PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie polecacie wk?ady kominkowe ?



irek
25-11-2002, 21:12
Mam problem jaki wybrać wkład kominkowy do ciągłego ogrzewania w granicach 15 KW. Słyszałem,że najlepsze są wkłady norweskie, czy wiecie gdzie w W-wie można je obejrzeć i czy naprawdę są najlepsze. Oglądałem francuskie Supra - też ponoć dobre, ale nie jestem do końca przekonany. Bardzo proszę o opinie i wasze doświadczenia. Zależy mi na bardzo solidnym wkładzie, bo zamierzam głównie kominkiem ogrzewać dom.

Rafalp
25-11-2002, 21:32
Właśnie miałem polecić wkład SUPRA, model Teporis. Działa rewelacyjnie. Ogrzewam nim dom (całkowita pow. ok. 150 m. kw.)właśnie teraz, w czasie budowy (i zamierzam też póżniej, oczywiście). Szczerze polecam. Jest to wkład żeliwny, do ciągłego grzania. Trzyma ciepło ok. 10 godz., pomimo, że mam niezbyt suche drewno. Posiada wlot powietrza z zewnątrz, jest b. szczelny, nie czuć zapachu palonego drewna.

SUPRA wymyśliła wkłady kominkowe do grzania. Tak tak, wcale nie Jotul, tylko Fracuzi - jako pierwsi. A co do Jotula - TO LUDZIE NIE DAJCIE SIĘ ZWARIOWAĆ - wcale nie są najlepsze, tylko najdroższe. To jest jakiś snobizm, żeby koniecznie mieć Jotula i przepłacać za niego 100% Jego cena jest tak wysoka, gdyż w Polsce jest tylko jeden importer, który narzuca ceny dystrybutorom. Posiada monopol i dyktuje. Mój instalator pieca montował wkład Jotula gościowy, który pracuje w Norwegii na platformie. Pojechał 2 razy samochodem i przywiózł w częściach wkład Jotula, ORYGINALNY, NAJLEPSZY, PEŁEN WYPAS itp. i zapłacił za niego połowe tego co sobie życzą w Polsce. A przecież Norwegia jest jednym z najdroższych krajów świata i ceny są tam naprawdę wysokie. Ale jest konkurencja.

Ludzie myślcie, to nie boli :wink:

galatos
17-01-2003, 10:56
To moja pierwsza próba na forum, choć czytam już długo, więc witam wszystkich forumowiczów.

Mam pytanie do Rafala
Ile kosztował wkład SUPRA Temporis D, bo o takim chyba mowa? Z tego co się dowiedziałem to aktualna cena 4467 PLN, dla porównania Jotul 18 RTD Harmony po nowych cenach 5650 PLN, a więc różnica "tylko" ok. 25%.

Czy DGP z Temporisa jest wspomagane turbiną?
Arek

rammadan
17-01-2003, 12:19
Możesz jeszcze obejrzeć ofertę Dovre, wybraliśmy wkład z płaską szybą, ale mają też profilowane, a cena to mniej niż połowa Jotula.

03-04-2003, 11:07
JA POLECAM CI WKŁADY FIRMY TARNAWA. SA TO WKŁADY KTÓRYMI BEZ PROBLEMU JESTEŚ W STANIE OGRZAĆ CAŁY DOM. WKŁADY TE ODLANE SĄ W CAŁOŚĆ /MONOLIT ŻELIWNY/ NIE POSIADĄ USZCZELEK ANI ŚRUB, SPAWÓW ITP. WIEC RYZYKO ROZSZCZELNIENIA TAKIEGO WKŁADY NIE ISTNIEJE. GRUBOŚĆ ŻELIWA TO 8-18 MM. WKŁAD TAKI JEST WSTANIE UTRZYMAĆ ŻAR DO 12 GODZIN I NAWET I DŁUŻEJ WIEM TO Z WŁASNEGO DOŚWIADCZENIA PONIEWAŻ SAM POSIADAM TAKI WKŁAD O MOCY 16 KW.SĄ TO NAPRAWDĘ REWELACYJNE WKŁADY. GWARANCJA 10 LAT I CENA RÓWNIEŻ JEST BARDZO PRZYZWOITA ORAZ WYGLĄD OK -KWESTIA GUSTU OCZYWIŚCIE. WIECEJ O TYCH WKŁADACH MOŻESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ ZE STRONY KRAKOWSKIEGO DILERA U KTÓREGO ZAKUPIŁEM MÓJ WKŁAD. http://www.metal-blysk.isg.pl
POZDRAWIAM JACEK W.

Teska
03-04-2003, 15:42
wiec powiem Tak...znajomi maja supre...i nie komentuje...zamierzaja go wyrzucic..w ramach reklamacji...

a Jotul fakt drozszy..ale nie 100%...

Pepe
03-04-2003, 21:33
Słyszałem, że ludzie wożą jakieś wkłady z Czech. Znacie może jakieś szczegóły tego "procederu"?

04-04-2003, 19:53
Też mam TARNAWĘ. Na razie OK. Z zapewnień producenta był on testowany do palenia nawet węglem. Moc 14 KW.

Forest-Natura
04-04-2003, 22:33
Jeżeli chodzi o Czechy i Słowację to muszę zdementować plotki.
Większość firm kominkowych z pogranicza czeskiego i słowackiego jeździ do Cieszyna (naszego) po materiały kominkowe bo są tańsze i jest ich większy wybór. Ceny wkładów są takie same.
Rozmawiałem prawie 2 godziny z szefem takiej firmy.
Ano to se wi (tzn. oczywiście)

pawel_l
04-04-2003, 23:45
Zainteresowałem się Tarnawą, niezła cena no i chwalicie. Ktoś wie po co jest kwadratowy otwór z przodu w niektórych modelach?

