PDA

Zobacz pełną wersję : kominy dymowe- tradycyjne albo systemowe?



m.dworek
09-08-2005, 09:44
no wlasnei w projekcie mam system schiedla
rondo plus
mysle czy tradycyjne byly by wystarczajaco trwale
cegle mam z rozbiorki
wiec moglbym teoretycznie pokusic sie o takie kominy (2 sztuki, bo 2 kominki)
pytanie dodatkowe, czy taki komin systemowy kotwi sie jakos do scian?
bo tradycyjna to chyba na pewno sie jakos wiaze ?

pawelurb
09-08-2005, 10:57
no wlasnei w projekcie mam system schiedla
rondo plus
mysle czy tradycyjne byly by wystarczajaco trwale
cegle mam z rozbiorki
wiec moglbym teoretycznie pokusic sie o takie kominy (2 sztuki, bo 2 kominki)
pytanie dodatkowe, czy taki komin systemowy kotwi sie jakos do scian?
bo tradycyjna to chyba na pewno sie jakos wiaze ?

systemowy ma być chyba wolnostojący , oddylatowiony od wszystkiego , ścian i stropów.

BK
09-08-2005, 11:24
Nie mam systemowego więc nie wiem ale też chyba powinien być jakoś zakotwiony - przecież mógłby się przewrócić :-?
jak masz cegłę to rób tradycyjne - ja mam tradycyjne, pomimo tego że są kiepsko wymurowane, z błędami, założenie rury kwasowej gwarantuje bezpieczne użytkowanie i trwałość komina - nie jest ona tania, ale wychodzi i tak niż systemowe czy gotowe kształtki ceramiczne

Chodzi tylko o kominy do kominka czy do pieca CO też? Bo jak kondensat to nie ma co systemowych. Oprócz schiedla jest dużo tańszych firm - leier czy kom-went

pattaya
09-08-2005, 11:30
Rób zwykłe ,murowane Leoś.
Tylko do gazu daj wkład.
Cała reszta to marketing.

m.dworek
09-08-2005, 11:37
a jakie robicie przekroje?
bo tyle sie tu naczytalem, ze przekjroj musi byc jakos dobrany dokladnie do komnka , bo inaczej spalanie jest do dupy
problemw tym, ze ja na razie nie wiem jaki bede mial kominek wewnatrz
tym na tarasie to sie nie przejmuje bo to bedzie tylko takie grilowisko ichyba na kazdym kominiei pociagnie
w projekcie mam napisane ze przekroj musi byc nei mniejszy niz 160 cm2
a patrzac na kominy tradycyjne to taki kanal na pol cegly x pol cegly ma 190 cm 2
wiec super
tylko nei wiem czy w taki otwor 14x 14 cm wcisne potem jakas rure ewentualnie ???

pawelurb
09-08-2005, 11:37
ja też robię zwykłe murowane z cegły, mam 1 dymowy , 1 spalinowy , 1 wentylacja, razem trzy kominy , tylko ten komin w którym jest jedynie 2 x wentylacja zrobiłem z kształtek wentylacyjnych betonowych , pozostałe murowane z cegły , do kominka bez wkładu , a do gazu wstawię później wkład, takie murowane kominy wyszły dużo taniej niż systemowe , systemowy kosztowałby pewnie około 2,5 tyś x 2 , to jest 5 tyś , ile za to można cegły kupić....

pattaya
09-08-2005, 11:42
Do kominka zrób 20*20.

m.dworek
09-08-2005, 11:49
Do kominka zrób 20*20.
chetnie bym zrobil
tylko ze mam za malo miejsca
i tak bedzie problem zeby upchnac w tym wykuszu jakos ten komin tradycyjny 3 komory 14x14

czy uwazacie ze taki przekroj 14 x 14 to za malo?

pattaya
09-08-2005, 11:52
Mało

Uszaty1973
09-08-2005, 12:22
Ja mam dużo miejsca, w projekcie jest komin na 8 przewodów w tym 1 spalinowy do pieca co z rurą fi130 w środku, drugi spalinowy do kominka z cegły 14x25.
W budowie zrezygnowałem z 4 kanałów wentylacyjnych bo zamierzam podłączyć wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną. Brat budował kominy wentylacyjne a i tak teraz dodał dodatkowe z PCV (lub coś podobnego). Jeżeli masz mało miejsca to należy rozważyć wentylację w plastiku.

joan
09-08-2005, 12:56
można troche szczegółów dot. wykorzystania rur PCV zamiast kształtek wentylacyjnych? - czy trzeba obmurowywać, jak wyprowadzić na dach (jak wywietrzniki kanalizacyjne?)

Uszaty1973
09-08-2005, 13:39
To zależy od tego gdzie mają być. Ja mam parterowy z poddaszem, więc w poddaszu wentylacja idzie prosto przez strop (na min poddaszu znajdzie się rekuperator czerpnia i wyrzutnia po przeciwnych stronach dachu) , na parterze przewody wmurowałem w ścianki działowe a do dołu schodzę przez garderoby (mam dwie:)). Oczywiście będą jakieś kawałki rur tłumiące, izolowanie itp.
Komin pomniejszyłem bo w sumie to jest drogi najpierw cegła/ pustaki wentylacyjne a na zakończeniu klinkier.

Z GWC zrezygnowałem bo wody gruntowe są strasznie wysokie a nie wierzę w szczelne połączenia.

kaskaa
09-08-2005, 15:50
W firmie montującej kominki otrzymałam informację, że jeśli komin dymowy ma wysokość 6-11m to powinien mieć przekrój (rozumiem, że nie mniejszy niż: ) fi 20cm lub 18x18 cm i wtedy nie ma żadnych problemów.