wymiennik jak jest opisany na tej stronie musiał kosztować ładnych kilka tysięcy, a efekt użytkowy jest mizerny.

Jak czytam posty na temat GWC to przychodzi mi na myśl przysłowie "chytry traci dwa razy" . Mój znajomy tak "zaoszczędził" zrobił sobie piękny GWC a rok później kuł sciany żeby zainstalować klimę w sypialniach na poddaszu bo nie można było wytrzymać.

KrzysiekS
10-08-2005, 10:36
Jak czytam posty na temat GWC to przychodzi mi na myśl przysłowie "chytry traci dwa razy" . Mój znajomy tak "zaoszczędził" zrobił sobie piękny GWC a rok później kuł sciany żeby zainstalować klimę w sypialniach na poddaszu bo nie można było wytrzymać.

Rafał,

GWC to tylko dodatkowa instalacja bardziej skutecznego nawiewu, dosyc przydatna, za niewielkie pieniądze zainwestowane i za drobne koszty eksploatacyjne. Nie da ona nigdy tyle chłodu, ile klimatyzacja. Moim zdaniem klimatyzacja moze byc w domu przydatna najwyzej kilka dni w roku.

Temp w domu, rowniez na pddaszu należy ograniczac w sposob wyzej podany - izolacja scian i stropu, ochrona przed słoncem w dzien poprzez chocby zasłony itp.

Ja nie mam gorąco na pddaszu, gdyz o temp na poddaszu pomyslałem na etapie projektu domu.

aka
10-08-2005, 11:18
Taki wymiennik jak jest opisany na tej stronie musiał kosztować ładnych kilka tysięcy, a efekt użytkowy jest mizerny.



Ciesze sie ze wiesz jaki jest efekt tego gwc, pewnie tez wiesz jak to urzadzenie dziala u mnie. Gratuluje.

Przekorek - jakbys mial pytania co do tego jak GWC sprawdza sie U MNIE, to zapraszam pisz na priw.

rafał ...
10-08-2005, 12:42
aka.... nie wiem jak działa Twój wymiennik ale chętnie się dowiem, podaj dane aby można było poznać faktyczną jego wydajność. Być może te, które ja widziałem były źle wykonane a moje obliczenie błedne?!

Przekorek
10-08-2005, 13:26
Mili Panstwo,
Otrzymalem mnostwo odpowiedzi, za wszystkie dziekuje, ale tak naprawdę pytanie bylo inne. Brzmialo ono (w kolejnych odslonach coraz precyzyjniej): Czy chlód wytworzony przez instalacje klimatyzacji jest do odzyskania w rekuperatorze wspomaganym GWC? Zgadzam się, że GWC nie jest tak wydajne jak klima, tyle tylko, że przecietna klima ma moc 7..12 kW, więc koszt energii by mnie zabil. Rekuperator i GWC robie, aby zimą odzyskiwać energię (co wg projektu zmniejszy mi zapotrzebowanie na moc grzewczą o 5,5 kW). Nie mam pomyslu na lato - a jakos tak wszyscy twierdzą, że albo reku, albo klima, albo GWC. Nikt tego jak dotąd nie połączyl zgrabnie w jedno. Badam więc grunt jak sie na to Forum zapatruje. I prosze mi tu nie wojowac :evil: .