08-04-2003, 15:57
ja też mam kominek tarnawy 16 kw plaska szyba palę w nim całą zimę może gasiłem 3-4 razy naprawdę jestem zadowolony, godny polecenia, znajomy ma francuza 5 rok ale muwił mi że jak by tyle palił co ja to by już dawno go musiał wymontować. Uszczelkę w drzwiczkach wymieniał już 4 razy.
kominek tarnawy naprawdę warto polecać.
Jacek P. Rzeszów

08-04-2003, 15:58
ja też mam kominek tarnawy 16 kw plaska szyba palę w nim całą zimę może gasiłem 3-4 razy naprawdę jestem zadowolony, godny polecenia, znajomy ma francuza 5 rok ale muwił mi że jak by tyle palił co ja to by już dawno go musiał wymontować. Uszczelkę w drzwiczkach wymieniał już 4 razy.
kominek tarnawy naprawdę warto polecać.
Jacek P. Rzeszów

Bartłomiej
09-04-2003, 09:07
Witam,

Ja również rozważam zakup TARNAWY. Czy ktoś może mi podać namiary na dystrybutora w okolicach Warszawy, tak do 100km.

Z góry pięknie dziękuję.
Bartłomiej

Marek K
09-04-2003, 12:43
Wielu kominkarzy ma Tarnawę w ofercie, ale tylko na folderach. Producent mi polecał:
KOMINKI
96 - 321 Żabia Wola
Ul. Wiejska 7
tel. 0-46 // 857-82-17
P. Dariusz Bielawski
kom 502 750-433
To dla mnie trochę daleko!.
Marek.

Rafalp
09-04-2003, 13:58
Odpowiedź dla Galatosa:
Wkład TEMPORIS kosztował mnie 3320 zł, ale kupowałem go latem 2002, Była akurat promocja na ten model to kupiłem. Normalnie kosztował bodajże ok. 4200 zł. Co prawda miałem problem co z nim zrobić. Ostatecznie wylądował u teściów ok. 50 km od mojej budowy (Gdynia). Ciężko go było załadować na Żuka - waga 300 kg i spore wymiary ale się udało. Zastanawiałem się jak go wywiozę, ale okazało się, że montażyści kotła jeżdzili w tamte rejony i sami zabrali i przywieżli. Zamontowałem go w grudniu 2002. Jak na razie sprawuje się dobrze. Trzyma ciepło i pali się w nim z przyjemnością. Ogrzał cały dom w czasie budowy, a paliłem w nim nawet deskami z budowy i mokrą topolą.
Polecam.

Bartłomiej
09-04-2003, 14:59
Marku K
Dziękuję za informację. Rzeczywiście, trochę to daleko - ja buduję się na północ od Wawy. Ale tak czy inaczej zadzwonię do gościa i pogadam. Może zechce wziąć tą robotę.
A z producentem też się skontaktuję.

Pozdrawiam,
Bartłomiej

vucko
09-04-2003, 19:43
Dlaczego TARNAWE chwalą tylko anonimowi ?

Maco
09-04-2003, 19:46
Brzmi podejrzanie, nie ? :smile:

bobiczek
09-04-2003, 20:33
No i co oprócz anonima-marketingowca zna ktoś Tarnawe?

bobiczek
09-04-2003, 20:40
No i co oprócz anonima-marketingowca zna ktoś Tarnawe?

basieczka
09-04-2003, 21:03
Jeżeli chodzi o Tarnave - to oceny narazie są bardzo zróżnicowane i dlatego sobie odpuściliśmy.
Co do Dovre - podobno jest nieszczelny - i szybko sie pali...Zresztą znajomi to potwierdzili. Nie jestem długo na forum, ale z tego co się orientuję, to była już dość szczegółowa dyskusja na temat wkładów - sama mam jotula z płaska szybą - rewelacja...Kosztował prawie drugie tyle co Dovre, ale w porównaniu z dobrymi francuzami różnica była mniejsza.

kalif62
09-04-2003, 22:26
To ja byłem tym anonimem. Po prostu zapomniałem hasła.
Od dawna czytam forum, chociaż nie brałem udziału w dyskusjach.
Tarnawę mam osobiście. Pali się fajnie, chociaż jeszcze z nią nie zimowałem

Taki sobie gośc
10-04-2003, 22:02
a co powiecie o deville?? chce kupic taki wkład panorama ,jaka jest jego cena i czy możecie mi podac jakieś podobne wkłady tego typu .
pozdrawiam

Forest-Natura
10-04-2003, 22:14
Jeżeli masz na myśli 7899.2 to bardzo dobry wkład.
Warto zauważyć iż jest to jedna z niewielu "panoram" do ciągłego palenia.
Mój znajomy (również kominkarz) ma ten wkład tyle że z płaską szybą i gdyby miał drugi raz kupować to bez wachania wybrał by to samo.
Cena zeszłoroczna 3950,00 zł.
Deville podniósł ceny wkładów (podobnie jak większość firm zachodnich) o ok. 7% przed wojną w Iraku ze względu na wzrost cen paliwa. Teraz ceny spadły (paliwa) ale nie wiem czy odzwierciedli sięto również w cenach wkładów. Narazie nie mam nowego cennika.

Forest-Natura
10-04-2003, 22:16
Przepraszam - cena jaką podałem to model 7899.0 (bez złoceń). Model ze złoceniami (7899.2) kosztował 4350 zł

Marek K
11-04-2003, 08:11
Bartłomieju!, widziałem Tarnawę wczoraj, na ul. Bartyckiej. W pawilonie 16A na piętrze jest jeden punkt- jest tam ogrzewanie elektryczne i jeden wkład 16W, właśnie taki z otworem. Jeżeli chcesz dokładniej to mogę po niedzieli napisać adres firmy- w domu mam wizytówkę.
Wkład wygląda całkiem ładnie i funkcjonalnie.
Marek.
P.S. Nie jestem w jakikolwiek sposób związany z tą firmą!.

