PDA

Zobacz pełną wersję : ZMiana projektu?



bendzamin
11-08-2005, 16:43
Chciałem zapytac jak to jest odnosnie projektów. Czy projekt który kupie w biurze projektowym za np. 1500 zł moze byc zmieniony przezemnie podczas budowy bez ich wiedzy. Oczywiscie mam na mysli zmiany scianek działowych a nie konstrukcyjnych. Dzis byłem wlasnie w taki pewnym biurze projektowym i powiedziano ze absolutnie :evil: zmiany nie moga byc dokonywane, zmiany które chcemy naniesc musza byc odrazu przy kupnie projektu naniesione przez architekta na szkic i cos takiego kosztuje a kosztuje i to nie male pieniadze. :cry:

bendzamin
11-08-2005, 16:44
co mam robic w takiej sytuacji , pomożcie napiszcie czy cos zmieniliscie w swoich projektach i jak to sie odbywało u Was. Z gory dziekuje za pomoc

Wakmen
11-08-2005, 17:19
To jest nie prawda> Możesz kupić projekt i:
1. Podczas adaptacji projektu przez architekta możesz dokonać takich zmian lub
2. Podczas budowania już po otrzymaniu pozwolenia na budowę możesz to zrobić. Oczywiście takie zmiany w projekcie dokonuje uprawniona osoba czerwonym kolorem.

bendzamin
11-08-2005, 17:38
wszystko ok tylko ile kosztuje taka miana podczas adaptacji projektu do danej działki.

Wakmen
11-08-2005, 18:00
Gdy już kupiłem projekt, poszedłem do projektanta i mówię chcę takie a takie zmiany (powiększenie łazienki kosztem pomieszczenia gospodarczego ...) oraz doprojektowanie garażu do jednej ze ścian budynku.
Zapłaciłem za wszystko 1,2k zł. Gdybym nie dorysowyłał garażu może zapłaciłbym o 0,2k mniej. Każdy architek zaczyna adaptację od około 1k zł. Poprostu mają taki cennik a co sobie zarzyczysz to jest już drugorzędne. Tak i tak musi każą stronę obejrzeć , zrobić adaptację działki z domkiem itp...

mimi31
12-08-2005, 07:33
Ja słyszałem że ścianki działowe można sobie dowolnie przesuwać niezależnie jak są usytuowane w projekcie o ile nie są to ściany nośne.

Pawson
12-08-2005, 08:29
zdecydowanie robic wszystkie zmiany na etapie adaptcji projektu. duzo sie za to nie zaplaci a potem jest swiety spokoj przed odbiorem budynku. I przede wszystkim ekipa wie co i jak ma robic. Bez zmian na projekcie moze sie okazac ze musimy za nie doplacac ekipie bo oni "mysleli ze bedzie inaczej i mniej roboty itd itp..."

Trzeba tylko pamietac ze architekt ktory zrobil nasz projekt powinien doslac do niego pisemna zgode na nasze zmiany .. jest to standardowa procedura i nie ma z nia zadnego problemu. ta zgode trzeba dolaczyc do wszystkich kwitow do pozwolenia.

U mnie byla zmiana okien, bramy garazowej i dorobienie piwnicy. jak projektantka doadaptowala to, to zadzwonilem do ARCHONU i powiedzialem ze zrobilem takie a takie zmiany i chcialbym od nich zgode na to ... doslali poczta w ciagu kilku dni.

_Beti_
12-08-2005, 10:07
ścianki działowe możesz przesówać dowolnie , ale oczywiście projektant może nanieść Ci zmiany u mnie adaptacja to był koszt 400zł. Więc się opłacało, ale długo szukałam takiego projektanta bo wszyscy chcą 1000zł

