PDA

Zobacz pełną wersję : Wkłady kominkowe SPARKE



peterz
09-08-2005, 11:34
Dzień dobry

Czy ktoś użytkuje lub zamierza zakupić wkład firmy SPARKE ??

Proszę o opinie.

Pozdrawiam, Piotr

bobo30
03-01-2006, 21:08
wtedy nikt, ale może teraz już tak

lagerfeld
19-01-2006, 11:20
podrzucam, może ktoś się podzieli doświadczeniami
:lol:

anowi*
21-01-2006, 21:39
podciagam
czekam na opinie

Honorka
20-09-2006, 21:29
Są już uzytkownicy? I jak to sie sprawdza? Warto kupić ten wkład?

Krzyszto
17-10-2006, 07:55
Witam,
W zeszłym tygodniu dojechał do mnie komnek Sparke Varm typ F/L (z boczną szybą). Zamówiłem telefonicznie, akurat mieli taki na magazynie więc nie czekałem długo. Bałem się trochę o jakość wykończenia bo nie widziałem w mojej okolicy takiego, ale spodobał mi się więc zaryzykowałem. Muszę przyznać że jest super. Spawy solidne, szamot bardzo ładny itp. Pierwsze palenie to frajda jak nie wiem. Najgorsze jest jednak to, że odkąd mam kominek to nie mogę sie do roboty zabrać. Tak się jakoś zawsze usiądzie dorzuci trochę drewna i zamiast montować parapety to ja zamyślony w ogień... :lol:
Polecam.

agnieszkakusi
17-10-2006, 08:17
Krzyszto, a jak to wygląda cenowo?

Krzyszto
17-10-2006, 08:34
W zależności od rozmiaru szyby ceny wahają się. Mój model (570/400) kosztował 4610 brutto (z transportem so salonu :D ). Porównywałem z kominkami Spartherm i są od nich sporo tańsze. Przedstawiciel handlowy Sparke zapewniał, ze jedyna różnica to nieoszlifowane spawy w miejscach, w których ich nie widać. Pojawia się też różnica w modelu F L/P S (z boczną szybą ale bez szprosu), tam bowiem szyba jest spasowana (tak naprawdę dwie szyby), w spathermie natomiast szyba jes gięta; cena w porównaniu z moim wkładem wyższa o 500zł.

agnieszkakusi
17-10-2006, 08:44
Kurcze, wyglądają naprawde ładnie no i ceny nie zabijają. U nas najbardziej pasowałby model R300, bo bedzie w miarę wąska ściana.

Krzyszto
17-10-2006, 09:14
W zależności od rozmiaru szyby ceny wahają się. Mój model (570/400) kosztował 4610 brutto (z transportem so salonu :D ).

Miałem na myśli 670/500

Proponuję zadzwonić do przedstawiciela handlowego (telefon na stronie) a on poda szczegóły dot. Twojego modelu.

agnieszkakusi
17-10-2006, 09:16
I tak zrobię, ale najpierw pokażę zdjęcie mężowi. W koncu to ma być NASZ kominek :lol:

dodi
14-01-2007, 19:43
odgrzeje stary temat :)

Czy ktoś z Was może wypowiedzieć się na temat wkładów SPARKE?

dodi

trobe
27-03-2007, 15:51
Podciągam, też jestem zainteresowana (wkładem dwustonnym).

an-bud
27-03-2007, 22:19
Podciągam, też jestem zainteresowana (wkładem dwustonnym).wkłady z szamotem są mniej wydajne.jak do palenia dla przyjemności ,mogą być.

Forest-Natura
28-03-2007, 09:39
Witam.

[/quote]wkłady z szamotem są mniej wydajne[/quote]

Stwierdzenia bez żadnego uzasadnienia stawiane jako pewnik. A ludzie przyjmują to za "dobrą monetę" i potem powtarzają bzdury innym.
Pozdrawiam.