Taki sobie gośc
11-04-2003, 09:06
Forest Natura dzieki właśnie o taki wkład mi chodzi i mam pytanie czy moge zastosowac rozprowadzenie ciepła po całym domu http://www.kominki.turek.lm.pl/dcp.html tak jak tutaj jest przedstawione i czy kupując wkład w latu moge liczyc na znirzki?? bo remont bede miał dopiero gdzieś na jesien.
pozdrawiam

slawa
21-04-2003, 01:07
Od roku posiadam panorame jotula 18 kw jest rewelacyjna,mam rozprowadzenie ciepła i teraz czeka mnie tylko obudowa. Mam troche kamienia wapiennego i cegłe klinkierowa.Proszę o porady rady jakich blędów się ustrzec. [email protected]

radex
24-06-2003, 08:28
slawa: z tego co mi wiadomo to maksymalna moc Jotula to 15 kW.

Kubus1
22-07-2003, 21:34
Trnawa to dobry wkład za 2000-3000. Napewno lepszy od tych froncuzików Supra , Gabo, Laudel a i od Dovre co to niby z Norwegi . To nie kraj pochodzenia decyduje o jakości wkładu a jego budowa. Njlepsze wkłady powinny być od ruskich bo tam zimy ze ochoo!!! Tarnawy sprzedają w Żabiej Woli k/ Warszawy mają je na wystawie w cenach katalogowych i z dowozem darmowym do odbiorcy mi dowieżli w dwa dni i dokupiłem wszystko do obudowy KAFLE+szmot+termoizolacje[taki materiał zamiast wełny coś jak skała tylko leciutki] Od Jotula są o wiele tańsz a wykonane w jednym odlewie mają kurtyne powietrzną . TEN otwór we wkładzie jest do zawirowania spalin żeby lepiej oddawał ciepło na żebra w środku wkładu i wogóle ten wkład jest inny od tych w marketach Zobaczcie strone kominki.one.pl

Maluszek
23-07-2003, 08:17
Kubuś gdzie konkretnie w tej Żabiej Woli?

goky
23-07-2003, 08:42
Czy Tarnawa jest przystosowania do doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz, czy pobiera je z pomieszczenia?

Kubus1
29-07-2003, 20:28
Tarnawa ma dwa otwory do poboru powietrza i tylko tą drogą może je pobierać . Oczywisci pobiera powietrze zpoza budynku. Ta Żabia Wola k/ Warszawy ul.Wiejska 7 Kominki Bielawski tel.0468578217. Ja trafiłem tam od producenta który plecał ich jako skład fabryczny i dobrych wykonawców całosci. Jestem zadowolony .daja transport gratis i ceny producenta.

Teska
29-07-2003, 20:33
chcialam kupic jotula panorame 18 td za 5600...ale teraz kupuje wklad godein - pierwsza firma ktora kominki robiła...ten wkład do palenia ciagłego klasy c kosztuje 3900

Maluszek
30-07-2003, 15:13
Kubuś dzięki :D

Pearl
30-07-2003, 15:47
A ja nie miałem zbyt dużo kasy i wiosną kupiłem wkład KORNAK 11 PANORAMIC - 1800PLN po rabacie. Rzekomo nie jest to szczyt techniki, ale właśnie dlatego ma być bezawaryjny (pierwszy zgrzyt: przy zakupie stwierdziłem, że załadowany już wkład ma minimalne pęknięcie - wkład zdjęto i załadowano nowy). Zobaczymy. Trochę później "zasłyszałem", że KORNAK ma najcięższe wkłady na rynku. Prawda to, czy mit?
Nie mam rozprowadzenia (ba...na razie w ogóle nie mam kominka) i nie zamierzam palić w kominku zbyt ostro, raczej okazjonalnie. Zrobiłem więc dobry zakup, średni, czy do d...?

Pozdrawiam

Pearl

Forest-Natura
30-07-2003, 20:31
Witam.
Najtańsza panorama na rynku, co wcale nie oznacza że najgorsza.
Mnie osobiście się całkiem podoba i z czystym sumieniem polecił bym
go klientowi. Największy plus to ten że firma polska i w razie jakichkolwiek problemów wszystko na miejscu.
Pozdrawiam.

Bezdomny
02-08-2003, 13:43
Moi drodzy ja rozważam Hajduka, potrzebny mi wkład do ogrzania 150 m2 narożny na ogień ciągły na dodatek Hajduk podnoszony jest do góry co bardzo mi odpowiada, czy ktoś ma doświadczenia z tą firmą? Ewentualnie czy możecie polecić inny wkład (nie ozdobny lecz do grzania) narozny z podnoszoną szybą?

Bezdomny
02-08-2003, 14:26
Moi drodzy ja rozważam Hajduka, potrzebny mi wkład do ogrzania 150 m2 narożny na ogień ciągły na dodatek Hajduk podnoszony jest do góry co bardzo mi odpowiada, czy ktoś ma doświadczenia z tą firmą? Ewentualnie czy możecie polecić inny wkład (nie ozdobny lecz do grzania) narozny z podnoszoną szybą?

Kubus1
02-08-2003, 17:54
Njtańsza na rynku co wcale....itd. Kornaka wkłady mają moi znaiomi i wielu z nich wymieniło kornaki na inne . NIKT niepolecał tych wkładów jako ekonomiczne jako stosunkowo tanie tak . Kornak był pierwszym producentem polskich wkładów i od kilkunastu lat produkuje tesame modele , ma nowe wzory ale konstrukcja jest takasama . Z czystym s umieniem to można polecać wkłady o większej sprawności cieplnej.

DarekB.
02-08-2003, 18:49
Hjduk jest bardzo podobny do Spartherma ale z podnoszeniem szyby jest pewna zagwozdka, zupełnie inne prowadnice :w Hajduku rurki a wSparthermie profile . Te z Hajduka sa troche głośne. Jak szyba mabyć podnoszona to powinna miec osłone windy żeby spaliny nieszły do góry po szybie takie oslony maja wkłady stalowoszamotowe i tylko nieliczne żeliwniaki. Po podłączeniu wentylatora bez tej osłony sufity sa natychmiast czarne. Oczywiscie głośniejsza winda to niepowód aby rezygnować z Hajduka.

