PDA

Zobacz pełną wersję : kominek JOTUL czy na pewno warto kupi??



sig
27-11-2002, 00:53
Już nie wiem na co się zdecydować ? Pomóżcie ,podpowiedzcie coś!
Kominek ma służyć do ogrzewania ok 130m2. Czy wydatek ponad 5tys.na JOTULA (z dopływem powietrza do spalania) będzie opłacalny ,czy kupić francuski lub polski.Co myślicie o wkładach KORNAK ?

Teska
27-11-2002, 06:27
Jotul ..drogi..
podobno francuskie sa ok
Pozdrawiam
Teska

buleczka_77
27-11-2002, 07:24
Ja mam Jotula Harmony z rozprowadzeniem ciepła i musze przyznać, że nie żałujemy wydanych pieniędzy. Póki co jest to nasze jedyne ogrzewanie i schnący dom. W pokojach gdzie jest rozprowadzenie ciepła i saloniku gdzie stoi komienk jest naprawde bardzo ciepło - ok 22-25C, a tam gdzie ciepło tylko "ucieka" z grzanych pokoi jest 19-20C. :smile:
Na pewno można taki efekt osiągnąć też przy innych wkładach, ale w tej kwestii niech się wypowiedzą użytkownicy

am
27-11-2002, 09:47
Buleczka
Jakie masz rozprowadzenie powietrza - grawitacyjne czy wymuszone? Jak dużą powierzchnie ogrzewasz?

Krzysztof
27-11-2002, 10:56
Bułeczka!
Jakim drewnem palisz? Jaki gatunek i jak długo sezonowane?
Czy twój dom jest ocieplony?
Ja też mam Jotula (Panorama), przy czym palę drewnem dosyć mokrym (podobno było cięte w marcu) a ściany zewnętrzne nie są cieplone (ocieplone jest tylko poddasze 21 cm wełny).
Na poddaszu mam gorąco, ale na parterze zimno! (rozprowadzenie grawitacyjne). Nie wiem czy to wina drewna, czy tego że ciepło ucieka przez ściany?

Krzysztof

buleczka_77
27-11-2002, 12:09
No więc rozprowadzenie jest przy pomocy turbiny. Ściany mam nieocieplone, ale z Ytonga. Poddasze to 20 cm wełny mineralnej i ciepłe okna k=1,1
Jeśli zaś idzie o drewno....no cóż, wstyd mi mówić, ale pale odpadkami i skrawkami z budowy. Jest to mokre i troche bródne drewno. Staramy sie je troche wysuszyć, ale wiadomo, że to nie to samo co suche i liściaste...Wpływa to oczywiście na czystość komina i odległości między wsadami do kominka, ale na razie nie moge nigdzie znaleśc w miare taniego drewna.
Ogrzewana powierzchnia to ok 150 m2. Do reszty pomieszczeń poprostu ucieka ciepełko przez otwarte powierzchnie.

27-11-2002, 12:53
Ja chciałam własnie z Jotula wkład, ale spec z tejże firmy, który potem mi kominek robił twierdził, że Jotul robi wkłady TYLKO do rozprowadzania grawitacyjnego! Tak więc, mając obieg wymuszony, zakupiłam DOVRE. Z Cheminee Philippes też mi się podobały, ale akurat te, co przypadły mi do gustu najbardziej nie były do ciągłego palenia.

sig
27-11-2002, 23:12
Buleczka czy możesz zdradzić ile kosztował twój wkład i czy ma on dopływ powietrza z zewnątrz do spalania?

Teska
28-11-2002, 07:08
Bułeczka...prosze tez o wiecej informacji...chce ogrzewac dom 125 m2 kominkiem ..na nieuzytkowym poddaszu turbina anemostaty w suficie..znajomi maja Jotula ...i jest u nich zimno..(18 st)
Sciany mam z b.k 24 cm ocieplone 15 cm styropianem...
Pozdrawiam Teska

buleczka_77
28-11-2002, 08:27
Cena wkładu to 5,3 tys.-drogi jak chol...a, no ale co zrobić.
Teska, ale Ty myślisz o kominku jako o głównym źródle ciepła w domu? No to chyba nie jest najlepszy pomysł. U mnie to na razie działa z przymusu (brak gazu), ale jak przyjdzie mrozek....hmm.
No nie wiem. Ja bym się nie zdecydowała, bo jestem ciepłolubna.
Dla mnie jest to tylko sposób na dogrzanie w jesienne wieczory i wiosenne poraki :smile: . Przemyśl to jeszcze, bo jeśli dom masz rozłożysty, a komienk ma go ogrzać całego, nawet przy pomocy turbiny to rzeczywiście może być chłodno w takim domu.

