PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ktoś używa pieca na ekogroszek HEFa?



Kleco
10-08-2005, 21:37
Mam pytanie. Chce kupić piec na ekogroszek Hefa i chciałem się dowiedzieć jakie są wasze doświadczenia z tym piecem, plusy, minusy.
Za wszelką pomoc dziękuję.

Kleco
11-08-2005, 17:46
Czy nikt nie ma takiego pieca?

Kleco
13-08-2005, 20:12
:cry: :cry: :cry:

Marcin_Łódź
13-08-2005, 21:04
Ja posiadam
Tu jest trochę:
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=51491

Użyj funkcji szukaj było o hefie trochę na forum
np:
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=8079&highlight=hef
i inne. Wpisz "hef" lub "eko-groszek" w funkcji szukaj

jak Ci sie nie chce tego czytać to zadaj konkretne pytanie, postaram się odpowiedzieć

Jak ja kupowałem piec i prezglądałem forum to ludzie byli generalnie zadowoleni.

Kleco
13-08-2005, 21:26
Dzięki za pomoc.
MAm tylko dwa pytania:
Czy jest głośny? (Ustawienie mam takie, że za piecem bezpośrednio jest ściana 30 i moja sypialnia) Mogę słyszeć "ślimaka"?
Czy jak ustawisz temperature to trzyma Ci ją czy wariuje czasami?

Marcin_Łódź
13-08-2005, 22:17
Jest głośny, niestety. Ja go nie słyszę, ale piec stoi w piwnicy ja sśpię na piętrze.
U mnie piec stoi w piwnicy, dość rozległej (w sumie ponad 50m2 i dość pustej, więć jest spory pogłos)
Nie wiem jak będzie u Ciebie. Zależy od tej ściany z czego jest zbudowana, jaką ma izolacyjność dżwiękową.
Ale wydaje mi się, że będzie słychać, bo przecież są tam drzwi no nie? i tędy będzie przedostawał się odgłos ślimaka. A jeżeli dzrwi do twojej sypialni są z tego samego korytarza zo zdzrwi z kotłowni, to będzie słychać na pewno.
Nie znam się na akustyce. Może solidna ściana + drzwi do kotłowni z uszczelkami (to polecam, bo jednak trochę się kurzy przy zasypywaniu zbiornika, a Ty masz kotłownię na parterze jak rozumiem) problem załatwi, ale na Twoim miejscu dowiedziałbym się o pozion hałasu w db tego ślimaka (w fabryce?) i potem zapytałbym kogoś kto się zna na akustyce (Twój architekt?), czy twoje pomieszczenie to wygłuszy.

Co do drugiego pytania: nie zdarzyło się. Piec "trzyma" zadaną temp. zarówno zasilająć co jak i samo cwu.

Kleco
14-08-2005, 11:52
Dziękuję Ci bardzo za pomoc. Będę musiał sprawdzić tą akustyczność.
Z drzwiami nie ma problemu bo do mojej sypialni dzieli kotłownie 3 drzwi, najbardziej chodzi mi o tą ścianę (zbudowana jest z Porothermu 30). Będę musiał poszukać parametrów. A może by tak ślimaka wygłuszyć?
Aha jeszcze jedno ile rabatu udało Ci się wywalczyć od ceny producenta?
I jeszcze jedno: ile CI spala groszku i przy jakiej powierzchni?
Jeszcze raz dzięki :D

jacekaqua
15-08-2005, 13:39
Mam pytanie. Chce kupić piec na ekogroszek Hefa i chciałem się dowiedzieć jakie są wasze doświadczenia z tym piecem, plusy, minusy.
Za wszelką pomoc dziękuję.

polecam tego typu kotły ,standart porównywalny z kotłem gazowym ,zasyp raz na dobe i masz spokój z wynoszeniem popiołu.niskie koszty ogrzewania

Marcin_Łódź
15-08-2005, 19:39
jezeli chodzi o cenę to obecnie jestem na wyjeżdzie i nie mogę sprawdzić ile dokładnie mnie ten piec kosztował, ale chyba było to (za sam piec eko-plus 20) około 6600 z vatem i montażem.