DarekB.
02-08-2003, 18:50
Hjduk jest bardzo podobny do Spartherma ale z podnoszeniem szyby jest pewna zagwozdka, zupełnie inne prowadnice :w Hajduku rurki a wSparthermie profile . Te z Hajduka sa troche głośne. Jak szyba mabyć podnoszona to powinna miec osłone windy żeby spaliny nieszły do góry po szybie takie oslony maja wkłady stalowoszamotowe i tylko nieliczne żeliwniaki. Po podłączeniu wentylatora bez tej osłony sufity sa natychmiast czarne. Oczywiscie głośniejsza winda to niepowód aby rezygnować z Hajduka.

Forest-Natura
04-08-2003, 00:48
Kubusiu drogi!
Poczytaj o czym pisze Darek (i w jaki sposób) a będziesz wiedział na czym polega słowotok jaki wylewasz na łamach Forum, a konkretne i poparte wiedzą informacje techniczne.
Pozdrawiam Cię mimo wszystko.
Koniec sporów bo nie mają one sensu na łamach Forum.
Pax.

Arko
31-08-2004, 13:19
Mój kolega kupił niedawno TARNAWe 16 KW - cudeńko - dostał 5 % rabatu od cen fabrycznych z przywozem na miejsce podaję nr dla okolic łódź, Konin, Kalisz - 0501-553-441

Zdun Darek B
01-09-2004, 17:51
" Kominki Bielawski " AUTORYZOWANY PRZEDSTAWICIEL firmy Tarnava poleca wkłady w cenach producenta transport na terenie całego kraju GRATIS . Z okazji otrzymania autoryzacji firmy Tarnava do końca września PROMOCJA . Aby zamówić zadzwoń : 046 857 82 17

sarwa
02-09-2004, 15:03
witajcie,
ceny producenta? tzn katalogowe?
ile placilisci za tarnawy z prosta szyba 14kW?

tomek

zone
02-09-2004, 15:40
My tez mamy Tarnavę 18 Kw z rozprowadzeniem grawitacyjnycm ciepła i jest super.
Nasz kominkarz też ocenia go b. dobrze.
Temat wkładów kominkowych badaliśmy przez pół roku i z perspektywy uważam, że dokonaliśmy dobrego wyboru.

Kupiliśmy go w firmie Panek w Michałowicach k/W-wy

http://www.kominy.wamm.com.pl/

kamils
02-09-2004, 20:10
Witajcie forumowicze, dlaczego na forum są tak stare informacje. Gdyby ktoś obeznany mógł mi odpowiedzieć dlaczego utarło się, że dobre wkłady to żeliwo (Tarnawa) a do kitu "francuziki" (Supra - która je wymyśliła)?
Proszę o odpowiedź.

Olmiś
02-09-2004, 20:18
" ... Z okazji otrzymania autoryzacji firmy Tarnava do końca września PROMOCJA ...

A na czym polega ta PROMOCJA?

Zdun Darek B
03-09-2004, 06:44
Dostawa gratis plus stosowny rabat. Nasz adres Zabia Wola k/ Warszawy ( za Jankami ) ul.Wiejska 7 046 8578217 www.kominki.xip.pl

echo
03-09-2004, 07:21
Dostawa gratis plus stosowny rabat. Nasz adres Zabia Wola k/ Warszawy ( za Jankami ) ul.Wiejska 7 046 8578217 www.kominki.xip.pl
Zgadza się. Rabat 8% i transport gratis.
Różnica polega jednak na tym (wczoraj dzwoniłem i uzyskałem takie informacje), że w Zabiej Woli trzeba najpierw wpłacić przedpłatę w wysokości 20%, a np w Krakowie płacisz dopiero kurierowi przy dostawie 100% wartości wkładu.

Czy na zakup wkładu z montażem można uzyskać 7% VAT. Jesli tak to może wyjdzie jeszcze taniej jesli zamówi sie usługe montażu?

ebi
03-09-2004, 08:12
mam pytanie z innej beczki:

Jak szybko nastepuje zabrudzenie szybki od momentu rozpalenia kominka? Chodzi mi o to, jak dlugo moge sie cieszyc widokiem palacego drewna i po jakim czasie ten piekny widok znikine za czarna szyba?

Maluszek
03-09-2004, 08:21
ebi - jak palisz mokrym drewnem to szyba bardzo szybko się brudzi. Natomiast przy suchym drewnie szyba jest praktycznie zawsze czysta.

ebi
03-09-2004, 09:08
ebi - jak palisz mokrym drewnem to szyba bardzo szybko się brudzi. Natomiast przy suchym drewnie szyba jest praktycznie zawsze czysta.

swietnie! Dzieki za odpowiedz :D

i&w
03-09-2004, 19:56
a ja mam LECHMĘ,zapl.3500. czy nikt poza mną nie zna tej firmy? polecacie fr.,czeskie a mamy nasze polskie

Zdun Darek B
03-09-2004, 20:13
Zadatek w wysokości 20 % to zabezpieczenie przed przypadkowymi wysyłkami pod fikcyjne adresy . Niestety posiadamy i takie doswiadczenia . Dla kogoś kto zamawia wkład z dostawa w terminie np 2-3 dni wpłata tych 20% to sprawa całkiem oczywista , dowcipnisie odpuszczaja sobie takie żarty. Koszt wysłania i zwrotnego odebrania przsyłki o wadze np 200 kg jest znaczny.

kamils
05-09-2004, 15:50
Czyli w dalszym ciągu gadacie o Tarnavie ale nic o kominkach.
Może się znajdzie jakaś chętna dusza, która może ma jakiś prawdziwy kominek i monże coś o nim powiedzieć. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Zdun Darek B
05-09-2004, 19:06
Prawdziwy kominek czyli jaki ? Otwarte palenisko....prosze bardzo wykonujemy...

Maluszek
06-09-2004, 07:55
Ja mam Jotula Panoramę - jesteśmy po pierwszym sezonie grzewczym i jestem z niego bardzo zadowolona. Kominkiem ogrzewaliśmy dom codziennie - od grudnia do kwietnia zużyliśmy 6 m przestrzennych drewna (grab). Kominek połączony jest z rekuperatorem (z odzyskiem ciepła) - przez co wszystkie pomieszczenia były dogrzewane. Temperatura w pomieszczeniach 22 - 23 stopnie. Paląc kominkiem zaoszczędziliśmy sporo na gazie (płynnym) - zużywaliśmy tak mniej więcej po 100 m3 gazu/miesiąc.

