PDA

Zobacz pełną wersję : rozpoczęcie prac a uprawomocnienie decyzji?



mackre
09-08-2005, 10:43
Wczoraj dostałem pozwolenie na budowę ale uprawomocni się po 14 dniach. Czy mogę wpuścić geodetę do wytyczenia czy nie?

Pozdr :wink:

KAS01
09-08-2005, 11:11
Ja bym wpuszczał (bo sąsiadów mam w porządku). Wpis bym zrobił po uprawomocnieniu się pozwolenia.
Gdy budowano mi przyłacze wodne, to nie miałem jeszcze na nie pozwolenia. Kierownik z wodociągów powiedział, abym budował i się tym nie przejmował. Zrobili mi nawet wcinke, mimo, że do tego potrzebne jest pozwolenie. Uzyskałem je ok. tygodnia po tym jak skończono budować wodociąg. Trwało to tak długo, poniewaz kobieta która w starostwie zajmowała się moim terenem poszła do szpitala i długo nikt jej nie zastępował.

GrześS
09-08-2005, 12:04
Wczoraj dostałem pozwolenie na budowę ale uprawomocni się po 14 dniach. Czy mogę wpuścić geodetę do wytyczenia czy nie?

"Sąsiad nie spi sąsiad, czuwa i na pewno doniesie" - do PINB-u

i lepiej zadzwoń do Starostwa po 14 dniach i zapytaj sie czy ktoś się nie odwołał !!! od decyzji.

ania
09-08-2005, 18:28
Doniesie i co z tego. Przyjdzie inspektor i zobaczy trochę palików wbitych w ziemię.

Natomiast jak chcesz tyczyć nie zdejmując humusu - oto jest pytanie!
A zdejmowania humusu już raczej nie da się ukryć...

lena67
09-08-2005, 21:18
U mnie geodeta wytyczał budynek przed uprawomocnieniem sie decyzji , a wpis do dziennika był dopiero po uprawomocnieniu się pozwolenia.

inż. Mamoń
12-08-2005, 17:37
Formalnie nie można zacząć żadnych prac przed uprawomocnieniem się decyzji (dotyczy także geodety). Zauważ wszakże, że jeżeli wytyczenie zostanie ujawnione to grozi Ci przywrócenie nieruchomości do poprzedniego stanu. Zatem jak ktoś doniesie to będziesz zobowiązany do powyciągania palików 8) - czyli koszt niewielki :wink: .
Gorsza sprawa będzie jeżeli wydadzą nakaz wstrzymania prac bo to trzeba będzie odkręcać.

Co do uprawomocniania się to spójrz na swoją decyzję. Jest tam gdzieś napisane jaki jest obszar oddziaływania Twojej inwestycji. Może być tak, że obszarem oddziaływania jest tylko Twoja działka ewentualnie droga publiczna. Wtedy praktycznie w postępowaniu nie ma stron czyli nie ma się kto odwoływać. Podobno w niektórych Starostwach przyjmują wtedy od Inwestora pisemne oświadczenie, że on SAM nie będzie się odwoływał i od ręki dają pieczątkę, że decyzja jest prawomocna.

Jeżeli masz w decyzji inne strony czyli sąsiadów z powodu np. zbliżenia do granicy działki to wtedy oni również otrzymują kopię decyzji i mogą się odwoływać. Wtedy nie dostaniesz pieczątki o uprawomocnieniu zanim nie minie 14 dni od otrzymania tej decyzji pocztą przez sąsiadów (bo oni też mają 14 dni).

Prywatnie nie wahałbym się ani chwili z tym geodetą. Pamiętaj o właściwej dacie wpisu ....

jacekj
12-08-2005, 22:31
witam:)
Prawomocność decyzji to jedno a zgłoszenie rozpoczęcia robót to drugie o czym piszący zapomnieli :lol:
Prace można rozpocząć po 7 dniach od zgłoszenia rozpoczęcia robót.

12-08-2005, 22:51
Nie mozna! :wink:

ciku
13-08-2005, 00:35
To w koncu można czy nie można???? :-?

james
13-08-2005, 22:29
Doniesie i co z tego. Przyjdzie inspektor i zobaczy trochę palików wbitych w ziemię.

Natomiast jak chcesz tyczyć nie zdejmując humusu - oto jest pytanie!
A zdejmowania humusu już raczej nie da się ukryć...
A po co zdejmować humus przed wytyczeniem budynku? Po to wytycza się zabezpieczenia osi, kilka metrów od budynku, żeby osie "nie zginęły"
podczas prac ziemnych.Oczywiście że geodeta może wytyczać. A dziennik podstempluje jak pozwolenie się uprawomocni.

mackre
16-08-2005, 09:56
Dzięki za rady. Geodeta wchodzi kilka dni przed uprawomocnieniem.

Pzdr :wink:

Mroovka
03-05-2007, 09:39
Jakie mogą być ( oczywiscie pytam tylko o te nieprzyjemne dla inwestora) konsekwencje rozpoczęcia prac przed uprawomocnieniem się pozwolenia?