PDA

Zobacz pełną wersję : Wymagania dla instalacji zbiornikowych na gaz p?ynny



sanipro
21-01-2002, 07:37
Przeczytałem w MURATORZE Nr 7/2001 Artykuł Pani Anny Andrzejewskiej ”Usługa: dostawa gazu płynnego i zainstalowania zbiornika”. Artykuł jest świetny. To jest to, na co czekałem. Wszystkie podstawowe informacje techniczne jakich oczekiwałem rozpoczynając czytanie (bez lania wody), znalazły się w bardzo krótkim tekście. Żałuję tylko, że w artykule nie są podane (zapewne ze względu na ograniczenia długości tekstu) przepisy, które regulują wykonanie instalacji ze zbiornikiem gazu płynnego. Żałuję, bo od dłuższego czasu próbuję rozszerzyć swoje wiadomości na ten temat. W roku 1992 Ministerstwo Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wydało „Wytyczne w sprawie lokalizowania obiektów magazynowana i dystrybucji paliw płynnych”, lecz brak było w dalszym ciągu przepisów dotyczących instalowania zbiorników na gaz płynny dla potrzeb domków jednorodzinnych. W dniu 30.09.1993 r. Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wydało ”Wymagania techniczne i użytkowe dla instalacji zbiornikowych na gaz płynny propanowy” opracowane przez Centrum Techniki Budownictwa Komunalnego w Warszawie, które Minister zalecił stosować (Dziennik Urzędowy Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa nr 1).
W artykułach zamieszczonych w MURATORACH Nr 1/94 i Nr 2/94 powoływano się na ”Wymagania techniczne i użytkowe dla eksploatacji instalacji zbiornikowych na gaz płynny” przez Centrum Techniki Budownictwa Komunalnego.
W artykule Pani Małgorzaty Tomasik „Gaz płynny ze zbiornika” zamieszczonym w numerze specjalnym MURATORA 3/2000 autorka informuje, że pod egidą Polskiej Organizacji Gazu Płynnego” opracowywane są ”Wymagania techniczne instalacji zbiornikowych”. Podane w jej artykule odległości zbiorników od innych obiektów (poza jednym wymiarem) zgadzają się z Dziennikiem Urzędowym Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa nr 1/1993. Odległość między zbiornikami podziemnymi (poj 3000-5000 l) wg Dz.Urz. Nr 1 - 1,5 m, a w artykule – 1,0 m.
Natomiast w artykule Pani Anny Andrzejewskiej różni się jeszcze jeden wymiar. Odległość zbiorników naziemnych (poj. 5000-10000 l) od budynków mieszkalnych wg Dz.Urz. Nr 1 - 7,5 m, a w artykule – 7,0 m.
Inni autorzy często powołuja się na inne przepisy. Na przykład Pan Zbigniew Leon Rataj w artykule „Paliwa gazowe. Charakterystyka i właściwości eksploatacyjne” zamieszczonym w „Polskim Instalatorze”1/2002 minimalne odległości podaje wg nieaktualnego obecnie ROZPORZĄDZENIA MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU z dnia 30 sierpnia 1996 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi dalekosiężne do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.(Dz. U. Nr 122, poz. 576). Możliwe, że autor nie brał pod uwagę małych inwestycji, a poza tym nie wiedział o zmianie zacytowanego przepisu (został zastąpiony przez ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 20 września 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi dalekosiężne do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 98, poz. 1067)).
W związku z powyższym zwracam się z prośbą do Pani Anny Andrzejewskiej aby zdradziła z jakich źródeł pochodzą podane w artykule minimalne odległości zbiorników od innych obiektów, oraz aby wyraziła swoją opinię na temat: w jakim zakresie przy wykonaniu instalacji zbiornikowych na gaz płynny propanowy mogą mieć zastosowanie niżej podane przepisy:
1) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 6 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy magazynowaniu, napełnianiu i rozprowadzaniu gazów płynnych. (Dz. U. Nr 75, poz. 846)
2) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 20 września 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi dalekosiężne do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 98, poz. 1067).

23-01-2002, 14:08
To w końcu są przepisy dotyczące zbiorników gazowych, czy nie ma?

24-01-2002, 13:58
Jak wykonywałem instalację na gaz płynny. W każdej z ofert dostawców zbiorników zalecano inne odległości, a gmina wymagała jeszce inaczej. Nikt natomiast nie podał przepisu według, którego należy zachować taką odległość.