Arko
06-09-2004, 08:35
Kominek połączony jest z rekuperatorem (z odzyskiem ciepła) - przez co wszystkie pomieszczenia były dogrzewane. Temperatura w pomieszczeniach 22 - 23 stopnie.

Proszę przedstaw na forum sposób połączenia kominka z rekuperatorem[/list]

Patos
06-09-2004, 10:02
Maluszek
Napisz coś więcej o twoim ogrzewaniu i o domku ,kubatura ,rodzaj i grubość ocieplenia itd

Maluszek
06-09-2004, 11:49
Arko - już mnie pytałeś o podłączenie reku z kominkiem. Opisałam to w tych wątkach: "Kto ma rekuperator, który już działa" (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=305167#305167) i "Kominek z DGP i/a rekuperator" (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=20123&highlight=) Jeżeli chcesz to mogę podesłać zdjątka.

Patos - dom parterowy z użytkowym poddaszem, ściana 1W - Ytong 36.5, powierzchnia ok. 200 m2 z garażem, kubatura ok. 650 m3, okna drewniane, poddasze ocieplone wełną 23 cm. Przeczytaj linki, które wymieniłam wcześniej tam opisałam jak mam tą instalację podłączoną. Mogę podesłać zdjątka.

Arko
06-09-2004, 12:04
Tak wiem, że pytałem ale czasami lubię się powtarzać i pytać, a zdjątka bardzo chętnię - dzięki
Pozdrawiam

Maluszek
06-09-2004, 12:06
Arko - a mogę prosić o Twoją emalję to prześlę zdjątka.

Arko
06-09-2004, 12:35
Podaję adres [email protected][/url]

kamils
07-09-2004, 20:15
Maluszek.
Mam zamiar kupic wklad Jotula Panorame 12kW. Czy w stolicy tez sa na niego takie wysokie ceny? W Krakowie kosztuje brutto 6380 zl. Troche mnie to odstrasza, ale z drugiej strony boje sie wynalazkow typu Tarnava.
Z gory dzieki za odpowiedz.

Maluszek
07-09-2004, 21:39
kamils - wg mnie Jotul ma wszędzie takie same ogromniaste ceny i nie chcą w ogóle rozmawiać na temat rabatów :( Ja mam panoramę 15 kW i w zeszłym roku kosztowała coś koło 6500 tys. Przeglądałam teraz stronę Jotula i jest tam promocja na Harmony 12 kW - nowa cena 4750 zł

Zdun Darek B
08-09-2004, 13:56
Panowi i Panie czasy sa takie że jestesmy w UE i ceny na Jotula mamy europejskie bez dopłat i subwencji . Dodatkowo ten nasz 22% VAT dobił ceny na niektóre dobre produkty do granic wytrzymałości . Zawsze namawiałem na zkupy wkladów dobrych i trwałych bo to "serce kominka" . Dla wielu Jotule sa zdecydowanie zadrogie ,polecam wiec dobra i sprawdzona Tarnave. Autoryzoawany przedstawiciel firmy Tarnava Darek B www.kominki.xip.pl

bart_us
09-09-2004, 10:48
A czy przy JOTULU robiliście rozprowadzenie ciepłego powietrza z turbiną czy grawitacyjnie. mam problem każdy specjalista mówi co innego a ja chcę dogrzać coś koło 150m2

KrzysiekS
09-09-2004, 11:00
O kominku Tarnava wiele osob wypowiadalo sie b. dobrze.

Poczytajcie stare wątki uzytkownikow tych wkladow. Ja tez mam Tarnawe 18KW i to moje glowne zrodlo ogrzewania domu. Tez jestem zadowolony z wyboru Tarnavy i innym ją polecam.

mradom
09-09-2004, 11:25
Osobiscie jestem uzytkownikiem wkladu kornaka - model podstawowy, montowany jakies 10 lat temu, kiedy jeszcze nie bylo popularne opalanie kominkami z komora zamknieta. Dziala jak dziala, malo szczelne drzwiczki - 2 skrzydlowe bez uszczeli. Mozna je teraz wymienic, ale koszt wysoki. Kominek opala cala zime juz 2 sezon, dzien w dzien brykiety - praca w wysokich temp. Do nowego domu zakupilem wklad nieznaneo producenta Wojcika - pod kielcami. Wyglada solidnie, facet jest bylym pracownikiem politechniki swiatokrzyskiej i widac, ze wie co robi. Cenowo tez bardzo atrakcyjne. Kupilem to, na co bylo mnie stac a zaoszczedzona kase wydam na zapas opalu. Wklad wydlada solidnie, jedynie co to mozna porownac cene do francuskich produktow. Jak zamontuje i rozpale dam znac jak sie sprawuje.
/mr/

MarcinR
09-09-2004, 13:19
Arko - a mogę prosić o Twoją emalję to prześlę zdjątka.

ja też poproszę o zdjęcia :lol:
[email protected]
dzięki i pozdrowienia

Maluszek
09-09-2004, 16:10
Marcin - wysłałam. Daj znać czy doszło.

kamils
12-09-2004, 17:29
Maluszek
Ale z doswiadczenie powiedz, czy te "ogromniaste ceny" sa uzasadnione ( w stosunku do jakosci) jest tez przeciez ponoc bardzo dobra Supra?

Zdun Darek B
12-09-2004, 18:11
Jak masztaki dylemat to czy Jotul czy Supra dopłać i bierz Jotula . Jak płacic drogo to za najlepsze..

12-09-2004, 18:34
A jak sprawdza się Spartherm, bo mogę mieć w dobrej cenie?
Znajomi mają Spartherma stalowego, ale nie biorę go pod uwagę, bo kosztował ponad 15 000 zł, więc za taką kasę to wiadomo, że jest super.