Annja
28-03-2007, 10:12
Ja też podłączam się do pytania o wkład Sparke - podobają mi się te z giętą połokrągłą szybą - model Varm R 550/990. Można je jakościowo porównać do Spartherma tak jak mówił jeden z przedmówców?
Szukam właśnie jakiejś alternatywy dla jednak sporo droższego Spartherma

mamamatinka
24-10-2007, 09:53
też się dopisuje, może są uzytkownicy?? Mnie akurat interesuje wkład z seri F 225 S (czyli z boczną szybą bez szprosa)

gabba
05-04-2008, 08:15
Proszę o opinie.

ryba7070
05-04-2008, 10:47
My własnie zamówiliśmy wkład z boczną lewą szybką bez szprosa to chyba model Varm 670/500/330S, wizualnie jest bardzo ładny, niestety o uzytkowaniu jeszcze nic nie mogę powiedziec bo dopiero przed nami wylewki :-?

pablo_warszawa
14-04-2008, 10:32
Koledzy którzy używacie Sparka i którym spala szybko opał i nie trzyma ciepła. Jaka jest data produkcji waszego wkładu i czym w związku z tym jest wyłożony. Producent informuje że Spark od około dwóch lat jest wykładany cegłą szamotową wcześniej był wykładany Vernikulitem (miał tylko funkcję ochronną dla stali - nie magazynował ciepła). Może właśnie ten Vernikulit jest powodem szybszego spalania.

pozdrawiam
Pablo

Ania_0675
03-06-2009, 12:43
Witam i również czekam na opinie uzytkowników, bądź znawców sztuki ;-). Zastanawiamy się nad sparke varm F lub spartherm'em z kolekcji mini. Słyszałam opinię, że spartherm mini o ile lepiej wyglada to jednak sa problemy podczas użytkowania czy wymiany wkładu i tą kolekcje raczej sobie podarować.
Czy możecie to potwierdzić, że sparke jest prostszy i mniej problemowy w użytkowaniu?

Dzieki z góry za opinie,
Ania

Castaway
19-06-2010, 22:56
...bry. Podciągam temat, albowiem rozmawiałem dziś z trzema specjalistami od kominków i jeden oferuje Sparke, drugi Spartherm, a trzeci Hajduka. Wszystkie z szybą boczną czyli coś jak Sparke Varm F/L.
Spartherm wygląda OK - tylko ta cena
Sparke - już tak nie wygląda - nie podoba mi się mocowanie szyb na śrubkach z podkładkami, czy to po jakimś czasie nie dzwoni i się nie luzuje? I te szyby od środka nierówno przycięte- ale cena fajna
Hajduk - wygląda dobrze, solidnie zamocowane szyby, ale o 9cm za głęboki - cena taka jak Sparke.
W sumie zdecydowałbym się na Sparke, ale jakbym jeszcze dostał jakieś potwierdzenie słuszności wyboru od kogoś z Was - byłbym zobowiązany.

an-bud
20-06-2010, 07:38
;)

an-bud
20-06-2010, 07:40
Witam.

"wkłady z szamotem są mniej wydajne"

Stwierdzenia bez żadnego uzasadnienia stawiane jako pewnik. A ludzie przyjmują to za "dobrą monetę" i potem powtarzają bzdury innym.
Pozdrawiam.

Znalazłem po latach ;) Sens ukryty, samo palenisko miałem na myśli a TY z rozbudową za pare tysięcy złotych ;)

an-bud
20-06-2010, 07:43
...bry. Podciągam temat, albowiem rozmawiałem dziś z trzema specjalistami od kominków i jeden oferuje Sparke, drugi Spartherm, a trzeci Hajduka. Wszystkie z szybą boczną czyli coś jak Sparke Varm F/L.
Spartherm wygląda OK - tylko ta cena
Sparke - już tak nie wygląda - nie podoba mi się mocowanie szyb na śrubkach z podkładkami, czy to po jakimś czasie nie dzwoni i się nie luzuje? I te szyby od środka nierówno przycięte- ale cena fajna
Hajduk - wygląda dobrze, solidnie zamocowane szyby, ale o 9cm za głęboki - cena taka jak Sparke.
W sumie zdecydowałbym się na Sparke, ale jakbym jeszcze dostał jakieś potwierdzenie słuszności wyboru od kogoś z Was - byłbym zobowiązany.
Deczko marne wykonanie

Castaway
20-06-2010, 20:57
deczko "deczko" czy kompletny szajs?