Frankai
28-11-2002, 09:09
Wkład mają różną moc. Jotul produkuje kilkanaście typów, a Harmony ma jeszcze 2 podtypy. Moc podaną dla wkładu trzeba przeliczyć (ktoś o tym pisał na Forum). Jest wielu, co palą w kominkach tylko i wyłącznie - kwestia tylko odpowiedniej mocy, ocieplenia domu, rozprowadzenia i potrzeb. Ja osobiście preferuję 18-22. Pozostaje jeszcze kwestia ogrzania w "razieco". Kiedyś było dużo wyłączeń ciepła i prądu - dzięki temu było więcej dzieci. Może by tak raz po raz odciąć ciepło "dla sportu" :wink:

Maco
28-11-2002, 09:22
I dla polepszenia przyrostu N. Ostatnio w telewizorze mówili, że baaaardzo niedobrze się w tej materii dzieje... !

Frankai
28-11-2002, 09:43
No właśnie - od wkładu do kominka przesliśmy do "komina" :wink: i "wkładu". Chyba zaraz zrobię odpowiedni wątek w "Nie tylko budowa...".

buleczka_77
28-11-2002, 12:59
Zaraz, zaraz....u mnie jest ciepło i dbam o przyrost naturalny.
Jakby nie było to juz prawie 5 miesiąc :smile: ...
Znaczy się można to jakoś pogodzić i nie zwalać mi tu na "ciepło-zimno" tylko poczuwać się do obowiązku :grin: :grin: :grin:

Frankai
28-11-2002, 14:12
Bułeczka - no to gratuluję. I Ty myślisz, że gość Ci nie rozładuje? (to dotyczy dyskusji z innego wątku) Pewnie, że można moja jak była w ósmym miesiącu to biegała po budowie, pilnowała fachowców, załatwiała żwir i cement. Jak się "chce" to wszystko można :wink:

Frankai
28-11-2002, 14:13
Aha - żeby nie było nieporozumień. Ja byłem w delegacji, a ona sama chciała zwizytować naszą budowę.

28-11-2002, 16:47
sig!!!a czy chcesz ogrzewac tylko kominkiem, czy planujesz jeszcze jakieś inne dodatkowe rozwiązanie????

sig
28-11-2002, 20:49
Frankai i Buleczka znowu flirtują nie na temat(czytałem inne wątki) a mnie nikt nic konkretnego nie podpowiada, a tak a propos to może by założyć klub użytkowników kominków.
Anonimowy
Tak miałem zamiar ogrzewać kominkiem całe mieszkanie i tylko nim , ale coraz bardziej się przekonuje że to chyba nie realne przy ograniczonym budżecie.I nie mam możliwości zamontowania turbiny (brak pomieszczenia) poddasze wykożystane na max.Myślałem o rozprowadzeniu grawitacyjnym.

Rafalp
28-11-2002, 21:13
Pozwólcie, że zacytuje tutaj moją wypowiedź, która jak ulał kasuje do tego wątku:

" Właśnie miałem polecić wkład SUPRA, model Teporis. Działa rewelacyjnie. Ogrzewam nim dom (całkowita pow. ok. 150 m. kw.)właśnie teraz, w czasie budowy (i zamierzam też póżniej, oczywiście). Szczerze polecam. Jest to wkład żeliwny, do ciągłego grzania. Trzyma ciepło ok. 10 godz., pomimo, że mam niezbyt suche drewno. Posiada wlot powietrza z zewnątrz, jest b. szczelny, nie czuć zapachu palonego drewna.