Maluszek
13-09-2004, 08:23
kamils - ja zawsze chciałam mieć panoramę bo mi się ogromnie podoba i jestem z niej bardzo zadowolona. Nigdy nie żałowałam, że wydałam na nią tyle pieniędzy. Zimą paliliśmy w kominku non stop i było bardzo cieplutko. Z reguły ładowaliśmy drewnienko na noc a rano jeszcze się paliło :D albo przynajmniej był żar (to w zależności ile drewna zostało włożone). Paliliśmy suchym grabem. Popiół wybieraliśmy raz na dwa tygodnie.

Zdun Darek B
14-09-2004, 13:05
wybieranie popiołu raz na dwa tygodnie ??? To ileprzez ten czas spaliliście drewna ? Pale w kominku na wystawie i wybieram popiól co dwa dni . W Suprze z płytkim dnem jest chyba mniej miejsca na popiół jak w Sparthermie ze specjalnie opuszczonym dnem paleniska.

MariuszMM
14-09-2004, 13:38
nic dziwnego, że paląc w tarnawie uzyskuje się takie ilości popiołu. generalnie we wkładach żeliwnych (a w szczególności w tarnawie, gdzie żeliwa jest baaaardzo dużo) temperatura wewnątrz paleniska nie jest na tyle wysoka aby spalić wszystkie gazy, w jakie zamienia się drewno w kominku. tak, tak, to nie drewno się pali, a jego gazy jakie wydzielają się z polana znajdującego się w wysokiej temperaturze. część gazów spala się już w temp. 100-200 stopni. inne w temp 600-700, a jeszcze inne potrzebują nawet 1200 stopni. Optymalna temperatura wewnątrz paleniska to 600-650 stopni (wówczas spala się około 80% wszystkich gazów, w tej temperaturze nie ma też mowy o brudnej szybie - sadza samoistnie dopala się). temperatura taka jest nieosiągalna przez masywne wkłady żeliwne, gdzie żeliwo akumuluje duże ilości energi. w niższych temperaturach spalanie jest niepełne. powstają poza tym duże ilości tlenku węgla. najostrzejsza z norm kominkowych w europi (niemiecka norma DIN+) precyzuje, że dopuszczalna ilość tlenku węgla (czadu) w spalinach to 0,12%. żaden żeliwny wkład nie jest w stanie tego wyniku osiągnąć. Tylko i wyłącznie wkłady stalowe (m.in. lider w tym segmencie SUPRA) spełniają wymogi tej normy (i to też nie wszystkie modele a tylko te nowsze). Przy spalaniu odpowiedniego drewna (liściaste, twarde, o wilgotności 15%) uzyskuje się z 1kg drewna ok 5g popiołu - reszta to wynik niepełnego (niewłaściewgo spalania). zważywszy, że wkłady supry wyposażone są w popielniki o pojemności ok. 7 litrów, wybieranie popiołu co 2 tygodnie wcale nie musi być fikcją!

Man
14-09-2004, 14:07
Polecam...........NIE kupować Hajduka, zwłaszcza z podnoszoną szybą. I jeszcze jedna uwaga. Czytajcie warunki gwarancji, bo Hajduk nie daje gwarancji praktycznie na nic. Poszukajcie wątku o Hajduku, wypowiadało się już kilka osób. Każdy słyszy tylko jedną odpowiedź- złe drewno (bo drewniane?)
Pozdrawiam

Maluszek
15-09-2004, 07:59
Darek - w kominku paliliśmy codziennie. Większość drewna się spalała więc nie było potrzeby wybierać często popiołu.

bart_us
20-10-2004, 10:49
Czy robicie DGP z turbiną czy bez tylko grawitacyjnie?
Bo sam już nie wiem jak lepiej.

chemik
20-10-2004, 11:05
Witam!

Chciałbym się ustosunkować do wypowiedzi MariuszaMM. Skąd są wzięte te informacje? Bo dla mnie to jakiś wyssane bzdury przedstawiciela stalowych, skręcanych kominków. Naprawdę nie wiem co ma wspólnego rodzaj materiału z którego jest zbudowany kominek do temp. spalania drewna.
nic dziwnego, że paląc w tarnawie uzyskuje się takie ilości popiołu. generalnie we wkładach żeliwnych (a w szczególności w tarnawie, gdzie żeliwa jest baaaardzo dużo) temperatura wewnątrz paleniska nie jest na tyle wysoka aby spalić wszystkie gazy, w jakie zamienia się drewno w kominku. To jak się będzie paliło w kominku to zależy wyłącznie ode mnie. Jak zacznę porządnie palić w mojej Tarnawie to osiągnę nawet 700 stopni tak samo jak we wszystkich innych wkładach. To tak jakby mówić, że prędkość samochodu zależy od materiału z którego wykonany jest np. gaźnik albo wtrysk. Ilość popiołu według mnie zależy od rodzaju spalanego drewna, jego wilgotności, sposobu palenia i rodzaju wkładu a nie materiału z którego jest wykonany. Ja popiół w swojej Tarnawie przy 24 godzinnym ciągłym paleniu bukiem wybieram raz na tydzień. Teraz palę brzozą i wydaje mi się, że jest go mniej.

Pozdrawiam!

KrzysiekS
20-10-2004, 11:05
Ja mam z turbiną - poprzez nadmuch z GWC w strefe wokol kominka i z tego rozwiazania jestem zadowolony - ze wzgledu na nizszą temperature powietrza sprawnosc ukladu musi byc wyzsza, a ponadto mozna ogrzewac pomieszczenia dalej połozone.

U moich rodzicow jest grawitacyjne, tez sie sprawdza, ale ogrzewane są jedynie pomieszczenia w bezposrednim sąsiedztwie kominka.

echo
20-10-2004, 11:18
Witam!

