PDA

Zobacz pełną wersję : wybór rekuperatora



kret
11-08-2005, 11:50
mam zamiar zakupić w najbliższym czasie reku (instalację już mam) i zastanawiam się co wybrać
dom o pow. użytkowej 150m2
myślę o Dospel Economic 120 + sterownik RC 300 (mogę mieć razem za 2800 zł)
albo Tywent ZWC-2 (2000zł u producenta) ale o tej firmie krążą złe opinie...

ktoś może uzytkuje któryś z wymienionych reku ? może jakieś doświadczenia ? co innego ewentualnie można kupić za rozsądne pieniądze

:roll:

kret
16-08-2005, 08:26
podnoszę temat ze względu na czas który mnie goni;

odpada już raczej Tywent;

został Dospel Economic 120 + RC300 - posiada ktoś ? jakieś opinie ?
bo muszę w najbliższym czasie się decydować - cena jest jeszcze atrakcyjniejsza niż była :D i nie wiem co robić :roll:

Uszaty1973
16-08-2005, 08:31
Mam ten sam problem :D. Polski czy zagraniczny. Uważaj bo polskie mają zawyżone parametry. I tak do Dospel 300 ma wydajność ponad 650m3 ale przy sprężu 50pa, a na przykład Vallox 130 415 przy sprężu 80pa. Przy sprężu 100 mają już o dziwo to samo :o .Cena Dospela z automatyką jest prawie taka sama jak Valloxa. Sam nie wiem który wybrać bo w Dospelu podają niższe zużycie prądu i lepszą sprawność tylko czy w to wierzyć???

Patos
18-10-2005, 09:16
Mam ten sam problem :D. Polski czy zagraniczny. Uważaj bo polskie mają zawyżone parametry. I tak do Dospel 300 ma wydajność ponad 650m3 ale przy sprężu 50pa, a na przykład Vallox 130 415 przy sprężu 80pa. Przy sprężu 100 mają już o dziwo to samo :o .Cena Dospela z automatyką jest prawie taka sama jak Valloxa. Sam nie wiem który wybrać bo w Dospelu podają niższe zużycie prądu i lepszą sprawność tylko czy w to wierzyć???
Cena może i podobna, ale sprawność nie, przeciwprądowy około 10% lepszy.
Może jakiś forumowicz użytkuje Dospela?
Czekamy na ocenę.

kret
18-10-2005, 09:29
Już użytkuje Dospela Economic 120 (na razie od tygodnia). Baaardzo mi się podoba - wykonanie solidne ( w przeciwieństwie do pierwszych ich wersji), dobry sterownik mocą (płynny !!! , nie stopniowy). Zobaczymy jak spisze się w dłuższym okresie czasu. Póki co kończę GWC i tablicę z czujkami wszystkich temperatur - lubię wiedzieć jak "realnie" pracuje maszyneria. :D

Patos
18-10-2005, 09:37
kret
Czy możesz napisać coś więcej, np jaka kubatura domu,jaki dom parter czy piętro, jakie GWC rura czy żwir itd, sam posiadam żwirowca dwa złoża (dzień -noc) aktualnie poszukuję rekuperatora.

kret
18-10-2005, 09:47
Dom z poddaszem użytkowym o powierzchni ogrzewanej/wentylowanej 150m2, kubatura 386 m3 - reku w tej chwili pracuje na 35% mocy. GWC będzie rurowy - 45m na głębokości 1,8-2,2 m;

Patos
23-10-2005, 07:05
kret
Czy skończyłeś już tablicę z czujkami?
Nie mogę się doczekać :evil: na wyniki twojego dospelka :wink:

kret
24-10-2005, 07:58
jeszcze nie - ale pracuję nad nią :D
trzeba będzie trochę poczekać bo jako cel nadrzędny postawiłem sobie sceny oświetleniowe i inne duperele, tablicę reku dokończę w wolnej chwili :)

gregmena
24-10-2005, 09:30
a ile taki rekuoperator kosztuje, i czy taka inwestycja się zwraca??? jeśi tyak to kiedy??

Patos
24-10-2005, 17:32
Od samego początku jego działania się zwraca, przedewszyskim na zdrowiu domowników.

Uszaty1973
25-10-2005, 07:56
Od samego początku jego działania się zwraca, przedewszyskim na zdrowiu domowników
A w zasadzie to jedynie na zdrowiu. Właśnie instaluję takie urządzenie i ni jak nie wychodzą mi oszczędności. Co zaoszczędzi to wentylatorki pobiorą.

Patos
25-10-2005, 11:59
Uszaty1973
A jakiej firmy zakładasz?

Uszaty1973
25-10-2005, 12:33
Patos
Dospel Economic 300

Patos
25-10-2005, 12:47
Wczoraj oglądałem 120, kazałem go sobie podłączyć i tak jak byłem zdecydowany, tak teraz się zastanawiam nad jego zakupem.

kret
25-10-2005, 14:36
A jeśli można wiedzieć, co w "120" jest nie tak ??? :roll:

Patos
25-10-2005, 15:23
A jeśli można wiedzieć, co w "120" jest nie tak ??? :roll:
Tyrystorowy regulator obrotów.
Silniki przez nie buczą

Patos
25-10-2005, 15:40
kret
Czy możesz powiedzieć jaka jest moc wentylatorów, bo na 120 w sklepie była naklejka 2 X 158W, a w folderze Dospela jest 2 X 72W :o

kret
25-10-2005, 15:47
nie patrz na stronę Dospela - tam wszystkie dane są z wersji starszej, juz nie produkowanej;
faktyczna moc jest 2*150W

nurni
25-10-2005, 15:59
...Póki co kończę GWC i tablicę z czujkami wszystkich temperatur - lubię wiedzieć jak "realnie" pracuje maszyneria. :D

Opisz pokrótce jak to "zorganizowałeś", na jakich czujnikach, przewodowo czy nie, gdzie umieściłeś czujniki?

Pozdrawiam

maciejk
25-10-2005, 16:29
Polecam Stiebel Eltron, model LWZ-161. Prawdziwe cacko, wentylatory sterowane z niskiego napięcia, cichutkie, mozliwość dopasowania przepływów na każdym biegu. No i jest dostepny bypass sterowany automatyką z pomiarem temperatury powietrza wejściowego i wyjściowego. Opada wkładanie kasety letniej lub stosowanie dwóch czerpni. Wysoka sprawność ok. 90% (wymiennik krzyżowy). Niestety nie jest tani.

Pozdrawiam

Patos
25-10-2005, 17:34
Cena zaporowa :o

nurni
25-10-2005, 20:21
A rekuperatory KOSS-a?
Mam i nie narzekam.

Pozdrawiam

Sunao
25-10-2005, 21:45
A rekuperatory KOSS-a?
Mam i nie narzekam.

Pozdrawiam


Ja też mam ochotę, chociaż jeżeli staranność wykonania taka jak podejście własciciela do ortografii i gramatyki na stronie internetowej, to ... mam bardzo mieszane odczucia :(

Pozdrawiam,

Sunao

Waldemar Kiejziewicz
25-10-2005, 22:39
Też zastanawiam się jakiej firmy rekuperator wybrać? Myślę o naszej rodzimej "Bartosz" z Białegostoku (www.bartosz.com.pl ). Podobno są dobre. Jednak niezbyt tanie - coś około 4800 zł netto.

