PDA

Zobacz pełną wersję : Służebność drogi może być w formie oświadczenia?



Kiebo
08-08-2005, 12:08
Robię przyłącze gazowe z gazociągiem, które ma być w drodze, która jest współwłasnością właścicieli przylegających działek (mojej też). W gazowni uparli się, że musi to być zgoda w formie aktu notarialnego z wpisem do ksiąg wieczystych, tzn kw drogi i wszystkich działek przylegających.

Mam oświadczenie notarialne wszystkich współwłaścicieli na przeprowadzenie gazociągu, ale gazowni to nie wystarczy, chcą mieć w formie aktu notarialnego. Teraz może być problem żeby znaleść wszystkich współwłaścicieli na podpisanie atku, i pomyślalem sobie, żeby namówić gazownię, żeby uznała takie oświadczenie. Tylko nie wiem jak do tego podejść. Czy jest może jakiś przepis prawny lub jakiś inny sposób żeby zmusić do tego gazownię?

pjotrzu
08-08-2005, 19:43
Nie przeskoczysz problemu niestety. Jedyna forma ustanowienia służebności jest forma aktu notarialnego. Mozna tez ustanowić służebność na drodze orzeczenia sądowego ale to bedzie jeszcze większy problem. No chyba, że gazownia odstąpi od służebności i sporzadzicie np. jakąś umowę/ugodę w zwykłej formie pisemnej. No ale to też będzie wymagało obecności wszystkich właścicieli

niciacia
09-08-2005, 07:49
Nie przeskoczysz problemu niestety. Jedyna forma ustanowienia służebności jest forma aktu notarialnego. Mozna tez ustanowić służebność na drodze orzeczenia sądowego ale to bedzie jeszcze większy problem. No chyba, że gazownia odstąpi od służebności i sporzadzicie np. jakąś umowę/ugodę w zwykłej formie pisemnej. No ale to też będzie wymagało obecności wszystkich właścicieli
W moim przypadku potrzebowałem służebnośc drogi do otrzymania pozwolenia na budowę. Pojechałem do właścicielki, która noapisała mi to na zwykłym papierze i mieszkam. :D Może to kwestia dobrej woli urzędników ??

lafcadio
09-08-2005, 09:23
Nie przeskoczysz problemu niestety. Jedyna forma ustanowienia służebności jest forma aktu notarialnego. Mozna tez ustanowić służebność na drodze orzeczenia sądowego ale to bedzie jeszcze większy problem. No chyba, że gazownia odstąpi od służebności i sporzadzicie np. jakąś umowę/ugodę w zwykłej formie pisemnej. No ale to też będzie wymagało obecności wszystkich właścicieli
W moim przypadku potrzebowałem służebnośc drogi do otrzymania pozwolenia na budowę. Pojechałem do właścicielki, która noapisała mi to na zwykłym papierze i mieszkam. :D Może to kwestia dobrej woli urzędników ??

Albo nieznajomości przepisów...
:lol: :lol: :lol:

niciacia
09-08-2005, 13:36
[Albo nieznajomości przepisów...
:lol: :lol: :lol:
Tym lepiej dla mnie :)

pjotrzu
09-08-2005, 16:00
Nie przeskoczysz problemu niestety. Jedyna forma ustanowienia służebności jest forma aktu notarialnego. Mozna tez ustanowić służebność na drodze orzeczenia sądowego ale to bedzie jeszcze większy problem. No chyba, że gazownia odstąpi od służebności i sporzadzicie np. jakąś umowę/ugodę w zwykłej formie pisemnej. No ale to też będzie wymagało obecności wszystkich właścicieli
W moim przypadku potrzebowałem służebnośc drogi do otrzymania pozwolenia na budowę. Pojechałem do właścicielki, która noapisała mi to na zwykłym papierze i mieszkam. :D Może to kwestia dobrej woli urzędników ??
A jutro właścicielka drogi powie Ci, że zmienia zdanie i postawi szlaban zakazując Ci przejazdu. Wystąpisz do sądu o ustanowienie drogi koniecznej ... stracisz kupę nerwów i czasu, w końcu uzyskasz służebność.
Oczywiście to jest czarna wizja ale niestety mozliwa. Po prostu chcę wzrócić uwage , że służebność wpisana do księgi to służebność a umowy na gębę i na świstek papieru to słaby argument. Twoja "akcja" wystarczyła na mało wyedukowanych urzedników od budownictwa ale może nie wystarczyć na ... życie :wink:
Dobra wola urzędników powinna mieścić sie w granicach obowiązujących przepisów, bo inaczej miękkie serce równa sie twarda d... :o
Pozdrawiam i życzę bezkonfliktowego korzystania z cudzej drogi

ania
09-08-2005, 18:23
Mam oświadczenie notarialne wszystkich współwłaścicieli na przeprowadzenie gazociągu, ale gazowni to nie wystarczy, chcą mieć w formie aktu notarialnego.

Najprawdopodobniej masz zgodę właścicieli na budowę gazociągu.
Tymczasem gazownia chce od ciebie (i pozostałych współwłaścicieli) ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego. To są dwie różne sprawy i nie przeskoczysz tego. Szczególnie jeśli jest to MOZG na Kasprzaka...

niciacia
12-08-2005, 07:11
Nie przeskoczysz problemu niestety. Jedyna forma ustanowienia służebności jest forma aktu notarialnego. Mozna tez ustanowić służebność na drodze orzeczenia sądowego ale to bedzie jeszcze większy problem. No chyba, że gazownia odstąpi od służebności i sporzadzicie np. jakąś umowę/ugodę w zwykłej formie pisemnej. No ale to też będzie wymagało obecności wszystkich właścicieli
W moim przypadku potrzebowałem służebnośc drogi do otrzymania pozwolenia na budowę. Pojechałem do właścicielki, która noapisała mi to na zwykłym papierze i mieszkam. :D Może to kwestia dobrej woli urzędników ??
A jutro właścicielka drogi powie Ci, że zmienia zdanie i postawi szlaban zakazując Ci przejazdu. Wystąpisz do sądu o ustanowienie drogi koniecznej ... stracisz kupę nerwów i czasu, w końcu uzyskasz służebność.
Oczywiście to jest czarna wizja ale niestety mozliwa. Po prostu chcę wzrócić uwage , że służebność wpisana do księgi to służebność a umowy na gębę i na świstek papieru to słaby argument. Twoja "akcja" wystarczyła na mało wyedukowanych urzedników od budownictwa ale może nie wystarczyć na ... życie :wink:
Dobra wola urzędników powinna mieścić sie w granicach obowiązujących przepisów, bo inaczej miękkie serce równa sie twarda d... :o
Pozdrawiam i życzę bezkonfliktowego korzystania z cudzej drogi
Wcale się nie wystraszyłem :wink: :P