PDA

Zobacz pełną wersję : BK 24 + ocieplenie - Na co murować ???



Darek Rz
07-08-2005, 18:53
Witam !!!
Za jakis tydzień murarze maja zacząć stawiać ściany z BK 24 cm . Na to potem będzie ocieplenie i tynk . Mam dwa pytanie :

1. Jakiej odmiany maja być bloczki BK ?? -czy 600 będzie OK ???
2. Na co najlepiej murować ??? Czy klej ,ciepłochronna (chyba bez sensu przy ścianie 2W ) czy zwykła zaprawa "stworzona" na budowie .

D.RZ

Dr.opsik
07-08-2005, 20:59
Zwykła zaprawa może się "spalać" a do tego trzeba dużo wody,piasek i betoniarkę(czasami to problem), klej nie taki znowu drogi wystarczy dobre mieszadło i po sprawie.Trzeba tylko zapłacić więcej za równiejsze bloczki niestety. Ja osobiście preferuję klej.Zastosowanie ciepłochronnej zaprawy nie ma tutaj sensu.
pzdrw

sta28
07-08-2005, 22:14
BK 600 jak najbardziej. Zwykła zaprawa i jazda. A tak na marginesie - projekt chyba jest ? Pewnie podaje nawet wyliczoną grubość ocieplenia... :)

Whisper
07-08-2005, 22:19
U mnie był klej. Szybko, równiutko, ładnie schło.

Peterek
08-08-2005, 07:19
U mnie też klej, ale kawałek ściany na zwykłą zaprawę. I widać gołym okiem, że klej lepszy.

MaPi
08-08-2005, 07:49
My również budujemy z bk24, na to później ocieplenie. Będziemy "murować" na klej, wychodzi chyba nawet taniej niż zwykła zaprawa robiona na budowie. Niby niektórzy mówią, że nie ma to sensu bo i tak będzie później ocieplenie, ale jeżeli wychodzi to taniej i lepiej to czemu nie? I ściana będzie cieplejsza, więc.... na klej.

pasco
08-08-2005, 08:13
Klej może i wyjdzie taniej, jeżeli murarz będzie wprawiony i bardzo dokładny. Ja nie znam człowieka, który by mówił, że murowanie na klej jest tańsze niż zaprawa cementowa zrobiona na budowie. Przykład? Ja na wymurowanie 110 0 bloczków siporexu 24 (+ 2700 cegieł) zużyłem: 8 ton piasku (250 zł), plus-minus 2 tony cementu (650 zł), i 5 pojemników plastyfikatora (150 zł). Łączny koszt: ok. 1050 zł, odliczając kominy to wyjdzie może 900 zł za zaprawę. Czy klej będzie tańszy? Nawet nie chciało mi się sprawdzać.

Darek Rz
08-08-2005, 20:06
Witam !!!

Skoro zdania są podzielone wnioskuje że obie "techniki" są równie dobre .Dzięki za pomoc i pozdrawiam
D.RZ

Dr.opsik
09-08-2005, 20:25
Na wymurowanie jednej palety bloczków obojętnie jakich czyli np.ok 40szt 24*24*59 wyjdzie ok 25kg kleju.klej mamy po 16zł za worek

pokar
09-08-2005, 21:18
Na klej potrzebujesz dokładniejszego bloczka typu D. A on jest droższy.
Na zaprawę kupujesz klasę M - tańszą i mniej dokładną, bo majster nadrobi nierówności na grubości spoiny (8-12 mm).
Nie porównywałem kosztów zaprawy, nie wiem, jak to wychodzi, ale śmiem wątpić, czy 1m3 zaprawy cem-wap, robionej na budowie, jest wyższy, bądź porównyalny do 1 m3 kleju ( DOBREGO ) do BK.
pozdrawiam
pokar

Dr.opsik
09-08-2005, 22:52
ty mówisz

Na klej potrzebujesz dokładniejszego bloczka typu D. A on jest droższy.
A ja już wcześniej
Trzeba tylko zapłacić więcej za równiejsze bloczki niestety.
Nie możesz porównywać 1m3 zaprawy z 1m3 kleju , bo zużycie tych materiałów na 1m3 muru jest diametralnie różne.
Jak już wcześniej napisałem na wymurowanie ok. 40 szt. bloczków 24*24*59cm wychodzi ok.1worek kleju(sprawdzone) za ok.16zł, ile zaprawy nie wiem,ale troche :) więcej.