Niestety nie potrafie odpowiedzieć ile pali mi groszku bo piec kupiłem na początku kwietnia i w kwietniu paliłem już bardzo nieregularnie.
Zasypywałem go co kilka dni, na pewno nie trzeba go zasypywać raz na dobę chyba, że przy minus 30, a obecnie mieszkam w 130 metrowej kostce nieocieplonej (tylko nowe okna). Ja kupiłem 6 ton groszku na zimę i wszyscy mi mówią, że to na pewno wystarczy. Znajomy który ma taki sam metraż ale dom dobrze ocieplony kupuje 3 tony (1200zł/sezon)

Jeżeli chodzi o cwu to mam 140 litrowy zasobnik płaszczowy. groszku idzsie około 100 kg na miesiąc a więc 40 zł (groszek po 395 zł z dowozem za tonę).

Jestem na starcie budowy swojego domu i zastanawiam się czy w swoim nowym domu też zastosować to rozwiązanie, gdyż 1)mam dostęp do gazu 2) w zimie dość często wyjeżdżamy na dlłużej i może pojawić się problem mróz-instalacja co i cwu
Gybym budował się w miejscu gzie nie ma gazu to na pewno bym przy tym rozwiązaniu pozostał, a tak to się wacham. komfort faktycznie duży, praktycznie trzeba tylko raz na kilka dni trzeba isc nasypać węgla i przy tym się trochę kurzy, no ale w końcu raz na kila dni to się człowiek myje, więc nasypać węgla można przed kąpielą i nie ma problemu. :D :roll: :wink:

Jeżeli chodzi o twój problem z akustyką kotłowni to pomyślałem sobie, że mógłbyś w taki uproszczony sposób to sprawdzić włączając jakieś głośne urządzenie (np kuchenne - jakiś mikser?) w tej kotłowni i sprawdzić czy go słychac w sypialni, ale ten sposób w zasacdzie zadziała, jeżeli masz już dzrwi, czyli w zasadzie jeżeli ten piec wymieniasz. Jak się dopiero budujesz to pewnie nie mając pieca nie masz dzrwi i ten sposób odpada. Poza tym nie wiem czy dżwięki wydawane przez np. mikser są tak samo izolowane jak dzwięki ślimaka (aspekty różnej częstotliwości dźwięku???? nie wiem, jeszcxze raz podkreślam nie znam się na akustyce)
pozdrawiam
Marcin

mimi31
16-08-2005, 08:03
...............
Aha jeszcze jedno ile rabatu udało Ci się wywalczyć od ceny producenta?
............. :D

Jeśli chodzi o rabaty, to byłem w zeszłym miesiącu u producenta w Lublińcu. Niestety nie mieli żadnych rabatów. Cena ok. 6700 zł. Druga sprawa- kiedyś mieli tam sklep z wszystkim co potrzebne do instalacji c.o. więc można się było zaopatrzyć kompleksowo. Teraz kupisz tam tylko piec.
W Chechle koło Gliwic znalazłem przedstawiciela firmy Ekocentr, który praktycznie taki sam piec zaoferował mi za cenę ok 6200. Dodatkowo możesz tam kupić dosłownie WSZYSTKO co potrzebne do instalacji. I nie tylko. Hurtownia zrobiła na mnie naprawdę duże wrażenie. Miła obsługa, elastyczne rabaty i chyba tam kupię wszystko, co potrzebne mi będzie do nowego domu.

