PDA

Zobacz pełną wersję : Podcięcie krokwi na łączeniu z płatwią PILNE!!!



piplape
11-08-2005, 21:46
Jakie jest dopuszczalne podcięcie krokwi na łączeniu z płatwią (dach jętkowy)?
Płatwie nie mają dobrego podparcia i nie powinny przenosić obciążenia z krokwi zgodnie z tym co mówił konsruktor, a jedynie usztywniać więźbę. Czy krokwie w ogóle powinno się podcinać na łączeniu z płatwią przy takim dachu? Cieśla chce podciąć 6 cm (krokwie 18 cm). Czy wtedy krokwie nie będą miały zbyt dużego ugięcia i nie przeniosą obciążenia na płatew? Jętki są mocowane pod płatwią o przekroju identycznym jak krokwie (18x8 cm), dach dwuspadowy, rozstaw krokwi co 90 cm.

Z góry dzięki za pomoc.

Bigsister
11-08-2005, 23:15
Jestem laikiem ale nie idotą i wg mnie to właśnie płatwie służą do przenoszenia obciążenia a jętki w konstrukcji z płatwiami służą do usztywnienia konstrukcji. W literaturze jeszcze się nie spotkałem, aby krokwie oparte na płatwiach nie były podcinane ( jak by je przymocować - na jakieś łączniki - raczej głupi pomysł ). To podcięcia gwarantują przenoszenie obciążeń.
Moje płatwie mają dodatkowo pomiędzy ścianami zewnętrznymi po dwa słupy podporowe, a jętki też są montowane pod płatwiami.
Moja rada - konsultacja u innego konstruktora.

Wakmen
12-08-2005, 01:53
Płatwie powinny być podcięte na 1/3 ich grybości więc w Twoim przypadku z 18 na 6 cm.
Ja nie chciałem mieć płatwi więc zastosowałem inne rozwiązanie:
http://wakmen.w.interia.pl/index_files/photos/rsz_84.jpg
W takim przupadku nie będę miał brzydkich strupów na krokwi podczas podbijania podbitki z murłaty i płatwi.