Patos
25-10-2005, 22:52
Czy wymyśliłeś już, jak go umyć?

gaga2
25-10-2005, 23:16
Myślę o naszej rodzimej "Bartosz" z Białegostoku
ja mam Bartosza... od roku...
trzeba dość często wymieniać filtry....
umyć tego - tak realnie - to nie wybrażam sobie... rura 2 m, wymagałoby to zdemontowania dużej części instalacji
ale po to są filtry, żeby nie trzeba było myć...
pozdrawiam,
gaga2

Patos
26-10-2005, 06:34
gaga2
Filtry nie zabezpieczą reku. od zabrudzenia.

poldek
26-10-2005, 07:48
Ludzie tylko nie Dospel. Współpracowałem z nimi ponad trzy lata. Większośc danych ( wydatki, spręże, itd ) wzięte są z sufitu. Tam nie ma nawet żadnej pracowni projektowej ani badawczej. Jedyne działy jake widziałem a byłm tam kilkadziesiąt razy, to " dział kopiowania produktów od konkurencji", "dział poprawiania bubli metoda prób i błędów", "dział przepakowywania towaru z Chin"
Ostrzegam! Warto zadać im jakieś fachowe pytanie [email protected]
ciekawe co odpowiedzą ???
Aha i jeszcze ich hasło do wentylacji z odzyskiem ciepła! "Grzejemy za darmo", tylko czy o grzanie tu chodzi?

kret
26-10-2005, 08:22
Do Nurni :

czujki oczywiście przewodowe; umieszczone przy reku (na strychu, nad poddaszem uzytkowym) ok. 0,5 m od wejścia/wyjścia przewodu i trzy dodatkowe, czyli :

- czujka temperatury pow. pobieranego z zewnątrz
- czujka temperatury pow. wyciąganego z pomieszczeń
- czujka temperatury pow. nawiewanego do pomieszczeń
- czujka temperatury pow. wyciąganego na zewnątrz (do wyrzutni)

- czujka za przepustnicą - pow z GWC
- czujka za przepustnicą - pow z czerpni ściennej
(do sterowania skąd bierzemy powietrze w danym okresie)


dodatkowa czujka przy wlocie powietrza do salonu (realne powietrze które dostaję do wnętrza domu)

całość będzie zobrazowana w postaci tablicy z wyświetlaczami informacyjnymi , dodatkowo ma być możliwość wybrania ręcznego skąd ma iść powietrze (GWC, czerpnia) oraz automat. (zależności temp.) , no i jakiś zegar czasowy żeby można było programować pracę reku w cyklu tygodniowym; sterownik obrotów ;
może jeszcze współpraca zegara z czujką wilgotności pomieszczeń ? i temp. zewnętrznej (przy dużych mrozach wentylujemy bardzo słabo) ?? pomyślę nad tym ... sprawa jest otwarta cały czas...

nurni
26-10-2005, 09:15
Ja też mam ochotę, chociaż jeżeli staranność wykonania taka jak podejście własciciela do ortografii i gramatyki na stronie internetowej, to ... mam bardzo mieszane odczucia :(
Do jakości wyrobu nie mam zastrzeżeń. W firmie mam ich wentylację już z 10 lat i wszystko OK.

Pozdrawiam

nurni
26-10-2005, 09:16
Do Nurni :

czujki oczywiście przewodowe; umieszczone przy reku (na strychu, nad poddaszem uzytkowym) ok. 0,5 m od wejścia/wyjścia przewodu i trzy dodatkowe, czyli :

- czujka temperatury pow. pobieranego z zewnątrz
- czujka temperatury pow. wyciąganego z pomieszczeń
- czujka temperatury pow. nawiewanego do pomieszczeń
- czujka temperatury pow. wyciąganego na zewnątrz (do wyrzutni)

- czujka za przepustnicą - pow z GWC
- czujka za przepustnicą - pow z czerpni ściennej
(do sterowania skąd bierzemy powietrze w danym okresie)


dodatkowa czujka przy wlocie powietrza do salonu (realne powietrze które dostaję do wnętrza domu)

całość będzie zobrazowana w postaci tablicy z wyświetlaczami informacyjnymi , dodatkowo ma być możliwość wybrania ręcznego skąd ma iść powietrze (GWC, czerpnia) oraz automat. (zależności temp.) , no i jakiś zegar czasowy żeby można było programować pracę reku w cyklu tygodniowym; sterownik obrotów ;
może jeszcze współpraca zegara z czujką wilgotności pomieszczeń ? i temp. zewnętrznej (przy dużych mrozach wentylujemy bardzo słabo) ?? pomyślę nad tym ... sprawa jest otwarta cały czas...

Dzięki kret

Waldemar Kiejziewicz
26-10-2005, 21:05
"ja mam Bartosza... od roku...
trzeba dość często wymieniać filtry....
umyć tego - tak realnie - to nie wybrażam sobie... rura 2 m, wymagałoby to zdemontowania dużej części instalacji
ale po to są filtry, żeby nie trzeba było myć..."

Tzn. jak często te filtry trzeba wymieniać? Jeśli możesz to napisz również jak głośne są te urządzenia?
Pozdrowienia

WITEK P.
02-11-2005, 18:30
Bartosz to nie rekuperator tylko wymiennik! do tego trzeba zamontować : wentylatory, filtry, oraz jakoś go zamontować np. stojak. I co "wrzucimy" poza wymiennikiem taki dostaniemy rekuperator.
pozdr
WP

kubas
02-11-2005, 19:19
jeżeli można to wtrącę się niepytany
mam coś ze 190 mkw/550 kubatury i valloxa digita, generalnie fantastyczne urzadzenie ale:
1. poskąpiłem na tłumiki i teraz jeżeli zapodam na pełną moc to słychać pewien szum, jak chodzi na co dzień to jak się wsłuchać to też słychać, teraz niespecjalnie mi przeszkadza ale jak będę starym zgrzybiałym dziadkiem w moherowym berecie, któemu wszystko przeszkadza to kto wie
2. instalacje liczyłem sam, dla łazienek, z których jest pobór zużytego powietrza założyłem 25 st C i dołożyłem jeszcze trochę mocy cieplnej ogrzewania a teraz z nepokojem obserwuję, że jest tam chłodniej jak w całym domu (w domu 21-22, w łazienkach 18-19), wynika z tego, że duży przepływ powietrza powoduje wychładzanie łazienek
3. trochę zaszalałem z instalacją i dałem dwie czerpnie, pomiar temperatur i automatyczne przepustnice, działać działa ale czy to ma sens obecnie wątpię

morał

zakupić reku, który dla wyliczonego przepływu będzie pracował daleko poniżej mocy maksymalnej, założyć tłumiki na wyciągu i nawiewie, nie żałować grzejników w pomieszczeniach gdzie są wyciągi

Patos
02-11-2005, 19:27
1. poskąpiłem na tłumiki i teraz jeżeli zapodam na pełną moc to słychać pewien szum, jak chodzi na co dzień to jak się wsłuchać to też słychać, teraz niespecjalnie mi przeszkadza ale jak będę starym zgrzybiałym dziadkiem w moherowym berecie, któemu wszystko przeszkadza to kto wie
Jak będziesz stary, to poprostu przykręcisz siłę głosu w aparacie słuchowym i będzie OK! :P
Pozdrawiam

Kamil1967
02-11-2005, 22:50
A co powiecie o wyrobach Proventu z Opola.
http://www.pro-vent.com.pl/
Mają serię reku Mistral. Najmniejszy model akurat pasuje do 150 m2.
:D

RYDZU
03-11-2005, 07:01
A co powiecie o wyrobach Proventu z Opola.
http://www.pro-vent.com.pl/
Mają serię reku Mistral. Najmniejszy model akurat pasuje do 150 m2.
:D

Ostrzyłem sobie pazurki na model Mistral 400 - ale niestety :( dopiero w przyszłym roku będę
go chyba mógł kupić. Generalnie nie czytałem o nich źle - większość opinii pozytywna lub neutralna.

Pozdrawiam

m.dworek
03-11-2005, 09:28
witam w klubie rekuperatorowcow
ja raczej bede budowal sobie takie cacko sam, chyba ze bedzie gotowe nedrogo ;)
co mnei ciekawi to nastepujace sprawy:
1) projekt orurowania- robiliscie sami?- co mozecie powiedziec ta ten temat
jestem inzynierem, tematem reku interesuje sie jako hobby ;) zrobilem sobie program w excelu do obliczania reku i liczenia Dp
wychodza mi calkiem ciekawe wyniki- np ze najwiecej zyskuje dzialajac ze sprawnoscia reku na poziomie 40 %, jesli chce polepszyc sprawnosc to kosztem Dp- czyli rozna koszty energii elektrycznej na wentylator- oczywiscie wszystko zalezy od konfiguracji, geometrii itd- ale ciekawe sa te wyniki ;)
do tego dochodzi zgranie calej cantralki z orurowaniem- poniewaz ono generuje rowniez Dp (spadek cisnienia)

mam bardzo fajne poradniki w pdf o HVAC czy jakos tak (okolo 1000 stron ;)- czego to nie ma na emule ;) )

2. sprawa czysczenia kanalow, lub rodzaje, ceny filtrow- wszystkie zagadnienia nt. konserwacji

3. myslac o reku ciagle mysle o tym w ten sposob, ze chcialbym miec instalacje tylko w niektorych pomieszczeniach i podzielone na strefe nocna- sypialnie u gory i strefe dzienna - salon- kuchnia
te strefy mozna by przelaczac, co pociagaloby (za pewna cene) redukcje kosztow eksloatacyjnych o jakies 50 %

co myslicie o tym ?

damiang
03-11-2005, 12:33
Mam od roku Mistral 400 z ProVent. Zmieniam filtry co 3 miesiące, teraz jesienią myłem wymiennik - wszystko banalne i szybkie do przeprowadzenia. Chodzi cichutko, tylko na 3 biegu coś słychać.
Ogólnie jestem zadowolony.