25-01-2002, 15:06
Jak to możliwe, że tak ważna sprawa, jak bezpieczne usytuowanie zbiorników z gazem płynnym jest tak lekceważone przez ustawodawcę i zależy bardzo często od "widzimisię" urzędników.
Fred

27-01-2002, 12:05
Zamierzam właśnie u siebie zastosować instalacje na gaz płynny, ale jak to co jest napisane w Muratorze nie wynika z przepisów, to czego się trzymać?

28-01-2002, 14:11
Mam zbiornik na gaz płynny, a w przyszłym roku mamy mieć gaz ziemny. Chciałbym podłączyć do istniejącej instalacji i nie rezygnować z gazu płynnego.

sanipro
01-02-2002, 10:26
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 15, poz. 140) Rozdział 7 Instalacja gazowa na paliwa gazowe § 157. ust. 5. W budynku mieszkalnym, mającym instalację zasilaną z sieci gazowej, stosowanie instalacji gazu płynnego z butli jest zabronione.

04-02-2002, 11:53
Jeżeli używam butli turystyczne, czy to jest stosowanie instalacji gazu płynnego z butli.

10-02-2002, 00:13
On 2002-02-04 12:53, Anonymous wrote:
Jeżeli używam butli turystyczne, czy to jest stosowanie instalacji gazu płynnego z butli.

sanipro
12-02-2002, 06:58
Na to pytanie odpowiedziała PaniJoanna Hildebrandt w nr 2/2001 "MAGAZYNU INSTALATORA". "Przepis nie zabrania w tym przypadku stosowania butli przenośnych. Znaczy to, że mając w mieszkaniu instalację gazową podłączoną do kuchenki gazowej, możemy korzystać z przenośnej butli gazowej, służącej np. do ogrzewania".
Ja chcę zachować dystans do tej interpretacji i zasiać trochę niepewności. Jak zwrócił uwagę Frankai ustawodawca nie zawsze pisze co ma na myśli. Co przyświecało ustawodawcy przy wprowadzeniu tego zapisu?
Jeżeli to, że może dojść do przypadkowego zmieszania dwóch niebezpiecznych gazów, to wolałbym mieć stabilna instalację do gazu propan-butan połączoną na sztywno, niz zazwyczaj tandetnie połączoną na wężyk (nie zawsze posiadający aprobatę techniczną). W przypadkach prowizorek uzytkownicy są bardzo pomysłowy. Spotykano już podłączenia "pomysłowego Dobromira" urządzeń gazowych przez za pomocą dętki rowerowej. Nie chciałbym mieszkać w takim budynku. Możliwe jednak, że chodziło o to, iż mogą być trudności z ustaleniem, który rurociąg należy do danej instalacji (gaz ziemny, czy płynny). Moim zdaniem lepiej nie prowokować nieszczęścia i być dla siebie bardziej rygorystycznym.
Każdy z gazów wymaga innej wentylacji, co powoduje, że w przypadku występowania dwóch różnych gazów wentylacja będzie nieskuteczna. Gaz ziemny jest - lżejszy od powietrza, a gaz płynny cięższy.
Pozostawiam Cię w niepewności S-O.

sanipro
22-02-2002, 14:56
Wracając do tytułu myślę, że artykuły zamieszczone w różnych czasopismach na temat gazu płynnego potwierdzają to, o czym pisałem w wątku "zmiany przepisów budowlanych" (grupa tematyczna "Napiszcie w MURATORZE o"). Brak jest właściwego dostępu do przepisów budowlanych oraz właściwej informacji na ten temat. Istnieje przepis o kórym mało kto wie (Dziennik Urzędowy Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa nr 1/1993). Autorzy artykółów o gazie płynnym nie powołują się jednak na przepis, lecz na inne źródła, które być może były podstawą do wydania przepisu. Zadam jeszcze jedno pytanie, chociaż wiem, że odpowiedzi nie otrzymam. Jak należy interpretować:
Minister pisze w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa nr 1/1993, że podaje odległości jako zalecane, a na stronie SEJMU znajduje się informacja, że jest to przepis obowiązujący. Może zmieniło się ostatnio znaczenie wyrazów: "obowiązujący" i "zalecany"?