Forest-Natura
21-06-2010, 08:43
Witam.
Sio do działu Kominki, bo się bajzel robi...
Pozdrawiam.

racer
21-06-2010, 13:29
Sparke mają super wykonanie. Najmocniejsze drzwiczki na rynku. Są robione z pełnego profilu, dlatego nawet przy szerokości 100cm nie opadają po czasie. Szamot - de małe cegiełki- w tym rozmiarze nie pęka, nie ulega takim naprężeniom. Bardzo dobre wkłady. Nie ma obaw o blaszki trzymające szybę, nie poluzują się z czasem.

Forest-Natura
21-06-2010, 18:18
Witam.
Ooo...to sio poskutkowało u adminów...
Dobre paleniska z bardzo dobrym wyłożeniem szamotowym - ale cenowo to nieporozumienie - już prawie na równi lub wyżej (sic!!!) z równorzędnymi modelami takich marek jak Spartherm czy Austroflamm. A tu ewidentnie już wychodzą "szczegóły" którymi się różnią. Taniość niektórych modeli polega na łączonych szybach (boczne przeszklenia i pryzmy) w miejsce jednolitych. Modele piecowe (to te małe) - totalne niezrozumienie o co w takiej konstrukcji chodzi.
Bardzo dobre - nowa seria "okrągłych" palenisk o pionowym przeszkleniu i nowa seria z nasadkami wodnymi (obie linie niedostępne w naszym kraju).
Pozdrawiam.

Castaway
21-06-2010, 22:18
Czyli Sparke mówimy NIE

Forest-Natura
22-06-2010, 09:04
Witam.
Nie koniecznie, dlaczego?
Po prostu zaczynasz "od ogona", czyli samego końca. Najpierw określ jak ma wyglądać Twój kominek, jakie funkcje ma spełniać, jaki rodzaj przeszklenia ma w nim być (jeżeli będzie wykonany z udziałem paleniska (wkładu) kominkowego.
Dopiero potem wybieraj konkretny model i firmę. Sam wkład jest dopiero wypadkową wielu rzeczy w projekcie kominka. Co nie znaczy że nie jedną z najważniejszych, ale nie powinno się zaczynać myśleć o kominku określając na samym początku wkład jaki ma w nim być. To bardzo ogranicza i zawęża "pole manewru"...
Pozdrawiam.

Castaway
22-06-2010, 11:15
To prawda...., ale ja nie zacząłem myśleć o kominku określając wkład.......Najpierw an nawet wcześniej uznałem, że u mnie kominek ma spełniać rolę dodatku do salonu. Nie zamierzam nim grzać czy to powietrzem czy wodą, nie zamierzam w nim palić cały dzień - on ma być po to żeby było miło...czasami.
Tak.... czytałem, że po to żeby było miło to najlepiej zrobić sobie kominek z paleniskiem otwartym i nawet tak chciałem pierwotnie, ale w domu mam rekuperator, a co za tym idzie powietrze ma być wymieniane przez wentylacje mech., a nie przez komin-ek. I stąd moje poszukiwanie wkładu zamkniętego, a że trafiłem na Sparke to zapytałem o Sparke. Choć jak sprawdziłem go organoleptycznie to już mi się nie podoba(jakieś taki niedorobiony) i chyba pójdę w Hajduka.....no chyba, żeby na horyzoncie pojawiły się inne opcje wkładów(choć Spartherm jest ciut drogi) lub rozwiązań. Zależyt mi na wkładzoie z boczną prawą szybą bez szprosa.

bohusz
22-06-2010, 14:42
Tak z ciekawości spytam ile kosztuje brutto ten Hajduk z boczną, oczywiście z transportem do domu.