marcelin
10-08-2005, 06:50
Zgadzam się z pokar :
"Na klej potrzebujesz dokładniejszego bloczka typu D. A on jest droższy.
Na zaprawę kupujesz klasę M - tańszą i mniej dokładną, bo majster nadrobi nierówności na grubości spoiny (8-12 mm)."
Widziałem dom budowany z nierównych bloczków gr.24 na klej i wyglądało to bardzo nieciekawie tym bardziej, że spoiny pionowe oczywiście bez kleju, gołym okiem widać było prześwity.Co innego budowanie na klej z oszlifowanych bloczków Ytong czy Solbet .
Znam murarza który budował swój dom z Ytonga 24 jako ściany zewnętrzne na klej + ocieplenie styropianem, bo na działce nie miał wody.Twierdził, że to najkorzystniejsze roziązanie w jego przypadku i najtańsze.
Oczywiscie ściana na klej z odmiany 400 będzie cieplejsza.

MaciekW
10-08-2005, 07:19
Mijają właśnie 2 miesiące od rozpoczęcia mojej budowy. Do postawienia zostały ścianki attyki (wys. 1 m) i zrobienie dachu nad stropem piętra. Całość ścian zewnętrznych z BK24 600 D na klej. Przekonał mnie do tego inspektor nadzoru, jestem bardzo zadowolony i polecam.

Oczywiście będę ocieplał, ale fakt, że dzięki murowaniu "na cienką spoinę" ściana jest cieplejsza ma dla mnie znaczenie. A ponadto ten sposób stawiania ścian wymusza na wykonawcy dokładność. Rónoległość ścian była sprawdzana przez inspektora miernikiem laserowym i wyniki są bardzo zadawalające.

Pozdrawiam. Maciek

am00
10-08-2005, 10:18
Na klej wychodzi taniej i jest zdecydowanie lepiej. Na cały dom wyszła mi tona kleju czyli 40x16=640zł. Przy zaprawie dochodzą koszty robocizny. A przy kleju mamy mocniejsze wiązanie i brak mostków cieplnych - nie wiem nad czym się tu jeszcze zastanawiać.

Acha, bloczki typu M też można na klej - wcale nie są takie niedokładne.

GACUŚ
10-10-2007, 22:26
Trzeba troszkę odświeżyć ten temacik :wink:
Ja też będę kłaść gazobeton (solbet) na klej , właśnie zamówiłem 1 tonę do 1820 szt bloczków 24 cm . Mam nadzieję że to starczy ? :wink: :roll:
Pozdrawiam

RadziejS
11-10-2007, 07:36
Ja murowalem na zaprawe robiona budowie. Gdybym mogl, murowalbym drugi raz na klej. Ale nie moglem. Mialem bloczki z Prefabet Łagisza, ktore nawet na zaprawe czasem ciezko bylo wyrownac. Duzym minusem zaprawy jest to, ze jej przygotowanie zajmuje sporo czasu oraz duzo sie jej zuzywa > czesto trzeba ją kręcić. Kolejny minus to słabe trzymanie. Bloczek narozny (np miejscu na okno balkonowe) bardzo łatwo trącić i wybić. Klej wiąze tak mocno, ze zaryzykuje stwierdzenie, ze pustak da sie przykleic do sciany i moglby sobie tak na kleju wisiec.
Wydaje mi sie, ze na klej buduje sie duzo szybciej. Fakt, potrzebne rowne bloczki.

Pozdrawiam,RS

quincy
11-10-2007, 10:28
a co myślicie o murowaniu na klej suporeksu 400 setki w mróz? Do ilu może spaść temperatura?

GACUŚ
11-10-2007, 20:58
W mróz to raczej nie można - nie zaleca się :wink:
Warunki powinny być następujące :
Temperatura podłoża +5°C ÷ +25°C
Temperatura przygotowania zaprawy +5°C ÷ +25°C

Pozdrawiam

quincy
14-10-2007, 15:43
a specjalne dodatki (plasyfikatory?) dodane do kleju nie poprawią sytuacji?

jacekp71
14-10-2007, 21:14
1. Jakiej odmiany maja być bloczki BK ?? -czy 600 będzie OK ???
2. Na co najlepiej murować ??? Czy klej ,ciepłochronna (chyba bez sensu przy ścianie 2W ) czy zwykła zaprawa "stworzona" na budowie .

ad1. klasa 600 nie jest ci potrzebna - nie budujesz bloku to raz, 600 jest "najzimniejszy" to dwa ....
ad2. lacz na klej, unikniesz balaganu na budowie (piasek, betoniarka) oraz uzyskasz ciensze spoiny.

o innych zaletach wspomnieli juz poprzednicy.