gaga2
10-08-2005, 13:48
Przekorek, nie wiem na na ile moje doświadczenie może Ci się przydać...
mam rekuperator i GWC żwirowy (2 pola);
w lecie w czasie upałów wentylacja była nastawiona na maks. obroty, co dawało wydajnośc ok 2 wymian/h (to wartośc obliczeniowa z projektu, nie mierzyłam tego).
W domu temp. utrzymywała się na poziomie ok 21 st.C, a miarę nasilania upałów po kilku dniach nieco rosła do 22 - 22,5 st., przy temp. na zewnątrz 30 do 36 st.C. Nie wiem, jaka była temp. powietrza nawiewanego z GWC, bo mam źle podłączone mierniki temp. i nie mogę się doczekac fachowca, który ma to poprawić... przypuszczam, że było to ok. 18 - 19 st.
Dla mnie takie temp. w domu były optymalne, nawet czasami odczuwałam subiektywnie oczywiście, że temp. wewnątrz domu była zbyt niska. To wszystko przy zamkniętych oknach, ale z uczuciem świeżego i czystego powietrza w domu. Bez zacieniania, zamykania okiennic i innych tego typu cudów.
To są fakty. A o przyczynach tego stanu nie jestem w stanie wiele powiedzieć. Może to kwestia dobrego ocieplenia budynku (15 cm wełny), dodatkowo - nieużytkowego poddasza i ocieplonego drewnianego stropu (20 cm. wełny), okapu wokół domu na 1 m i częściowo zadaszonego tarasu od południa? Może ta cała wentylacja z GWC nie daje tego efektu, który -było nie było - mnie satysfakcjonuje....tylko jest to zbieg różnych czynników...?
Z dyskusji z fachowcami pamiętam jedynie to, ze każdy z nich podkreślał konieczność dużej wydajności GWC i samej wentylacji, aby osiagnąć jako taki efekt chłodzenia. Dlatego u nas wentylacja zimą jest ustawiona na wymianę rzędu 0,8 wymiany/godzinę a latem - 2 wymiany.godzinę.
Podana przez Ciebie wydajność rzędu ok.500 m3/h przy kubaturze 700 m3 wskazuje, że nie osiągniesz dużej wymiany powietrza, czyli że efekt chłodzenia nie będzie oszalamiający....
O kosztach wybudowania GWC już kiedyś pisałam, więc nie będę się powtarzać.... czasami trzeba sobie powiedzieć, że nie wszystkie inwestycje w domu były trafione....
Pozdrawiam,
gaga2

Gollum
10-08-2005, 23:08
Witam, pytanie do uzytkownikow GWC zwirowego
jestem zdecydowany na budowe GWC zwirowego (znam jego wady i zalety, wiec nie trzeba mnie przekonywac, ze budowa tego nie ma sensu), ale chcialbym sie dowiedziec jakie musze zastosowac wymiary zloza zwirowego o mniejszej granulacji(30-50).
Glownie chodzi mi o wysokosc czy 1m lub 1,5m wystarczy czy ma byc to 2m lub wiecej. (przyjalem szer. 3,5m i dlugosc 4m).
I ewentualnie jakie wymiary zastosowac dla podwojnego wymiennika ??

Pozdrawiam
Gollum

inwestor
11-08-2005, 08:04
Podany przykład dowodzi bardzo dużo. A mianowicie to że powietrze nawiewane zostaje dosyć znacznie schłodzone i na pewno nie będzie powodować podniesienia temperatury wewnatrz domu tylko, przyczyni sie do jej zmniejszenia. Biorąc pod uwagę fakt że prawdziwe upały w naszym klimacie to zaledwie kilka dni w roku taki GWC nie będzie działał bezprzerwy przez wiele dni tylko z przerwami. W nocy regeneracja w dzień praca przez kilka godzin. Takie cykle pracy w zasadzie przez tych kilka dni.
Wracając do twojego pytania jeśli chcesz odzyskiwać chłód z klimatyzowanych pomieszczeń to musi wystąpić taka sytuacja że na zewnatrz musi być dużo wyższa temperatura niż w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wtedy powietrze wywiewane z pomieszczeń przepuszczasz przez rekuperator tak jak w zimie. Na zbyt duże ilości chłodu odzyskane w ten sposób bym nie liczył ale to zwsze coś. Następnie takie odrobinę schłodzone w reku. powietrze możesz przepuścić przez GWC i dopiero zwraczasz do wentylacji. Tego raczej nie zrobisz bo nie pozwoli ci na to układ instalacji. To wszystko co możesz zrobić w tym temacie. Jeśli chodzi o okres letni i klimę to spotkałem z odzyskiwaniem ciepła ze skraplacza. W takim przypadku zamiast huczącego i obleśnego skraplacza z wentylatorem stosuje się wymiennik wodny i podgrzewa się c.w.u.
Pozdrawiam

MCB
12-08-2005, 07:42
Podany przykład dowodzi bardzo dużo. A mianowicie to że powietrze nawiewane zostaje dosyć znacznie schłodzone i na pewno nie będzie powodować podniesienia temperatury wewnatrz domu tylko, przyczyni sie do jej zmniejszenia.

Doświadczenie:
Weź gumowy wężyk długości 2 m i średnicy 10mm.
Zanurz jego środkową część do wanny z zimną wodą.
Zainstaluj termometr na wlocie i wylocie wężyka.
Dmuchaj powoli w jeden koniec i obserwuj temperatury.
Co widać? Temperatura na wylocie jest niższa niż na wlocie. DZIAŁA!

A teraz weź i obniż tą instalacją temperaturę w domu o 0,05 st.