W całej instalacji koszt reku był poniżej 40%, reszta to rury, czerpnie, anemostaty i robocizna.

adam_mk
03-11-2005, 12:57
Witam
Układ wentylacji mechanicznej z rekuperatorem składają się z:
Czerpni, lutni, wymiennika (krzyżowy, przeciwprądowy, obrotowy-bębnowy), filtrów, wentylatorów, wyrzutni i anemostatów.
Steruje tym automatyka.
Całość jest opomiarowana (lub nie)
Najczęściej dostajemy kombajn w postaci centrali skupiającej kilka lub nawet wszystkie poza lutniami i czerpnią funkcje.
Problem w tym, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego (czytaj do du...).
Każdy dobiera w/g własnych potrzeb i namów zdolniejszego marketingowca.
Spiepszyć można wszystko. Jeden błąd w którymkolwiek z wymienionych punktów i najlepsza centrala dostaje metkę - "szmelc".
KUPUJECIE TYLKO CZĘŚĆ UKŁADU!
Całość składacie u siebie.
Takie układy naprawdę są sprawne i ciche, ale MUSZĄ być budowane do zakładanych zadań, a nie do wytrzymałości kieszeni, czy mody na konkretną firmę.
Zawsze musicie mieć "centralę-kombajn"? Takie małe domki budujecie? A jakby tak złożyć całość ze specjalizowanych podzespołów kosztem odrobiny miejsca. Może wyjść i lepiej i taniej.
Rekuperator bez GWC ma brzydką właściwość zamarzania przy dużych mrozach i wymaga bogatszej automatyki. Jest droższy w eksploatacji, bo bardziej złożony.
Pozdrawiam Adam M.

m.dworek
03-11-2005, 12:57
mozesz powiedziec jaki koszt jest tych filtrow?
tzn nie wiem za jedna sztuke albo za caly komplet?

wilias
04-11-2005, 15:47
Witam!
Adam_mk dobrze mówi. Bo jaki odzysk ciepla może dać krzyżowy wymiennik wielkości pudelka po butach montowany w większości central wentylacyjnych z odzyskiem. A przez producenta dedykowane takie centrale są do kubatury 200-350m3. Dobry wymiennik (rekuperator) bez GWC nie zamarza do -15, -17stC. Sam sprawdzalem.

wilias
04-11-2005, 15:48
Witam!
Adam_mk dobrze mówi. Bo jaki odzysk ciepla może dać krzyżowy wymiennik wielkości pudelka po butach montowany w większości central wentylacyjnych z odzyskiem. A przez producenta dedykowane takie centrale są do kubatury 200-350m3. Dobry wymiennik (rekuperator) bez GWC nie zamarza do -15, -17stC. Sam sprawdzalem.

bingo-ada
12-11-2005, 19:17
Polecam Stiebel Eltron, model LWZ-161. Prawdziwe cacko, wentylatory sterowane z niskiego napięcia, cichutkie, mozliwość dopasowania przepływów na każdym biegu. No i jest dostepny bypass sterowany automatyką z pomiarem temperatury powietrza wejściowego i wyjściowego. Opada wkładanie kasety letniej lub stosowanie dwóch czerpni. Wysoka sprawność ok. 90% (wymiennik krzyżowy). Niestety nie jest tani.


Czy może mnie ktoś zorientować, ile ww cudo kosztuje? Na 99% zdecydujemy się na pompę ciepła tej firmy (w poniedziałek dostanę pełną ofertę cenową kompletnej kotłowni, niestety ta firma nie zajmuje się reku), nie wiem jeszcze, jaki rekuperator zakupimy, ale chcemy by był cichy, niezawodny, sprawny i niekoniecznie najtańszy - ale bez szaleństwa!

bingo-ada
12-11-2005, 19:18
Polecam Stiebel Eltron, model LWZ-161. Prawdziwe cacko, wentylatory sterowane z niskiego napięcia, cichutkie, mozliwość dopasowania przepływów na każdym biegu. No i jest dostepny bypass sterowany automatyką z pomiarem temperatury powietrza wejściowego i wyjściowego. Opada wkładanie kasety letniej lub stosowanie dwóch czerpni. Wysoka sprawność ok. 90% (wymiennik krzyżowy). Niestety nie jest tani.


Czy może mnie ktoś zorientować, ile ww cudo kosztuje? Na 99% zdecydujemy się na pompę ciepła tej firmy (w poniedziałek dostanę pełną ofertę cenową kompletnej kotłowni, niestety ta firma nie zajmuje się reku), nie wiem jeszcze, jaki rekuperator zakupimy, ale chcemy by był cichy, niezawodny, sprawny i niekoniecznie najtańszy - ale bez szaleństwa!

bingo-ada
12-11-2005, 19:18
Polecam Stiebel Eltron, model LWZ-161. Prawdziwe cacko, wentylatory sterowane z niskiego napięcia, cichutkie, mozliwość dopasowania przepływów na każdym biegu. No i jest dostepny bypass sterowany automatyką z pomiarem temperatury powietrza wejściowego i wyjściowego. Opada wkładanie kasety letniej lub stosowanie dwóch czerpni. Wysoka sprawność ok. 90% (wymiennik krzyżowy). Niestety nie jest tani.


Czy może mnie ktoś zorientować, ile ww cudo kosztuje? Na 99% zdecydujemy się na pompę ciepła tej firmy (w poniedziałek dostanę pełną ofertę cenową kompletnej kotłowni, niestety ta firma nie zajmuje się reku), nie wiem jeszcze, jaki rekuperator zakupimy, ale chcemy by był cichy, niezawodny, sprawny i niekoniecznie najtańszy - ale bez szaleństwa!

adam_mk
12-11-2005, 19:30
Nie spotkałem jeszcze wymiennika krzyżowego, pojedynczego o sprawności badanej "na stole" większej niż 60%. W realnym zastosowaniu sprawność będzie niższa o ok. 5-10%.
Jeżeli się mylę, to dajcie, proszę, link do informacji.
Adam M.

VIP Jacek
13-11-2005, 10:47
Dobre, sprawdzone i długo obecne na naszym rynku to kanadyjske centrale wentylacyjne firmy Lifebreath (tak słyszałem).
www.versatech.pl
Nie wiem co na temat tego reku sądzi adam_mk ?

Sunao
13-11-2005, 11:01
Może trochę odbiegnę od tematu, ale mam następującą wątpliwość:

Gotowe centrale mają z reguły następujące opcje związane z obróbka powietrza:

1. Grzałka powietrza pobieranego z czerpni (przed wymiennikiem)
2. Grzałka powietrza nawiewanego do budynku (za wymiennikiem)

Ponieważ rozważam centralę KOSS, która ma współpracować z GWC, powinienem według producenta zakupić centralę z opcją 2.
Opcja 1 jest niepotrzebna, bo powietrze z GWC ma zawsze wystarczająco wysoką temperaturę, żeby nie zamarzał wymiennik.

Po co mi grzałka powietrza za wymiennikiem?
Coś mętnie tłumaczą o lawinowym wzroście ilości kondensatu, którego nie będzie można odprowadzić z centrali ale jakoś mi się to nie układa w logiczną całość.
Nie chcę GRZAĆ rekuperatorem, tylko WENTYLOWAĆ.
Nie wystarczy sam wymiennik?

Będę bardzo wdzięczny za objaśnienie.