zdyl
08-09-2005, 07:14
Mój znajomy zainstalował HEF-a 25kW w marcu tego roku, dostał co prawda 13% rabatu ale miał pecha bo firma producenta instalująca mu ten piec okazała się nierzetelna. Wycena wstępna nijak miała się do końcowych kosztów montażu, Pan instalator dodał do kosztów nawet worek eko-groszku do rozruchu pieca, czyżby firmy HEF nie było stać na worek węgla ? Dodatkowo marudzenie instalatora, żeby zostawić stary zawór kulowy (nowy ok. 20zł) bo wzrosną koszty było wkurzające, bo jak się wymienia kocioł za ok. 6500zł, to nie po to, żeby zostawiać stare 15-letnie zawory. Instalatorzy rzucali "pety" po całej piwnicy bo jakżeby wrzucić do pojemnika na śmieci, za duży wysiłek. Oczywiście posprzątać po sobie też nie umieli. Tak więc mój znajomy na piec nie narzeka, póki co jest lato więc ogrzewa c.w.u. jednak montaż pieca to był dla niego istny horror - powrót do przeszłości, komunistycznej oczywiście, cóż mamy demokrację, ale co po niektórzy mają dalej mentalność i nawyki prosto z PRL.

mack
08-09-2005, 10:17
a czy mozna do tego kotła sypać pelety (drewniane)

zdyl
08-09-2005, 11:35
Z tego co wiem to nie można.
Zresztą ogólnie rzecz biorąc kotły z podajnikiem nie tylko HEF-a są przeznaczone tylko na ekogroszek. Myślę, że wynika to między innymi z tego, że kocioł na pellety musi mieć lepsze zabezpieczenie przed cofnięciem płomienia do podajnika a i sam podajnik ze względu na inny rodzaj podawanego paliwa musi mieć specyficzną konstrukcję.
Jeśli jednak znajdzie się producent, który wyprodukuje kocioł z podajnikiem na ekogroszek, miał, pellety - pierwszy ustawię się w kolejce do zakupu.

imported_ADAS
14-09-2005, 00:58
czy do takiego pieca stawia sie zbiornik akumulacyjny(gwarancja?) czy tylko przez wymiennik

xavi
14-09-2005, 07:02
Oba rozwiązania są dobre, ale to drugie duuuużo tańsze.
Jest jeszcze jedno wyjście - obieg zamknięty.

Urticae
14-09-2005, 07:37
xavi,
może opiszesz swój kocioł to porównamy to z HEF-em. Przy okazji parę słów o kotłowni i jej kosztach.
pozdrawiam

xavi
14-09-2005, 08:23
W poprzednich moich postach już ją opisałem ale niech będzie:
Kocioł - żeliwny Kielar Eco-2 z podajnikiem i zasobnikiem na 120l. - 2 worki groszku. Posiada dodatkowe palenisko na wszystko - bardzo wygodne - bo nie wiele się odpadów marnuje. W piecu można wymienić palnik na gazowy, olejowy lub na pelety.
Zasobnik z grzałką - 120l. Termet.

Instalacja miedziana: grzejniki purmo + podłogówka w kuchniach, łazienkach i korytarzach.

Palę od grudnia. Przez zimę zależnie od temp. na zewnątrz tankowanie co 3 do 5 dni. Popiół co 2 tyg.
Temp. na piecu zimą 60 st., a latem 50st.
Latem tankowanie 1 raz na miesiąc przy codziennej kompieli w ogromnej wannie :) .

Piec pracuje w ukł. zamkniętym. Mam dwa obwody przełączane zaworem 3-drogowym. Na nim ustawia się gdzie ma iść ciepło i ile %.
Temperaturą w domu steruje regulator pokojowy.

Obserwacje:
Duży hałas pracy podajnika oraz zapylenie przy obowiązkowym czyszczeniu pieca oraz tankowaniu.
Latem podczas podtrzymania pojawia się wsteczny ciąg w kominie (ale to już wada komina- potrzebna nasadka obrotowa).
Zakaz palenia butelek, folii itp. nie tylko ze względów ekologicznych - piec sięobkleja i trudno potem go doczyścić.
Do czyszczenia przyda się "odkurzacz" do Kominka - taka przystawka do normalnego odkurzacza wyłapująca duże zanieczyszczenia i popiół.

Koszty:
Piec kupiony przed 22% VAT - 6300zł (teraz ok. 9000zł),
Zasobnik - 800zł,
Pompy - ok. 400zł.
Naczynie wzbiorcze - 200zł
Zawór 3-drogowy - ok 300zł.
Regulator pokojowy - 100zł.
Instalacja kotłowni (robocizna + duperele) - 1600zł.