Castaway
22-06-2010, 16:20
http://hajduk.com.pl/pl/strony_p/92-Cennik

transport zależny od tego czy z montażem czy bez i jak daleko....ale to chyba wiesz

bohusz
22-06-2010, 16:37
Widzę, że podałeś stronę producenta i cennik katalogowy.
Moja rada to poszukaj dystrybutora lub partnera handlowego. Wtedy ceny mogą być inne.

Nie handluje, ani nie montuje wkładów Hajduka, więc nie wiem jakie są układy.

Jeżeli chodzi o transport to ceny kurierskie sa jednakowe na terenie Polski. Zresztą producent ma umowy z firmami kurierskimi i te ceny są zupełnie inne niż dla indywidualnych osób.

Moja firma za transport na terenie Polski nie pobiera opłat. Inaczej jest poza granicę Polski, wtedy koszt ustalamy indywidualnie. Ale nie są to kwoty duże, szczególnie do Niemiec i pobliskich krajów Uni.

Bo tak to bywa jedne firmy przywożą wkłady do Polski, a my polskie wkłady wywozimy z Polski...

Normalnym jest, że jeżeli zamawiasz usługę montażu wkładu kominkowego, czyli ustawienie go i podpięcie do komina, to wszelkie materiały są z 7% vatem. Wkład kominkowy, rury, stojak metalowy, itp. Wychodzi to zreguły około ceny brutto z 22 % vatem.

No ale to jest powszechnie wiadome.

Pozdrawiam

Castaway
22-06-2010, 19:58
Widzę, że podałeś stronę producenta i cennik katalogowy.
Moja rada to poszukaj dystrybutora lub partnera handlowego. Wtedy ceny mogą być inne.

Właśnie znalazłem dystrybutora i ceny podaje takie same, dlatego przywołałem tą stronę.
Odwiedziłem również inną stronę pewnego dystrybutora ;) z całkiem niedaleka, ale Unico jakoś mi nie pasują biorąc pod uwagę założenia, o których pisałem powyżej.
Pozdrawiam

Kominki.fm
22-06-2010, 20:14
Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na włady Arysto - model z szybą boczną - http: //www.kominkiikominy.pl/arysto-arysto-10-p-lub-l-dj,d1855.html

Proponowałbym także zapytać firmy komnowe o zabudowy kominkowe, ponieważ w przypadku zlecenia całego kominka kompleksowo z montażem ceny potrafią być bardzo zachęcające, nawet z wkładami z najwyższych półek w Europie.

bohusz
22-06-2010, 20:32
Nie rozumiem jakie założenia?
14524

Castaway
22-06-2010, 22:33
Nie rozumiem jakie założenia?
14524

O właśnie takie.

=Najpierw an nawet wcześniej uznałem, że u mnie kominek ma spełniać rolę dodatku do salonu. Nie zamierzam nim grzać czy to powietrzem czy wodą, nie zamierzam w nim palić cały dzień - on ma być po to żeby było miło...czasami.
Tak.... czytałem, że po to żeby było miło to najlepiej zrobić sobie kominek z paleniskiem otwartym i nawet tak chciałem pierwotnie, ale w domu mam rekuperator, a co za tym idzie powietrze ma być wymieniane przez wentylacje mech., a nie przez komin-ek. ..... Zależy mi na wkładzie z boczną prawą szybą bez szprosa.





Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na włady Arysto - model z szybą boczną - http: //www.kominkiikominy.pl/arysto-arysto-10-p-lub-l-dj,d1855.html

Proponowałbym także zapytać firmy komnowe o zabudowy kominkowe, ponieważ w przypadku zlecenia całego kominka kompleksowo z montażem ceny potrafią być bardzo zachęcające, nawet z wkładami z najwyższych półek w Europie.