SUPRA wymyśliła wkłady kominkowe do grzania. Tak tak, wcale nie Jotul, tylko Fracuzi - jako pierwsi. A co do Jotula - TO LUDZIE NIE DAJCIE SIĘ ZWARIOWAĆ - wcale nie są najlepsze, tylko najdroższe. To jest jakiś snobizm, żeby koniecznie mieć Jotula i przepłacać za niego 100% Jego cena jest tak wysoka, gdyż w Polsce jest tylko jeden importer, który narzuca ceny dystrybutorom. Posiada monopol i dyktuje. Mój instalator pieca montował wkład Jotula gościowy, który pracuje w Norwegii na platformie. Pojechał 2 razy samochodem i przywiózł w częściach wkład Jotula, ORYGINALNY, NAJLEPSZY, PEŁEN WYPAS itp. i zapłacił za niego połowe tego co sobie życzą w Polsce. A przecież Norwegia jest jednym z najdroższych krajów świata i ceny są tam naprawdę wysokie. Ale jest konkurencja.

Ludzie myślcie, to nie boli :wink: "

Janek
28-11-2002, 22:19
Rafalp, cos ci sie pomyliło. W Polsce jest konkurencja. Poszukaj dobrze, a znajdziesz z 20 firm oferujących kominki. Są polskie, włoskie, norweskie, niemieckie itd. Nikt nie musi kupować Jotula.( Są droższe kominki )
Przy wyborze kierowałem się jakością wykonania i wyglądem. Wygrał Jotul. Wkład w całości jest żeliwny, nadaje sie więc do ciagłego grzania. Oprócz tego, to po prostu kawał ładnego mebla w pokoju. Zwróć uwagę na jakość odlania szczegółów. Oczywiście jest to sprawa subiektywna i nie będę sie kłócił jak ktoś powie, że mu się nie podoba.
Użytkuję kominek od kilku tygodni i jestem nim zachwycony. Typ Harmony 18 z łamanymi drzwiczkami. Ogrzewam nim ok. 150 m2. Rozprowadzenie ciepła wentylatorem Dospel. Sciany Solbet 36 cm, w podłodze 12 cm steropianu, sufit 30 cm wełny mineralnej. Temperatura w okolicach 22C w salonie i 18C w najdalszym pomieszczeniu. Mozliwe, ze mozna temperature wyregulowac anemostatami, aby nie bylo takich roznic, ale brak mi cierpliwosci i czasu. Poza tym ten uklad mi odpowiada.W listodadzie zużylem ok 1,5 m3 drewna.

sig
28-11-2002, 22:19
Tylko że wkłady SUPRA też nie są wcale tanie.Sprawdziłem w jednej z firm we Wrocławiu ten o którym mowa kosztuje 4700,- i nie zachwycił mnie swoim wyglądem.

sig
28-11-2002, 22:26
Wcześniej anonimowy wspominał firmę DOVRE.Oglądałem typ 2000 w necie ,może ktoś coś o nim wie?

Frankai
29-11-2002, 07:28
Sig - a zastosowałeś się do zalecenia? Przeszukałeś archiwum. Był wcześniej specjalny wątek o wkładach Jotula, gdzie było opisane, że ma wlot powietrza z zewnątrz i popiół wynosi się nie częściej niż raz na 2 tygodnie. Dla mnie ważne, bo nie zakłóca wentylacji grawitacyjnej - patrz mój wątek w "Napisano..." o błędach w 40 radach. Były też opisy innych typów wkładów - z tego co pamiętam dość obszernie opisywano Kornak. No i nie licz, że ktoś stwierdzi, że wkład X jest najlepszy. Co najwyżej ludziska opiszą Ci (co robią) zalety i wady. Ja osobiście przymierzam się do Jotula z powodów j.w.

Skoro Norwegia jest najdroższa, to po co się wysilać? Wystarczy skoczyć do Niemiec. Jeszcze nie szukałem, ale zapewne są gdzieś ceny w Internecie.

MagdaN
29-11-2002, 14:00
jutro odbieramy ze sklepu Jotula Panoramę 18 RTD. Zgadzam się z Jankiem, że to naprawdę ładny "mebel". Jestem zachwycona jego wykonaniem. Wcześniej oględałam podobny wkład francuski, był droższy od Jotula. Dla zainteresowanych Jotulem - śpieszcie się, od poniedziałku nowe, jeszcze wyższe ceny... :sad:.

