PDA

Zobacz pełną wersję : eksploatacja kominka



Alisowski
26-11-2002, 19:24
Od kilku tygodni palę w kominku. Nawet nie przypuszczałem że ma tak dużą wydajność cieplną.
Zanim się człowiek zorjentuje to ma 26 st.C
Jedynym mankamentem jest bardzo brudząca się szyba.
Domycie jej jest bardzo uciążliwe.
Przypuszczam że jedną z przyczyn może być to że drewno jest niezbyt wysuszone.
Ale czy to jedyny powód ??
Może zbyt krótki komin ? (ok. 5 nb.)
Ale ciąg jest niezły.
Co robić ???
POZDR.

yenot
27-11-2002, 09:29
Witaj !
Palę w kominku od 2 lat
Szyba się brudzi nawet jakbys palił samymi gazetami :smile:
Jesli drewno jest mokre, to brudzi się szybciej - to pewne. Pierwszy rok paliłem drewnem, które kupiłem na jesieni. Po dobie palenia szyba była czarna. W drugim roku byłem mądrzejszy -kupiłem drewno późną zimą - przez lato podeschło (oczywiscie pociąłem i porąbałem) - było lepiej, ale i tak przydałoby sie wyczyscic szybę po tygodniu palenia. Polecam srodek do czyszczenia piekarników SCJohnson.
A jak nie wyczyscisz dłuzej, to nalot sam się wypala (oczywiscie nie cały)
Najlepiej jak drewno lezakuje 3 lata i co roku uzupelniasz zapas
Ale ja bym musiał kupić 30 m przestrzennych - gdzie to trzymac ?
Zatem kupuję co roku i pracowicie co tydzien czyszcze szybę
Powodzenia !

rml2
29-11-2002, 20:48
A ja mam szybę z pirolizą i potrafi sie zapaskudzić na 50% powierzchni ( ale nie w środku ) w momentach gdy grzeje przy zamknietych wlotach powietrza i szybrach. Gdy tylko następnego dnia rozpalam na maxa i dokładam troche wiecej drewna to sama sie czysci na 80% widoczności. Pale drewnem różnorakim i mokrym i suchym i budowlanym i iglastym ( lisciaste też sie trafia ale rzadko ). Kup szybe z piroliza to odejdzie kłopot - inna sprawa ,że taka szyba kosztuje - z tego co wiem to około 800 zł i trzeba sprowadzać na zamówienie. Dowiedz sie u jakiegos mądrzejszego i sprawdzonego sprzedawcy.

Rafter
29-11-2002, 21:00
Podobno ważne jest miejsce wlotu powietrza do kominka.
Kominki norweskiej firmy JOTUL są podłączane z wlotem powietrza z góry. Zimne powietrze spada na dół przy szybie i tworzy tym samym warstwę ochronną przed zabrudzeniami.
Jak podajesz powietrze z dołu to od razu spalanie następuje wszędzie powyżej i po bokach.
Wtedy szyba się paprze.

am
30-11-2002, 13:58
Widziałem pirolizę w praniu (tj paleniu :wink:). Faktycznie działa i czyści się tylko niestety nie cała. Tak jak ktoś napisał wcześniej jest to 80% a nie 100%. Efekt (przynajmniej ten, który widziałem) - rogi szyby są dalej brudne.
Druga "wada" szyby z pirolizą to jej specyficzny kolor - wygląda jakby ją ktoś polał denaturatem - lekko fioletowy kolor.
Ale niewątpliwie jest to pewna wygoda.
Z tego co wiem tylko kilka producentów daje takie szyby. Czy ktoś słyszał o możliwości zamówienia i umieszczenia takiej szyby np. w Jotulu?

rml2
04-12-2002, 09:22
Szyby z pirolizą pewnie mozna bez problemu zamówic na wymiar- słono pewnie za to płacąc ale głównym problemem jest to aby powietrze nie owiewało tej szyby7 . Bo zasada działania pirolizy jest taka ,że szyba aby wyopalać osadzająca sie sadzę musi być gorąca - a owiewające powietrze jak to jest w różnych kominkach chłodzi szybę i przez to nie następuje spalanie farfocli- najlepiej sprawdź u fachowców .

Pozdrowienia.

05-12-2002, 12:29
Yenot!
Czy ten preparat SC Johnoson to jest spray Mr Muscle piekarnik i grill? Widziałem coś takiego w Makro, ale nie wiem, czy to jest to o czym piszesz? Było to w takim zielonym opakowaniu (jak dezodorant).
Daj proszę znać jak to się dokładnie nazywa i gdzie to można kupić (orientacyjną cenę też możesz podać).

Z góry dzięki

TOMek

am
05-12-2002, 22:45
Dzięki rml2 - pewnie masz racje. W jotulu jest podobno nawiew chlodnego powietrza w okolicach szyby - pewnie dlatego nie dają pirolizy .

AngiZ
06-12-2002, 07:32
Ja ostatnio czysciłam kominek jakims smiesznie tanim preparatem z Leader Price za 5 zł butelkę z rozpylaczem. Działa fantastycznie!!!
Kto mi podpowie ile m3 drewna (np.brzoza,buk) powiniem spalac kominek o mocy 13kW na m2 mieszkania? Od października do dzisiaj fachowcy spalili mi 6m3 ogrzewając powierzchnie 120m2.Jestem w szoku, nie wiem czy to normalne...Może ktoś poleci mi taniego dostawce drewna kominkowego pocietego z rejonu kujawsko-pomorskiego? Bede wdzieczna!

Wos
06-12-2002, 07:45
Nie martw sie - u mnie schodzi prawie tyle samo i do tego jest jeszcze chlodno (dom nieocieplony). Przez niecale 2 tygodnie idzie okolo 1m. W jakiej cenie kupujesz drewno (u mnie 61 PLN buk - Szczecin) ?

pawpiwo
06-12-2002, 10:57
Mieszkam pod Bydgoszczą,drzewo kupowałem z ogłoszeń prasowych:
- akacja 65 zł/m
- olcha 60 zł/m
- brzoza 75-80 zł/m
- buk 80zł/m
Mieszkam w ocieplonym domu o powierzchni 92m i od końca września do dzisiejszego dnia spaliłem około 2,5m drzewa, ale przesuszone.
Pragne dodać, iż dom opalam kaseta Jotul 22 o mocy uzytkowej 8kW z rozprowadzeniem ciepla DGP-turbiną.

AngiZ
06-12-2002, 12:42
Ja kupowałam po 90zł/m3 (buk,brzoza,dąb) z transportem (Bydgoszcz).

Dave
06-12-2002, 12:46
Musicie sprecyzowac o jaki metr drewna wam chodzi. W lesnictwie czesto stosuje sie metr przestrzenny, ktory jest mniejszy niz metr szescienny. Metr szescienny drzewa kosztuje ponad 70zl w lesie (bez ciecia i dowozu). Dlatego prawdopodobnie mowicie o metrze przestrzennym (mp= ok. 0,6 m3).

D.