Na Arysto też patrzyłem, choć nie widziałem i nie dotykałem ich z bliska.

mayadaski
23-06-2010, 10:11
Ja ma Sparke.

Kominek tylko rekreacyjnie i jak dla mnie ozdoba salonu;) Palone w nim bylo jak na razie tylko dwa razy i...kominek jak kominek...zadnych sensacji w jedna czy druga strone....szampana nie chcial polewac;)

http://farm4.static.flickr.com/3496/4003754529_ebd4a42daf.jpg


http://farm2.static.flickr.com/1145/4600428167_db88517e64.jpg

Wykonczenie potrzebuje jeszcze malego wypucowania, ale prawie skonczone...tak ma byc;)

Pozdrowienia,

Maja

bohusz
23-06-2010, 10:46
To prawda...., ale ja nie zacząłem myśleć o kominku określając wkład.......Najpierw an nawet wcześniej uznałem, że u mnie kominek ma spełniać rolę dodatku do salonu. Nie zamierzam nim grzać czy to powietrzem czy wodą, nie zamierzam w nim palić cały dzień - on ma być po to żeby było miło...czasami.
Tak.... czytałem, że po to żeby było miło to najlepiej zrobić sobie kominek z paleniskiem otwartym i nawet tak chciałem pierwotnie, ale w domu mam rekuperator, a co za tym idzie powietrze ma być wymieniane przez wentylacje mech., a nie przez komin-ek. I stąd moje poszukiwanie wkładu zamkniętego, a że trafiłem na Sparke to zapytałem o Sparke. Choć jak sprawdziłem go organoleptycznie to już mi się nie podoba(jakieś taki niedorobiony) i chyba pójdę w Hajduka.....no chyba, żeby na horyzoncie pojawiły się inne opcje wkładów(choć Spartherm jest ciut drogi) lub rozwiązań. Zależyt mi na wkładzoie z boczną prawą szybą bez szprosa.
W kominku pali się drewnem. Sezonowanym drewnem.
Chcąc nie chcąc podczas spalania drewna "wytwarza się" ciepło. Tutaj tego nie zmienimy. Z reguły każdy wkład kominkowy ok 30% ciepła oddaje przez szybę. Tego też nie zmienimy. Chyba że zdecydujemy się na specjalne wkłady, podwójne szyby, wtedy to ciepło oddawane przez szybę bedzie mniejsze.
Poiszesz, że nie chcesz grzać kominkiem, ani powietrzem, ani wodą. W prosty sposób tego nie unikniesz. Trzeba by ciepłe (gorące) powietrze z obudowy wyprowadzić na zewnątrz budynku, no ale i tak zostanie problem grzania przez szybę...
No a przecież można kupić pezproblemowy komienk elektryczny, gazowy, itp.
No tylko wtedy to imitacje i nie prawdziwy widok palącego się drewna. Palącego się i grzejącego drewna.
Nawiązując do rekuperatora. Wiem, że istnieje możliwość podłączenia ciepłego powietrza z obudowy kominka do instalacji rekuperatora. A przecież osoby decydujące się na rekuperator mają na względzie ogrzewanie budynku. Zwiekszenie oszczędności, czyli zminimalizowanie strat ciepła poprzez wentylacje.

Castaway
23-06-2010, 12:28
W kominku pali się drewnem. Sezonowanym drewnem.
Chcąc nie chcąc podczas spalania drewna "wytwarza się" ciepło. Tutaj tego nie zmienimy. Z reguły każdy wkład kominkowy ok 30% ciepła oddaje przez szybę. Tego też nie zmienimy.
To jest jasne.