Zielona
29-11-2002, 14:22
Wczoraj oglądałam wkłady JOTULA i DOVRE.
Bardzo podoba mi się Dovre typ 2400 BSA 9 -drzwi z panoramiczną półokrągłą szybą 25 cali , system dopalania spalin, popielnik wiaderko cena 3465 zł.
Czy ktoś go ma, albo się przymierza?


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Zielona dnia 2002-11-29 15:22 ]</font>

sig
30-11-2002, 00:40
A ja obejrzałem je dzisiaj -na żywo- JOTUL faktycznie robi świetne wrażenie ale cena jednak skłania mnie do DOVRE.Są też bardzo starannie wykonane (teraz zobaczyłem różnicę między wkładami norweskimi a francuskimi lub polskimi).Sprzedawca polecał mi DOVRE 2100 RE 13KW za 2570,- (prosty wkład) bardziej podobał mi się DOVRE 2400 GLA 13KW za 3235,-(dzielone drzwiczki, system dopalania spalin).
Może ktoś wie coś o tym systemie ,czy warto za to dopłacić 660zł bo wydaje się ,że jest to jedyna różnica poza wyglądem oczywiście w wymienionych przeze mnie typach.
ZIELONA
Oglądałem też 2400 BSA ale bardziej podobają mi się dzielone drzwiczki.
I jeszcze jedno pytanie odnośnie tych typów (DOVRE 2400)mają one popielnik montowany w środku paleniska - nie wysuwany ,odkręca się tam jakąś blachę aby go zamontować.Ciekawe czy jest możliwośc doprowadzenia powietrza z zewnątrz właśnie w to miejsce od spodu wkładu.Sprzedawca nie potrafił nic o tym powiedzieć.
FRANKAI
Mylisz się,odrobiłem lekcje,spędziłem sporo czasu przeglądając poprzednie wątki ale nic konkretnego się nie dowiedziałem (jedna wypowiedz kogoś to za mało aby definitywnie stwierdzić ,że tak jest na pewno), a ja nie chcę żałować kupna czegoś złego.
Wydaje mi się że temat kominków jest stosunkowo "świeży" i ciężko jest otrzymać wyczerpujące informacje od kogoś kompetentnego (sprzedawca,kominkarz) dlatego szukam wsparcia tutaj być może użytkownika z doświadczeniem czy dobrego fachowca.
Zainteresowanie tematem jest duże (widać to po ilości odwiedzin w tym wątku) dlatego zachęcam wszystkich do umieszczenia opini, rad czy dodaniu tylko swoich paru groszy.Wszystko może się komuś okazać pomocne.
Pozdrawiam

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: sig dnia 2002-11-30 01:46 ]</font>

30-11-2002, 15:16
Ja również jestem zainteresowany tym wątkiem, a ponieważ na forum pojawiają się coraz to nowsze osoby ze swoimi doświdczeniami warto chyba odświeżyć i ten wątek.
Również zastanawiam się nad kupnem wkładu Dovre 2400 i jestem ciekaw efektów dopalania spalin.
pozdrawiam

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: AndrzejD dnia 2002-11-30 16:17 ]</font>

Rafter
30-11-2002, 15:29
Znajowy, który kupił JOTUL opowiadał mi dlaczego szyba nie brudzi się tak szybko.
Obieg powietrza jest specjalnie wymuszony. Powietrze niespalone spada w dół przy szybie tworząc warstwę ochronną. Spalanie odbywa się w "głębi" kominka, a nie bezpośrednio przy szybie.
Poza tym JOTUL jest do ciągłego palenia.
Wchodź w to i nie kombinuj.

30-11-2002, 18:06
Mam DOVRE 2400 GLA. Początkowo przymierzałem się do 2400 BSA, ale wygrały dzielone drzwiczki (GLA). Palę od miesiąca. W chłodne dni ogień nie był wygaszany przez kilka dób, ostatnio paliłem tylko popołudniami i wieczorem. Przy tych temperaturach zewnętrznych to wystarczało do ogrzania domu (parter+poddasze) ok.130 m2. CO (gaz) wyłączone. Jak będzie w prawdziwe mrozy to się okaże.