28-02-2002, 20:44
Przecież zaprzestano wydawania Dzienników Urzędowych.

empi
01-03-2002, 10:59
Każde z urządzeń gazowych jest przystosowane do zasilania konkretnym rodzajem gazu. Zmiana rodzaju gazu zasilającego oznacza konieczność przeróbki urządzenia, a więc uwaga z tym podłączeniem do gazu ziemnego i do butli równocześnie

01-03-2002, 11:02
Czy chodzi o konieczność wymiany dysz, czy jeszcze czegoś?

empi
01-03-2002, 11:51
Wystarczy wymiana dysz

sanipro
01-03-2002, 13:41
Uwaga EMPI i ANOMIM, przytaczam ponownie cytat z Dz. U. Nr 15, poz. 140, bo wydaje mi się, że zapominacie, że nie można mieć równocześnie instalacji na gaz ziemny i gaz płynny. Poza tym przyznaję rację EMPI w sprawie dysz. Pisałem również w innym miejscu o tym, że Dziennik Urzędowy po czteroletniej przerwie jest znowu wydawany. Natomiast przepisy zawarte we wcześniej wydanych D.Urz. jeżeli nie są uchylone, lub zmienione obowiązują nadal.

On 2002-02-01 11:26, sanipro wrote:
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 15, poz. 140) Rozdział 7 Instalacja gazowa na paliwa gazowe § 157. ust. 5. W budynku mieszkalnym, mającym instalację zasilaną z sieci gazowej, stosowanie instalacji gazu płynnego z butli jest zabronione.


<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: sanipro dnia 2002-03-01 14:44 ]</font>

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: sanipro dnia 2002-03-01 14:45 ]</font>

Wujek
11-03-2002, 20:44
Jak dowiedzieć się o instalacjach na gaz ziemny?

sanipro
13-03-2002, 16:39
Podstawa prawna do wykonania instalacji na gaz ziemny: Dz. U. Nr 15, poz. 140.
Ostatnio ukazał się w MURATORZE 3/2002 artykuł "Gaz ziemny - paliwo wygodne i czyste" z cyklu "jakie paliwo wybrać". Zachęcam do lektury.
Pozdrawiam S-O

skunks
13-03-2002, 21:04
:)

Wujek
13-03-2002, 21:45
Jak mógłbym występować przeciw krewniakowi. Co byś powiedział na małą krzynke...
Widomość prywatną wysłałem naprawdę, sprawdziłeś?

Alanta
14-03-2002, 09:59
Skunksie, nie znam na tyle Twoich preferencji, żeby wiedzieć za co... :smile: podpowiedz coś...

sanipro
08-04-2002, 20:14
Wprawdzie nie doczekałem się odpowiedzi na moje pytanie dotyczące podstawy prawnej instalowania zbiorników z gazem płynnym, to za taką odpowiedź mogę uznać opublikowany w MURATORZE nr 4/2002 artykuł Pani Małgorzaty Kerntopf-Zalewskiej pod tytułem "Gaz ze zbiornika". W artykule podane są odległości zbiornika z gazem od domu, granic posesji i drogi w oparci o przytoczony przeze mnie powyżej przepis: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 20 września 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi dalekosiężne do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 98, poz. 1067)). Jest to o tyle ciekawe, że zarórno powyższe rozporządzenie, jak opisany przeze mnie Dziennik Urzędowy MGPiB nr 1 z 30.09.1993 r. były zwykle przez autorów artykułów niezauważane. Odległości podane w artykule "Gaz ze zbiornika" są zgodne zarówno z jednym i drugim przepisem. Zgodnie z INTERNETOWYM SYSTEMEM INFORMACJI PRAWNEJ status obydwu przepisów jest obowiązujący. Szkoda tylko, że w Dz. U. Nr 98, poz. 1067 nie wspomina się, że istnieje jeszcze jeden przepis (który w pewnymm zakresie jest bardziej szczegółowy od wchodzącego w życie) lub informacji że tamten przepis został uchylony, względnie przestał obowiązywać w jakimś zakresie. Inna sprawa, że zapoznanie się z treścią starych Dzienników Urzędowych ministerstw jest nie lada sztuką. Dziękuję autorce artykułu i Redakcji za informacje zawarte w artykule, które utwierdzają mnie w zastosowaniu powyższej podstawy prawnej.
Dla zaintresowanych podaję, że w INSTALATORZE POLSKIM nr 4/2002 został opublikowany artykuł Pana Jarosława Olender pod tytułem "Instalacje gazu płynnego". Poza odległościami zbiorników naziemnych przytoczonymi w MURATORZE nr 4/2002 podane są tam jeszcze inne odległości, jak odległość od:
- słupa napowietrznej linii energetycznej - min.1,5 wysokości słupa
- studni lub zagłębienia - min 20 m
- drzewa - 1,5 m
- ściany lasu - min 20 m (chyba, że uzgodniono inaczej z rzeczoznawcą p.poż.).
- ściany ogniowej 2h - 1 m
Niestety podstawy prawnej autor nie podał.
Pozdrawiam S-O