Pozdrawiam,

Sunao

wilias
13-11-2005, 14:16
Drogi Sauno.
Centralki Kossa mają montowane wymienniki o bardzo malej sprawności odzysku ciepla ( 30- 40% w zależności od przeplywu). Wejdź na ich stronę, http://www.koss.pl/subpage.php?l=1&go=19&subid=336 podają tam temperatury na wymienniku krzyżowym ( uzyskane podczas badań na politechnice ) podstaw je do wzoru na sprawność ( www.siwicki.pl ) i zobacz co ci wyjdzie. Przy ujemnych temperaturach zewnętrznych powietrze przechodzące przez taką centralkę podgrzewa się zaledwie o parę stopnii i jeśli go nie dogrzejesz będzie dmuchalo Ci mrozem po plecach. Dlatego w centralkach ze slabym wymiennikiem producent montuje grzalkę elektryczną lub nagrzewnicę wodną.

Sunao
13-11-2005, 17:48
Drogi Sauno.
Centralki Kossa mają montowane wymienniki o bardzo malej sprawności odzysku ciepla ( 30- 40% w zależności od przeplywu). Wejdź na ich stronę, http://www.koss.pl/subpage.php?l=1&go=19&subid=336 podają tam temperatury na wymienniku krzyżowym ( uzyskane podczas badań na politechnice ) podstaw je do wzoru na sprawność ( www.siwicki.pl ) i zobacz co ci wyjdzie. Przy ujemnych temperaturach zewnętrznych powietrze przechodzące przez taką centralkę podgrzewa się zaledwie o parę stopnii i jeśli go nie dogrzejesz będzie dmuchalo Ci mrozem po plecach. Dlatego w centralkach ze slabym wymiennikiem producent montuje grzalkę elektryczną lub nagrzewnicę wodną.
Drogi wilias!

"Nie chcem ale muszem":

http://www.murator.com.pl/forum/search.php?search_author=wilias

Rekuperatory, które próbujesz reklamować mają jeszcze mniej informacji na stronie niż wyżej wspomniany KOSS.
Nie mam nic przeciwko Twojemu produktowi, ale może napiszesz to na forum otwartym tekstem? Chętnie podyskutuję o jego zaletach. Chcę tylko mieć pewność z kim- użytkownikiem, czy producentem?

Pozdrawiam,

Sunao

adam_mk
13-11-2005, 23:20
Witam
Są normy i normy.
Kalkulator macie? 1.8m sześćiennego/min x 60min = 108 m takichże na godzinę. To dużo?
Sprawność podobno 88%. Przy prędkości 0.18msześć/min doszłaby do 98 !!! :lol:
Jeżeli nie chcecie grzać rekuperatorem, to go nie montujcie!
On i grzeje i chłodzi jednocześnie!! Wszystko zależy od tego, który strumień rozpatrujemy.:evil:

UKŁAD BEZ GWC!!!

ZIMA - wlot
Pobieramy z dworu powietrze o bardzo niskiej WILGOTNOŚCI i niskiej temperaturze. Wentylatorem wpychamy do ciasnego pudełka z ciepłymi ściankami i po ogrzaniu (przegrzaniu, katastrofalnym zaburzeniu równowagi wilgotności) zapraszamy na salony rurkami. To co wpada do domu ma takie właściwości, że nie siadać z lampką wina pod anemostatem nadmuchu! Do ust nie doniesiecie, bo wyparuje i jeno brudny proszek zostanie w kieliszku!

ZIMA - wylot
Pobieramy z "brudnych" pomieszczeń ciepłe i mokre powietrze (kuchnia, łazienka, WC) i przez rurki KONIECZNIE GUBO OGACONE wentylatorem popychamy je do ciasnego pudełka z bardzo zimnymi ściankami Tam powietrze natychniast przekracza punkt rosy i wykrapla się z niego NAPRAWDĘ DUŻO wody. Następuje w tym miejscu przejście fazowe para-woda i oddanie utajonego ciepła przemiany do ścianek pudełka. Nie mam tablic pod ręką , ale to naprawdę potężne ilości ciepła! Na ciepło zawarte w samej strudze powietrza, a nie w wilgoci tej strugi to ja kicham!!! jest prawie żadne! (w porównaniu). Przy prawidłowo działającej rekuperacji skroplin jest około wiadra na dobę. ILE TRZEBA CIEPŁA DO ODPAROWANIA WIADRA WODY? - tyle, ile się dostanie po jej skropleniu.
Tu jest cała tajemnica

Co robić?
Dla bogatych:
za rekuperatorem pozostawić grzałkę w strudze wchodzącej do domu a za nią lancę wodną i małą automatykę tym sterującą.
Dla zaradnych:
Wybudować GWC. On załatwi ten problem w obie strony. I zimą i latem.
Dla ubogich:
Cierpieć, znosić te warunki do wiosny i wieszać mokre szmaty na kaloryferach.

Z poszczególnych elementów układu można zbudować o wiele sprawniejszy system rekuperacji niż z kompaktem.
Pozdrawiam Adam M.

Szaruś
14-11-2005, 06:53
ZIMA - wylot
Pobieramy z "brudnych" pomieszczeń ciepłe i mokre powietrze (kuchnia, łazienka, WC) i przez rurki KONIECZNIE GUBO OGACONE

Jak grubo trzeba ocieplić rurki z wylotem?

adam_mk
14-11-2005, 07:04
Na tyle grubo, żeby po drodze od kratki do rekuperatora nie zdążyło się gdzieś ochłodzić i wyrzucić wody. Takie jak trzeba nazywane są termo -flex czy podobnie. Miejscem, gdzie mają zachodzić przemiany termiczne jest specjalizowane urządzenie - rekuperator, a nie przewody wentylacyjne. W każdej temperaturze powietrze może unieść określoną ilość wody (pary).
Adam M.

Wojtas33
14-11-2005, 07:51
Pobieramy z "brudnych" pomieszczeń ciepłe i mokre powietrze (kuchnia, łazienka, WC) i

A ja mam inne pytanie.
Co zrobić z okapem (wyciągiem) w kuchni. Nie zaleca się go podłącząć do reku, a jest to (przy instalacji reku) jedyna rzecz, którą by trzeba podpiąć do komina, którego nie chciałbym budować.

Jak to rozwiązujecie? Rura od okapu przez ścianę do zewnątrz budynku? Nie zaciąga toto zimnego powietrza?

adam_mk
14-11-2005, 08:05
Nie zalecane. Fakt, ale nie niemożliwe. Są dobre filtry odławiające tłuszcze i inne substancje "z gara". Tylko kto będzie dbał o regularną wymianę wkładów filtrujących?
Można zrobić mechaniczny wywiew na zewnątrz, a w kanale zamontować zawór klapowy. Puści strugę powietrza tylko w jedną stronę. Wentylator można uruchamiać czujnikiem zamontowanym pod okapem.
Adam M.

Wojtas33
14-11-2005, 08:50
No to co lepsze ;) filty plus podłączenie do reku czy rura na zewnątrz z kratką jednostronną?

Proszę o opinie osoby posiadające reku.

Sunao
14-11-2005, 10:39
adam_mk:

Ta forma "wy" do do mnie, czy tak ogólnie?

Ja powtórzę swoje: nie chcę GRZAĆ rekuperatorem powietrza z zewnątrz. Ja to powietrze chcę ogrzewać powietrzem wywiewanym a nie grzałką w reku.

To ma być wentylacja z odzyskiem ciepła a nie ogrzewanie nadmuchowe.

A Twoje przeliczenia nie wiem do czego przypiąć

:roll:

To tyle.

Pozdrawiam,

Sunao

adam_mk
14-11-2005, 11:29
Witam
Wy - to tak ogólnie, bo personalnie przy tylu forumowiczach to trudno.
Pytanie było o sprawność. Napisałem jak to można zweryfikować osobiście. Po prostu przeliczyć.
Powietrze zasysane należy ogrzać w rekuperatorze a wywiewane w nim ochłodzić. Do tego służy. Dodatkowe dogrzewanie grzałką jest zbędne. Od tego jest system grzewczy domu.
Niby to proste, ale...
Filtry, skropliny, zamarzanie, legionella, świsty i hałasy, bajpasy...
Przeliczenia?
Dobrze jest, jeżeli całe powietrze może być wymienione 2 razy na godzinę.
Dla domu 150m.kw. i wysokości 2.5m to jakieś 750m.szśćennych na godzinę. Jak do tego się ma te 108m. sześciennych? Jak 14.4% potrzeb realizowane ze sprawnością 88% ?
Trochę to liche.
Te filtry.
Prościej wywalić za ściane, ale za ciepło do gotowania też się płaci. Punkt "trudny" ale tam naprawdę sporo energii się przewija.
Nie mam zdania. Obejrzałbym dobrze te filltry.
Pozdrawiam Adam M.