Pozdrawiam,
MCB

rafał ...
12-08-2005, 10:33
MCB ..... http://www.gp.wizja.net/_temp/emots/Spoko.gif

kroyena
12-08-2005, 11:26
Z uporem maniako potwórzę 2 rury. 8)
gaga ma dwa złoża. 8)

Jeżeli się Przekorku ograniczysz do jednej rury to zarówno latam jak i zimą będzie wyraz czteroliterowy. Tzw. złoże się nasyci pojemościowo (cieplnie i po ptokach na co najmniej 8 h.
Zakąłdając, że sklep będzie działał z jakieś 10, a pozostałe godziny spędzisz w domu obok, to:

"Wybierz dwójkę! Dwójkę wybierz Panie!"

Co do łaczenia to największe korzyści masz mieć w zimie prawda? Więc nalezałoby podporządkować instalcję pod sezon grzewczy, a nie chłodniczy.

inwestor
12-08-2005, 15:26
Podany przykład dowodzi bardzo dużo. A mianowicie to że powietrze nawiewane zostaje dosyć znacznie schłodzone i na pewno nie będzie powodować podniesienia temperatury wewnatrz domu tylko, przyczyni sie do jej zmniejszenia.

Doświadczenie:
Weź gumowy wężyk długości 2 m i średnicy 10mm.
Zanurz jego środkową część do wanny z zimną wodą.
Zainstaluj termometr na wlocie i wylocie wężyka.
Dmuchaj powoli w jeden koniec i obserwuj temperatury.
Co widać? Temperatura na wylocie jest niższa niż na wlocie. DZIAŁA!

A teraz weź i obniż tą instalacją temperaturę w domu o 0,05 st.

Pozdrawiam,
MCB

Widzę że niezrozumiałeś tego co napisałem. Wydawało mi się że napisałem prostym polskim językiem. Powtórzę więc dla ciebie i rafała bo widzę że on też nie załapał .
nie będzie powodować podniesienia temperatury wewnatrz domu

Więc całe powietrze wentylacyjne wprowadzane do budynku będzie miało temperature nizszą niż wnetrze budynku. Będzie więc lepiej niż wentylowanie budynku powietrzem ciepłym. Taka sytuacja zawsze spowoduje wolniejszy wzrost lub oniżenie temperatury w budynku. Myślę że to powinno być zrozumiałe więc nie wymyślaj głupot :wink: z dmuchaniem przez rurkę :wink: :D .

gaga2
12-08-2005, 16:24
całkowicie się zgadzam z Inwestorem. Przecież bez GWC - wentylacja pomieszczeń odbywałaby się przy pomocy powietrza czerpanego czerpnią zewnętrzną o temp. powietrza na zewnątrz, czyli w czasie upałów - o temp. 30 - 36 st. Bez GWC temp. w domu z pewnością znacznie skoczyłaby do góry, mimo szczelnie ocieplonych ścian, okapów czy rolet. GWC nie zastępuje klimatyzacji, ale jest rozwiazaniem dodatkowym dla tych, którzy i tak są zdecydowani na wentylację mechaniczną. Połowicznym wyjściem z sytuacji jest wyłączenie wentylacji w czasie upałów...... nie polecam..... nawet na czas urlopu zostawiliśmy wentylację na minimalnym stopniu, a mimo to w domu czuć było "zaduch" po powrotcie. Pozostaje jedynie problem kosztów takiego "dodatku" czyli GWC. Moje koszty były horrendalne.... nie wiem jak wyglądają koszty GWC rurowego, systemowego Rehau ?
Pozdrawiam,
gaga2

MCB
16-08-2005, 07:56
Napisałem to co napisałem żeby wykazać, że dane przedstawione na stronie opisującej testy GWC nie są pełne. Test udowodnił, że temperatura na wejściu do domu jest niższa od tej jaka jest za oknem. Brakuje informacji o tym ile powietrza przechodzi przez GWC w jednostce czasu. Można napisać, że np temp. za oknem to 34 stopnie a temperatura z GWC to 15 st. Ale nie znaczy to, że w mieszkaniu będzie 15 st. Może się okazać, że 33 co w moim odczuciu nie zrekompensuje nakładów na budowę i eksploatację GWC.

Powietrze schłodzi się tym bardziej im wolniej będzie przepływać przez GWC. Tak więc, żeby uzyskac jak najniższe temp. trzeba eksploatowac GWC na "najniższym biegu", ale wtedy ilość dostarczanego powietrza może się okazać niewystarczająca.