Poiszesz, że nie chcesz grzać kominkiem, ani powietrzem, ani wodą. W prosty sposób tego nie unikniesz. Trzeba by ciepłe (gorące) powietrze z obudowy wyprowadzić na zewnątrz budynku
To nie wchodzi w gre - za dużo strat.
To nie jest tak, że chce mieć kominek, w którym ładnie się pali i w ogóle nie oddaje ciepła - takich cudów nie ma.
Chodzi mi o to, jaki wkład byłby najbardziej optymalny?


zadnych sensacji w jedna czy druga strone....szampana nie chcial polewac
A to bestia nieposłuszna;)

wojtideb
23-09-2010, 10:05
Witam mam pytanie jaki wklad wybrać Hajduk Volcano AT czy Sparke Varm F 780/500

grigo
25-09-2010, 14:19
Witam mam pytanie jaki wklad wybrać Hajduk Volcano AT czy Sparke Varm F 780/500
Ja bym brał Sparka. Ostatnio te wkłady zostały ulepszone. Mają nowy podwójny deflektor z wermikulitu który sprawia że drewno spala się wolniej i wkład się mocniej rozgrzewa. Dodatkowo ten model jest teraz w promocyjnej cenie.

wolusie77
19-10-2010, 13:17
Witam - mam też pytanie o narożny wkład kominkowy. Rozważamy dwa wklady:
Sparke Varm F 2P 330S - wkład stalowo-szamotowy, szyba klejona
Bef Blazanek 720CP-wkład żeliwny, szyba gięta,
Kominek ma rozprowadzenie powietrza na poddasze (4 pokoje). Wymiarami bardziej pasuje Bef bo jest większy, ale z kolei mam obawę czy nie będzie za mocno grzał, choć oba wkłady są na 13kW. Główne ogrzewanie jest gazowe. Czy ktoś użytkuje któryś z tych wkładów? Generalnie jak sprawują się wkłady żeliwne, jesli chodzi o trzymanie ciepła, czystość szyby, itp.? Czy lepsze są stalowo-szamotowe Sparke?

Forest-Natura
19-10-2010, 17:44
Witam.
Nie ma czegoś takiego jak "szyba klejona" we wkładach kominkowych. To po prostu dwie szyby spasowane tylko do siebie "do kantu" (adekwatne do określenia :D).
Pozdrawiam.

escape
19-10-2010, 19:02
Sparka montujemy juz kilka lat i niemamy z nimi żadych problemów ani reklamacji,pali się w nich dobrze,szamoty ładnie się wybielaja od temperatury,szyba całkiem w porządku ze swojej strony mozemy polecić.....na plus szyby "niegiętej"jest jej tansza wymiana w razie peknięcia ;) ......
Jeśli chodzi o Blanzka to tej wersji nigdy niemontowaliśmy więc niemam porownania......

wolusie77
20-10-2010, 19:00
Witam.
Nie ma czegoś takiego jak "szyba klejona" we wkładach kominkowych. To po prostu dwie szyby spasowane tylko do siebie "do kantu" (adekwatne do określenia :D).
Pozdrawiam.

Faktycznie, szyba nie jest klejona tylko sprasowana. Dzięki za sprostowanie. Ale który wkład z tych dwóch polecasz? Czy wkład żeliwny o wymiarach szyby 755x325 i h 530mm nie będzie za mocno grzał, jesli salon z jadalnią ma około 30 m2 i rozporowadzenie powietrza na poddasze?
Pozdrawiam :-)

Forest-Natura
20-10-2010, 20:12
Witam.
Jak stawiasz na efekty wizualne to jakoś zniesiesz to że będzie gorąco :)
Generalnie uważam, że najlepsze palenisko tego typu winno mieć zarówno: szybę giętą, wyłożenie paleniska ceramiką, szczelne doprowadzenie powietrza oraz podnoszone do góry drzwi. Wszystko to dla komfortu oraz wygody użytkowania. Brak każdej z tych rzeczy to nic innego jak obniżanie "na siłę" ceny by być w ten sposób konkurencyjny i sprzedać swój wyrób ... lub brak technologicznych możliwości producenta takiego paleniska.
Pozdrawiam.