VIP Jacek
14-11-2005, 18:32
adam mk napisał:
Dla zaradnych:
Wybudować GWC. On załatwi ten problem w obie strony. I zimą i latem
A co zrobić z wodą, która wykrapla się na ściankach rury GWC i gromadzi się w niej. Jak ją odprowadzić?

adam_mk
14-11-2005, 23:07
Zakopać głębiej rurę!
Żartowałem! :lol:
Podejrzewam, że pytasz o sytuację z wysokim poziomem wody gruntowej.
Dla siebie to połączyłbym zalety rurowego GWC ze żwirowym.
To co ma grzać (chłodzić) wsparłbym filtrem, Złożem żwirowym wyniesionym ponad poziom wód gruntowych i gubo obłożonym styropianem i darnią od góry. Woda do góry nie popłynie. powietrze - tak!\
Po prostu - nie wpuściłbym wody do układu.
Pozdrawiam
Adam M.

Sunao
14-11-2005, 23:16
A woda będzie stała w wymienniku i dodawała "przyjemny zapach" do kanałów wentylacyjnych?

Pozdrawiam,

Sunao

adam_mk
14-11-2005, 23:51
Nie, jeżeli rura będzie na granicy wody gruntowej i ze sporą ilością styropianu powyżej. Pochyl ją w kierunku czerpni i tam zrób studzienkę chłonną.
Odpuść rury. Wynieś go ponad wodę gruntową i ogać.
Adam M.

wilias
15-11-2005, 08:06
Drogi Sunao.
W moim wcześniejszym poście napisalem że mam , kupilem wymiennik a teraz się nim bawię, testuję. Więc użytkownikiem w pelnym tego slowa znaczeniu będę dopiero po zamontowaniu go na stale w budynku. A to jeszcze daleka droga, ocieplenie, okna ( uszczelnienie ), instalacja. Stronkę podalem dla wzoru nie dla reklamy.
Adamie.
Z którego wykresu zczytaleś 88% przy 108m3 ? Bo patrzę na wykres i widzę przy 100m3/h ponad 90% a przy 300m3/h ponad 80% sprawności ( oczywiście na mojej ulubionej stronie :D ) Wielu instalatorów i projektantów przyjmuje w pomieszczeniach mieszkalnych 1 wymianę powietrza na godzinę.
Pozdrawiam .

adam_mk
15-11-2005, 10:43
Z parametrów pomiaru. Tam, gdzie przywołane są normy.
Podali skuteczność przy 1.8 m3/sek.
Adam M.

Prawda. 1 wymiana/godz.
Zaprojektuj i zbuduj licząc 2 wymiany/godz. Zrób to dobrze. Uruchom na 50% możliwości i pozostaw inwestorowi zapas regulacji w obie strony. Wzbudzisz zachwyt.

wilias
15-11-2005, 13:39
Znalazlem!!!!!!
Choć bylo bardzo ciężko w tej lawinie informacji. Bardzo wypasiona strona, w tym wypadku to tylko utrudnia dotarcie do sedna ( to dla tych co wolą ilość nad jakość ) ciekawe czy któryś inwestor doczytal te badania do końca i doglębnie je przeanalizowal? Adamie to są badania z zeszlego roku calej centralki przeprowadzone przez Politechnikę Opolską. Zresztą wlasciciel nie byl z nich zadowolony ze względu na malą różnicę temperatury powietrza zewnetrznego i w pomieszczeniu, raptem 5stC. W 2005 zlecil Politechnice Lódzkiej nowe badania samego wymiennika krzyżowego. Link do tych badań podalem wcześniej. Dzięki temu Inwestor może sam porównac sobie sprawność odzysku ciepla przez wymiennik krzyżowy i przeciwprądowy.
Problem zbyt malej wydajności, jeśli 350m3/h okaże się w przyszlości za malo, planuję rozwiązać inaczej. Przewody instalacji wentylacyjnej zamontuję dla np. 700m3/h a rekuperator ( sam wymiennik, nie centralka wentylacyjna z odzyskiem ciepla ze względu na wady które wymienilem w wcześniejszym poście, moja instalacja będzie skladala się z modulów) i wentylatory na 350m3/h. Gdy taki uklad okaże się za maly, podlączę równolegle jeszcze jeden rekuperator ( sam wymiennik) i wymienię wentylatory na mocniejsze. Myślę że tak będzie oszczędniej niż budować od razu na 700m3/h a pracować potem na 50% mocy.
Pozdrawiam serdecznie.

Wojtas33
15-11-2005, 17:18
Już zgłupiałem, nie wiem co wybrać. GWC żwirowy czy rurowy. Od dystrybutora dostałem taką oto zachętę na rurowy (czyli minusy żwirowego):
"Decyzja o rodzaju wymiennika należy oczywiście do Pana, prosze jednak
pamiętac o kilku najważniejszych rzeczach w przypadku decyzji o montażu
wymiennika żwirowego:
- ze wzgledu na zwiększone opory może okazać sie konieczne zastosowanie
dodatkowego wentylatora wspomagającego
- trzeba pamiętac o dokładnym zabezpieczenieniu wymiennika, gdyz w przypadku
przedostania się gryzownia do wnętrza wymiennika bedzie trzeba rozkopywać
cały wymiennik
- wody gruntowe muszą przez cały rok nie przekraczać okreslonego poziomu
(niebezpieczeństwo zalania wymiennika!!)
- nalezy stosować żwir o odpowiedniej granulacji, który może sie okazać
trzeba będzie przed zakopaniem dodatkowo płukać
- nieprzyjemny zapach "ziemny" w przypadku wymienników żwirowych utrzymuje
się zdecydowanie dłużej aniżeli w przypadku GWC rurowego (kilka godzin)
- trudności montażu wymiennika żwirowego są wieksze aniżeli wymiennika
rurowego

Oczywiście wymiennik żwirowy ma również pewne zalety w porównaniu do GWC
rurowego wykonanego z PVC:
- wieksza wydajność
- mozliwość zraszania złoża (co własnie m.in. wpływa na wydajność)

Podsumowując niewątpliwe wymiennik żwirowy jest rozwiązaniem lepszym aniżeli
GWC wykonany z PVC, ale zdecydowanie droższym.
Koszty wymiennika żwirowego po uwzględnieniu wszystkich dodatkowych
elementów oscylują na poziomie kosztów wykonania GWC z materiałów [piiiii.... nazwa firmy ;) ]"

I co wy na to?

adam_mk
15-11-2005, 17:51
Witam
Wojtas33
Pamiętaj, proszę, że człowiek, z którym rozmawiałeś MUSI Tobie sprzedać własny towar. To jego praca. Opowiada bajki, bo nie zna innych rozwiązań, tylko własne. O innych naopowiadali mu na szkoleniu.
Uwagi te będą słuszne nawet w przypatku źle wykonanego rurowego.
Fakty bezsporne:
Możesz "oblecieć" okolicę i pozaglądać do okolicznych studni.
Możesz wypatrzyć, co "starszych" sąsiadów i podpytać o pamiętane przez nich kataklizmy. Powodzie, mokre lata, wielkie śniegi, plagi gryzoni itp.
Możesz popytać o cenę najprostrzej geowłukniny (jest niska)
Możesz popytać o żwir płukany w okolicznych żwirowniach (ja dostałem po 43złm3 za otoczaki)
Możesz poszukać koparki i popytać za ile wykopie i zakopie potrzebną dziurę.