anufil
12-08-2005, 10:53
Cieszę się, że powstał taki temat, bo mam jedno pytanie w związku z planami dokonania pewnych zmian w projekcie, który zamierzam w niedalekiej (mam nadzieję) przyszłości realizować. Otóż, pomieszczenie zaprojektowane jako garaż mam zamiar zaadaptować na dodatkowy pokój i dobudować do ściany szczytowej albo garaż albo wiatę, w zależności od kosztów. Czy taka zmiana jest możliwa we własnej gestii czy też należy zwrócić się do autora projektu o pozwolenie i czy wiąże się to z dodatkową opłatą, domyślam się, że tak, tylko jakie to mogą być kwoty? Z góry dzięki za wszelkie rady. :)

anufil
12-08-2005, 10:56
Wiem, że kilka postów wyżej był poruszony podobny problem, tylko mnie chodzi o to, czy jest konieczne nanoszenie zmiany za wiedzą i zgodą autora, czy nie można tego garażu dobudować sobie na własną rękę, kupiwszy już wcześniej projekt?

Pawson
12-08-2005, 11:00
Cieszę się, że powstał taki temat, bo mam jedno pytanie w związku z planami dokonania pewnych zmian w projekcie, który zamierzam w niedalekiej (mam nadzieję) przyszłości realizować. Otóż, pomieszczenie zaprojektowane jako garaż mam zamiar zaadaptować na dodatkowy pokój i dobudować do ściany szczytowej albo garaż albo wiatę, w zależności od kosztów. Czy taka zmiana jest możliwa we własnej gestii czy też należy zwrócić się do autora projektu o pozwolenie i czy wiąże się to z dodatkową opłatą, domyślam się, że tak, tylko jakie to mogą być kwoty? Z góry dzięki za wszelkie rady. :)

czy przypadkiem trzy posty wyzej nie odpowiedzialem na te pytania??? :wink: :wink: :wink:

Zmiane robisz we własnej gestii tzn. robi ja dla ciebie projektant adaptujacy ci projekt
Autor projektu musi wyrazic na to zgode .. jesli by to calkowicie zmienilo budynek a on bylby wredny to ci moze nie wyrazic ...
Koszt od 400 -2000 w zaleznosci od twoich umiejetnosci negocjacyjnych i zapalu w szukaniu najtanszego w regionie projektanta

Pawson
12-08-2005, 11:01
Wiem, że kilka postów wyżej był poruszony podobny problem, tylko mnie chodzi o to, czy jest konieczne nanoszenie zmiany za wiedzą i zgodą autora, czy nie można tego garażu dobudować sobie na własną rękę, kupiwszy już wcześniej projekt?

Projekt jest chroniony prawami autorskimi i bez zgody autora nie wolno w nim mieszac nic. u mnie UM sprawdzal czy jest zgoda projektanta na zmiany ...

anufil
12-08-2005, 11:14
Pawson dziękuję bardzo za pomoc, owszem wcześniej odpowiedziałeś, ale ja zwykle tak drążę i chodziło mi właśnie o ten konkretny konkret ;) ;) ;)
Aha, no to kwota jaka przypuszczałam, że będzie wchodziła w rachubę.Projektanta zdaje się, mam w zasięgu. Zresztą jestem w stanie zmiany nanieść sama, i umówić się na konsultację i podpis. Jeśli tylko mógłbyś uściślić, czy płacić należy też dodatkowo za taką zgodę autorowi, tudzież firmie projektowej, od której kupuję projekt?

anufil
12-08-2005, 11:16
Tak to, liczę każdy grosz...;)

Pawson
12-08-2005, 11:20
Pawson dziękuję bardzo za pomoc, owszem wcześniej odpowiedziałeś, ale ja zwykle tak drążę i chodziło mi właśnie o ten konkretny konkret ;) ;) ;)
Aha, no to kwota jaka przypuszczałam, że będzie wchodziła w rachubę.Projektanta zdaje się, mam w zasięgu. Zresztą jestem w stanie zmiany nanieść sama, i umówić się na konsultację i podpis. Jeśli tylko mógłbyś uściślić, czy płacić należy też dodatkowo za taką zgodę autorowi, tudzież firmie projektowej, od której kupuję projekt?