Chciałbym się ustosunkować do wypowiedzi MariuszaMM. Skąd są wzięte te informacje? Bo dla mnie to jakiś wyssane bzdury przedstawiciela stalowych, skręcanych kominków. Naprawdę nie wiem co ma wspólnego rodzaj materiału z którego jest zbudowany kominek do temp. spalania drewna.
nic dziwnego, że paląc w tarnawie uzyskuje się takie ilości popiołu. generalnie we wkładach żeliwnych (a w szczególności w tarnawie, gdzie żeliwa jest baaaardzo dużo) temperatura wewnątrz paleniska nie jest na tyle wysoka aby spalić wszystkie gazy, w jakie zamienia się drewno w kominku. To jak się będzie paliło w kominku to zależy wyłącznie ode mnie. Jak zacznę porządnie palić w mojej Tarnawie to osiągnę nawet 700 stopni tak samo jak we wszystkich innych wkładach. To tak jakby mówić, że prędkość samochodu zależy od materiału z którego wykonany jest np. gaźnik albo wtrysk. Ilość popiołu według mnie zależy od rodzaju spalanego drewna, jego wilgotności, sposobu palenia i rodzaju wkładu a nie materiału z którego jest wykonany. Ja popiół w swojej Tarnawie przy 24 godzinnym ciągłym paleniu bukiem wybieram raz na tydzień. Teraz palę brzozą i wydaje mi się, że jest go mniej.

Pozdrawiam!
Popieram Chemika!!!
Wypowiedź Mariusza MM jest bezzasadna i mijająca się z rzeczywistością.

karlitos
29-01-2012, 22:20
test

karnak
23-10-2015, 10:03
Uwaga na firmę DOVRE z Olsztyna!
Ten sam miałem problem 3 lata temu i zasugerowałem się reklamą firmy DOVRE z Olsztyna, która zachęcała do kupna kominków norweskich uzasadniając m.in. że są firmą z 70 letnią tradycją. Zakupiłem za prawie 6 tys.zł ich kominek. Wygladał bardzo ładnie. Schody zaczęły się gdy farba którą pokryty był kominek zaczęła odłazić i na korpusie kominka ukazała się RDZA. Oto cytat producenta z reklamacji: "Widoczne na zdjęciach rdzawe naloty na górnej części piecyka są spowodowane bezpośrednim działaniem wilgoci na korpus urządzenia... ... Aby usunąć problem, należałoby usunąć rdzę drucianą szczotką, następnie odmalować urządzenie farbą żaroodporną." Koniec cytatu! Klient tej firmy został pozostawiony sobie! Uważajcie proszę na tego producenta, bo postawiony kominek w salonie może oszpecić ten salon jeśli nie będziecie posiadali szczotki drucianej, aby czyścić rdzę i malować, malować, malować.

Kajkomen
23-10-2015, 13:55
Witam serdecznie mam pytanie do ekspertów co sadzicie o tym kominku:
Piecyk ROMOTOP EVORA T 01. Salon ok 50 m otwarty całość domu ok 110 m
Niepokoi mnie na pierwszy rzut oka małe palenisko. Kominek będzie rekreacyjnie tylko oraz w duże mrozy używany. Proszę o radę

ktototaki
23-10-2015, 16:19
przyjedź do nas, masz rzut beretem, obecnie mam 3 różne modele tego pieca.
Dojazd bardzo prosty, przy MAKRO zjeżdżasz na Szczyrk i jedziesz aż miniesz Kaufland, znajdujemy się 300m za Kauflandem przy stacji STATOIL.

Kominki Piotr Batura
24-10-2015, 02:45
Witam serdecznie mam pytanie do ekspertów co sadzicie o tym kominku:
Piecyk ROMOTOP EVORA T 01. Salon ok 50 m otwarty całość domu ok 110 m
Niepokoi mnie na pierwszy rzut oka małe palenisko. Kominek będzie rekreacyjnie tylko oraz w duże mrozy używany. Proszę o radę

Ja zwykle sprzedaję Evorę aku. Tyle, ze zamiast oryginalnych, drogich elementów akumulacyjnych, dorabiam dużo taniej swoje. Do Twoich potrzeb Evora jest rozwiązaniem jak najbardziej...

Kajkomen
25-10-2015, 07:23
Dzięki za informację. Mam jeszcze jedno pytanie : przed kominem mam miejsce które będzie zabudowane 335117
myślę o jakiejś akumulacji w tym miejscu Proszę o jakąś poradę z czego i jak.
Mam tam do czoła belki od komina 37 cm czoło belki będzie zabudowane wiec może być trochę więcej . Kominek jaki chce tam postawić to evora na nodze

Kominki Piotr Batura
25-10-2015, 08:28
Dzięki za informację. Mam jeszcze jedno pytanie : przed kominem mam miejsce które będzie zabudowane 335117
myślę o jakiejś akumulacji w tym miejscu Proszę o jakąś poradę z czego i jak.
Mam tam do czoła belki od komina 37 cm czoło belki będzie zabudowane wiec może być trochę więcej . Kominek jaki chce tam postawić to evora na nodze

Ha! Dom z bala! Skup się bardziej na pytaniu, jak go nie spalić kombinując z akumulacją?! Na ten temat będzie najbliższe szkolenie w mojej szkole...:) Pokaż zdjęcia styku komina z balem. Wygląda na to, że jest niezgodnie z zasadami i przepisami budowlanymi dotyczącymi p.poż.

Kajkomen
25-10-2015, 14:38
Komin budował "fachowiec" który budował cały dom z bala mam tylko takie zdjęcie:335154 komin na parterze jest odsunięty od bala ok 3 cm(oddzielony wełną taką kominkową. Przejście przez sufit po 5 cm oddzielone wełną kominkową na piętrze dużo większe odległości i płyta ognioodporna

Remiks
25-10-2015, 15:03
Komin budował "fachowiec" który budował cały dom z bala mam tylko takie zdjęcie:335154 komin na parterze jest odsunięty od bala ok 3 cm(oddzielony wełną taką kominkową. Przejście przez sufit po 5 cm oddzielone wełną kominkową na piętrze dużo większe odległości i płyta ognioodporna

Fachowcy od budowy to fachowcy od wszystkiego i często później sporo trzeba poprawiać;-) Lepiej zapytaj kominiarza który wystawi "kwit" ;-)
335156
Tak wygląda u mnie troszkę inny bal, odległości widać i przejście przez strop drewniany.

