PDA

Zobacz pełną wersję : łańcuch zamiast rynny



sarwa
12-08-2005, 15:42
Witajcie,
Mam zainstalowane rynny vavin wokół dachu.
3 zejścia będą tradycyje a jedno zgodnie z projektem chciałbym zrobić z łańcucha.
Jak się to robi? Na dole ma być studzienka? Jaka?

Pomożecie?

Tomek

olekstar
12-08-2005, 22:08
Ja wogóle na Twoim miejscu zarzuciłbym pomysł łańcucha, chyba że nie przeszkadzają Ci ochlapane wodą ściany budynku.
A już napewno nie rób tego bez stosowania studzinki bo będzisz miał ściany ochlapane błotem.
Rura spustowa IMHO to najlepsze rozwiązanie !!!

Sunao
12-08-2005, 22:18
Widziałem takie rozwiązanie u znajomych i podobno się nie sprawdza. W zimie natomiast tworzą się bardzo malownicze "sople" do samej ziemi :lol:


Pozdrawiam,
Sunao

pyrka
13-08-2005, 15:52
Sopel do ziemi może rzeczywiście być malowniczy. Dlaczego łańcuch się nie sprawdza? Musi być zamontowany w odpowiednim miejscu sztucera spustowego a na dole zawinięty lub obciążony, żeby się nie fajtał. Łańcuch nie nadaje się do dużych rynien na dużych wysokościach, ale do rynienek przy daszku wejściowym lub balkonie może być.

rafałek
13-08-2005, 18:34
W pracy mam łańcucy do rynny na daszku nad taresem. Taras ma ok 30m2 i tu łańcuchy sie nie sprawdzają chyba, że jest mżawka :wink: .

sarwa
16-08-2005, 13:40
No to mnie załamaliście.
Połać dachu, która trafia do tego spustu to 55m2.
Jest to zadaszone wejście do domu (Miłka2 z Archipelagu) i nie mam
do czego przyczepić spustowych rynien.

Tomek

maciejaszek
17-08-2005, 12:19
Mam podobne rozwiązanie jak Sarwa
Pytanie do Olekstara.
Co to jest rura spustowa IMHO?

Rav
17-08-2005, 12:40
:lol: :D :lol:

IMHO to skrót od angielskiego: In My Humble Opinion czyli po polskiemu to: moim skromnym zdaniem...

:roll:

tczarek
17-08-2005, 12:54
Ja też jestem przekonany o tym że łańcuch zamiast rury spustowej to niedobry pomysł. Przy małej odległości od ściany - ściana jest zawsze zamoknięta. Ja testowałem takie rozwiązanie gdy nie zakładałem rur spustowych ze względu na złodziei. Odstęp od ściany był ponad 65 cm mimo tego przy niewielkim deszczu ściana była mokra. A przy dużych ulewach woda wcale nie spływała po łańcuchu tylko tak jak ją wiatr kręcił.
Reasumując ODRADZAM!

kroyena
17-08-2005, 13:07
sarwa, a jakby tak spady rynien ustawić do garażu i przy bramie garażowej na ścianach bocznych dwie uskokiem wyprowadzone na ścianę rury do studzienek?
Bo zejście po tej kolumnie przy drzwiach, ale od strony ściany domku raczej odpada?Mozna by przewiesić narożnikiem w kierunki ściany i sprowadzić za podciągiem od kolumny.

Tak wiem, że to leczeni syfa pudrem, ale może architekt by się wypowiedział.

Podeślij link do archipelagu, żeby przesłali do autora projektu.

Taka ładna wizualizacja, a tak się w praniu wypaczyła. :-?

bobo30
17-08-2005, 19:27
czy jest tu ktos kto ma łańcuch i jest zadowolony? oczywiście łańcuch(y) powinien być zakotwiczony w betoniku na dole i sztywny, oraz z kamyczkami lub inna studzienką drenującą wokół, no i co najmniej 80 cm od ściany.

MarzannaPG
18-08-2005, 01:02
Wprawdzie nie jestem właścicielką takiego łańcucha, ale prawie, więc się wypowiem. Mamy takowe w projekcie odprowadzające wodę z daszków, dość daleko od ściany. Uważam, że takie rozwiązanie, choć może nie do końca praktyczne (np. 'odrywanie' wody przy silnym wietrze) jest duuużo ładniejsze od zwykłej rynny, zatem trzeba zastanowić się który aspekt jest dla ciebie ważniejszy.
U nas łańcuchów nie będzie, nad czym osobiście boleję, a to dlatego, że wejście od zachodu i generalnie wieje, a zatem będą straty w odzysku deszczówki, którą zamierzamy podlewać spory ogród.

NOTO
18-08-2005, 13:30
Nie wiem dlaczego ale ja mam łańcuchy z aluminiowych rynnach :)
Czy to coś daje ?

jareko
18-08-2005, 17:01
a moze by tak.....?
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=408982&highlight=rzygacz#408699

kroyena
19-08-2005, 07:15
jareko, ale w którą stronę ma żygać u sarwy? :roll: :wink:

sznurka
19-05-2012, 16:10
odświeżam temat
ktoś zrobił i jest zadowolony?

Andrzej Wilhelmi
23-05-2012, 21:51
Ja mam od wielu lat i jestem bardzo zadowolony. Pozdrawiam.

sznurka
31-05-2012, 08:44
masz może zdjęcia?
jakie masz łańcuchy? plastikowe? metalowe?
zakotwione w ziemi?

Andrzej Wilhelmi
31-05-2012, 08:54
Plastikowy w kolorze miedzianym. Pozdrawiam.