Ogolnie nie nalezy im za to placic. ale tak jak mowie to sa przypadki indywidualne. zadzwon do biura i pogadaj bo moze sie okazac ze jakis s... uprze sie ze nie wyraza zgody na te zmiany (oczywiscie chyba ze zlecisz ich wykonanie jemu za ..... - wiadomo o co chodzi ...) . Wtedy trzeba szukac od nowa...

:lol: :lol: :lol: dzisiejszy przebieg mojej budowy :evil: :evil: :evil: sklania mnie ku rozwiazaniom negatywnym ... ale ogolnie powinno byc OK

mimi31
12-08-2005, 11:23
Właśnie się dowiedziałem - zmiany, które nie ingerują w konstrukcję i wygląd zewnętrzny budynku mogą być robione bez zgody autora projektu. A więc dobudowanie garażu już takiej zgody wymaga, bo zmienia wygląd zewnętrzny. Ja dorobiłem do projektu kotłownię na zewnątrz i dzwoniłem do autora projektu gotowego, który kupiłem, aby wyraził zgodę na coś takiego. Nie było żadnego problemu.A koszt poniósł wyłącznie autor projektu wysyłając zgodę pocztą. Płacił za znaczek :lol:

anufil
12-08-2005, 17:51
Mimi :) , dziękuję za optymistyczną wieść, że dopłata niekonieczna, oby tak też było w moim przypadku. Jeszcze jedno mi przyszło na myśl, co z ewentualnym przesunięciem kominu, to znaczy zmiana niewielka jak sądzę, kwestia przesunięcia na ścianie o jakieś pół metra, nie więcej.
Ciekawa jestem. Chyba, że gdzieś tu już poruszano tę sprawę, wtedy pogrzebię.
Pozdrawiam serdecznie :)

krzyzyk
12-08-2005, 18:12
to ciekawe... i zgodne z prawdą. choć ja mam nadzieję że u mnie wszystkie zmiany naniesie na czerwono kierownik budowy :lol: i zobaczę co dalej.... :wink:

Wakmen
14-08-2005, 07:59
Ja słyszałem że ścianki działowe można sobie dowolnie przesuwać niezależnie jak są usytuowane w projekcie o ile nie są to ściany nośne.
Ścianki działowe to ścianki działowe a ściany nośne (konstrukcyjne) to nośne.

Janewa
14-08-2005, 09:48
Na wszystkie, nawet drobne zmiany mam zgodę autora projektu. Taki wymóg postawiła architekt przed adaptacją. Myślę, że w każdej chwili można zwrócić się do autora projektu o zgodę na zmiany. Jeśli jest to projekt gotowy - nie powinno być z tym problemu.

ewusia
15-08-2005, 19:32
a ja kupując projekt gotowy zapytałam o ewentualne zmiany - a miałam wiele pomysłów :roll: - i otrzymałam zgodę architekta oraz druk czysty do wpisania ewntualnych zmian podpisany przez niego in blanko.

mimi31
16-08-2005, 06:51
Ja słyszałem że ścianki działowe można sobie dowolnie przesuwać niezależnie jak są usytuowane w projekcie o ile nie są to ściany nośne.
Ścianki działowe to ścianki działowe a ściany nośne (konstrukcyjne) to nośne.

Nie jestem budowlańcem, ale na mój gust to ściana nośna może być zarazem ścianą działową. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.

piter1000
17-08-2005, 17:57
Czy ktos jest zorientowany czy zmiana grubosci scian nosnych z 25 na 30 cm / Porotherm / + welna jest mozliwa juz po uzyskaniu pozwolenia na budowe. Z gory dziekuje.

_Beti_
17-08-2005, 19:20
piter1000
myśle że nie ma z tym jakiegokolwiek problemu

anufil
26-08-2005, 09:12
coś tu cisza... :(

anufil
26-08-2005, 09:16
Aha, pozwólcie, że jeszcze spytam raz o przesunięcie komina, czy to też wymaga zgody projektanta, co prawda już pytałam jakiś czas temu, ale nie znalazłam nigdzie takiego tematu, więc ponawiam pytanie. Czy ktoś może mi odpowiedzieć?