GWC latem w ograniczonym zakresie (w porównaniu do klimy) sprawdzi się wtedy gdy będzie miało dużą wydajność a dom będzie dobrze ocieplony a wnętrza pomieszczeń zabezpieczone przed nasłonecznieniem. Oczywiście nie będzie to klima.

Żeby nie było nieporozumień: planuję budowę GWC do wykorzystania głównie zimą, ale jak się da i ile się da to i latem, ale cudów nie oczekuję.

Pozdrawiam,
MCB

Przekorek
16-08-2005, 12:35
Czyli na zime GWC, a na lato- klima. Dziekuję za udział. :wink:

inwestor
17-08-2005, 19:33
MCB
Dla mnie przykład jest oczywisty. Właczenie wentylacji oznacza że przepływ przez GWC jest taki aby zapewnic wystarczajaca wymianę powietrza w budynku. Nie ma to więc większego znaczenia czy jest X czy Y m3/h. Gdyby podali że jest X m3/h to zaraz byłyby pytania o kubature i inne bzdety a tak przynajmniej ja przyjmuję że wymiana jest zgodna z przepisami czyli tyle ile potrzeba. Wyciagam więc taki wniosek jak podałem że całe powietrze wentylacyjne jest schłodzone w takim stopniu jak podano w przykładzie. Jeśli przepływ byłby dławiony w podanym przykładzie oznaczałoby to oszukiwanie potencjalnych klientów. Ponieważ nie ma informacji o tym że w czasie eksperymentu przepływ był dławiony to oznacza że GWC jest OK.
Pozdrawiam

MCB
18-08-2005, 10:55
MCB
Dla mnie przykład jest oczywisty. Właczenie wentylacji oznacza że przepływ przez GWC jest taki aby zapewnic wystarczajaca wymianę powietrza w budynku. Nie ma to więc większego znaczenia czy jest X czy Y m3/h. Gdyby podali że jest X m3/h to zaraz byłyby pytania o kubature i inne bzdety a tak przynajmniej ja przyjmuję że wymiana jest zgodna z przepisami czyli tyle ile potrzeba. Wyciagam więc taki wniosek jak podałem że całe powietrze wentylacyjne jest schłodzone w takim stopniu jak podano w przykładzie. Jeśli przepływ byłby dławiony w podanym przykładzie oznaczałoby to oszukiwanie potencjalnych klientów. Ponieważ nie ma informacji o tym że w czasie eksperymentu przepływ był dławiony to oznacza że GWC jest OK.
Pozdrawiam

Jednakże prawidłowa wymiana związana z dostarczeniem świeżego powietrza i usunięciem "zużytego" oraz wilgoci może być niewystarczająca w celu zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego - tu: chłodu. Proszę zobaczyć jak mocno dmucha naścienny klimatyzator pokojowy i dodatkowo przemnożyć to przez liczbe pokoi.
Czyli otwartym pozostaje pytanie na ile taka instalacja jest w stanie zapewnić klimatyzację w upalne dni. A to już zależy od wydajności GWC i konstrukcji domu. W to, że lepiej latem nawiewać powietrze z GWC niż wprost zza okna nie wątpię, ale jeśli komus się zamarzy 19st przy upale 30st to się pewnie rozczaruje.
Pozdrawiam,
MCB

kroyena
19-08-2005, 06:20
Przekorq gdzieś przy wątkach o GWC był link do dość dokładnego opisu do instalacji przemysłowej (centrum biurowe lub handlowe, chcesz obsłużyć sklep) niestety po niemiecku, i rury tam były pod całym parkingiem tego centrum, a ty byś chciał 1 rurką własner centrum handlowe obsłużyć.

PS. A właśnie o parkingu pomyślałeś. Jak znajomy przedszkole uruchamiał to musiał płot przesuwać, żeby przed obiektem parking dla klientów zrobić, podobno taki wymóg jest. :roll:

Przekorek
19-08-2005, 12:12
Niestety Ich sprache kein Deutsch. O parkingu pomyslalem - nawet zaplanowalem miejsce dla inwalidow specjalnie oznakowac, stojak na rowery, rurke dla psów (choć chciałbym taką do tańca dla panienek :lol: ), oswietlenie zewnętrzne, trzeba będzie też kupić mały tractorek do odśnieżania i przycinania trawnikow... kupa kosztów. W sklepie na zapleczu lazienka i szatnia, magazyn, biuro - prawie drugie tyle co powierzchni handlowej. Ni ma lekko.

kroyena
19-08-2005, 13:36
Dla psów na upały miska z nierdzewki, takie niby poidełko. A co tam jak już idziesz w koszta. :lol: 8)