KrzysiekS
02-12-2002, 16:12
On 2002-11-29 08:28, Frankai wrote:

Skoro Norwegia jest najdroższa, to po co się wysilać? Wystarczy skoczyć do Niemiec. Jeszcze nie szukałem, ale zapewne są gdzieś ceny w Internecie.


Wyslalem zapytania z prosbą o cene do importerow znalezionych na stronach niemieckich. Odszymalem odpowiedz od generalnego importera na Niemcy, Austrie i Szwajcarie. Zamiast oferty skierowal on mnie do Scan Forum.

Rafter
02-12-2002, 16:33
Zawsze Cię tak odbiją.
Kup Jotula w sklepie u zwykłego sprzedawcy w Norwegii i będziesz miał taniej.
Taka odbijanka oficjalnych dystrybutorów to procedury wynikające z umów między przedstawicielstwami. Gdyby np. w Niemczech sprzedali Ci towar to polski dealer mógłby zrobić im rozróbę i nawet pozbawić przedstawicielstwa.

Rafter
02-12-2002, 16:33
Zawsze Cię tak odbiją.
Kup Jotula w sklepie u zwykłego sprzedawcy w Norwegii i będziesz miał taniej.
Taka odbijanka oficjalnych dystrybutorów to procedury wynikające z umów między przedstawicielstwami. Gdyby np. w Niemczech sprzedali Ci towar to polski dealer mógłby zrobić im rozróbę i nawet pozbawić przedstawicielstwa.

am
02-12-2002, 17:18
Też się nad tym zastanawiałem. Pooglądałem trochę norweskich stron z cenami jotula (wrrr... prawie nigdzie nie ma wersji angielskiej) i doszedłem do wniosku, że jednak taniej będzie kupić w Polsce. Jak się policzy koszty dojazdu i transportu to wychodzi podobnie a nawet drożej niż w Polsce - no i nie ma gwarancji w Polsce.

03-12-2002, 08:22
Ja również rozglądam się za kominkiem. Nie ukrywam, że przymierzam się do Jotula, .... tylko ta cena. Pomyślałem, że może poza Polską będzie taniej. Z racji, że na Słowację i do Czech mi najbliżej przeglądałęm tamtejsze strony www. I co się okazało. Na słowackich stronach brak cen, natomiast na stronach czeskich, ceny i owszem są, ale jakie. Jotul Harmony kosztuje w przeliczeniu na złotówki ponad 6 tyś. , gdzie u nas to wydatek rzędu 5200-5300 zł.
Chyba jednak u nas będzie najtaniej.

endriu
03-12-2002, 08:33
ratunku ja mamsupre i wczorej zacieło mi sie zamkniecie komina czy ktos wie co z tym zrobic cały czas komin jest otwarty czy musze rozbierac obudowe tragedia

PS
03-12-2002, 11:36
Jeśli masz rozprowadzenie grawitacyjne, to kłania się fizyka, ciepłe powietrze unosi się do góry myślę, że wentylatorek załatwił by sprawę

Tomaszos
03-12-2002, 12:48
ENDRIU!
Ja również posiadam Supre. Poza tym iż wykonawca sknocił mi sporo "rzeczy" w kominku to przypilnowałem aby dał dodatkową nakrętkę kontrującą przy szybrze.
Ale wracając do twojego pytania:
Kolega post wyżej nie zrozumiał chyba Ciebie zupełnie.
Alternatywą może być wybicie otworu przy czopuchu nad belką kominka, z boku obudowy i wstawienie tam metalowych drzwiczek rewizyjnych malowanych piecowo. Umożliwi to wgląd do tego newralgicznego miejsca. Tylko nie zapomnij o izolacji tych drzwiczek od środka wełną mineralną z folią alumniniową.
Ale............ To zależy od obudowy i miejsca gdzie Masz zainstalowany kominek.
Prosił bym o więcej szczegółów. PZDR.

endriu
03-12-2002, 16:08
to jest chba idealny pomysł i bezpieczenstwo na przyszłość tylko czemu o tym nie pomyśleli wcześniej ale uwaga dla wszystkich co będą stawiać kominek pamiętajcie o czymś takim lecę zobaczyć jak to wykonać nara