Docelowe spalanie w domu 240m2 o kubaturze 900m3 - ok 5-6 T/rok
co przy 360zł za groszek daje 150zł na miesiąc z CWU :D
(Dla wnikliwych - zużycie energii elektr. jest pomijalne)

To sie nazywa tanie grzanie 8)

Urticae
14-09-2005, 11:18
xavi,
1. Czy w Kielarze przejście na opalanie drewnem wymaga jakichś kłopotliwych zabiegów?
2. U mnie do kotłowni wchodził będę z kuchni połączonej z salonem. Czy z uwagi na hałas i zanieczyszczenie powinienem mieć specjalne drzwi a może zrobić drzwi dodatkowe?
3. Jak rozumiem, w Twoim przypadku nie ma akumulatora ciepła (buforu) tylko zbiornik na cwu. Jak duży jest to zbiornik i jak oceniasz komfort tego rozwiązania w sensie ciągłości dostarczzania odpowiedniej ilości ciepłej wody ?

xavi
14-09-2005, 11:54
Kielar ma w ofercie piec dostosowany do pelletów.
jeśli chodzi o drewno - to można palić w dodatkowym palenisku, ale wtedy dokładanie jest ręczne.
Jeśli chodzi o osobne drzwi to jest to najlepsze rozwiązanie.
Do kotłowni muszą być drzwi ogniochronne (wg prawa budowlanego) - np. obite blachą w stalowej futrynie.
Zbiornik ma 120 l. - wystarcza bez kłopotu, ale gdybym miał większy nie miałbym odczucia, że może braknąć.
Zasada jest taka, że podnosząc temp. w zbiorniku CWU zwiększa się komfort odnośnie ilości ciepłej wody - (mieszanie z zimną w kranie).

imported_ADAS
14-09-2005, 23:51
na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kotła, twój jest np. żeliwny
są też stalowe , jaka jest żywotność takiego kotła???

imported_ADAS
16-09-2005, 23:39
podciągam

pawelurb
17-09-2005, 08:29
a ja mam pytanie o przygotowanie ciepłej wody w zasobniku przy kotle na eko-groszek , czy taki kocioł dobrze współpracuje z zasobnikiem i w lecie też może pracować tylko na potrzebu CWU ? i jeszcze jedno banalne pytanie, ale nie jestem zorientowany , bo dopiero teraz zaczynam sie interesować tego typu kotłami , jak nastepuje w nich zapłon ? automatycznie , czy też trzeba zapałeczką..?

imported_ADAS
17-09-2005, 22:14
zainteresowanie wzrasta wprost proporcionalnie do wzrostu cen gazu :lol:

xavi
19-09-2005, 06:06
Zapłon jest automatyczny - paczka zapałek i rozpałka do grilla :wink:


W poniższym linku jest kilka postów o Ekogroszku.

Polecam lekturę:

http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=47119&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=ekogroszek+xavi

jarry1
19-09-2005, 06:34
W lecie podgrzewałem kotłem na ekogroszek CWU, generalnie to działa, jednak w piwnicy jest cieplej niż zazwyczaj, kocioł nie pracuje pełną mocą ale nie ma się co łudzić i tak powstaje nadmiar ciepła, który jest oddawany do pomieszczenia. Być może zmiany w ustawieniach sterownika zmienią sytuację ale i tak trzeba pamiętać, że na kotle musi być temperatura minimum 56 stopni gdyż w przeciwnymm wypadku skropliny wydzielające się na zbyt zimnym wymienniku będą powodowały korozję wymiennika. O tej minimalnej temperaturze wspomina nie tylko HEF ale i inni producenci, jest to ważne bo wpływa na trwałość wymiennika. I to moim zdaniem jest jednak wada tego typu kotłów.

pokerzysta
19-09-2005, 07:56
piec ok
ale jeszcze pytanie do ekogroszku
czy mozna nim palić w normalnym miałowcu - pleszewskim
chodzi mi o małą ilośc popiołu bo niestety po miale troche tego jest