Kajkomen
26-10-2015, 06:57
Hm, dzięki za informację wiem że jest zle jak to najlepiej poprawić jakąś blachą to dodatkowo zaizolować ? A kumulacją nic nie robić odległość w innym miejscu jest zła ?

Forest-Natura
26-10-2015, 07:13
Witam.
Kajkomen ... czy Ty aby nie szukałeś komina najpierw tu na FM ... ? Ktoś ze Skoczowa właśnie długo i namolnie szukał niedawno tutaj rozwiązania komina dla swojego budowanego domu ...
To co masz dyskwalifikuje podpięcie jakiegokolwiek urządzenia grzewczego do trójnika znajdującego się kilka cm od drewnianej ściany.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
26-10-2015, 07:20
Hm, dzięki za informację wiem że jest zle jak to najlepiej poprawić jakąś blachą to dodatkowo zaizolować ? A kumulacją nic nie robić odległość w innym miejscu jest zła ?

A jak myślisz? Blacha to izolator czy przewodnik ciepła?

Napisz jeszcze raz po polsku drugie zdanie, bo nic z niego nie kapuję w tym narzeczu...

Kominki Piotr Batura
26-10-2015, 07:23
Remiks trochę przesadził z odległościami, przynajmniej z 3 stron. Ale lepiej przesadzić niż zrobić tak ja w Skoczowie. A tak robili nasi dziadkowie ( do dzisiaj czasem na Podlasiu):

Kajkomen
26-10-2015, 11:48
335223
Jak już pisałem "fachowiec" który budował dom wybudował też komin, nie szukałem nikogo na forum do budowy tego komina. Fakt jest taki że mam to spier...ne to już wiem.
W załączeniu miejsce jakie mam od pieca do kominka do zabudowy i wykorzystania ( i tak ten uskok muszę zabudować do równa ze ścianą, kominka też bliżej nie dam). Mam też pytanie i prośbę jak to odizolować na tak małej przestrzeni do ściany z bala.

Remiks
26-10-2015, 19:42
Remiks trochę przesadził z odległościami, przynajmniej z 3 stron. Ale lepiej przesadzić niż zrobić tak ja w Skoczowie. A tak robili nasi dziadkowie ( do dzisiaj czasem na Podlasiu):
Przesadziłem ? no wiesz, nastraszyliście mnie w jednej dyskusji przepisami itd. a na poważnie odległość jest taka by można było to na spokojnie pomalować podszpachlować itd.

Kajkomen
01-11-2015, 16:27
Dziękuje za zdjęcia i pomoc. Odpowiedzi na resztę pytań się nie doczekam jak widać

miki331
18-11-2015, 17:48
Przestrzegam przed wkładami i wyrobami z firmy Austroflamme.(dystrybutor krajowy z Głogowa).
Uległem sugestywnej reklamie i za niemałe pieniądze otrzymałem wyrób kominkopodobny, który jak sie okazało moze byc jedynie dekoracją ; natomiast absolutnie nie nadaje sie do opalania drewnem.
Zakup tego kominka to był kosztowny błąd. Płytki keramotu szybko popękały, szyba pokryła się nieusuwalnym nalotem a na koniec rama pękła i komora uległa rozszczelnieniu. Gwarancja wg sprzedawcy nie może być uznana bo w palenisku kominka może być temp. tylko 300 st C (sic!!)
To największy bubel jaki znalazł sie w moim nowo wybudowanym domu.
Sąsiad widząc moje problemy i sposób w jaki jestem traktowany dość szybko przestał mi zazdrościć (bo wkład ładnie wyglądał - to fakt), szybko zmienił zamówienie na Spartherma i teraz to ja jemu zazdroszczę !

Raczynski23
10-03-2016, 10:50
Z samą firmą jest dobry kontakt, robią za darmo transport i dorzucają gratis kolano regulowane.

Napisz wprost że sprzedajesz te kominki lub pracujesz w firmie Pama, lub wykup proszę płatny profil wówczas będziesz mógł oficjalnie reklamować bez ryzyka usunięcia wpisu.

Garenbass
04-04-2017, 20:49
WITAM! Może odświeże temat ! Jakiej firmy polecacie wkłady kominkowe bez plaszcza wodnego ? Napiszcie jakich kominków używacie, jakie w nich są wady i zalety!
Poszukuje dobrego wkładu kominkowego najlepiej z szybą narożną i bez płaszcza. Z góry dzięki za info , pozdrawiam z Rzeszowa!

Piencu
05-04-2017, 08:16
My zdecydowaliśmy sie na Mbo, po namowie kilku instalatorów, by zrezygnować z zibi. Producent ten sam, wiec nie było tutaj namowy na inna firmę. Cena była z rabatem targowym, wiec tez okazało sie, ze aż tak strasznie nie było...

Garenbass
05-04-2017, 13:58
A ile już go użytkujesz ? I czy jestes zadowolony ? Co z tą szybą czy faktycznie ta kurtyna powietrzna nie działa tak jak to opisują na forach?

Garenbass
07-04-2017, 19:19
Może ktoś pomoże!? Dużo mi czasu nie zostało, musze kupić wkład z szybą narożną, bardziej rekreacyjne przepalanie , dwiema rurami powietrze grawitacyjnie puszczone na poddasze, w domu instalacja rekuperacyjna! Zastanawiam się nad firmą Kratki.pl tylko czy wybrać stalowy wkład z acumote , czy żeliwny?! Dajcie opinie jesli używacie takich wkładów z góry dzięki!

Kominki Piotr Batura
08-04-2017, 06:11
Może ktoś pomoże!? Dużo mi czasu nie zostało, musze kupić wkład z szybą narożną, bardziej rekreacyjne przepalanie , dwiema rurami powietrze grawitacyjnie puszczone na poddasze, w domu instalacja rekuperacyjna! Zastanawiam się nad firmą Kratki.pl tylko czy wybrać stalowy wkład z acumote , czy żeliwny?! Dajcie opinie jesli używacie takich wkładów z góry dzięki!Forum to miejsce w który się głównie czyta, jeśli chcemy się czegoś dowiedzieć. Opinie na temat wkładów z Kratek są. Chyba najwięcej....