Wentylator na wlocie do Zwirowego GWC stosują debile, którzy nie wiedzą co budują. Dobrze obliczony żwirowiec NIE STAWIA ŻADNEGO OPORU DLA STRUGI POWIETRZA. Większy opór stawiają rury dolotowe.
Geowłuknina nie pozwala na zamulenie przestrzeni pomiędzu ziarnami żwiru. Żwir MUSI BYĆ PŁUKANY!!! OTOCZAKI!!! Bo zapachy opory itd.
Jeżeli mieszkasz nie w mieście, to niestety jakiś kawałek siatki zniechęcającej gryzonie przydałby się, ale jej koszt nie jest duży. Krótkotrwałe zalanie tego wymiennika jest kompletnie nieszkodliwe (geowłuknina). Trudności - Wykopać dziurę, rozłożyć dywanik, nasypać kamieni, rozłożyć rurki, dosypać kamieni, zawinąć w brzegi dywanika, dołożyć trochę styropianu, folii siatki i zasypać. Można też te rurki do zraszania złoża. Dla ludzi.
Wiem. Dziura, rura, zasypać. Ale ma być szybko czy dobrze?
Kartka, ołowek, policzyć i już.
Pozdrawiam Adam M.

Sunao
15-11-2005, 19:43
Drogi Sunao.
W moim wcześniejszym poście napisalem że mam , kupilem wymiennik a teraz się nim bawię, testuję. Więc użytkownikiem w pelnym tego slowa znaczeniu będę dopiero po zamontowaniu go na stale w budynku. A to jeszcze daleka droga, ocieplenie, okna ( uszczelnienie ), instalacja. Stronkę podalem dla wzoru nie dla reklamy.
[...]
Pozdrawiam .


Ja naprawdę nie mam nic przeciwko :)

Skoro posiadasz taki bajer, to mam do Ciebie pytanie, które zawsze jest "na tapecie": Czy ten wymiennik ma możliwość odprowadzenia w prosty sposób kondensatu? Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam,

Sunao

VIP Jacek
15-11-2005, 20:41
adam mk napisał:
Podejrzewam, że pytasz o sytuację z wysokim poziomem wody gruntowej.
Ja mam zakopany GWC rurowy na głębokości ok. 2,5m. Poziom wody gruntowej jest jeszcze daleko, także rura nie mam kontaktu z wodą. Mnie chodziło o to, że w czasie dużych mrozów powietrze, które czerpiemy rurą GWC, powodować będzie wykraplanie się pary wodnej na ściankach owej rury.

A woda będzie stała w wymienniku i dodawała "przyjemny zapach" do kanałów wentylacyjnych?
Jak odprowadzić tą wodę?

Sunao
15-11-2005, 22:24
adam mk napisał:
Podejrzewam, że pytasz o sytuację z wysokim poziomem wody gruntowej.
Ja mam zakopany GWC rurowy na głębokości ok. 2,5m. Poziom wody gruntowej jest jeszcze daleko, także rura nie mam kontaktu z wodą. Mnie chodziło o to, że w czasie dużych mrozów powietrze, które czerpiemy rurą GWC, powodować będzie wykraplanie się pary wodnej na ściankach owej rury.

A woda będzie stała w wymienniku i dodawała "przyjemny zapach" do kanałów wentylacyjnych?
Jak odprowadzić tą wodę?

W takim przypadku to proste. GWC powinien mieć zachowany spadek. W najniższym (najgłębszym) punkcie GWC wykonujesz studzienkę do odprowadzania skroplin do gruntu

Pozdrawiam,

Sunao

adam_mk
15-11-2005, 23:53
Tak! Ale on to już ma!!! :o
Jak teraz zmienić spad? :o
Granat wrzucić? Do środka czy wykonawcy, projektantowi do pokoju?
Przecież tak jak jest to podziurawić te rurę trzeba! Problem sam zniknie!
Pokemona na sznurku zapuścić? Którego?
Odkopał bym to w połowie długości i podziurawił jak sito! Obłożył paskiem geowłukniny i żwirem i zakopał! Potem wbiłbym ten szpadel w.... projektantowi! NIech ma!!! :evil:
Albo niech on to zrobi!!! :evil:
Adam M

VIP Jacek
16-11-2005, 17:14
adam mk napisał:
Jak teraz zmienić spad?
Na szczęście rura poprowadzona jest ze spadkiem w kierunku czerpni, tylko nie mam wykonanego odprowadzenia wody z rury.
Sunao napisał:
W najniższym (najgłębszym) punkcie GWC wykonujesz studzienkę do odprowadzania skroplin do gruntu

Tylko proszę opiszcie mi jak wykonać dobrze i profesjonalnie tę studzienkę, aby temat ten załatwić raz na zawsze (żeby czasami nie dostało się robactwo do środka).
Rura kanalizacyjna o srednicy 250 mm z PVC zakopana jest na gł. ok. 2,5 m.

wilias
18-11-2005, 10:10
[
Skoro posiadasz taki bajer, to mam do Ciebie pytanie, które zawsze jest "na tapecie": Czy ten wymiennik ma możliwość odprowadzenia w prosty sposób kondensatu? Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam,

Sunao

Tak, ten przeciwprądowy rekuperator ma miejsce gdzie możesz podłączyć przewód odprowadzający skropliny. Ale nie zauważyłem by wypływała z tej rurki woda, sprawdzałem rekuperator przy różnych temperaturach i różnych wilgotnościach.
Pozdrawiam.

adam_mk
18-11-2005, 17:45
Nie kapie?:o
Może załącz tę wentylację , no , te wentylatory od przepychania powietrza. :roll:
Sprawdź, czy nie jest załączony bajpas zamiast rekuperatora. Jak działa to musi kapać. MOŻE NIE DZIAŁA? :o
Adam M.

Sunao
18-11-2005, 22:34
Właśnie. Musi kapać. Chyba, że temperatura wewnątrz jest równa tej na zewnątrz. Jak zasysasz z tego samego pomieszczenia do ktorego wyrzucasz (bo jak piszesz testujesz bez instalacji) to nie kapie ;)

Pozdrawiam,

Sunao

wilias
20-11-2005, 19:40
No, nie kapie!
Bajpasu nie ma , bo to sam wymiennik rekuperacyjny nie centrala, wentylatory chodzą, jeden zasysa świeże powietrze z zewnątrznej czerpni ocieploną rurą i wtłacza je przez rekuperator do pomieszczenia, drugi zasysa powietrze z pomieszczenia i przez rekuperator ocieploną rurą wyrzuca na zewnątrz. Max różnica temp. zewnętrznej i wewnętrznej przy jakiej u mnie pracował to 39stopniC ( wew. +22, zew. -17 ). Wiem , fizyka mówi " musi kapać", tu nie kapie. I to nie jedyny taki przypadek. Wiem z netu że inny przeciwprądowy rekuperator też nie kapie a producent nawet nie przewidział odpływu skroplin. Adamie czy uruchomiłeś już "miedzianego potwora" ? Możesz być bardzo zaskoczony jeśli on też nie nakapie. :wink: [/list]

Sunao
20-11-2005, 20:29
Wilias: Też czytałem o bartoszu co nie kapie. Poczekamy na guru (adam_mk), to może nam maluczkim to objaśni, jak się oderwie od swoich tematówna temat akumulacji ;)

Na stronie którą podałeś jest wykres straty ciśnienia w funkcji przepływu. Wychodzi na to, że musisz znaleźć wentylator, który daje ciśnienie statyczne na poziomie 300 Pa przy przepływie 300 m3/h. Poza tym te straty ciśnienia wyglądają na podejrzanie teoretyczne (taka prosta linia) :roll:

Ogólnie strona bardzo lakoniczna i właściciel też bardzo oszczędny w odpowiedziach na maile :(

Będę wdzięczny za info co do uzyskanej ceny za wymiennik (na priv).


Pozdrawiam,

Sunao

wilias
22-11-2005, 09:10
W zeszłym roku zapłaciłem za rekuperator 1,5 tys zł. Trzy tygodnie temu kolega brał jedną sztukę i chyba zapłacił więcej, ale mówił o jakiejś promocji sprzedaży, że może cześć kasy odzyskać. Nie znam szczegółów, trzeba zapytać producenta.
Pan Siwicki poradził mi jakie wentylatory mogę zastosować do swojej instalacji, dwie sztuki 600m3/h ( o ile dobrze pamiętam ) po 250zł.
Z tym wykresem to trzeba zapytać go bezpośrednio, ale te straty chyba właśnie takie są bo opór wymiennika jest stały.
Wiesz, jak ja dostaję kilkanaście maili i muszę na nie odpowiedzieć to też się nie rozpisuję, krótko i na temet. Nie ma co się dziwić.