Witos
14-10-2007, 21:45
Spójrzcie na datę postu autora wątku. On już tam dawno mieszka :)

GACUŚ
14-10-2007, 22:01
Spójrzcie na datę postu autora wątku. On już tam dawno mieszka :)

Pewnie i mieszka ale inni mają podobne dylematy i zadają pytania :wink:
No fakt że jacekp71 nie spojrzał na datę pytania Darka Rz ale wypowiedź napewno komuś się przyda :D

A tak dla przypomnienia , potrzebna jest odpowiedź na pytania


a co myślicie o murowaniu na klej suporeksu 400 setki w mróz? Do ilu może spaść temperatura?


a specjalne dodatki (plasyfikatory?) dodane do kleju nie poprawią sytuacji?

Pozdrawiam

yakimo
15-10-2007, 10:29
Co prawda nie buduję sie jeszcze ale wydaje mi się że z teorią jakoby budowanie na zaprawę klejową było tańsze to lekka przesada :-) .

Trzeba brać pod uwagę fakt że budując ściany stosując zwykłą zaprawę "zyskujemy" ok 2cm wysokości i szerokości ściany na każdej spoinie w stosunku do zaprawy klejowej. Zakładając że średnio mamy kilkanaście pięterek bloczków a co za tym idzie i spoin zyskujemy na samych spoinach wysokość jednego bloczka najmniej.

Zakładając obwód średniego domu ok. 50 metrów i drugie tyle na ściankach działowych oszczędzamy na samych bloczkach w pionie około 1700 zł stosując zwykłą zaprawę. W poziomie mamy ok 160 bloczków na jednej warstwie (łącznie ze ściankami działowymi) x 15 warstw co daje łącznie ok. 2400 spoin pionowych po 2 cm czyli 48 metrów spoin w poziomie = oszczędność 800 zł

1700 + 800 zł - 10% okna, garaż = 2250 zł oszczędności na samych bloczkach przy zastosowaniu zwykłej zaprawy.

pozdrowienia serdeczne

DorisN
15-10-2007, 17:54
Skoro beton komórkowy 600 jest "zimny" (ale bardziej wytrzymały), to do parterówki jaką wziąć odmianę betonu kom..... może 500 :roll:

Roman55
15-10-2007, 18:29
Skoro beton komórkowy 600 jest "zimny" (ale bardziej wytrzymały), to do parterówki jaką wziąć odmianę betonu kom..... może 500 :roll:
Oczywiście że tak jeszcze w przypadku porterówki :D

DorisN
15-10-2007, 18:32
Skoro beton komórkowy 600 jest "zimny" (ale bardziej wytrzymały), to do parterówki jaką wziąć odmianę betonu kom..... może 500 :roll:
Oczywiście że tak jeszcze w przypadku porterówki :D
Oooo to super, będę chociaż miała cieplejsze ściany :D

rafalisko30
04-01-2015, 21:18
Odświeżam wątek i przepraszam, jeśli są bardziej aktualne na ten temat.
Jak zoptymalizować budowę bloczkami Solbet? Murować na klej czy na zwykłą zaprawę? Jaka jest różnica jeśli chodzi o koszty? Wg mojego wykonawcy dużo drożej i mniej wygodnie wychodzi klej.
Bloczki o jakiej gęstości zastosować w przypadku zwykłego domku rodzinnego, biorąc pod uwagę, że im cieplejszy bloczek, tym ma gorsze właściwości akustyczne i wytrzymałościowe?

Ostap
05-01-2015, 21:51
Bloczek 600, budować tylko na klej, na palete pustaka idzie około worek kleju - koszt 14-20zł w zależności jaki kupisz. Wykonawca albo się nie zna albo nigdy nie robił na klej. Dostarczanie taczek zaprawy na piętro to zadanie dla masochistów.

dez
05-01-2015, 22:00
Mimo tego że pewnie zrobisz drugą warstwę ocieplenia to szkoda marnować BK i robić mostki w postaci tradycyjnej spoiny. Dużo drożej i mniej wygodnie to robić na zwykłej zaprawie. Do tego później będziesz ciut więcej kuł przy bruzdowaniu. W porównaniu z klejem brak jest zalet tradycyjnej zaprawy. A jeśli chodzi o akustykę to rozważ ściany wewnętrzne z silikatu.