13-05-2002, 00:07
Czy instalacje zbiornikowe na gaz płynny wymagają uzgodnienia w ZUD?

sanipro
15-05-2002, 22:27
Właśnie niedawno przeczytałem artykół w Polskim Instalatorze nr 5/2002 (autorzy: Beata Gtadka, Jarosław Olender) pod tytułem "Instalacje zbiornikowe na gaz płynny" z gotową odpowiedzią na twoje pytanie.
"Zdarza się, że urzędnicy traktują instalację zbiornikową tak samo, jak sieć
gazowa i żądają uzgodnienia z ZUD. Zgodnie z interpretacją Głównego
Urzędu Geodezji i Kartografii (podpisaną przez dyrektora Departamentu do
Spraw Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego) instalacja
zbiornikowa na gaz płynny wraz z przyłączem nie jest siecią uzbrojenia tere-
nu, toteż projektowanie jej nie wymaga opiniowania projektu przez zespół
uzgadniania dokumentacji projektowej. Zgodnie z definicją instalacji zbiornikowej
gazu płynnego określonej przepisami § 3 pkt 15 rozporządzenia ministra spraw
wewnętrznych i administracji z dnia 16 sierpnia 1999 roku w sprawce wa-
runków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. 74/99
póz 836) instalacja, o której mowa stanowi urządzenie techniczne budynku
i nie jest wyodrębnionym obiektem budowlanym, jakim jest sieć uzbroje-
nia terenu. W przypadku projektowanej instalacji zbiornikowej na gaz płynny wraz z przyłączem do budynku, zbiornik usytuowany jest na obszarze jednej nieruchomości, a inwestycja prowadzona przez jednego inwestora. W tym przypadku nie zachodzi potrzeba koordynacji uzgodnień projektowych. Warto o tym przypomnieć urzędnikom, by uniknąć długotrwałego i czasem kosztownego procesu uzgadniania."
S-O

sanipro
04-07-2002, 07:16
On 2002-02-12 07:58, sanipro wrote:
Na to pytanie odpowiedziała PaniJoanna Hildebrandt w nr 2/2001 "MAGAZYNU INSTALATORA". "Przepis nie zabrania w tym przypadku stosowania butli przenośnych. Znaczy to, że mając w mieszkaniu instalację gazową podłączoną do kuchenki gazowej, możemy korzystać z przenośnej butli gazowej, służącej np. do ogrzewania".
Ja chcę zachować dystans do tej interpretacji i zasiać trochę niepewności. Jak zwrócił uwagę Frankai ustawodawca nie zawsze pisze co ma na myśli. Co przyświecało ustawodawcy przy wprowadzeniu tego zapisu?
Jeżeli to, że może dojść do przypadkowego zmieszania dwóch niebezpiecznych gazów, to wolałbym mieć stabilna instalację do gazu propan-butan połączoną na sztywno, niz zazwyczaj tandetnie połączoną na wężyk (nie zawsze posiadający aprobatę techniczną). W przypadkach prowizorek uzytkownicy są bardzo pomysłowy. Spotykano już podłączenia "pomysłowego Dobromira" urządzeń gazowych przez za pomocą dętki rowerowej. Nie chciałbym mieszkać w takim budynku. Możliwe jednak, że chodziło o to, iż mogą być trudności z ustaleniem, który rurociąg należy do danej instalacji (gaz ziemny, czy płynny). Moim zdaniem lepiej nie prowokować nieszczęścia i być dla siebie bardziej rygorystycznym.
Każdy z gazów wymaga innej wentylacji, co powoduje, że w przypadku występowania dwóch różnych gazów wentylacja będzie nieskuteczna. Gaz ziemny jest - lżejszy od powietrza, a gaz płynny cięższy.
Pozostawiam Cię w niepewności S-O.


Zgodnie z nowymi przepisami interpretacja prezentowana przez panią Joannę Hildebrandt nie będzie miała żadnego uzasadnienia.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 75/2002, poz. 690).
§ 157. 6. Zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.
Rozporządzenie wejdzie w życie 16 grudnia.