[/code]

gaga2
22-11-2005, 18:49
a ja w kwestii kapania...
no właśnie, u mnie nic nie kapie. Wentylację mamy od roku i nie przypominam sobie, żeby jakaś woda ciekła z rurki od odprowadzania skroplin. Myśleliśmy że to może skutrek tego, że mamy źle wykonaną rurkę od odprowadzania skroplin (za mały spadek).... ale teraz nie jestem tego pewna. Możecie coś bliżej napisać nt. skroplin z rekuperatora? Czy może nie "kapać"???
Pozdrawiam,
gaga2

Patos
28-01-2006, 07:30
W zeszłym roku zapłaciłem za rekuperator 1,5 tys zł. Trzy tygodnie temu kolega brał jedną sztukę i chyba zapłacił więcej, ale mówił o jakiejś promocji sprzedaży, że może cześć kasy odzyskać. Nie znam szczegółów, trzeba zapytać producenta.Pan Siwicki poradził mi jakie wentylatory mogę zastosować do swojej instalacji, dwie sztuki 600m3/h ( o ile dobrze pamiętam ) po 250zł.
Z tym wykresem to trzeba zapytać go bezpośrednio, ale te straty chyba właśnie takie są bo opór wymiennika jest stały.
Wiesz, jak ja dostaję kilkanaście maili i muszę na nie odpowiedzieć to też się nie rozpisuję, krótko i na temet. Nie ma co się dziwić.

[/code]
Wczoraj dzwoniłem i pytałem o cenę, sam wymiennik o wydajności 300m3/h 2000+VAT :o :cry: doliczyć jeszcze 2 wentylatory, 2 filtry, regulator prętkości wentylatorów..... , Czy to aby nie za dużo te 2000zł+VAT w porównaniu z gotowym rekuperatorem?
Jeżeli ktoś potrzebuje o wydajności 400m3/h to musi kupić dwa takie wymienniki, a za cenę dwóch takich wymienników to można kupić gotowy kompletny rekuperator.
O promocji nikt nic nie mówił :cry:
Czy ktoś to kupi?

adam_mk
28-01-2006, 09:34
Witam
Przeczytałem z uwagą.
Nie kapie, a powinno ....
Wracamy do wilgotności względnej. Jeżeli jest ona poniżej 100% to cała woda "wisi" w powietrzu. Jeżeli przekracza te 100% to automatycznie pojawia się rosa. Zapuszczamy powietrze + 15 o wilgotności 20% i oziębiamy do 0. Wilgotność rośnie, bo ilość wody w strudze jest stała, ale ilość wody jaką powietrze utrzymuje w różnych temperaturach jest zmienna. Ciekawe, ile wody może byćw powietrzu przy 0 stC? Jeżeli więcej niż było w strudze to kapać nie będzie, tylko wilgotność skoczy do 90%.
Ktoś tu na forum miał takie wyliczenia: temperatura - masa wody zawieszonej. Trzeba by to odgrzebać. Takich tabel pod ręką nie mam.
Eksperyment: Wystawić na zewnątrz metalowe wiadro. Za kilka minut (jak zmarznie) wnieść do domu. Obejrzeć ścianki. Jak wilgotność w domu duża, to przekroczymy punkt rosy i ścianki wiadra będą mokre. Powinno kapać, bo dokonaliśmy tego samego procesu co reku.
Inny eksperyment: Zaprosić okularnika i bacznie mu patrzeć w oczy jak wejdzie. Jak widać oczy - to wilgotność względna w domu jest niska. Jak facet (facetka) zacznie łazić "po omacku" i oczu nie widać - to wilgotność jest spora i kapać powinno.
Ja jestem okularnik i w takiej sytuacji radzę sobie z rozpoznaniem problemu sam (taka już moja dola - wszystko sam).
Pozdrawiam Adam M.

Reku-monster działa jak głupi!. Było: zewn -26 i wewn + 6,8, co daje jakieś 23 stC w górę. I to przy całodobowo utrzymywanym przepływie ok 50% (1000m3/godz). Inwestor już widzi mnie przy projektowaniu budynku warsztatowo - biurowego, który będzie przebudowywał latem. Wątpliwości już nie ma. Jak mnie widzi to się uśmiecha, co chyba dobrze rokuje dla mojej kieszeni.

Monster nie kapie, ale też nie ma takiej możliwości. Wstawiałem wilgotnościomierz w odpowiednie strugi i wskazywał malutkie wartości. No, ale tam nikt nic nie gotuje, Ludzi dwuch w olbrzymiej hali to i skąd ma być woda w tych warunkach co za oknem. To rozumiem i nie dziwi. Będą jeszcze warunki, że kapać będzie.

BLANKA P
28-01-2006, 11:24
Ile płaciliście za całość instalacji, i na jaki domek?

marcinoo
28-01-2006, 19:22
W zeszłym roku zapłaciłem za rekuperator 1,5 tys zł. Trzy tygodnie temu kolega brał jedną sztukę i chyba zapłacił więcej, ale mówił o jakiejś promocji sprzedaży, że może cześć kasy odzyskać. Nie znam szczegółów, trzeba zapytać producenta.Pan Siwicki poradził mi jakie wentylatory mogę zastosować do swojej instalacji, dwie sztuki 600m3/h ( o ile dobrze pamiętam ) po 250zł.
Z tym wykresem to trzeba zapytać go bezpośrednio, ale te straty chyba właśnie takie są bo opór wymiennika jest stały.
Wiesz, jak ja dostaję kilkanaście maili i muszę na nie odpowiedzieć to też się nie rozpisuję, krótko i na temet. Nie ma co się dziwić.

[/code]
Wczoraj dzwoniłem i pytałem o cenę, sam wymiennik o wydajności 300m3/h 2000+VAT :o :cry: doliczyć jeszcze 2 wentylatory, 2 filtry, regulator prętkości wentylatorów..... , Czy to aby nie za dużo te 2000zł+VAT w porównaniu z gotowym rekuperatorem?
Jeżeli ktoś potrzebuje o wydajności 400m3/h to musi kupić dwa takie wymienniki, a za cenę dwóch takich wymienników to można kupić gotowy kompletny rekuperator.
O promocji nikt nic nie mówił :cry:
Czy ktoś to kupi?


Przepraszam, o jakim wymienniku mowa?? krzyżowy, obrotowy, czy może spiralny przeciwprądowy?? Czasem lepiej zapłacić więcej, niż kupić jakiś bubel. Wiem coś o tym

Pozdrawiam:)

marcinoo
28-01-2006, 19:48
Ile płaciliście za całość instalacji, i na jaki domek?

Bardzo ładny domek:). Instalacja rozprowadzająca powietrze powinna kosztować ok 3 000,00 zł netto. Jeżeli chodzi o zestaw wentylacyjny z odzyskiem ciepła, polecałbym Bartosza CNWB 300/160 o wydajności do 380 m3/h - sprawność temperaturowa minimum 85%, żaden krzyżowy i inny wymiennik nie ma takiego odzysku - produkt całkowicie Polski, nie ma potrzeby stosowania żadnych nagrzewnic, nie szroni się wcale, jedyną energię jaką zużywa to dwa wentylatory o mocy 130 W.Cena netto 4 800,00 zł


Pozdrawiam

Patos
30-01-2006, 16:08
W zeszłym roku zapłaciłem za rekuperator 1,5 tys zł. Trzy tygodnie temu kolega brał jedną sztukę i chyba zapłacił więcej, ale mówił o jakiejś promocji sprzedaży, że może cześć kasy odzyskać. Nie znam szczegółów, trzeba zapytać producenta.Pan Siwicki poradził mi jakie wentylatory mogę zastosować do swojej instalacji, dwie sztuki 600m3/h ( o ile dobrze pamiętam ) po 250zł.
Z tym wykresem to trzeba zapytać go bezpośrednio, ale te straty chyba właśnie takie są bo opór wymiennika jest stały.
Wiesz, jak ja dostaję kilkanaście maili i muszę na nie odpowiedzieć to też się nie rozpisuję, krótko i na temet. Nie ma co się dziwić.

[/code]
Wczoraj dzwoniłem i pytałem o cenę, sam wymiennik o wydajności 300m3/h 2000+VAT :o :cry: doliczyć jeszcze 2 wentylatory, 2 filtry, regulator prętkości wentylatorów..... , Czy to aby nie za dużo te 2000zł+VAT w porównaniu z gotowym rekuperatorem?
Jeżeli ktoś potrzebuje o wydajności 400m3/h to musi kupić dwa takie wymienniki, a za cenę dwóch takich wymienników to można kupić gotowy kompletny rekuperator.
O promocji nikt nic nie mówił :cry:
Czy ktoś to kupi?
Po otrzymanej prywatnej wiadomości na forum Muratora i wyjaśnieniach od firmy "Siwicki" muszę się przyznać , 8) że ja kupię :P :wink:

judyk99999
16-11-2006, 00:11
A kto sprzedaje i instaluje Stielbel Eltron LZW 161?

Bo w googlu nie widać wyrażnie jakiegoś przedstawiciela...

mirmil
16-11-2006, 06:41
Witam
Przeczytałem z uwagą.
Nie kapie, a powinno ....
Wracamy do wilgotności względnej. Jeżeli jest ona poniżej 100% to cała woda "wisi" w powietrzu. Jeżeli przekracza te 100% to automatycznie pojawia się rosa. Zapuszczamy powietrze + 15 o wilgotności 20% i oziębiamy do 0. Wilgotność rośnie, bo ilość wody w strudze jest stała, ale ilość wody jaką powietrze utrzymuje w różnych temperaturach jest zmienna. Ciekawe, ile wody może byćw powietrzu przy 0 stC? Jeżeli więcej niż było w strudze to kapać nie będzie, tylko wilgotność skoczy do 90%.
Ktoś tu na forum miał takie wyliczenia: temperatura - masa wody zawieszonej. Trzeba by to odgrzebać. Takich tabel pod ręką nie mam.
Eksperyment: Wystawić na zewnątrz metalowe wiadro. Za kilka minut (jak zmarznie) wnieść do domu. Obejrzeć ścianki. Jak wilgotność w domu duża, to przekroczymy punkt rosy i ścianki wiadra będą mokre. Powinno kapać, bo dokonaliśmy tego samego procesu co reku.
Inny eksperyment: Zaprosić okularnika i bacznie mu patrzeć w oczy jak wejdzie. Jak widać oczy - to wilgotność względna w domu jest niska. Jak facet (facetka) zacznie łazić "po omacku" i oczu nie widać - to wilgotność jest spora i kapać powinno.
Ja jestem okularnik i w takiej sytuacji radzę sobie z rozpoznaniem problemu sam (taka już moja dola - wszystko sam).
Pozdrawiam Adam M.

Reku-monster działa jak głupi!. Było: zewn -26 i wewn + 6,8, co daje jakieś 23 stC w górę. I to przy całodobowo utrzymywanym przepływie ok 50% (1000m3/godz). Inwestor już widzi mnie przy projektowaniu budynku warsztatowo - biurowego, który będzie przebudowywał latem. Wątpliwości już nie ma. Jak mnie widzi to się uśmiecha, co chyba dobrze rokuje dla mojej kieszeni.

Monster nie kapie, ale też nie ma takiej możliwości. Wstawiałem wilgotnościomierz w odpowiednie strugi i wskazywał malutkie wartości. No, ale tam nikt nic nie gotuje, Ludzi dwuch w olbrzymiej hali to i skąd ma być woda w tych warunkach co za oknem. To rozumiem i nie dziwi. Będą jeszcze warunki, że kapać będzie.


http://www.cwaller.de/deutsch.htm?mollier.htm~information

oczywiscie w temp ujemnych miesci sie na kilogram powietrza jeszcze mniej wody

dla zeroa jest to okolo 4,6 g/kg powietrza suchego (tabelka)

mirmil
16-11-2006, 06:45
a co do samego kapania
to jest tak, ze w zimie powietrze jest bardzo suche
ale wszystko zalezy od wilgotnosci wzglednej na zewnatrz+to co dodajemy w domu
jesli wentylacja dziala wydajnie to moemy pominac to co dodaje dom i wtedy powietrze nawet jesli oziebi sie z powrotem do temp panujacej na zewnatrz to jego wilgtnosc ma szanse ciagle byc ponizej 100 %
czyli woda sie nie wykropli

w zimie jednak raczej uwazam taka sytuacje za malo prawdopodobna...

adam_mk
16-11-2006, 07:19
Witam
Najostrzej widać te relacje włączając klimatyzator. Z 30stC zrzucamy temperaturę do kilku. Wtedy się wręcz leje a nie kapie. A ilości powietrza przetłaczane przez urządzenie nie są kolosalne a tylko spore.
Fakt. Przy stale działającej , sprawnej wentylacji ten problem pojawia się sporadycznie.
Pozdrawiam Adam M.

Marian253
23-11-2006, 18:05
Mam od roku Mistral 400 z ProVent. Zmieniam filtry co 3 miesiące, teraz jesienią myłem wymiennik - wszystko banalne i szybkie do przeprowadzenia. Chodzi cichutko, tylko na 3 biegu coś słychać.
Ogólnie jestem zadowolony.

W całej instalacji koszt reku był poniżej 40%, reszta to rury, czerpnie, anemostaty i robocizna.

Witam! Mam pytanko do "damiang" ile w sumie kosztwała cała instalecja wentylacyjna? Mieszkam w Opolu i kiedy rozmawiałem z przedstawicielem ProVentu na targach wiosennych powiedział że na mój domek (143m2; użytkowej) to musze liczyć 10 000zł i jesli u nich kupie razem z montazem projekt zrobią gratis.

Mam jeszcze pewną myśl mianowicie bede mial kominek i tak sobie. mysle gdyby zamontować wyciąg w zabudowie kominka gdzie podczas palenia powietrze jest dość ciepłe to część tej temperatury powinna być przekazana poprzez wymiennik w reku do wszystkich pomieszczen gdzie są nawiewy, czy mam racje? Moze ktos juz takie cos zrobil, prosze o opinie

mirmil
23-11-2006, 18:24
dziwne ale tez ostatnio o tym myslalem
po tam, jak poczytalem o zjawisku przypalonego kurzu pomyslalem, ze w szumie przez rekuperator mozn aby to cieplo odzyskiwac i nie miec syfu w domu

problem tylko ze aby miec duze moce trzeba by sie postarac o na prawde duzy przeplyw powietrza a to moze oznaczac ze reku trzebe by zaprojektowac na duze przeplywy
druga sprawa to to ze przy kominku moze zrobic sie spory przeciag
no chyba ze puscisz te wyciagi kuchenne i lazienkowe przez pudlo kominka
w sumie mysle ze pomysl ciekawy

Marian253
23-11-2006, 20:49
Wiem ze nie ogrzeje calego domu w ten sposob raczej mysle jak tu najkorzystniej rozmiescić wyciągi w salonie musi byc co najmniej jeden wyciąg a salo mam otwarty tzn połączony z jadalnią kuchnia i hallem czyli razem w tym "całym" pomieszczeniu bedą co najmniej dwa wyciągi i nawiewy chyba też dwa to czemu nie dać jednego gdzieś w źródle ciepła. Tak sobie teoretyzuje :roll: w tym roku chciałbym jeszcze zrobić dach a wentylacja jest chyba jednym z nastepnych etapów dlatego sie nad tym zastanawiam. Wszelkie komentarze mile widziane, pozdrawiam :wink:

damiang
24-11-2006, 17:01
Mam pytanko do "damiang" ile w sumie kosztwała cała instalecja wentylacyjna?
Z tego co pamiętam za całość (materiały i robocina) wyszło jakieś 11.000.

Marian253
24-11-2006, 17:18
Z tego co pamiętam za całość (materiały i robocina) wyszło jakieś 11.000.
Dzięki za odpowiedz martwie sie tylko ze od zeszlego roku ceny mogły skoczyć w góre. Jesli mozesz podaj jeszcze jakiej wielkosci masz domek, pozdro

zahir1000
06-05-2007, 17:08
Marian253 zobacz jeszcze w firmie Energy, też na ul.Budowlanych 64 w Opolu ale bliżej obwodnicy. Polecają Stiebel Eltron. www.energy.hti.com.pl